Nieuwe Goesche Courant, Christ el ijk-historisch blad voor Zeeland* Dinsdag' 20 Augustus. BINNENLAND. N°. 948. HET ZUIDEN, Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 are, behalve op Christelijke feestdagen Prijs pe- drie maanden francof 1,50. Enkele - 0,05. P. G. Wed. UITGAVE wij Tm e2ï A. C. DE JONGE, te VAN te Hiddelituijt Goes. Prijs der Advertentiën: Per regel 10 ets.; Familie-berichten van 1—6 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents peï regel. Na een crisis van drie maanden houdt de Staats courant dan nu eindelijk de mededeeling in, dat het verzoek om ontslag van het Ministerie niet is aan genomen. Want wel treedt Van Golstein af, om door den onbekenden heer De Brauw vervangen te worden, maar hierbij vergete men niet, dat Van Golstein reeds demissionair was op den dag, toen het mini sterie zijn collectief ontslag indiende. Dit wisselen bij koloniën blijft dus ganschelijk buiten rekening, en het politieke feit waarvoor we staan is dus noch anders te qualificeeren, noch anders te brandmerken, dan als een volstrekt nood- looze, voorbeeldelooze ministerieele crisis, die uitloopt op niets. Ook voor dit feit rust de volle verantwoordelijk heid natuurlijk op de ministers, die eerst wilden gaan loopen, daarna drie maanden voor hun stoelen -bleven staan, en nu weer gingen zitten. Een verantwoordelijkheid die kwalijk te dekken valt. Immers van tweeën één. Of de verwerping van het Fransche tractaat hield voldoende beweegredenen in om heen te gaan, of ze hield die niet in. Indien niet, dan hebben ze gelijk dat ze weer gingen zitten, maar was het een onvergeeflijke fout, dat ze ons land noodeloos in een crisis wierpen. Of indien wel, dan is hun weêr gaan zitten onverklaarbaar, want in den parlementairen toestand is sedert Mei niets veranderd. Wat in Mei gold, geldt nog. En het tusschenbedrijf van Frankfort? nu ja, ook over de grenzen speelt men komedie. Standaard De opening der jacht op klein wild is door ge deputeerde staten van Zeeland op Zaterdag 9 Sep tember a- vastgesteld. De minister van waterstaat heeft aan de commis sarissen des kohings de volgende aanschrijving ge richt. Het voornemen bestaat om, behalve het algemeen landbouw-verslag, dat uit den -aard der zaak en der daarmede gepaard gaande werkzaamheden, eerst in het jaar, volgende op dat, waarover het handelt'het licht kan zien, jaarlijks een voorloopig overzicht van de uitkomsten van den oogst der verschillende ge wassen uit te geven. Dat een dergelijk overzicht, hetwelk ook in andere landen met goed gevolg wordt uitgegeven, zoowel voor den landbouw als voor den handel van belang is, zal wel geen betoog behoeven. Ter verkrijging ran de noodige gegevens voor het loopende jaar, >b ik staten doen vervaardigen, waarop voor elke ieente het oordeel omtrent den oogst in getallen »ns den aangeduiden maatstaf kan worden uit- Ik heb de eer u hierbij exemplaren van die sta ten te doen toekomen, met verzoek daarvan een exemplaar ter invulling aan het bestuur van elke gemeente in uwe provincie te doen uitreiken en de ingevulde staten, nadat zij door uwe tusschenkomst zullen zijn verzameld, vóór November a. te zenden aan den directeur der llylcslandbeuwschool te Wage- ningen, die met de vervaardiging van het overzicht door mij is belast. Door de gemeenteraad te Grijpskerke, is met al- gemeene stemmen tot secretaris der gemeente be noemd, de heer L. Bosselaar jp. Op een desbetreffende vraag van Gedeputeerde Staten van Limburg beeft de Minister van water staat geantwoord, dat hij denkt tegen April e. k. den postpakkettendienst op allé postkantoren in te De Nederlandsche Juristenvereeniging heeft dezer dagen na een zeer belangrijke gedachtenwisseling,zich met groote meerderheid verklaard tegen de «opzegbaar heid" van het huwelijk, door den wil van slechts één der echtgenooten, ook nadat de heer Van Hou ten zijn stelsel had trachten aannemelijker te maken door de bijvoeging, dat de wet zekere waarborgen zou moeten stellen voor den ernst bij den wil om te scheiden, bijv. een jaar bedenktijd. Men besloot echter, dat het nuttig zijn zou de geval len uit te breiden, waarin aan eender partijen, voor wie de samenleving onverdragelijk is geworden, de gele genheid wordt gegeven bij den rechter de ontbin ding te vragen. De vergadering heeft aangenomen, dat de wettelijke redenen voor echtscheiding behoo- ren te worden uitgestrekt 'tot andere gevallen dan de wet thans alleen toelaat (echtbreuk, kwaadwil lige verlating, veroordeeling tot onteerende straf en zware lichamelijke mishandeling). De macht van den rechter behoort in dat opzicht zelfs zeer uitge strekt te wezen, en dat is voldoende om hetgeen in het stelsel van den heer Van Houten onmis kenbaar juist is, tot zijn recht te doen komen, namelijk opheffing van den band, ook eenzijdig, waar die ondragelijk is geworden. De groote meerderheid wenschtmede terug te keeren tot het stelsel, dat van 1810 tot 1838 hier te lande heeft gegolden, volgens hetwelk echtscheiding met gemeenschappelijk goedvinden, nadat het huwelijk ten minste 2 jaren geduurd heeft, werd toegelaten. Volgens onze tegenwoordige wet kan, zonder opgaaf van redenen, door beide partijen te zamen na dat tijdsverloop slechts opheffing der samenwoning wor den gevraagd, en eerst als nog vijf jaren zijn ver- loopen op beider verzoek het huwelijk ontbonden worden verklaard. Die eisch is te hard en leidt tot scheve verhoudingen of onzeglijk leed. verheid heeft een onderzoek naar de Zieken en Be grafenisfondsen ingesteld. Uit haar rapport is gebleken, dat deze bussen zeer voordeelig zijn voor de directeuren, onder wie er zijn, die jaarlijks f 12,000, ja soms f 20,000 in komen hebben. Hier mag dus wel degelijk sprake zijn van exploitatie van den arbeider ten bate van directeuren. Zeker om den werkman te gemoet te komen, gaat men er in Amsterdam (en elders dadelijk toe over om hem van da ledenlijst te schrappen, zoodra hij 's winters of in sommige moeielijke gevallen eens een paar weken niet kan betalen. In het rap port wordt een voorbeeld aangehaald van een so- lied fonds, waarbij het aantal leden in 3 jaar van 10,000 op 5000 was gebracht. Het grootste gedeelte was geschrapt. Natuurlijk dat door zulk een wijze van doen de kussen zeer aardig kunnen worden gestijfd, want al het geld, dat tot op het oogenblik van sehrap- ping gestort is, valt de directie in handen. De verkoop van het handelsetablissement te Port Saïd, behoorende tot de nalatenschap van wijlen prins Hendrik, aan Engeland, hield geenerlei ver band met de aanwezigheid der Engelsche troepen in Egypte, doch maakte reeds geruimen tijd een onderwerp van onderhandeling uit, tusschen het gouvernement van Hare Britsche Majesteit en den gemachtigde van de hooge erfgenamen, die jaarlijks aanzienlijke sommen aan het onderhoud van de inrichting ten koste legden. Het is zeer twijfelachtig, of Alexandrië zich ooit zal herstellen van den slag die het getroffen heeft, en niet onwaarschijnlijk dat Port Said het raiddel- punt zal worden der handels- en scheepvaartbewe- ging in Egypte. De Engelsche regeering heeft dit vermoedelijk ook overwogen bij het overnemen der gebouwen voor het aanzienlijke bedrag van 78,000 pond sterling. Op de vraag, waarom zij er bijna 1 millioen gulden voor over heeft, zal het antwoord wel zijn omdat het er voor haar zooveel waard is. Stellig zal de inrichting aan de Engelschen ook na afloop van den oorlog uitstekende diensten be wijzen in het belang van den handel, en wellicht ruimschoots rente afwerpen. De ver uitziende plannen van den onvergetelijken prins Hendrik zouden dan spoediger verwezenlijkt worden dan hij zelf wel zal verwacht hebben, maar de omstandigheden hebben er toe geleid, dat de Engelschen hier weder zullen oogsten waar een ander volk gezaaid heeft. {Handelsblad.) Een commissie uit de Amsterdamsche afdeeling der Yereeniging voor Fabrieks- en Handwerksnij- |ierh, School Bit ^ondrng. Bedankt voor het beroep naar de C. G. ge meente te Medemblik c. a door ds. J. A. Goedbloed pred. te Axel. De Synode der Christelijk Gereformeerde Kerk, an haar besluit om aan de Theo-

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1882 | | pagina 1