Nieuwe Goesche Courant, C h ris tel ij k-h is tor is c h blad voor Zeeland, 1382. Zaterdag- 28 Augustus. N°. 947. BINNENLAND. lierh, School co lending. HET ZUIDEN. Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag- ivond ten'8 ure, behalve op Christelijke feestdagen f 1,50. Prijs pe* drie maanden franco Enkele nommers - 0,05. UITGAVE VAN P. G. WIJTMAN, te Middelhuig en Wed. A. C. DE JONGE, te Goes. Prijs der Advertentiën: Per regel 10 ets.; Familie-berichten van 1 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per regel. Bij besluit van den 24sten Augustus heeft Zijne Majesteit goedgevonden lo. niet te verleenen het door de Ministers van financiën, van marine, van waterstaat, handel en nijverheid, van justitie, van oorlog, van buitenland- sche zaken en van binnenlandsche zaken gevraagde ontslag en voorts met ingang van den lsten September e. k. 2o. aan mr. W. baron Van Golstein, op zijn verzoek, eervol ontslag te verleenen als Minister van koloniën, met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten, door hem aan den Koning en aan den lande bewezen; 3o. te benoemen tot Minister van koloniën jhr. mr- W. M. De Brauw, thans administrateur van de generale thesaurie aan het Departement van financien. De Standaard bevat, als naar gewoonte, de eerste lijsten van de Jaarcollecte voor scholen met den Bijbel. De twee eerste lijsten bevatten opgaven van 50 Comité's ten bedrage f 19,546,50. Uit onze provincie komen op die lijsten voor: Kloetinge f 52Ivruiningen f 129,35Kapelle f 11,25; Wilhelminadorp f 8; Tholen f 74,17'/2. Ook is onder de collecte begrepen ééne gift van f 2000,00, zijnde gevonden in de collecte van de Oosterkerk te Rotterdam op Zondag middag 20 Augustus en bestemd voor de scholen met den Bijbel te Rotterdam. Dat het bedrag der collecte dit jaar aldaar belangrijk minder is dan het vorig jaar, is gelegen in het feit, dat een der petitionarissen op den 17den Augustus jl. eene school met den Bijbel liet aanbesteden, waarvoor doorhem 60-duizend gulden beschikbaar zijn gesteld. De secretaris der »Unie" deelde deze week mede dat nog hier en daar tegenstand en de Augustus- collecte geboden werd. Te Bussem werden de collectanten door de poli tie, uit naam van den burgemeester, belet, om met de collecte voort te gaan en werd tegen hen proces verbaal opgemaakt.De correspondent der Unie wende zich daarop per telegram tot den Minister van binnenlandsche zaken, die den volgenden morgen den burgemeester een telegram zond van den vol genden inhoud Df. collecte voor de scholen met den Bijbel mag door niemand verhinderd of be moeilijkt worden." De collectanten hebben daarop hun taak zonder stoornis voortgezet- Tegen den correspondent te Nes in West-Donge- radeel is, tijdens het houden der Unie-collecte, procesverbaal opgemaakt op grond van bedelarij. ÏDe correspondent gaf er den Min. van Binn. Zaken per telegram kennis van. Het antwoord zal natuurlijk gelijk zijn aan dat van Bussum. Te Leeuwarden is twee dagen voor de Augustus- ollecte door onze tegenstanders langs de huizen der gezetenen een blaadje afgegeven, door twee on derwijzers van openbare scholen onderteekend en van den volgenden inhoud Leeuwarden, Augustus 1882. M! De Vereeniging „eene School met den Bijbel* heeft de laatste jaren de gewoonte, den 17 Augustus eene collecte te houden ten bate van het onderwijs, dat zij voorstaat. Bij het medodeelen van de uitkomsten dier collecte wordt steeds geroemd op de klimmende belangstelling waarin dit onderwijs zich mag verheugen. Overtuigd, dat iri eene stad als Leeuwarden met vele telkens terugkeerende co Heden tal van ingezetenen zonder navraag, enkel uit gewoonte of welwillendheid ook in deze collecte bijdragen, terwijl zeker velen hunner toch voorstanders der openbare school zullen zijn en niet gerekend wenschen te worden onder die der bijzondere geeft het Onderwijzerspuzelschap „Leeuwarden* aan de ingezetenen dezer een te, die voorstanders zijn van het Openbaar On-'e- -ijs, in overweging, hunne gaven aan de vereeniging iéeue School met den Bijbel* te onthouden. Namens het Onderwijzersgezelschap F. DE VRIES, Voorz G. GEERTS Sz, Secret. De opbrengst der collecte te Leeuwarden was f 70 hooger dan verleden jaar. Uit Atjeh komen voortdurend verontrustende be richten, die maar al te duidelijk spreken van voortdurende opstand tegen ons gezag. Een bende van naar schatting 60 man stak een veekraal en de koelieloodsen, op eenigen afstand van het steenkolen-etablissement op Poeloe-Bras gelegen, in brand, vermoordde een mandoer en 4 Chineesche koelie's.en een Atjeher, in dienst van den administra teur, verwondde nog verscheiden personen en maakte zich meester van eenige goederen en geld, gezame- lijk voor een waarde van pl. m. f 2000, en van eenige wapens. Eerst den 22 kon met de vervolging der roovers een aanvang worden gemaakt, nadat den 20en een detachement van 60 man van tien vasten wal was aangekomen. Vier der roovers werden achterhaald, terwijl de bevolking voortgaat met het opsporen der misdadigers. Naar het schijnt, behooren dezen allen op Poeloe Bras thuis, waar de bende door een Makassaar en een Javaan georganiseerd moet zijn. Den 22en werd ter hoogte van Kali Lingkar een transport door een bende inlanders aangevallen. Hoewel het transport gewaarschuwd en daarom tot pl. m. 100 bajonetten verstrekt was, gelukte het den maraudeurs zich van verschillende goederen meester te maken. Twee Europeesche en even zooveel inlandsche fuseliers'en drie dwangarbeiders werden gekwetst, een dwangarbeider werd gedood. De At- jehers verloren twee dooden en twee gewonden. De uitgave van Bunyan's Christen en Clristinne- reis tiaar de Eeuwigheid geïllustreerd met 100 platen is thans, uitgegeven door de heeren Höveker en Zoon, in 't bezit der inteekenaars. Een sierlijk be werkte hand, door de uitgevers voor 90 ets. ver krijgbaar gesteld, maakt dit wereldberoemde werk tot een sieraad voor de huiskamer. Door dezelfde uitgevers werden 4 fijne platen verkrijgbaar gesteld getiteld Gods stem in de natuur ZinnebeeldenLevenswoorden en Bloemen en Vruchten, behalve twee pakketjes geïllustreerde teksten onder den titel Bijbelwoorden en Vredeboden. Wij vestigen in 't bijzonder de aandacht van Zondagschool-besturen en ouders die hart en oog" voor 't schoone hebben op deze uitgaven. Middelburg. Gisteravond werd het jaarverslag uitgebracht over het op 20 Mei geëindigde boekj aar der Chr. Joug. Vereeniging Rom. I 16a. Zelden was er in de geschiedenis der vereeniging een jaar aan te wijzen, in hetwelk het personeel zoozeer afwisselde. Het getal eereleden bleef op 11, dat der werkende leden daalde van 20 op 15, dat der bezoekers van 14 op 4. Intusschen zijn 11 be zoekers op hun verlangen als lid toegelaten en verlieten 16 werkende leden de vereeniging, waar onder 9 door vertrek naar elders. Onder degenen die natuurlijk eerst als bezoeker werden ingeschre ven, en daarna tot het lidmaatschap werden toe gelaten, om binnen het jaar weder te vertrekken, waren er verscheidene miliciens, die 6f in hunne vorige woonplaats reeds met eene jongelingsver- eeniging in aanraking kwamen, hf hier voor 't eerst het nut er van leerden waardeeren. 't Moet elders blijken welke goede indrukken de tijdelijk hier ver toevende militairen in de vereeniging hebben ont vangen, zeker is het dat zij meestal een zeer goeden indruk achterlieten, en dat bij later bezoek, door hen aan Middelburg gebracht, de in de vereeniging aangeknoopte vriendschapsbanden niet verzwakt bleken te zijn. Het openstellen van het verecuigiugs. lokaal voor militairen rechtvaardigt volkomen de gift van f 66.75, door Ds. Rijnders aan de veree niging voor haar bouwfonds ter hand gestelddeze som was nog onder berusting van Z.Eerw. uit den tijd dat er vruehtelooze pogingen werden aangewend tot het stichten van een Militair Tehuis. Het aantal personen, dis de vereeniging hun geldelijkeu steun verleenen, klom van 76 tot 84. De 95 samenkomsten en vergaderingen, gedu rende het vereenigingsjaar gehouden, werden ge middeld door 15 a 16 personen bezocht, een der leden woonde er daarvan 92 bij. De bibliotheek werd geheel herzien, vele voor jongelingen minder of in 't geheel niet geschikte boeken werden eruit verwijderd. Het aantal nummers daalde daardoor tot 432, om door nieuwe schenkin gen spoedig tot 446 te stijgen. Door den biblio thecaris werden in het afgeloopen jaar 351 boeken ter lezing uitgereikt. Niet alleen van nummer en datum hield hij aanteekeuing, ook vau de rubrieken uit den catalogus, tot welke de gelezeu boekeu be hooren, zoodat beter dan ooit is na te gaan welke boeken de voorkeur der leden genieten. Kr werden

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1882 | | pagina 1