Nieuwe Goesche Courant, Christelijk-historisch blad voor Zeeland, Dinsdag- 22 Augustus. A°. 943. 4-">82 HET ZUIDEN, Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs pev drie maanden franco1,50. Enkele nommers- 0,05. UITGAVE VAN P- G. WIJ Tl A ft, ie Middelbrug en Wed. A. C. DE JONGE, te Goes. BINNENLAND. Het N. v. d. D. schrijft: ♦Zoodra de minister van Lijnden uit Duitschland terugkeert, waarheen Z. Exc. zich van het Loo be geven heeft, kan de bekendmaking van de nieuwe samenstelling van het Kabinet verwacht worden. De wijziging in het ministerie zal enkel de zetels van koloniën en buitenlandsche zaken betreffen. De heer van Lijnden blijft, volgens onze inlichtingen, aan het hoofd van het ministerie van Financien. Prijs der Advertentiën: Per regel 10 ets.; Familie-berichten van 16 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per regel. Serft, School en lending, De loodstransportstoomer Frans Naerebout keerde Vrijdag te Nieuwediep van het onderzoek op het wrak van de Adder terug, o. a. aan boord hebbende een luchtkoker, een kompas en twee aan elkaar bevestigde Hollandsche vlaggen, zijnde het sein voor een sleepboot, zoodat hieruit blijkt dat voor de ramp, de Adder overkomen, nog de hulp der sleepboot is ingeroepen. Onder toezicht van den luit. t. z. 1ste kl. H. Nijgh en den ingenieur 1ste kl. der marine G. Turk zal een verder onderzoek naar het wrak van den monitor Adder met 's Rijks middelen worden voort- Betreffende de expeditie naar Dicksonshaven, met de Par na, worden lange brieven, zelfs met versjes, in de dagbladen geplaatst. Met de mededeeling dat het Poolhuis goed en wel te Drontheim geladen is, en dat men daar de noodzakelijke behoeften voor de overwintering ge kocht heeft, hebben we der lange rede korte zin medegedeeld. Het Kamerlid,de heer des Amorie van der Hoeven, is bekend als te scherpzinnig om zich te laten van gen. Zijne toelichting in welken zin hij het »proletari- aat" op Java wil, houdt o. a. het volgende in „Een gezonde maatschappelijke toestand is ook op Java niet mogelijk zonder verdeeling van arbeid. Zoo i lang het gemeentelijk grondbezit met telkens herhaalde vérdeeling in het belang van heeren- en eultuur- o diensten en van de inlandsche hoofden gehandhaafd en uitgebreid wordt, ook tegen den wen9ch der bevol- king; zoo lang deze nagenoeg uitsluitend blijft be staan uit zeer kleine landbouwers, die voortdurend ver- keeren op de greRs van ellende en hongersnoodzoo .lang zich daar geen vaste klasse van handwerkslieden f.'-en daglooners vormt, gelijk die in elke wel geregelde maatschappij wordt aangetroffen zoo lang zal ook de onmisbare voorwaarde blijven ontbreken van voor uitgang en ontwikkeling, zoo lang zullen voor geen groot we:k van openbaar nut, voor geen groote onder neming van landbouw of nijverheid waarlijk vrije ar beiders te krijgen zijn. En nu moogt gij voegde ik er zoowel in mijn bedoelde artikelen als in mijn rede van 21 December 1876 bij die daglooners en werk lieden „proletariërs* noemen, die naam is mij onver schillig, mits het vaststa dat zulke proletariërs er on eindig beter aan toe zullen zijn dan thans de groote meerderheid der landbouwers. Naast deze is een vaste t klasse van vrije daglooners ook op Java een vereischte ^^oor de maatschappelijke welvaart." In de Vrijdag en Zaterdag te Zwolle gehouden zit tingen der Synode van de Chr. Geref. kerk, brachten de Belgische afgevaardigden verslag uit omtrent de Vlaamsche Evangelische Zer^j|ngkerkde afgevaar digden uit Amerika over deu stand der kerk in dat werelddeel, en de predikant Reuver over de vrije evangelische kerk in Pruisen. De verschillende verslagen getuigden van geestelijken en geldelijken welstand en vooruitgang. Voor eene in Bohemen tr stichten kerk is onder de leden der vergadering p. m. f 130 gecollecteerd. Litt. B. der op de agenda voorkomende stukken »de theologische school, hare verplaatsing, hare do centen enz. is door de synode in behandeling ge nomen en zal wegens de belangrijkheid wel aan leiding tot zeer uitgebreide discussien geven. Wissekerke. Ds. J. Koster, predikant bij de N. H. G. alhier is beroepen te Groningen. De algemeene synode van de Ned. Herv. kerk nam in hare 24e zitting de ten vorigen jare voor gestelde wijziging aan van de formule van art. 27 van 't reglement op het examen betreffende de toe lating tot het predikambtzij zal aan de hoofdelijke stemmen der provinciale kerkbesturen tot eind-be slissing worden gegeven. Het voorstel werd aangenomen met 13 tegen 6 stemmen. De meerderheid bedoelde vooral meer een voud en klaarheid en daardoor ook meer waarheid te brengen in de belofte, die werd afgevraagd. De aangenomen redactie luidt aldus»Wij onder- gescbrevenen, door het prov. kerkbestuur van of door de commissie der Waalsche kerken) tot de evangeliebediening in de Ned. Herv. kerk toegelaten, beloven dat wij daarin overeenkomstig onze roeping- met ijver en trouw zullen werkzaam zijn en de be langen van het Godsrijk en, in overeenstemming hiermede, die van de Ned. Herv. kerk, met opvol ging van hare verordeningen, naar vermogen zullen behartigen. Het fP. W. deelt omtrent deze redactie het vol gende mede Krachtig werd de voorloopig aangenomen nieuwe formule, waaruit alle spoor van belijdenis is weggenomen, zelfs de gezegende naam des Heeren niet genoemd werd, bestredeneven warm werd ze van moderne zijde aanbevolen als wettigende de leervrijheid en het recht der modernen om in de kerk te blijven. Een voorstel van den Hoogleeraar Goossens om twee formules aan te nemen werd verworpen, en de nieuwe formule werd ten slotte definitief vastgesteld om aan de eindbeslissing van de leden der Provinciale (Classicale Kerkbesturen te worden onderworpen, waarvan reeds 40 zich tegen de wijziging hebben verklaard. veelal te dun. Bij gunstig oogstweder kan de uit-., komst echter middelmatig zijn. Van de rogge verwacht men eene vrij ruime op brengst, zoo wat graan als stroo betreft. De wintergerst, gedeeltelijk reeds gesneden, zal een middelmatig beschot opleverende qualiteit van stroo en korrel laat te wenschen over. De zomergerst staat vrij goed, hier en daar zelfs zwaar te velde en belooft eene goede opbrengst. Van de haver verwacht men een vrij ruim beschot. De paardenboouen zijn in enkele streken te dun opgekomen, ook liet de peul-aanslag somtijds te wenschen over. Het grootste gedeelte is echter tot dusver een zeer goed gewas. Van de witte LANDBOUW. De Staatscourant bevat het volgende verslag om trent de verwachtingen van den oogst in de pro vincie Zeeland in 1882. De tarwe is niet krachtig opgewassen en de stand en bruine boonen (stamboontjes) is slechts een gering beschot te verwachtenhier en daar wordt de bruine soort zelfs mislukt genoemd. De erwten, aanvankelijk veelbelovend, leden ia den peulaanslag en door te vroeg afsterven de opbrengst kan echter over het geheel nog bevre digend zijn. Koolzaad gaf slechts een middelmatig, dikwijls zelfs gering beschot; de qualiteit leed door den regen bij het snijden. Het vlas, in enkele streken te kort en te dun, is, over het geheel genomen, goed geslaagd. Bij de aardappelen heeft zich de bekende ziekte zeer vroeg vertoondstengel en blad der meeste soorten van de vroege ook de knol zijn vrij sterk aangetast. Een ruim beschot kau niet meer worden verwacht; bij voortwoekering der ziekte in de knol der late soorten, zou de opbrengst zelfs zeer gering kunnen zijn. Suikerbieten, maugelwortels en paardepeen zijn grootendeels te dun opgekomen en achterlijkzelfs bij verder goede ontwikkeling zullen deze gewassen over het geheel slechts een matig beschot opleveren. Van klaver en lucerne was de opbrengst ruim en goed. Het grasgewas leverde, bij een onafgebroken en kracktigen groei, ruim voeder ophooi werd in ruime hoeveelheid, doch door den regen in min of meer beschadigden toestand binnengebracht. Namens het uitvoerend comité der internationale landbouwtentoonstelling 1884 te Amsterdam is door den voorzitter, den heer C, J. Sickesz, eene circu laire verzonden, waarin onder meer gewezen wordt op de gevaren, welke onzen landbouw van alle zijde bedreigen, niet het minst door de concurrentie, waar mede die hoofdbron van ons volkbestaan te worste len heeft en waaraan vooral door eigen energie, eigen krachtsinspanning en degelijke ontwikkeling het hoofd geboden worden kan. De landbouwer moet bekend gemaakt niet alleen met de verbeteringen, die elders in het landbouw bedrijf werden ingevoerd, maar ook bewogen die verbeteringen over te nemen eu in praktijk te bren gen. Daarom besloten de besturen onzer Nederlandsche landbouwmaatschappijen, met vereende krachten een

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1882 | | pagina 1