Goeschs Courant, iris istoriscblad voov Zeeland» Zaterdag- 19 Augustus. M°. 944. BINNENLAND. U18-2. HET ZUIDEN, Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag- I ivond ten 8 ure, behalve op Ghrisfceiyke feestdagen P. G. prijs pev drie maanden francof 1,50. Enkele nommers- 0,05. j Wed. A. C. Middelburg. De aan de huizen gehouden col lecte voor de School met den Bijbel heeft opge bracht de som van f 328.23. De Middelb. Courant, het houden dezer collecte vermeldende, zegt dat daarbij bussen werden ge bruikt, zooals bij alle armen-collecten en dat de collectanten door weesjongens werden voorafgegaan. Zij zou zich geenszins verwonderen wanneer op die manier giften in de bussen gekomen zijn van per sonen, met het doel der inzameling volstrekt niet ingenomen, en waarschuwt ons daarom niet te bluffen op de offervaardigheid van Gods volk. Er zijn bussen gebruikt, gewoonlijk voor een ander doel bestemd, doch gisteren beplakt met een papier, op hetwelk met groote letters gedrukt stond Collecte voor de Christelijke Scholen 17 Augustus. En ^wéér(]ötigens èn collectanten hebben overal bekend gemaakt waarvoor de collecte werd gehouden, die te voren in de bladen, ook in de Middelb. Courant per advertentie en aan de huizen door Unie-blaad jes was aangekondigd. Van onvrijwillig geven, van eenige misleiding door nabootsing van collecten voor ander doel, kan dus geen sprake zijn. In de Unie-blaadjes werden tegenstanders verzocht, het blaadje als niet ontvangen te beschouwen. De collectanten hebben zich bij sommige erkende tegenstanders niet aangemeld, bij andere daarente gen wel, niet wetende of soms huisgenooten eene gift zouden willen schenken, 't Is gebeurd dat dienstboden, bij de boodschap dat »het volk er niet aan deed," toch met blijmoedigheid iets uit eigen zak in de bus wierpen. Wilden enkele persoonlijke bekenden van den col lectant hem niet met eene weigering voorbij zenden of ontbrak hun de moed om eene weigering uit te spreken, zij konden met 1 2 cent volstaan. Merk waardig is het, dat bij eenige erkende tegenstanders zelfs de deur niet werd opengedaan. Dat er weesjongens gebruikt zijn, om aan te schellen, bewijst evenveel als de opname van de aankondiging der collecte onder de advertentiën in de Middelb. Courant zelve. Die jongens, op het werk gehand, verdienen gaarne de daarvoor gebruikelijke belooning. Wie zou ze dat misgunnen Wij begrijpen volkomen dat de Middelb. Courant niet instemt met het doel der collecte, maar dit moest ze op een andere manier zeggen, en geen schampere aanmerkingen maken op hetgeen zoo rond en open mogelijk is geschied. De minister van Financiën baron van Lijnden van Sandenburg, is Woensdag naar het Loo ver strakken, waar hij door Z. M. den Koning ten ge- hoore zou toegelaten zijn. UITGAVE VAN ft UT MA;, te Middelhui g en 0 N G Ete Goes. Prijs der Advertentiën: Per regel 10 ets.; Familie-berichten van 16 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per regel. S 1 A' A T van ?de »SCHOLEN MET DEN BIJBEL" in Nederland. PROVINCrËN. Getal Scholen' getal leerlingen 'in 18-1 in 1882 inlSSl I in 1882 Groningen. Friesland Drenthe Overijsel Gelderland Utrecht Noord-Holland Zuid-Holland Zeeland N oord-Braband Limburg 32 32 4865 5024 (it: 66 8315 8435 8 8 1076 1130 10 11 2226 2192 56 58 7880 8286 26 28 5002 5085 48 49 9242 9823 88 86 14597 15856 80 21 2448 2510 15 15 1534 1634 1 1 22 25 305 375 57207 60000 12 nieuwe Scholen met'den Bijbel zijn of komen spoedig in aanbouw en staan dus eerlang geopend te worden, n.l. teDordrecht, Oude water, Charlois, Amsterdam, Wormerveer, Surhuizum, Wans werd, 's Gravenhage, Rotterdam, Vreeswijk, Monnicken- dam en Kralingen. Van de 375 bestaande scholen worden er 158 gesubsidieerd door de Vereeniging voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs, tot een jaarlijksch bedrag van f 28.150 en 30 scholen worden gesubsidieerd door de Vereeniging voor Gereformeerd Schoolon derwijs tot een bedrag van f 5,450. Voor de 60,000 leerlingen, die onze Scholen be zoeken, worden jaarlijks (berekend tegen f 20,per kind) 1,200,000 gulden door de ouders en belang stellenden in de »Scholen met den Bijbel" vrijwillig te zamen gebracht. Sprokkelaar 't Blijkt dat het publiek nog minder bekend is met de noodsignalen der spoorwegen, dan men aan- aanvankelijk meende en dat zij, die dienaangaande wenken dachten te kunnen geven, ook al niet op de hoogte zijn. Drie stooten met de stoomfluit kunnen een alarmsignaal zijn, doch zijn het inden regel niet; zij beduiden remmen en twee stooten wil zeggenrem los draaien. Gesteld nu, dat de reizigers den raad opvolgden, dien wij dezer dagen overnamen, om bij alarmsig naal hunne beenen te bergen, dan zouden zij in een bommeltrein, bijv. tusschen Rotterdam en Am sterdam, 12 h 13 maal met de beenen op en van de bank mogen gaan, natuurlijk in een volle coupé een nogal bezwaarlijke manoeuvre; immers bij elk station wordt geremd en ook het remsein, drie stooten met de stoomfluit, gegeven. Departement van marine zal dat met marine-duikers van de werf te Amsterdam doen instellen. Er zal een commissie benoemd worden, bestaande uit een officier van de marine, den hoofdingenieur-adviseur voor scheepsbouw bij de marine en een ingenieur van den waterstaat, om uit de reeds verkregen en nog nader te verkrijgen gegevens een advies be treffende het lichten van de Adder uit te brengen. De deskundigen in Engeland hebben als hun meening te kennen gegeven, dat het lichten wel niet mogelijk zal zijn. De personen, tot wie men zich wenden kon, verklaarden geen zwaardere sche pen gelicht te hebben dan van 1000 ton (de Adder weegt 1600 ton), en dan nog in rivieren. Daar de Adder diep ligt, zou het lichten nog moeilijker zijn. Volgens de thans verkregen uitkomsten van het duikeronderzoek is de ligging van het schip goed bekend. Het ligt nagenoeg evenwijdig met de kust, omgekeerd met de kiel van de kust af. Aan den kant der kust is onder de naar den bodem der zee gekeerde zijde van het schip het zand weggespoeld, terwijl het zand tegen de naar zee gekeerde kiel en zijde is opgehoopt. Het achterste gedeelte zit diep in het zand, het voorste gedeelte zit omhoog Of men in het schip kan komen, is door het on derzoek van den duiker Weltevreden nog niet uit gemaakt. Het Vaderland verneemt, dat de duiker Welte vreden zijn onderzoek naar het wrak van de Addtr heeft geëindigd, en dat van de uitkomsten dier onderzoekingen rapport is uitgebracht. Een nader onderzoek wordt echter zeer noodig geachthet De akelige schipbreuk van het oorlogsvaartuig de Adder is nog zoo lang niet geleden, of men zal zich nog wel herinneren, dat te dezer gelegenheid her haaldelijk van verschillende zijden en zelfs door maritieme specialiteiten werd verkondigd, dat ram- monitors eigenlijk nooit ep zee behooren te komen, wijl zij slechts geschikt zijn ter verdediging van zeegaten, rivieren en audere binnenwateren. Wat echter thans met een anderen monitor ge beurd is, zal vermoedelijk ook nog wel het laatste crediet van deze schepen als oorlogs-tuig doen ver dwijnen. Bij het lezen der verschillende berichten, omtrent het aan den grond zitten van den monitor Haai in den Rijn bij Arnhem, zal men zich toch al reeds hebben afgevraagd, wat ons gouvernement in oorlogstijd wel met dergelijke vaartuigen zal uitrichten Bij den uitgever D. Donner is eene interessante brochure verschenen van den heer L. Lindeboom» getiteld: De aanslagen der Medisch-theologische Kwak' zalverij enz. Het boekje, welks titel we gaarne minder lang en meer sprekend zagen, heeft zijn ontstaan te danken aan eene uitdrukking van den Utreclitscheii hoogleeraar bij de Medische faculieit dr. W. Koster, die in eenige opstellen over het afstaan van lichamen ter ontleding zich veroorloofde het woord van Paulus •neen geestelijk lichaameen dwaasheid, een vierkante cirkel te noemen. De heer Lindeboom verdedigt het woord van

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1882 | | pagina 1