Nieuwe Goesche Courant, C h r i t e I i j k - h i stor i s ch blad voor Zee la n d. Kennis of Veerkracht? 1*182. Donderdag- 17 Augustus. A0. 943. BINNENLAND. HET ZUIDEN, Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen prijs pe~ drie maanden fraïlCOf 1,50. Enkele noraraers- 0,05. UITGAVE VAN f. G. WIJTMAN, te Middelbaig en Wed. A. C. DG JONGE, te Goes. Prijs der Advertentiën: Per regel 10 ets.Familie-berichten van 1 0 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per regel. Meer en meer neemt het getal toe dergenen, die niet tevreden zijn met het onderwijs, zooals dat volgens de jongste wetten en bepalingen gegeven wordt. Slechts weinige jaren geleden hebben allen, die zich met den naam van «liberalen" sierden, met vereende kracht, trots alle vermaning en tegen stand hunne lievelingsdenkbeelden doorgedreven, als het beste, wat ons volk maar willens of onwil lens uit hunue handen moet aannemen. Nog maar even zijn de jongelieden, volgens de nieuwe, boven alles geprezen leerwijzen onderwezen, tot den leeftijd gekomen van praktische mannen, dat wil zeggen tot den leeftijd, op welken zij prak tische mannen zouden kunnen of moeten zijn, en nu blijkt het dat de hoogwijze schooldrijvers zich deerlijk hebben vergist. Verhooging van het peil der nationale ontwikke- y]mg was de leus, onder en voor welke al wat liberaal heette streed. Veel, veel meer moest de jeugd leeren, kennen, weten, en zij moest zich af- slooven op allerlei vakken van wetenschap, onder leiding van specialiteiten, van mannen van één vak. De hoogere-burger-jongens werden met weten schap overstelpt, en zoo ook de onderwijzers, die de lagere-burger-kinderen van alle schoteltjes van den wetenschappelijken disch moeten laten proeven. Zwaar gepantserd met wetenschap, geballast met ge leerdheid, gewapend met kennis, die macht heet, moe ten onze jongelingen op de golven des levens gezonden worden, en 't blijkt dat ze bij menigte ongeschikt, zijn om de levenszee te bevaren, dat ze er onder gaan. >De mannen, die van onzen tijd ge maakt hebben wat hij is, hebben allen op scholen gegaan, die zich een veel bescheidener doel stelden dan de tegenwoordige. De biografieën (levensbe schrijvingen) van de laatste drie presidenten der Vereenigde Staten zijn ook zeer karakteristiek in dit opzicht," zoo schrijft de heer Bientjes, wiens opstel in Be Gids over onze jongens ai meisjes wij in der tijd aanhaalden. Wij hebben al lang geweten dat een kleine David niet kon gaan, veel minder strijden in de wapenrusting van een Saul, en 't is eene ervaring als van gisteren dat «ongeleerde en slechte" Transvalers nog niet voor ieder uit den weg behoeven te gaan. Wat evenwel ook karakteriestiek is, is dat ge noemde beer Bientjes, leeraar aan 's Rijks Hoogere Burgerschool te Utrecht, zijne verspreide geschriften tegen de veelweterij op nieuw in één bundel ver- eenigt, en dat hij en zijn uitgever er niet aan twij felen of het boekje zal verkocht worden en winst opleveren, winst in zedelijken en geldelijken zin. Dit boekje heet (men verweet Dr. Kuvper wel eens op ruwe wijze het kiezen van beelden uit het mili taire leven) Tirailleursmur uit een paedagogisch (op voedkundig) en letterkundig kamp. Nu, er wordt dan ook menige puntkogel afgeschoten op de gebreken van het Nederlandsche schoolstelsel, op de onzinnig heden van Multatuli, en Jan Holland, een voornaam schoolwetman uit Deventer, die meesterlijk de ge breken van de tegenwoordige maatschappij weet te hekelen, gebreken die 't gevolg zijn van verkeerde opleiding, deze Jan Holland wordt door den heer Bientjes als zijn nevenman meê in 't vuur genomen. Wij zullen nu niet vertellen wat zij zooal ver keerds in opvoeding en onderwijs hebben aangetoond, 't best is dat i-der hunne werken leest, maar wel willen wij zeggen dat de heer Bientjes het middel tot verbetering zoekt, waar wij meenen dat het niet te vinden is. Van den verderfelijken weg zich af- keerend, verloopt hij op een dwaalweg. Vreest hii, en ziet hij aanvankelijk, dat onze met geleerdheid overladen jongens aan al de lichaamsgebreken en kwalen, die in Duitschland het gevolg van een ten onzent nagevolgd schoolstelsel waren, gaan lijden, hij wil ze bij kris en kras gezondheid inpompen, in even ruime mate als zij tot dusver volle golpen geleerdheid binnen kregen. Wij gaan gaarne met hem mede, als bij de jongens en meisjes minder wil laten blokken, ze meer ont spanning en lichaamsbeweging gunt en wil bezor gen, maar niet als hij zich de oude heidenscke Olympische spelen in zekeren zin ten ideaal stelt. Die gereglementeerde lichaamsoefeningen, voor welke men eene Nederlandsche vereeniging wil stichten met besturen en afdeelingen, zijn niet noodig om onze overspannen jeugd gezonde beweging tot herstel van geestkracht te bezorgen. Nu reeds wordt een protest te gen de eenzijdige opvoeding der jeugd in Nederland tevens een pleidooi voor lichaamsoefeningzooals de titel luidt van een vlugschrift van Mr. Kerkhoven, oud-in specteur van het lager onderwijs in Overijsel. De opbrengst van dat geschrift is ten voordeele van eene door den heer Bientjes op te richten Olympia- Vereeniging. 't Wordt nu, vreezen we, een afdwalen van 't alleenzaligmakend onderwijs naar de alleen zaligmakende lichaamsoefening. We hebben al geboord dat er een aantal pretjes en feestelijkheden in aantocht zijn: gymnastiekuitvoeringen, klim-, tuimel-, worstel-, loop-, spring-, roei- en schaats wedstrijden, voor welke laatste denkelijk opzettelijk weiden moeten worden onder water gezet en kunstijs gemaakt. We zien 't al vooruit, dat die wedstrijden veelal zullen gehouden worden op den dag, op welken de wereld zich verveelt. De drijverij der schoolmannen begint nu zoozeer naar den kant der lichaamsoefening over te slaan, dat men op een onzer dorpen nabij de zee, waar de jeugd op hare wandeling naar school de zuiverste lucht ter wereld inademt N. B. het kerkhof tot speelplaats voor de schoolkinderen wil in gebruik nemen. De jongens kunnen dan buitelen op het graf van hun grootvade r,door wiens kist mogelijk een paal is geslagen voor wipplank of gymnastie-rek. We hebben dikwijls de hedendaagsche jeugd be klaagd, omdat zij niet zulk een vrolijk onbezorgd leven heeft als wij hadden, maar wij zullen haar nog dieper beklagen, als zij tot vermaak en bovenmatige lichaamsinspanning wordt aangedreven. Eene wan deling doet goed, al is zij soms wat ver en ver- moeiend, een tochtje op schaatsen of per velocipede zal geen gezond mensch kwaad doen, integendeel. Maar 't is de groote vraag, of het goed is zich als een hardlooper aan te stellen, zich op te winden en af te matten om de eerste zijn op renpaard of velocipède, ja zelfs in de kleederen, die men in den winternacht niet uittrekt, om een handvol goud of eer van longen en poriën veel meer te vorderen op het ijs, dan een geneesheer iemand, ook den sterkste, kan aanbevelen. De apostel Paulus, die de Grieksche spelen van nabij kende, die 't niet nalaten kon het leven des christens te vergelijken bij een wedloop, en de zaligheid bij de kroon des overwinnaars, die zelfde apostel schrijft aan Timotheüs «de lichame lijke oefening is tot weinig nut maar de godzalig heid is tot alle dingen nut, hebbende de belofte des tegenwoordigen en des toekomenden levens." Wij gelooven dat eene speelplaats, met gymnas- tiektoestellen zeer goed is voor de kinderen, die in groote steden in enge dompige kamers en in nauwe straatjes wonen, maar geheel onnoodig voor onze Zeeuwsche dorpsjeugd. In onze aan tuinen en wandelplaatsen zoo rijke grootste stad van Zeeland, komt niemand frissche lucht en ge legenheid om naar buiten te gaan te kort. Men vermenigvuldige de gelegenheden niet om zich te buiten te gaan Maar op menige plaats wordt de jeugd afgetrok ken, en zoo niet, dan toch afgeleid van de zoo noodige oefening in godzaligheid. Deze wordt als onnoodig voorgesteld. Op hetzelfde dorp, waar 't kerkhof tot speelplaats moet worden ontwijd, wordt van hooger hand al het mogelijke gedaan, door presssie op den gemeenteraad, om de bestaande christelijke school den kop in te knijpen. Wij, tegenstanders van overdreven schoolgeleerd heid, en ook van overdreven lichaamsoefening, tegenstanders van elke geestelijke en lichamelijke dril-methode, wij willen er voor waken dat de veer kracht onzes volks niet verlamd worde door voort- dur end buigen voor de partij, die zich van de macht heeft meester gemaakt. Wij willen niets anders dan volksontwikkeling langs den van God veror denden, in Zijn Woord voorgeschreven weg. Wil men eene gezonde ziel in een gezond lichaam, een hart dat gezond klopt in de borst, welnu dat men zich verzette tegen al wat krom en onrecht is. 't Is heden, 17 Augustus, vier jaar dat de hatelijke schoolwet ons op 't lijf geworpen is. Ons verzet, ons protest daartegen getuige van eene veerkracht, weder sterker dan in 't vorige jaar De te Breskens gevestigde vennootschap Be Zeeuwsche Stoomboot-Maatschappij, zal een nieuwen dienst op Rotterdam ondernemen. Deze dienst zal kunnen geopend worden in de eerste helft der maand October a. met de op het etablissement Fop Smit,

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1882 | | pagina 1