Nieuwe Goesche Courant, Chr is tv l ijk-his torisch blad voor Zeeland* 1«82. Dinsdag- 1 d Aug ustus. I\I0. 942. BINNENLAND. HET ZUIDEN, Verschijnt eiken Maasdag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs pe- drie maanden francof 1,50. Enkele nommers- 0,05. UITGAVK VAN 6. WIJ Tl AH, ic lliddelbuig Wed. A. C. JONGE, Ie Goes. Prijs der Advertentiën: Per regel 10 ets.; Familie-berichten van 1b regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per regel. Volgens het Vaderland heeft Z. M. de Koning Donderdag jl. de opdracht tot Kabinetsformatie aan den Heer Van Lynden vernieuwd. Die vernieuwde opdracht was door den heer van Lynden blijkbaar voorzien, want bij heeft reeds vóór Donderdag pogingen gedaan, om zijn demis- sionnair Kabinet met een minister van financiën en een van koloniën aan te vullen, ten einde zelf naar buitenlandsche zaken te kunnen terugkeeren. Die pogingen hebben aanvankelijk geen gunstigen uitslag gehad, maar uit het vernieuwen der opdracht mag men wel de gevolgtrekking maken, dat het einde der crisis nabij en het koninklijk besluit over de gewijzigde kabinetsformatie eerstdaags te ver wachten is. De opbrengst der rijksmiddelen over de versche nen zeven maanden van dit jaar is vrij voldoende te achten. Wel toont zij een achterstand van ruim 11 ton bij 7/12 van de raming, maar dit verschil wordt geheel opgehelderd door de omstandigheid, dat gelijk gewoonlijk uit de directe belastingen nog bijna 2 millioen minder dan dat gedeelte der raming is ingekomen, wat echter in de laatste maanden des jaars ruimschoots wordt ingehaald. De andere mid delen hebben reeds 87a ton meer dan de raming 4 millioen meer dan in 1881 opgeleverd. De vergeiijking met de cijfers van het vorige jaar leert, dat het voordeelig verschil van 1 millioen bijna geheel is te danken aan de accijnsen en wel voor bijna 8 ton. Het gedistilleerd, dat in vorige jaren steeds meer inbracht, toont in 1882 het tegendeel, vermoedelijk als gevolg van de drankwet; de opbrengst van dien accijns is bij de raming reeds 7 ton en bij 1881 reeds f 160,000 ten achter. Daarentegen vindt men bij de andere accijnsen een aanmerkelijken vooruit gang. Suiker gaf bijna 77a ton meer aan de schat kist, zout f 88,000 meer, zeep f 28,000 meer, bieren en azijnen f 15,000 meer en geslacht f 70,000 meer. Mag men daaruit afleiden, dat de gelden, die voor heen voor jenever werden besteed, nu ten deele voor voedingsmiddelen worden aangewend? De Middelb. Courant deelt mede, dat met 15 Sep tember a. een stoombootdienst wordt geopend van Breskens via Vlissiugen, Middelburg en Dordrecht op Rotterdam de dienst zal voorloopig eenmaal 's weeks geschieden en bestemd zijn tot het vervoer van goederen en vee. De personen der ondernemers, behoorende tot de grootste en soliedste in Nederland, zijn een waarborg dat men hier met geen ge waagde proefneming, maar met eene ernstige onder neming te doen hebben. v neming De He Bru Klank* Middelburg en Vlissingen gunning gevraagd voor het aanleggen van een telephoongeleidingen in en tus- schen de beide gemeenten onderling. Een der aan vragers bevindt zich op 't oogenblik te Middelburg om toezeggingen voor abonnementen aan te nemen. De prijs van een abonnement is f 120 's jaars, betaalbaar bij de opening van den dienst, welke uiterlijk een jaar na de bekrachtiging der concessie geschieden moet, voor een afstand van ten hoogste 2 kilometers, van de woning van den geabonneerde tot het centraal-bureau. De concessionarissen laten op hunne kosten een telephoondraad en toestel leg gen in de woning van ieder geabonneerde. Men zal daar zoo dikwijls en zoo lang men wil gebruik van kunnen maken, doch toestel en draad blijven het eigendom der concessionarissen. (M. C De heeren Boucquié, baron Van den Bogaerde, Brussel, Goethals te Antwerpen en Verhaege te ;enberghe hebben aan de gemeentebesturen van De moord te Veere. Het Donderdag gehouden getuigenverhoor loopt al lereerst over het vertrek van Roland uit zijns moeders huis en uit Veere met een koffertje, dat op eens, nog vóór hij het plaatsje had verlaten, was verdwe nen. Toen hij in den vooravond van 1 October in de herberg Halverwege kwam waar hij o. a. zeven glazen brandewijn gebruikte, en zeide dat hij naar Bergen op Zoom ging had hij het koffertje niet meer bij zich, hoewel beschuldigde het wil doen voorkomen alsof hij het koffertje wel met zich droeg. Verder wordt het Hof in kennis gesteld met de onfatsoenlijke gedragingen van besch. in de R. K. kerk op Zondag 2 October, terwijl reeds Woensdag was gebleken dat hij op Witte Donderdag in de kerk de pastoor had bespot. Het verhoor heeft nu hoofd zakelijk ten doel om te constateeren, dat besch. op 2 October jl. nog in Veere was, hetgeen eveneens door besch. wordt ontkend. Ook van zijne gesprek ken over de verslagene of van een vroeger bezoek te diens huize wil hij niets weten, hetgeen den pre sident aanleiding geeft tot de opmerking dat het er thans veel van heeft dat alle getuigen onder eede liegen. Aan het einde van het getuigenverhoor worden van besch. verklaringen gegeven die hem als een ondeugenden, wreedaardigen kwajongen kenmerken. De laatste getuige geeft eene verklaring omtrent het gouden horloge van Snijders, in het bezit van besch. door Antwerpsche getuigen gezien, die de door hen afgelegde getuigenissen in het licht doet komen. Alsnu ondergaat de beschuldigde eeu langdurig verhoor. Op de daartoe gedane vragen zegt Roland, dat bij den len October des namiddags ten 4 ure Veere heeft verlaten, onder het zeggen dat bij naar Bergen-op-Zoom ging, waaraan hij evenwel geen gevolg gegeven had, omdat hij zich slechts voor drie maanden verhuurd had, hetgeen hij niet aan zijne moeder durfde mededeelen om haar geen ver driet te doen. Van Zaterdagavond half acht tot Zondagavond half 9 verbleef hij in beschonken toestand in een hooischelf aan den weg, zonder dat iemand hem had opgemerkt. Hij durfde niet eerder de stad in, omdat hij er zoo uit zag en zijn goed met bloed was. Hij heeft zich toen naar Middelburg begeven bij de familie Walwaar bij zijn vingers, die met het snijden van een stokje waren verwond, deed verbinden. Omdat bij niet wilde weten dat hij den nacht aan den Veerschen weg had doorgebracht, zeide hij ten huize van genoemde familie dat hij van Vlissingen kwam. Hij geeft toe dat hij toen gelogen heeft, maar kan zich de in de instructie tegenstrijdige opgaven hieromtrent niet herinneren. Zondag voor 2 October is hij het laatst in de kerk geweest. Den overledene, Snijders, kende hij wel, hij heeft hem een enkele maal gesproken, doch was nooit aan zijn huis geweest. Te Antwerpen, waar hij den 18den November werd gearresteerd, heeft hij geleefd van het over schot van een banknoot van 5 pd. st. aan zijn moeder ontstolenhij verbleef aldaar bij de familie V., gedurende drie weken, maar noch een gouden horloge noch een gouden bril met blauwe glazen heeft hij daar in zijn bezit gehad, en dus kon hij ook daar geen gouden horloge hebben verkocht zooals getuigen hadden verklaard. De moord van Veere kwam hem eerst ter kennis den dag voor zijne arrestatie, toen de getuige D. in den winkel van zijn patroon te Antwerpen hem mededeelde dat hij van den moord verdacht werd en zijne uitlevering door Holland was gevraagd. Op het onaannemelijke van deze en meerdere opgaven gewezen, zegt Roland met een duidelijke on onveranderlijke stem: ik ben onschuldig aan de mij ten laste gelegde misdaad. Hierna verkrijgt de procureur-generaal jhr. mr Van den Bergh het woord. Deze zaak behoorde tot" de zwaarwichtigste, die zich denken laat, waarin, iemand betrokken is die de hand heeft geslagen aan zijn evenmensch, wiens daad tot wraak roept van den Hemel, wiens daad onverschoonbaar is, te meer, omdat men hier niet alleen te doen heeft met een afschuwelijken moord, maar ook met diefstal en brandstichting, de beide laatste bedreven om den eersten te bedekken. Doch niettegenstaande de vreeselijke details van de misdaden, verdient de zaak niet een cause cèlebre genoemd te worden, alleen de triviale uitdrukking moord was voldoende, daar hij niet gepleegd werd uit jaloezie of drift. Noch de zaak, noch de beschuldigde verdient veel belang stelling. De beschuldigde is ter terechtzitting op de afschuwelijkste wijze afgeschilderd, hij wekt niet de minste belangstellingstelling en kan niet eens aan spraak maken op de benaming van een berucht personage. AJleen de verschrikkelijke moord en de zonderlinge volharding van beschuldigde, om alles te ontkennen, geeft aan de zaak eenïge bijzonderheid. Maar die ontkentenis tegenover drie en zestig ge tuigen acht de procureur-generaal eene onzinnigheid. Ware het hem mogelijk de schim van den onge- lukkigen, vermoorden Snijders op te roepen, lig twijfelt er niet aan of deze zou Roland als zijn wreedaardigen moordenaar aanwijzen. Doch Snijders

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1882 | | pagina 1