MI ENG DE BERICHTEN. Hulp werd spoedig verleend. De drie spuiten dei- gemeente waren zoo snel dit mogelijk wras, present en kregen, op verzoek van den burgemeester, den heer Hulst, spoedig hulp uit Zwartsluis, terwijl ook uit Kampen twee spuiten aanrukten. Met den mees ten ijver werd alles wat tot beteugeling van het vuur kon worden aangewend, gedaan, en tegen ze ven uur was men de vlammen in zooverre meester, dat men hopen mocht verdere uitbreiding te voor komen. Den geheelen dag bleef alles in de weer. Eerst Zondagavond te zeven uur rukte de spuit van Zwartsluis in; die uit Kampen bleven nog lan ger. De burgemeester, de heer Hulst, is door een om vallenden muur aan 't hoofd en 't aangezicht verwond en moest naar huis worden gebracht, nadat hem in een tegenover de pastorie gelegen huis de eerste geneeskundige hulp was verleend een brandspuitgast uit Kampen werd mede ernstig gekwetst. De bewoners van het huis waar de brand uitbrak, hebben brandwonden bekomen. Een man -die wakker werd toen het dak reeds brandde, heeft bij de poging om zich en zijn gezin te redden, de handen verbrand en mede brandwonden aan hals en hoofd bekomen, de vrouw is mede aan 't lichaam en hoofd gekwetst, terwijl ook een dochtertje brand wonden bekwam. Verdere persoonlijke onheilen ver namen wij niet. 't Vee was in de weide, dat is dus gespaard alleen zijn eenige varkens verbrand. De Londensche correspondent van de N R. Ct. schrijft, dat het bericht voorbarig is, volgens hetwelk de reizigers, die via Vlissingen reizen, naar welge vallen van den London Chatham en Dover of van den South-Eastern spoorweg gebruik zullen mogen maken, zoodra de lijn der laatstgemelde maatschappij naar Grain of Port Victoria gereed komt. Tusschen de beide betrokken maatschappijen hebben onderhandelingen plaats gehad, doch men is het nog niet eens geworden over de voorwaarden van een overeenkomst. Er schijnen moeilijkheden te bestaan, maar 't is te hopen, dat men die zal kunnen wegruimen, al heeft het opheffen eener ge zonde concurrentie onmiskenbare nadeelen. t-i WUMVUV.U uiiAts iieueriancl- sche spoorwegen dreigt uit te breken. Jaren lang scheen het dat alle maatschappijen zich onderling vrij goed verstonden en dat het publiek de nadeelen van die goede verstandhouding zou blijven ondervinden. Hoe meer echter het spoor wegnet over ons land zich uitbreidde, des te meer kwamen de belangen der verschillende spoorwegen met elkaar in botsing en eindelijk zal, naar de in den laatsten tijd waargenomen verschijnselen, ook hier te lande een felle concurrentie ontstaan en ons de voordeelen doen genieten, die men elders daaraan reeds geruimen tijd verschuldigd is. Uit eene aankondiging van de Rijnspoorweg maatschappij blijkt, dat de bekende, dure, zooge naamd vierdaagsche retourbiljetten, die tusschen de hoofdstations werden uitgegeven, zijn ingetrokken en dat de goedkoopere tweedaagsche retourbiljetten tusschen die stations zonder prijsverhooging- vier dagen geldig gemaakt zijn. geen toestemming er toe gegeven had hem er op te plaatsen. Ten derde, dat 2 personen, die als belangheb benden bij de op te richten school opgegeven waren, verklaarden nooit gebruik te zullen maken van eene openbare school, al stond er ook een naast hunne deur. Ten vierde, dat de ontwerper en eerste onder teekenaar zich geheel zou terugtrekken, wan neer zijne kinderen de openbare school in Axel mochten bezoeken, in plaats van die van Zaamslag, en ten laatste werd aan heeren Gedeputeerden door iemand, die zeer goed met de meeste onderteeke naars op de hoogte is, medegedeeld, dat, mochten zij bij hun plan blijven om de gemeente te ver plichten eene school te stichten, er een nieuw adres zou opgesteld worden, waarop de meeste namen van het eerste adres zouden komen, inhoudende de verklaring, dat zij van de school voor hunne kinderen geen gebruik zouden maken. We zijn nieuwsgierig naar den afloop. We hopen die mede te deelenmisschien voegen we daar dan nog iets aan toe omtrent de normaalschool met hindernissen In het jaar 1880 en 1881 werden gecombineerde vergaderingen van Christelijke Jongelingsvereeni- gingen gehouden op den Tweeden Pinksterdagde eerste te Arnhem in het gebouw van Inwendige Zending, de tweede op het landgoed Dreijen te Oos terbeek, ook dit jaar zal eene dergelijke samen komst op 23 Augustus 1882 op genoemd landgoed gehouden worden. Er zal ditmaal eeu zendingsdag aan verbonden, Als sprekers zullen optredends. H. D. Van Lindonk, predikant te Oosterbeekopeningsrede. De heer J. Van 't Lindenhout, directeur der Wees inrichting te Neerbosch. Onderwerp Weezen ver pleging." De heer M. v. Dis Jr., agent van het Ned. Jongel.-Verbond. Onderwerp «Zonder Jezus niets." De heer baron W. Van Doom van West- kapkapelle, te 's-Gravenhage. Onderwerp»Het Evangelie." De heer G. van Asselt, te Putten o/d, Veluwe. Onderwerp: «Zending", Ds. Jolm, te Zwar- tewaal, Onder werp: »Gods trouw in donkere dagen." Ds. A. Mooij, te Winschoten. Slotrede. talrijke wintervermaken veel heeft geleden, wordt^ door zijne moeder tot herstel van gezondheid naar Italië gezonden en komt te Monaco. Daar verliest hij aan de speelbank zijn geld en seint terstond zijn moeder «Portefeuille verloren, zend geld." De graaf gaat naar zijn hotel en ontmoet daar een vriend die hem f 100 leent. Andermaal beproeft hij zijn geluk, wint f 5000 en telegrafeert: Portc,-3 feuille gevonden, zend geen geld." Maar 's avonds speelt hij weer en is spoedig zijn geld weer kwijt. Nu seint hij ten derde male:»Zend geld, portefeuille wel teruggevonden, maar het geld was er uit." lierh, .^ciiooi en Oostburg, 6 Aug. De heer A. W. Hotte te Daarle heeft het beroep naar deze gemeente aan genomen. Axel, 7 Augustus. Het antwoord van den Raad op het bekende schrijven van de Gedeputeerden, is van dat gevolg geweest, dat onze Gemeente Zaterdag jl. de eer genoot 2 heeren Gedeputeerden in haar midden te hebben. Zij kwamen den stand van zaken eens van wat naderbij bezien. Ze hebben de voornaamste onderteekenaars van het verzoekschrift, die in Axel waren wegens de markt, bij zich ontboden. Toen deed zich voor hen, niet voor ons, het zonderlinge verschijnsel voor, dat verscheidene dier mannen hun spijt te kennen ga ven, dat zij hunne namen tot dat verzoek geleend hadden. Ten andere, dat er één naam op stond van een persoon die niet geteekend had en ook BTENL AN 1. .1 l> li O I H In de jongste vergadering van de eerste afdeeling der Friesche Maatschappij van Landbouw en Vee teelt is besloten tot het doen houden van een zuiver practischen wedstrijd ter verkrijging van de beste zaaitarwe en gerst. De bedoeling is om tegen Sep tember a. s. groothandelaren en anderen tot dezen wedstrijd uit tenoodigen door inzending van 10 of 15 liter wintertarwe en gerst. Deze monsters worden gezaaid en op een gelijke wijze geoogst, terwijl worden bekroond diegenen, van wier monsters het meeste zaad van het beste gehalte is verkregen. Aan elk dezer twee soorten zaad is verbonden een eerste prijs van f 40 en een tweede prijs van f 20. De afdeeling verbindt zich bovendien den naam dei- bekroonden bekend te maken en eene beschrijving der proef te geven. Reeds zijn geschikte stukken land voor den wedstrijd aangeboden. Zaterdag morgen vond te Yerseke een man, die met zijn gezin uit logeeren was geweest, zijn huis opengebroken. Bij nader onderzoek bleken twee kasten geopend, waarin alles overhoop lag, eene lade uitgezonderd, waarin juist eene portefeuille met geld zich bevond. Niets was ontvreemd, en de lade met de portefeuille scheen niet geopend geweest te zijn, of wel de dief had de portefeuille, die in een kleedingstuk was gewikkeld, niet opgemerkt. Aanstaanden Zondag zal te Goes, met de daar toe behoorende festiviteiten, de uitreiking van de medailles, behaald op de nijverheids-tentoonstelling en wedstrijd voor den handswerkman, plaats hebben. Te Bussuiji is bij gelegenheid van de wed rennen laatsleden Donderdag f 5000 en Zaterdag f 10,000 aan entréegelden ontvangen. Een jeugdige graaf wiens gezondheid door de Eindelijk is dan toch het nieuwe Fransche minis terie klaar gekomen Het werd tijd, want Grévy, aan zooveel hoofdbreken niet gewoondreigde onder zijn bekommernissen te bezwijken. Tevergeefs riep hij achtereenvolgens Leblond, Ferry, Brissoii, en dan weder Brisson, Ferry,Leblond, en vervolgens weder Pierre Legrand en Martin- Feuilllée, Le Royer, enz. Allen gehoorzaamden aan het wachtwoord van Gambetta en weigerden. Ook Duclerc, die nu opgetreden is, weigerde langen tijd, maar eindelijk heeft die zich toch over Grévy ontfermd. Toen de Kamer eergisteren bij eenkwam, was de ministerbank nog leeg, en moest zij weder onverrichterzake heengaan doch 's avonds kwam Duclerc toch op streek, en gisteren is hij op getreden. Duclerc was achtereenvolgens corrector, redacteur, adjunctrinaire, onder-staatssecretaris van Financiën, minister van Financiën (onder de Juli-regeering), in 1871 afgevaardigde en later senator. Hij was steeds een partijganger van Thiers. Bij zijn eerste optreden deelde de voorzitter van den Ministerraad het volgende mede Het votum in de kamer van 29 Juli jl. brengt voor u een nieuw Kabinet. Zijn eerste plicht is u te zeggen wat voor hetzelve dit votum beteekent welke gedrags lijn het aan hetzelve oplegt. Door het weigeren der noodige kredieten voor de gedeeltelijke bezetting van het Suez-kanaal, heeft de kamer een maatregel van behoedzaamheid en voorzichtigheid genomen, die ech ter niet gelijk staat met eene abdicatie. De regeeriug zal tot leiddraad nemen de gedachte die dit votum voorschreef en daarnaar hare gedragslijn richten. Mochten er zich gebeurtenissen voordoen, waarbij de eer en de belangen van Frankrijk betrokken schijnen, dan zullen wij ons haasten de Kamers bijeen te roe pen, en haar de besluiten voor te leggen, die de omstan digheden mochten eischen. De binneulandsche vraag stukken, al zijn zij minder dringend, vergen niet min der onze aandacht. Op dit stuk echter kan er niets aangevat noch ondernomen worden gedurende de aan staande schorsing van uwe zittingen. Wij zullen ons dien tijd ten nutte make door het overwegen van die vraagstukken, en met de hulp uwer commissien zullen wij trachten naar vrijzinnige en voorwaarts ge richte oplossingen er van. Tevens stellen wij ons voor ons best te doen tot het bewerken van toenadering en verzoening tusschen de fraetiën der republikeinsche meerderheid. En zoo wij, met uwe hulp, dezen voor het vaderland heilzamen uitslag mogen bereiken, dan zullen wij gelooven een werk te hebben gedaan, dat onder de huidige omstandigheden ten zeerste strekken zal tot het gemeenschappelijk belang van de Kamers, van de republiek en van Frankrijk." De Turken draaien schijnbaar bij. Said-pacha heeft gisteren in de conferentie de voorwaarden, die indertijd voor het deelnemen der Porte aan de zittingen gesteld waren, formeel aangenomenen ook aan lord Duf- ferin, den Engelsche gezant, de verlangde proclamatie tot veroordeeling van Arabi toegezegd. Daarmede is echter nog lang niet alle bezwaar vo or een Turksche expeditie weggenomen. Voorloopig schijnt eerst Server-pacha, even als indertijd Derwisch, nog als commissaris naar Egypte te zullen gaan, terwijl eenige Turksche troepen slechts halfweg, d. i. naar Candia, zullen worden overgebracht. Burgerlijke Stand. Middelburg. (Van 30 Juli tot 6 Augustus).

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1882 | | pagina 2