ieuwe Goesche Courant, Christelijk-historigch klad voor Zeeland i mz Dinsdag 8 Augustus. IV. 939. BINNENLAND. 15 HET ZUIDEN, Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs pe* drie maanden francof 1,50. Enkele nommers- 0,05. UITGAVE VAN P. G. WIJT8AK, te Hiddelbmg Wed. A. G. DE JONGE, V te Goes. Prijs der Advertentiën: Per regel 10 ets.; Familie-berichten van 1—6 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per regel. Heinkenszand, 6 Aug. Onze gewoonlijk zoo rustige gemeente werd in den afgeloopen nacht en ook heden in rep en roer gebracht. En niet zonder reden. Op ongeveer een half uur van de kom der gemeente, wordt een aan den Zanddijk vrij eenzaam gelegen huis bewoond door een zestigjarigen grijs aard met zijn vrouw en inwonend nichtje van 14 jaar. Zaterdagnacht omstreeks half twaalf werden de echtgenooten uit hun slaap gewekt, door een dreigende stem die hun toeroept: »Vijf en twintig gulden of de dood." De dus overvallen man ver klaart die som niet te hebben en springt uit zijn bed, waarop een worsteling aanvangt, zoo afgrijselijk, dat zij zich beter denken laat dan beschrijven. Eene worsteling in zulk eene duisternis dat de getuigen de worstelenden niet konden onderscheiden op leven -en dood tusschen een ongekleeden, ongewapenden grijsaard en een met een mes gewapenden moorde naar in de kracht des levensEn dat gedurende den meesten tijd terwijl zij beiden alleen waren, daar de vrouwen hulp waren gaan roepen. Aanvankelijk schijnt die worsteling nog met af wisselende kans gevoerd te zijn althans men ver zekert mij, dat het den aangevallen grijsaard tot tweemaal toe gelukte den onverlaat tegen den groDd te werpen! Eindelijk begaven hem zijn kraehten} althans toen de ingeroepen hulp aankwam, vond men het slachtoffer badende in zijn bloed liggen, dat uit verschillende diep gapende wonden gutste, waarvan vooral ernstig moeten zijn een aan de lip, een aan de keel en een in de zijde. Reeds ongeveer half twee was onze nieuwe bur gemeester ter plaatse van het misdrijf en met on verflauwden ijver en tact zette de heer De Vulder van Noorden, gedurende den geheelen nacht het eerste onderzoek voort. Tengevolge daarvan werd nog dezen nacht zelf een zeer berucht, geheel alleen wonend persoon, die aan beide handen verwond werd bevonden, in zijn huis gearresteerd. Omstreeks een uur in den middag kwam eene commissie uit de rechtbank te Middelburg en be staande uit den rechter-commissaris Jhi. Mr. van Teijlingen en Jhr. Mr. Pompe van Meerdervoort als fungeerend officier van justitie, benevens een beëedigd klerk, alhier aan. In een langdurig en herhaald onderzoek ten huize van den verdachte en tevens van de plaats waar het misdrijf gepleegd werd, waar tevens eenige ge tuigen en ook de verdachte gehoord werden, heeft de Justitie voldoende aanleiding gevonden om dien verdachte gevankelijk naar Middelburg te doen vervoeren. Ofschoon er nog hoop op behoud schijnt te bestaan is de toestand van den zoo gruwelijk mishandelden grijsaard toch zeer ernstig. de heeren L. G. Kakebeeke en C. Risseeuw. De eerste werd zonder beraadslaging toegelaten, doch omtrent de laatste werd weder, evenals in het voor jaar, het bezwaar geopperd, dat hij is geagreëerde ten kantore van den gemeente-ontvanger, en, ofschoon niet door de gemeente bezoldigd, en slechts onder persoonlijke verantwoordelijkheid van den ontvanger en op diens voordracht door Burgemeester en Wet houders toegelaten, toch moet beschouwd worden als ambtenaar, in den zin van art. 23 litt of g d^» gemeentewet. Op dezen grond werd met meer derheid van stemmen op nieuw beslist, den heer Risseeuw niet toe te laten. De gemeenteraad van Sluis heeft besloten aan het comité voor den stoomtram BreskensMalde- gem met zijtak DraaibrugSluis, te verleenen eene tienjarige subsidie van f 1000 's jaars en een even redig deel te dragen in de voorloopige kosten van het comité. IJzendijke heeft f 125 'sjaars toegestaan. In de vergadering van den gemeenteraad van Vlissingen op 4 Augustus is met 10 tegen 1 stem aangenomen een voorstel om een belasting op de honden te heffen. Uit Frankfort wordt aan Het Vad. bericht, dat de heer Tak van Poortvliet tijdens de aanwezigheid van den koning aldaar bij Z M. is ontboden en een onderhoud gehad heeft. Volgens anderen zou mr. Tak heden met Z. M. op het Loo confereeren. Onder den titelHet Gebed en de natuurwetten verscheen dezer dagen bij de Uitgevers Gebr. van Noortwijk te Schiedam eene brochure. Dit werkje kan voor meer ontwikkelden, gevoed met den zich steeds uitbreidende natuur-godsdienst een roepstem zijn om zich ook te herinneren of om niet geheel te vergeten, de taal des gebed s, door den schrijver de schepter der wereld genoemd. Of het werkje niet te wetenschappelijk is voor den vorm die men koos, en niet te veel zijn Duit- sche afkomst verraadt, dat betwijfelen we. In de Zaterdag namiddag gehouden raadverga- te Goes was o. a. ook aan do ordehet on der geloofsbrieven van de gekozen leden, Gisteren nacht ten 2 ure werd een brand waargenomen in de richting van Genemuiden Weldra bleek dat daar een vreeselijke brand uit gebarsten was. Ten 10' 2 uur gisteren ochtend lagen reeds 28 huizen, de kerk met toren en 36 hooiber gergen in de asch; de brandspuiten uit Kampen en Zwartsluis waren reeds te Genemuiden aange komen, maar de brand woedde nog steeds voort. Men vreest voor totale verwoesting van deze plaats, waar zoovele rieten daken het vuur verspreiden. Genemuiden, in het westen door de Zuiderzee bespoeld en verder ingesloten door Ambt-Vollen hoven, Zwollerkerspel, Grafhorst en Kampen, beslaat een oppervlakte van ruim 2400 bunders. De inwo ners, omstreeks tweeduizend in getal, vinden mee- rendeels hun bestaan in veeteelt, handel in landbouw voortbrengselen, biezen en matten, scheepvaart en mattenvlechterij. Genemuiden heeft een betrekkelijk nieuw Raadhuis, eene Hervormde en Christelijke Gereformeerde kerk. Blijkens Witkamps Aardrijkskimdig Woordenboek werd die gemeente in 1868 insgelijks door een brand geteisterd, die op 11 en 12 Maart 140 huizen en 39 hooibergen vernielde, waardoor de ingezetenen een schade leden van f 339,725. De koninklijke familie is Zaternamiddag op het Loo aangekomen. De bekende eedskwestie heeft aanleiding gegeven tot een officiéél onderzoek, van wege den Minister van justitie, naar het aantal ambtseeden, die volgens onze vigeerende wetten afgelegd moeten worden. Uit de Staten, door den Minister aan de Tweede Kamer overgelegd, blijkt, dat er meer dan 400 soorten van ambtseeden bestaan. Behalve deze wor den er wekelijks nog eenige honderden afgelegd bij successie-aangiften, voogdijschappen enz. Wanneer wij letten op het gebod Gods »Gij zult den Naam des Heeren uw »Gods, niet ijdelijk gebruiken" gevoelen wij, hoe noodig het is, het opleggen van den eed zooveel mogelijk te be perken. Dat zelfs beëedigde personen als taxateurs, veld wachters, enz. voor elke zaak, waarin zij betrokken zijn, telkens op nieuw moeten zweren, is niet te verdedigen. Eene plechtige herinnering aan den eenmaal afge- legden ambtseed zal meer indruk maken dan een herhaald zweren. De gewoonte heeft, helaas, een verlammenden invloed op hart en geweten. Wie voor de eerste maal met bevende stem de eedsformule uitspreekt, zal dit bij gedurende her haling, weldra zonder nadenken kunnen verrichten. Niet zelden kan men de grootste onverschilligheid, roekeloosheid, zoo nog niet iets ergers, opmerken bij personen, die gedurig geroepen worden den eed af te leggen. Aan zulk een eed kan dan ook weinig waarde gehecht worden, ja werkt het tegen deel uit van hetgeen het opleggen van den eed bedoelt. Dat de Minister, die het behoud van den eed zoo krachtig verdedigd heeft, ook gelegenheid hebben het misbruik af schaffen, is zeker veler en ook onze wensch. ProtNoordbr.) De »duivenschieters" zijn kaal van de markt ge komen Ze moesten Donderdag hunne broeders uit Engeland en België zien vertrekken, zonder het genot gesmaakt te hebben 550 duiven waarvoor zij" 1000 franks betaald hadden te kunnen vermin ken of dooden. Om hunne eer eenigszins te redden zonden ze aan den minister een telegram meldend' dat het »vermaak" Zondag zou plaats hebbe1 berichtgever van Het Handelsblad meld' gende woorden den koelen aflo^' Te 9,34 kwamen te VPP "k.' n 1 TT..r li- eenenburg acht heeren aan. Vijf hunner ha<iaen „eweren_ e De in de vol-

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1882 | | pagina 1