Nieuwe Goesche Courant, Chris tel ijk-historisch blad voor Zeeland Saterdag* 3 Augustus. A'°. 938. BINNENLAND. HET ZUIDEN. Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag- avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen ^rijs pev drie maanden francof 1,50. Enkele nommers- 0,05. UITGAVE VAN P. G. WIJTMAN, le Uiddelbuig en Wed. A. C. DB JONGE, te 6oes. Prijs der Advertentiën: Per regel 10 ets.Familie-berichten van 1 6 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per regel. KINDEK-ARBEID. (Ingezonden.) De kwellingen waarmede nu ook de bevolking ten platte lande bedreigd wordt, indien ook daar mocht verboden worden dat kinderen, tot twaalfjari gen leeftijd, in het veld bezig zijn, zijn niet te overzien. Kamer-geleerden en vele stedelingen die meestal geheel onbekend zijn omtrent het huiselijk leven en den maatschappelijken toestand op het land, ken nende nauwelijks onderscheid tusschen de onder scheidene gewassen die op het veld groeien, weten ook niet te berekenen hoe verderfelijk zoodanig verbod zoude werken, vooral tegen den arbeiders stand. Indien de heeren eens eenigen tijd hadden tehuis gelegen in een arbeiders gezin met b, v. zes kin deren, 't welk volstrekt geen ongewoon getal is of, als zij deze levenswijze maar eens van nabij hadden gade geslagen, voorwaar, zij zouden er dan niet aan denken om met zulke onnatuurlijke kwellingen voor den dag te komen. Zij zouden dan kunnen weten dat, des winters, het alleen de huis vader is die eenig geld kan verdienen waar mede hij nauwelijks het noodige voedsel kan verschaffen voor de hongerige monden die toch nog driemalen daags aan tafel komen, terwijl de volstrekt noodige brandstoffen, nog op borgtocht moeten worden gehaald, en voor kleederen en huis huur niets kan worden afgezonderdhoe als de zeer gewenschte lente nadert, maar dan ook de aardappel voorraad ten eind# loopt, er smach tend wordt verlangd dat de huisvader kan uitgaan met een paar zijner kinderen om de nog uitgespaarde poot-aardappeltjes te leggen in de kleine kuiltjes, die vader in den grond kaptiets dat de kinderen met de grootste vreugde doenof, dat bij anderen een paar kinderen uitgaan om molsalade te zoeken of zeekoraal te snijden, en hoogst geluk kig zij zijn als zij de verdiende dri6 stuivers in huis kunnen brengenhoe blijmoedig de kinderen zijn als zij in den oogst met moeder mogen medegaan om te rapen, en in den herfst de opge- spitte aardappelen in het mandje mogen doen, ter wijl zij zich tevens vermaken om van het dorre loof kleine vuurtjes aan te maken en in de asch eenige aardappelen te braden of ook meegaan om het loof van wortelen en suikerpenen af te snijden of wanneer de jongens eens de koeien mogen gaan wachten, en daarmede aan den goeden boeren kost mogen deelnemen, en bovendien nog een gulden in de week kunnen te huis brengen En zóó komt er in den goeden zomertijd, met en ander nog eenig geld in om kleertjes en ompen te koopen, en borgtocht en huishuur af doen enz. ,!et, het behoeft geen betoog, dat deze bezigheden geene afmattende vermoeienis voor kinderen kunnen wezen. Zij zelve begeeren heten, zou het spelen op straat en touwtje springen en draaien vaD meisjes, het toldrijven en hoepelen enz. der jongens waarbij het zweet van het aangezicht loopt, niet vrij wat meer fatigue wezen, als bijv. het inleggen van poot-aardappelen, bet modderen en strooien van kiemen, het rapen, het koewachten en dergelijke Zou de overheid de kinderen in bescherming moeten nemen tegen hun eigene ouders en politie dienaren zich moeten stellen tusschen het vaderlijk gezag en de kinderlijke betrekkingZulk eene barbaarsclie toestand in Nederland te veronderstel len, ware eene beleediging voor de natie, en het is alleen te wijten aan averechtsche voorstellingen van de meuschelijke en maatschappelijke verhou dingen, dat zulke onnatuurlijkheden en dwingelan dijen kunnen gepractiseerd worden! Nog is het tijd om, met al den ernst der zaak, betamelijke middelen aan te wenden om de bedoelde ramp te voorkomen. Laat men toch niet lauw en traag zijn m het afwenden van zoodanig kwaad waarvan de gevolgen niet te berekenen zijn. Reeds zijn de banden om de natuurlijke vrijheid meer dan streng aangelegd, dwang in geneeswijze zoodat iemand die een ander geneest met een huismiddeltje op de bank der beschuldigden kom.tkraamvrouwen in barensweeën liggen te sterven omdat de buur vrouw de hand niet durft leenen uit vrees voor strafdwang tot vaccineeren, dwang om met verza king onzer natuurlijke benamingen voor onze ma ten en gewichten, te moeten gebruiken uitheemsche bastaard-woorden, uitbroedselen der Fransche revo lutie, dwang om aan schadelijk gevogelte vrijheid te laten om het veldgewas te verwoesten dwang in menigerlei opzicht. Laat men toch beseffen wat het zijn zal als men groote kinderen van elf en een half jaar, niet meer mag medenemen naar het veld of de hoveniering als een doehterke den gang niet eens mag aanvegen noch een boodschap voor moeder doen naar de winkels of andere kleine huisdiensten. Als er alzoo niets meer mag verdiend worden, en er dienvolgens gebrek moet worden geleden aan voedsel en dek sel 1 Men zegt ja. maar daar kan, door de hooge Collegien vergunning verleend worden om gedu rende zes weken zekere werkzaamheden te doen. De noodige aanvragen daartoe moeten schriftelijk door arbeiders f hunne weduwen worden ingezonden, nu dan zal men natuurlijk eerst de plaatselijke overheid daarop moeten hooren, en vervolgens be sluit nemen, en dat besluit wederom zenden aan den belanghebbende. Ieder kind verkrijgt dan een livret van de overheid, dat het altoos bij zich moet hebben^ en ook vertoonen aan de politie Eilieve, geeft aan een jongen van acht of tien jaar, zulk een livret te bewaren, dat hij in den bol van zijn klepmuts, of in zijn broekzak kan steken maar dat hij 's avonds reeds weder is kwijt geraakt! En wat is nu zes weken in vergelijking met acht maanden waarin bezigheden op het veld te doen zijn En hoe zal men het gebruik van dezen ver gunningstermijn van zes weken constateeren, daar dagen van regen en onweder tusschen beide komen die den kinderen beletten om buiten te komen. Wio zal deze dagen aftellen van de zes weken en er weder dagen van gunstiger weder bijtellen Wie zal daarover controle houden in eene gemeente met een honderdtal kinderen Dat er in den achtertocht van het bedoelde ver bod ook schooldrijverij zit, is niet onwaarschijnlijk. De Staatscourant van heden bevat de volgende proclamatie In 't belang der openbare orde heeft de onderge- teekende zich verplicht gezien den voorgenomen »Schietwedstrijd op duiven", die morgen nabij stati on Yeenenburg zou worden gehouden, te verbieden De fungeerende directeur der Rijkspolitie te Am sterdam (advocaat-generaal mr. Jolles) is met de handhaving van dit verbod en van de openbare orde te dier plaatse belast. Zoowel om aan dezen ambtenaar en de macht onder zijne bevelen gesteld de volvoering hunner taak gemakkelijk te maken, alsook in hun eigen be lang, worden de rustige burgers uitgenoodigd morgen de nabijheid van het landgoed «Rustenburg" zooveel mogenlijk te vermijden. Aan hen die tegenwoordig mochten zijn, wordt met nadruk herinnerd dat ver zet tegen de openbare macht, handelende tot uitvoe ring van de bevelen der hoogere autoriteit, onder alle omstandigheden strafbaar is. 's Gravenhage, 3 Augustus 1882. De MinisterHoofd der Rijkspolitie, A. E. J. Modderman. Nederland blijft dus door de goede zorgen van den Minister van Justitie verschoond van het ellen dige schouwspel dat W baron Van Nagell, president, W. H, Blauw, secretaris, Gr. J. Van der Vliet, penningmeester, T. Wilson en jhr. mr. F. Van Schuilenburgh, commissarissen van de «duiven- schieters" wenschen te vertoonen. Ieder weldenkende zal er den Minister dankbaar voor zijn. De prins van Oranje zal in het laatst van Augustus zich voor geruimen tijd naar Zwitserland begeven. De kleine prinses Wilhelmina is van Wildungen naar Frankfort gebracht, waar zij hare ouders vond. Het koninklijk gezin wordt Zondag a. s. op het Loo terugverwacht. Volgens een particulier telegram uit Berlijn aan het Wiener Fremdenbtatt, een officieus orgaan van het ministerie van buitenlandsche zaken te Weenen, zou deNederlandsche regeering in antwoord op eene vertrouwelijke aanvrage, te kennen gegeven hebben dat zij eventueel niet ongenegen zou zijn aan ge meenschappelijke maatregelen ter bescherming van het Suez-kanaal deel te nemen.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1882 | | pagina 1