Nieuwe Goesche Courant, Christelijk-historisch blad voor Zeeland. Donderdag 3 Augustus. BINNENLAND. 14182. N°. 037. ET ZUIDEN. Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 nre, behalve op Christelijke feestdagen Prijs pe* drie maanden francof 1,50. Enkele nommers- 0,05. UITGAVE VAN P- G. WIJ TI Aft, (e Middelhui» en Red. A. C. DE JONGE, le Goes. Goes. Bij de verkiezing voor twee leden van den Gemeenteraad zijn uitgebracht voor het witte stembriefje 294 stemmen. Gekozen is de heerL. G. Kakebeeke (lib.) met 150 stemmende heer H. de Wilde (ant.) verkreeg 116 stemmen. Op verschillende personen waren nog 20 stem men uitgebracht, terwijl 8 blanco briefjes waren ingeleverd. Rood stembriefje. 293 stemmen. Gekozen de heer C. Risseeuw (lib.) met 148 stemmen de heer J. Donner (ant.) verkreeg 122 stemmen. 13 stemmen op verschillende personen en 10 briefjes waren blanco. De liberalen hebben dus gezegevierd, niettegen staande de meerderheid der kiezers ook die aan deze verkiezing hebben deelgenomen, in de wandeling zoo gaarne antirevolutionair heetenmaar zooals thans blijkt bij eene gelegenheid als deze, deels lafhartig genoeg zijn geweest om beginselloos te handelen. Middelburg. Mr. P. C. 't Hooft, lid van de Tweede Kamer voor het district Middelburg, bracht de vorige week in ons midden door. Hij bezocht Walcheren's steden en dorpen, enkele publieke ge bouwen in Middelburg, Vlissingen en Veere, op enkele dorpen openbare eir bijzondere scholen en gaf aan een aantal bewoners van onze stad en omstreken gelegenheid tot kennismaking. Het doet ons genoegen te kunnen mededeelen dat naar het algemeen oordeel eene kennismaking met mr. 't Hooft ten volle de gunstige gedachten wettigt tijdens zijne verkiezing door '«Nederland en Oranje" opgewekt. Mi*, 't Hooft doet zich kennen als een begaafd, wel sprekend man, bezield mefidealen, die zich hoofdzake lijk concentreeren in het opwekken onzer natie tot ^/-handelen, in een krachtig vertrouwen op parti culier initiatief. - - Naar we vernemen zal Mr't Hooft binnen weinige dagen opnieuw een bezoek aan Vlissingen brengen om dan tegelijk ook het voormalig 4de district te bezoeken, teneinde zich daar meer met de mate- rieele behoeften der bevolking vertrouwd te maken, in loco naar het tramplan enz. te informeeren. De grooto waarde die men daar aan dit bezoek hecht moge afgeleid worden uit het feit dat giste ren een extra-noramer van het Weekblad is ver schenen, expresselijk om te melden dat mr. 't Hooft nog niet te Groede was geweest, zooals abusivelijk gemeld was. Bij vonnis van het gerechtshof te 's Gravenhage is P. A. Janssen, geschorst directeur der gevangenis te Middelburg schuldig verklaard aan vervalsching van den staat betreffende het verstrekken van reis geld aan eene ontslagen gevangene, door niet-ver ding van hare uitgaanskas doch vrijgesproken Prijs der Advertentiën: Per regel 10 ets.; Familie-beriehten van 1 6 regel» ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per regel. van de sub. B te laste gelegde feiten, als niet voldoende bewezen, en veroordeeld tot een halfjaar cellulaire gevangenisstraf en twee geldboeten elk van f 50. Wij ontvingen van ds. J. Post te Goes de vol gende regelen, die zeker door onze vrienden met belangstelling zullen gelezen worden Wiesbaden, 31 Juli '82. »Toen wij Donderdag 11. des avonds hier aan kwamen en in het hotel »de MéesaaVonzen intrek namen kon ik waarlijk niet vermoeden dat ik in dat hotel weldra bij een sterfbed zou staan, en wel bij het sterfbed van een der mees.t bekende en vereerde mannen uit Nederland, een «groote in Israël." De treurmare is reeds door het Vaderland ver spreid en zeker ook reeds tot u gekomen en met aandoening vernomen dat professor J. J. van Oos terzee in den vreemde onverwacht is overleden. De Heer nam hem hier tot zich, en daar ik het aandoenlijk voorrecht heb gehad bij zijn sterfbed te mogen staan, meen ik dat het voor de vele vrienden en vereerders van den ontslapene in Zee land niet onbelangrijk en onwelkom zal zijn als ik iets van dat onverwacht heengaan mededeel. In bovengenoemd hotel aangekomen vernam ik al spoedig dat ook professor van Oosterzee met zijne echtgenoote hier logeerde. Den volgenden dag mocht ik hem spreken. Het was een paar jaren geleden dat ik hem had gezien. Hoe trof mij zijn lijdend gelaat en de verandering die zijn vroeger zoo krachtige gestalte had ondergaan Zaterdag 22 Juli was hij van Neuenahr her waarts gekomen om op raad van den geneesheer dier badplaats hier de baden te gebruiken, en aan vankelijk voelde hij zich iets beter. Hij sloeg mij welhaast voor met hem naar buiten te gaan, en op een der banken van de allée wat te praten. Zwaar leunende op mijnen arm bereikten wij de begeerde plaats en met innig medelijden bemerkte ik hoe moeilijk en sleepend zijn gang was. Trou wens in de twee laatste jaren was het gaan hem moeilijk gevallen. Maar eenmaal gezeten bleek het dat, mocht zijn lichaam lijdend zijn, zijn geest even helder was en zijn hart warm klopte als van ouds. Op zijne gewone heldere, welsprekende wijze sprak hij met opgewektheid en warmte o. a. over de lezingen door professor Kuenen in Engeland ge houden en voorts over de dingen van het Konink rijk Gods. Een uur was welhaast voorbij gevlogen. Toen leidde ik hem terug naar ons hotel. "Wie kon den ken dat het zijn laatste wandeling was geweest De nacht was onrustig. Naar gewoonte zou 's morgens ten 7 ure het bad worden genomen, maar de badmeester meende dat eerst de genees heer, die hem behandelde, moest worden geraad pleegd. Deze vond den toestand hoogst zorgwek kend. Kort daarop viel de jlijder in een be. nauwdheid en verloor hij het Bewustzijn. Dit is niet teruggekeerd. Met mijne echtgenoote stond ik bij het bed van den stervende. Zijne hand lag rus tig in die van zijne geliefde gade, en bleef daar rusten. Geleden werd er op het sterfbed nagenoeg niet, maar wie spreekt het lijden uit van haar, die wist dat zij binnen weinige uren weduwe zou zijn en zoo onuitsprekelijk veel verloren zou hebben van de moeder, die den geliefden vader zag heen geen zonder dat één der kinderen in de nabijheid was. Te 91/; ure sloeg de stervende de oogen, die tot nog toe gesloten waren geweest, naar boven. Eenige oogenblikken staarde hij omhoog, als zag hij daar iets heerlijks. Toen sloten de oogleden zich langzaam. De geliefde was heengegaan en met hem zooveel Tegen middernacht ging ik naast een zijner zonen, die ijlings overgekomen was, achter den lijk wagen. Het stoffelijk overschot dat in het hotel niet kon blijven, werd naar het groote lijkenhuis van het kerkhof gebracht. We kwamen langs de bank, waar ik den vorigen avond met den nu ontslapene een onvergetelijke ure had doorgebracht. Nu geleidde ik hem naar het kerkhof. Wat er omging in mijne ziel, en welke schriftwoorden daar weerklonken, kan ieder licht gevoelen en gissen. Droevig was het ons maar donker niet Van morgen nog is het stoffelijk overschot uit het lijkenhuis naar het station gebracht om naar den Vaderlandsclien grond te worden vervoerd. Niet op het liefelijk kerkhof van Wiesbaden, niet in den vreemde mag hij rusten die voor Neêrlands volk zoo veel is geweest. Dicht bij de zijnen, onder het volk, waar hij heeft geleefd, gearbeid, gepre dikt, ten zegen is geweest, moet zijn laatste rust plaats zijn. Nederland heeft recht op het stoffelijk overschot van zijnen van Oosterzee. Het is hier de plaats niet om zelfs met een enkel woord aan te stippen, wat van Oosterzee voor de wetenschap, voor de Kerk, voor het Koninkrijk Gods is geweest. ZijD levensbericht zal niet uitblij ven. Dit alleen wil ik nog vermelden, dat hij heeft gewerkt zoolang het dag voor hem was. In zijn lijdenden toestand gaf hij het onderwerp aan, waar over hij zou spreken bij de opening zijner acade mische lessen, en dicteerde hij de punten, die hjj later hoopte uit te werken. Ook dicteerde hij nog een enkel stuk van een werk, dat wel haast in druk zal verschijnen, helaas niet afgewerkt, en dat tot titel zal hebben >uit mijn troostbijbel." Zoo iemand dan blijft van Oosterzee spreken nadat hij gestor ven is." Zijne weduwe is heden vertrokken. Haar gebeden dat de Heer »het badwater mocht zegenen" ter ge nezing zijn niet verhoord. De Heer nam den dierbaren echtgenoot weg. Maar zij weet Wie hem heeft weg genomen en tot zich genomen. Met die troostvolle gerustheid is zij heengegaan. Ik dank mijn God, die het zoo heeft beschikt dat ik bij het sterfbed heb mogen staan van hem

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1882 | | pagina 1