BINNENLAND. B UIT END AN van binnen haast ver molmd zijn. Maar die heilige blijdschap, die alleen kan tieren in de heilige atmosfeer der liefde Gods, die blijdschap is een taaie plant, die er tegen kan dat de winden waaienzij buigt haar hoofd maar heft het straks op den strengel vroolijk weer op; die het velen kan dat de regens plassen, zij sluit haar knop, maar opent die aanstonds voor de koes terende stralen der zon maar die alleen niet kan blijven leven in de doffe kamerlucht van ont- ziene zonden, vastgehouden ongerechtigheden, en in de bedorven atmosfeer der eigengerechtigheid aanstonds kwijnt. O broeders en zusters reist gij uwen weg »met blijd schap Christenen met een slecht humeiu-, herziet uw christendom Broeders in de verdrukking, waar om gelooft gij hem niet, die predikt »het jaar der vrijlating is gekomen, sints dat woord van den profeet is vervuld, dat voor den kamerling het morgenrood aankondigde zijner heilige blijdschap hij is voor ons als een lam ter slachting geleid, en door zijne vernedering is ons oordeel weggeno men Maar neen, ik spreek niet verder op dien toon. Ik geloof het dat gij uwen weg, ook verder, misschien pas van nu aan, met blijdschap zult reizen. Ik geloof dat die blijdschap een heilig recht heeft en een goeden bodem in uw hart. Wij zijn immers saamgekomen op dezen dag om te hooren van de overwinningen in den naam, en in de kracht, en tot eer van onzen koning behaald Op het hooren van Zijnen naam valt de scheids mum*, die broeders kan verdeelen. Wij hebben ons opgemaakt van Oosten en Westen en keeren naar Oosten en Westen terug, dankbaar en ver kwikt. Versterkt door de gemeenschap der heiligen. Versterkt in het blijmoedig geloofJezus Christus komt, en zegent en zegepraalt. Versterkt door het gemeenschappelijk gebed om de uitbreiding van dat koninkrijk, dat eens alle volken omvatten zal; om kracht voor die arbeiders, die zaaien in hopeom blijmoedige kracht voor ons, opdat wij doen mogen, wat onze hand vindt om te doen. De stemming der wijze maagden, die de lampen brandende hadden, en de vaten met olie gevuld, dat is de beste stem ming om die ware, ernstige, heilige blijdschap te kennen, die de ervaring wordt op de reize des levens, de blijde ervaring der kinderen Gods. Die goede reis wensch ik u toe, heden naar uw aardsch te huis en eenmaal naar den hemel. Dat geve u God! Het was een goed geslaagd zendingsfeest. Het bezoek had drukker kunnen ziju, maar menige land bouwer moest op het veld den eersten den besten droogen dag waarnemen. Van hetgeen tengevolge minder bezoek overbleef kwam een deel ten goede aan de weezen te Neerbosch. De hoornmuziek der weezen, die 't gezang bij spreekplaate no. 1 begeleide, heeft zeer goed voldaan. Heeft de verslaggever ge hoord en oververteld wat hij kon, hij mag ook mededeelen dat hij veel betuigingen van tevreden heid en dankbaarheid heeft vernomen, en wat meer is, geen aanmerkingen heeft hooren maken. door den koning benoemde commissie van onderzoek Zondag naar Den Haag vertrokken. De Adder is gevonden op harden grond. Zonder op het rapport der commissie te willen vooruitloopen, kan het volgende nog worden gemeld. De aangebrachte deelen van de Adderwelke drij vende zijn gevonden, behooren alle tot het dek. De mogelijkheid van het springen van een ketel wordt door niemand meer aangenomen. Het aangebrachte voorwerp dat het meeste licht geeft omtrent de oorzaak van de schipbreuk, is een houten raampje, bestemd voor twee ruiten, welke echter ontbreken. Dit raampje is gebleken te behooren tot de machi nekap, voorzijde. Bij het bezwijken van de daarvoor geplaatste schalmluiken kon het water door een opening van pl. m. 30 vierk. AM. in de machine kamer stroomen. Nog is aangebracht een koperen, waterdicht ge sloten kruitkistje, waarin vuurpijlen, seinlichten en blikvuren. Van elk dezer vuurwerken ontbreken er eenige tot compleet; hoogst waarschijnlijk zijn de ontbrekende 's Woensdagsavonds bij het klimmen van het gevaar verbruikt. De sloepen zijn vermoedelijk in de davids stuk geslagen althans een aantal stukken van sloepen, tot de Adder behoord hebbende, zijn aangebracht op de rijkswerf te Willemsoord, waar alle deelen van dien bodem worden verzameld en hun herkomst wordt bepaald. Volgens het Vaderland zal hee duiken tot onder zoek van het wrak de Adder verder gescliieden door den duiker R. C. Weltevreden (die het wrak gevonden heeft) onder toezicht en leiding van luit. t'z le kl. Nijgh, die met de Naerebout op de vindplaats blijft liggen. Uit het kanaal, dat Maas en Schelde verbindt, wordt geregeld water getapt tot besproeiing van de Belgische Kempen. Dit bevloeiïngsstelsel, waar voor een streng door den Staat gehandhaafd reg lement bestaat, werkt uitstekend en het denkbeeld is geopperd of het ook niet op de heidegronden van Drente van toepassing zou kunnen worden gemaakt. Onder voorzittersehap van den heer Hardenbroek met de heeren van Gorcom, Copijn, van Mariënhoff, Meijes, Gerlach en Halbertsma tot leden, heeft zich een commissie gevormd, die onlangs een bezoek aan die besproeiingswerken te Neerpelt zelf bracht. Thans zullen ook de leden van den dijkstoel der Overbetuwe zich derwaarts begeven om deze zaak in oogenschouw te nemen, en ook de heer Jongkindt Coninck zal met een aantal leerlingen der Land bouwschool te Wageningen, waarvan hij directeur is, Neerpelt bezoeken. ïierli, School en lending. Beroepen tot predikant bij de N. H. gemeente te Westkappelle, de heer L. A. F. Creutsberg, pre dikant te Oosterland en bij de N. H. gemeente te Zaamslag de heer C. E. Krul, predikant te Tholen. de belangen van het Bond krachtig Dit comité bestaat uit ds. Du Toit, voorzitter, deü_ heer Celliers, redacteur der Volksstem, secretaris, de heer T. N. de Villiers lid. Aan het comité is de macht van toevoeging verleend. De Volksraad heeft de nieuwe schoolwet in haar geheel bekrachtigd. Het verleenen van een pensioen aan de weduwe van wijlen den ex-president Burgers is niet doorgegaan. Er is besloten al de wetten te zamen met de Grondwet, in boekvorm te laten druk ken gelijk in den Vrijstaat gedaan isvoorts tot opening van telegrafische gemeenschap met den Vrijstaat, via Heidelberg, Potchefstroom, Kroonstad en tot aanleg van een wagenweg en telegraaf naar Delagobaai, als voorbereiding van den spoorweg. Uit Egypte is ditmaal weinig nieuws. Arabi staat met zijn toenemend leger op een goede plaats, En geland en Frankrijk vragen geld en zenden troe pen. Voortdurend vreest men voor de rustinKaïro en voor de veiligheid van het Suez-kanaal. Deze week had een kleine schermutseling plaats. Het oorlogschip de Inflexible had last gekregen de ruiterij van Arabi, welke Ram lek bezet had, te verjagen door eenige bommen onder hen te werpen. Een detachement van het 60ste regiment rukte langs het strand op onder beschutting van de ka- nonen van het oorlogschip. Zeshonderd matrozen met achterladers en twee zevenpo nders gingen mede. Het doel was om de dompwerktuigen te beschermen en Ramleh te doen ontruimen. Arabi's leger werd gezien. Het besloeg een breed front van Mareotis tot Aboukir. Zevenhonderd zijner ruiters en tien veldstukken werden tegen de Engel- schen gezonden, die de spoorwegbrug bezetten. De Egyptenaren begonnen te vuren op een afstand van zeshonderd el. De Engelschen beantwoordden het vuur der slechts gerichte kanonen enkel met hun buksen en doodden vele Egyptenaren, die, nadat ze tot 300 el waren voortgegalopeerd, vluchtten en in een stofwolk verdwenen. Van één uur in den namiddag tot. negen urn* 's avonds duurde dit voorpostengevecht, dat van wei nig belang was. Het Engelsch-Egyptische leger groeit bij den dag aan. De troepen door de Euphrates gebracht brengen het aantal der Engelschen thans op 6000 man. Arabi heeft 70 Krnpp kanonen. Het water in het Mahmoudieh kanaal blijft ver minderen en dorstnood wordt zeer gevreesd in Alexandrië. De oorlogschepen kunnen 8000 gallons (een gallon J'/Uiterjper dag condenseeren. Frankrijk zal 6000 mannen naar Egypte zenden en sir John Adye, het hoofd van den staf van sir Garnet Wolseley is naar Parijs gegaan, vergezeld door kolonel Reilly, het hoofd der artillerie van het expeditieleger, om met de militaire overheden te Parijs te raadplegen. De maarschalk van het britsche leger, Z. K. H. de hertog van Cambridge, oom der Koningin, heeft gisteren te Woolwich de troepen geïnspecteerd, die naar Egypte gaan. Bij de Engelsche Regeering is bericht ontvangen van hare consulaire agenten te Caracas en St. Thomas, meldende de aanhouding van een der moordenaars van Cavendish en Burhe. HBT FlUHUslM VAX AtiJJil. Even voor het bombardement van Alexandrie schreef Arabi het volgende aan de Engelsche regeering Mn den koran heeft onze profeet ons bevolen, geen. oorlog te zoeken noch dien te beginnen. Hij heeft ook bevolen te weerstaan, indien tegen ons oorlog wierd gevoerd en op straffe van als ongeloovigen te worden aangemerkt, onze belagers te vervolgen met alle wapenen en zonder mededoogen. Engeland kan dus verzekerd wezen, dat het eerste schot op Egypte gelost, het land zal ontslaan ran alle verdragen, contracten en overeenkomsten, dat de controle en de schuld zullen eindigen, dat de eigendommen der Europeanen zullen worden in beslag genomen, de kanalen vernield, de middelen van gemeenschap afgesneden en dat gebruik ge maakt worden zal van den godsdienstijver der Mo hammedanen, om in Syrië, Arabië en Indië den heiligen oorlog te prediken. Egypte is voor de Zondag a. s. te beginnen wordt er, volgens de Goesche Courant aan de bewoners der gemeenten, ge legen aan de lijnVlissingenRoosendaal, gelegenheid gegeven des Zondags goedkoop Goes te bezoeken. Daarvoor zullen speciale retourkaarten 3e klasse worden beschikbaar gesteld. Het bedrag dier retour- kaarten is gelijk aan dat van eene enkele reis, vermeerderd met 25 cents voor de tentoonstelling, waarop die retourkaarten toegang verleenen. Deze retourkaarten zijn echter slechts bestemd voor be paalde treinen, en wel deze, die vertrekken als volgt Van Vlissingen (Stad) naar Goes 9,30 v.m- Roosendaal 7,28 Goes naar Vlissingen 4,48 n.m. Roosendaal 6, Zooals men weet is Dinsdag de entreeprijs ook f 0,25 per persoon. Dit ten behoeve van hen die liever hun Zon dagen op andere wijzen besteden. De vice-admiraal De Haes is, als voorzitter der Uit Afrika wordt een geregelde ontwikkeling gemeld. Het Afrikaansche Bond begint zich uit te breiden. In de vergadering van 15 Mei is besloten de grondwet vast te stellen voor de Transvaalsche republiek, doch in samenwerking met de takken van het bond in kolonie en vrijstaat zoodat de drie takken in het centraal bestuur tot eene hoogere eenheid komen. Daarop werd de con stitutie goedgekeurd, zooals zij door ds. Du Toit en den heer Middel opgesteld was. Verder is nog be sloten 1. Dat ook jongelingen leden van het bond kunnen worden, voordat zij stemgerechtigde burgers zijn. 2 Dat de Volksstem orgaan van het Bond voor het tegenwoordige zal wezen in de Re publiek. 3 Dat tienduizeod exemplaren van de aan genomen constitutie op kosten van het Bond gedrukt en verspreidt zullen worden. 4 Over te gaan tot het verkiezen van een comité te Pretoria, ten einde dit zoo spoedig mogelijk het provinciaal bestuur voor de Republiek gevormd krijge en verder

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1882 | | pagina 2