BINNENLAND. iierit. éritool en ièendmn, GEMENGDE BERICHTEN. de haastige slagen brachten geen water op. Een hunner zeide toenzou niet beter zijn dat we in den grond groeven, en den put dieper maakten. Zoo is 't ook met den christelijken arbeid. Niet die woede, niet dat driftig aanvatten, neen, de diepte doet het. Laat mij u vragen of het leven, of de liefde Gods in uwe zielen woont. Gevoelt gij daar aan gemis, dan zal dit besef voor u een zegen van dit feest zijn. Laat ons Zijne genade daarom bidden. Ontvangen we dien zegen, dan zal 't ons zijn als Maria, die aan hare haren de geur der aan den Heer geofferde zalf medebracht, dan zullen we aan onze zielen ervaren, dat wij voor Christus hebben gearbeid. Van hetgeen door andere sprekers is gezegd dee- len we in een volgend nummer wat mede. Op het feestterrein is gevonden en bij N. A. de Gaaij Fortman te Vlissingen terug te bekomen een parasol, blijven liggen bij de gelegenheid tot handen wasschen een donkere demi-saison een kralen beursje met zilveren knip, inhoudende eenig geld en een retourkaartje Oisterwijk^—Rotter dam 2e kl.; een gekleurde katoenen zakdoek. Omtrent het gevonden wrak in de Noordzee nabij Monster, (onderzoekingen hadden door den hevigen wind der laatste dagen nog niet plaats) meldt het Vaderland nader het volgende De schepen, die het wrak gevonden hebben, dat dat men vermoedt het wrak van de Adder te zijn, zijn de Frans Naere.bout en de Schelde. De plaats waar men het gevonden heeft is, volgens miswijzend kompas, ongeveer s mijl Noord-West van Monster gelegen. Deze plaats komt ongeveer overeen met die, waarop volgens verklaring van stuurman Den Duik en zeven andere Scheveningsche visschers, de Adder zou gezonken zijn. Het wrak ligt op 10 vadem diepte. Te Scheveningen wordt echter algemeen betwijfeld of het wrak dat van de Adder ismen houdt het voor het overschot van een schip met asch geladen, dat jaren geleden op die hoogte is gezonkenhet wrak wordt door Scheveningers nog het aschschip genoemd. Verder beweren de zeelieden, die met de kust en de stroomingen goed bekend zijn, dat, ware de Adder op de bewuste plaats gezonken, vele van de opvarenden te Scheveningen waren gekomen. De drie schepen kruisten Woensdag morgen in meer westelijke lichting van de vorige dagen, waar schijnlijk op raad van den schipper Keus. Hij hoopt het wrak te vinden tvsschen de banken de Gouden Bergen" en den »St. Jacobstoren". Thans zijn 37 lijken van de Adder gevonden nog 26 personen worden vermist. Het Vaderland meldt dat vanwege het departe ment van buitenlandsche zaken een aanschrijving zal gezonden worden aan de Nederlandsclie consuls in de kustplaatsen van Engeland, Noord-Duitsch- land, Denemarken, Zweden en Noorwegen, met verzoek om bij het aanspoelen of aanbrengen van lijken uit zee zich te vergewissen, of deze van de bemanning van de Adder zijn. Aan de zuidzijde van het eiland Rozenburg is gisteren een flesch aangespoeld, gedeeltelijk gevuld met wijn, waarin een briefje is gevonden met de volgende mededeeling »Aa'der zinktgreen redding mogelijk. »VAN DEll AA" De flesch kan echter, zegt de N. R Ct, moeilijk vau dien monitor afkomstig zijn geweest. Alles wat daarvan gevonden werd, was steeds benoorden Scheveningen. Vooral een flesch, die gedeeltelijk aan den wind is blootgesteld, welke sedert de ramp bijna onafgebroken zuidelijk en westelijk heeft gewaaid, zou bij den sterken vloed, welke steeds noordelijk langs de holfandshe kust trekt, veel sterker dan de eb zuidwaarts, in noordelijke richting gedreven zijn. Waarschijnlijk heelt men hier dus slechts te denken aan een hoogst ongepaste mystificatie van een onzer landgenooten, laag genoeg van ziel om een derge lijke -aardigheid" te verzinnen. Aangezien H. M. de Koningin haren wensch te kennen gaf om op H. D. verjaardag in Nederland te zijn, heeft Z. M. de Koning besloten om den 28e dezer uit Salzburg op het Loo terug te keeren. De minister Van Lijnden is gisteren weder naar de badplaats C'hreuznach vertrokken met het voor nemen daar eenigen tijd te vertoeven. Men beweert dat 's ministers pogingen tot herstel van het kabi net volkomen mislukt zijn. In een buitengewonen ministerraad, deze weekte 's Hage gehouden, werden, uitsluitend de Egyptische aaagelegenheden ter sprake gebracht. Daarin werd besloten dat het oorlogs-stoomschip Alarnix, dat van Alexandrië naar Malta was vertrokken, onmiddelijk naar Egypte zal terugkeeren en te Port-Said zal stationeeren. Volgens ontvangen telegram heeft ds Marnix be reids aan die lastgeving voldaan. Voorts is bepaald, dat de Bonaire zich zoo spoedig mogelijk eveneens naar Egypte zal begeven, zoowel voor Nederlandsche als Belgische onderdanen. Blijkens achterstaande annonce vragen een»ge heeren te M ddelburg gaven voor de nagelaten be trekkingen der ongelukkige bemanning van de Adder. Van ganscher harte wenschen we dit liefdewerk in dezen vorm te steunen. Toch zal de vraag niet onredelijk zijnhoe groot is het aantal weduwen en weezen wel? Aangenomen het beroep tot predikant te Broek door Ds. K. van Diemen, predikant bij de Chr. Geref. gemeente te Zierikzee. De 67e gewone vergadering der alg. synode van de Ned. Herv. kerk werd gisteren te 's Gravenhage geopend door dr J. Douwes, pred. te Leens, als oudste m diensttijd. Ds. I. I. L. Luti, van Middelburg, werd voor de derde maal tot voorzitter gekozen. Van de 17 stemmen werden er 14 op hem uitgebracht. Dr. Douwes werd tot vice-voorzitter en ds. Alingh Prins van Korte Zwaag, tot diens secundus gekozen. Aan de theol. school te Kampen zijn na vol daan examen tot het 3de of laatste studiejaar be vorderd, de heeren P. Biesterveld, F. Birnbach, J. Broekema, E. Buurma, J. Draijer, J. Dijk, A. de Geus, C. de Groot, J. Huizenga, W. de Jong, J. Keizer, W. Renkema, J. Veenbaas en A. Vogel. Twee candidaten zijn afgewezen en 1 heeft zich onder het examen teruggetrokken. LANDBOUW. Het Hoofdbestuur der Zeeuwsche Landbouw- maatschappij verzoekt ons, ook in den kring onzer lezers, de mededeeling van den heer H. J. E. Ger- lach betreffende de hier en daar genomen proeven met groen veevoeder in groenen toestand in plaats van hooi. Behalve in Frankrijk werd ook in ons land, door den landbouwer J. van Breggen te Waddinxveen eene welgeslaagde proeve met dit veevoeder ge nomen Men bewaart het gras in kuilen silo's genaamd. De silo's bestaan uit langwerpige lokalen met eeniszins afgeronde hoeken, waardoor zij den ellip- tischen vorm naderen. De muren zijn van gewonen metselsteen, circa 35 cm. dik en 5 meter boven den grond verheven, De lengte dezer lokalen is 12, bij een breedte van 4 meter. Op de muren staan 2 m. hooge houten stijlen waarop het dak rust, dat de 3 silo's (gewoonlijk zijn er 3 naast elkaar aangelegd) tegen het indrin gen van regen beschut. Tusschen den bovenkant der muren en het dak is dus genoeg ruimte om het in te kuilen groenvoe- der in de silo's te brengen. De bodem is eveneens gemetseld en wel zoo dat het doorsijpelen van grond- en zakwater wordt be let. Vooral is zulks onontbeerlijk wanneer de bodem onder den beganen grond reikt. Komt deze daarmeê gelijk, dan is 't onnoodig een kostbare vloerbemetseling te maken en is een goed aange stampte klei- of leemgrond voldoende. De goed perpendiculair opgetrokken muren zijn aan de bin nenzijde glad gepleisterd, zoodanig dat de opge pakte massa daarin gemakkeiijk en regelmatig kan zakken. Het ingebrachte groenvoeder wordt door binnen in de silo's zijnde personen goed vastgetreden en gelijkelijk verdeeld dit vasttrappen is een voorname zaak en moet vooral langs en bij de muren met grorte zorg en herhaaldelijk worden gedaan. Is de silo goed vol, dan dekt men het geheel eenvoudig met planken en brengt daarop steenen of ander zwaar gewicht, tegen de opgégeven zwaarte van 500 kilo per vierkante meter. Men kan gerust aannemen, dat met den aange geven druk de geheele massa 1 inkrimpt wanneer de silo zonder oponthoudt achtereen wordt gevuld en daardoor gaat een groote ruimte nutteloos ver- looren. Dit kan echter grootendeels voorkomen worden door de silo niet dadelijk achtereen te vullen, doch dagelijks slechts een halven meter hoogte steeds goed aanstampende. Men behoeft niet bang te zijn dat die langzame vulling tot bederf zal leidep. Wanneer alles zóo is ingericht en met de zorgen behandeld als boven beschreven, dan kan men ze ker zijn het aldus ingekuilde voeder na vealoop van maanden nog in uitstekenden staat terug te vindeD. Voorts is bewezen dat de temperatuur in de silo's bij sterke drukking niet te hoog stijgt, hetgeen verklaarbaar is door het onderdrukken der gisting. Wel is de temperatuur m de regel hooger dan de buitenlucht, doch zoo weinig, dat men aanbeveelt het voeder uit de silo's niet wat aan de lucht bloot te stellen. De warmtegraad stijgt dan onmiddelijk door de zich ontwikkelde gisting. Mochten de kosten van aanleg van gemetselde silo's een bezwaar worden geacht, ook gewone hooi bergen zijn, volgens mededeeling van den heer Van der Breggen, daarvoor bruikbaar. De vraag is bij mij opgekomen, schrijft de heer Gerlach, of ook in Zeeland niet hier en daar proeven zouden kunnen worden genomen, om op de eerst aangegeven, min kostbare wijze zich een voorraad ingekuild groen voeder te verzekeren, in plaats van veel geld en veel tijd ten koste te leggen aan het verkrijgen van hooi, waarvan op vele plaatsen de voederwaarde uitermate gering zal zijn. Heden werd aanbesteed het maken van stei gers tot herstel van den stadhuistoren te Middelburg. Drie biljetten waren ingekomen. Aannemer werd de heer Janssen voor f 5080,00. De heeren Maters en W. P. vau Pagé hadden beiden f 5600,00 ingeschreven. Het getal aangekondigde rauziek-uitvoeringeu, tooneelvoorstellingen enz. ten voordeele van de nagelaten betrekkingen der bemanning van de Adder wordt zóó groot, dat het ondoenlijk is daar van afzonderlijk melding te maken. Als een gelukkige tegenhanger diene, dat de Typ. Vereeniging Nut en Genoegen te 's Hage, bestaande uit typografen der Algemeene Landsdrukkerij, heeft afgezien van haar voornemen om een voorstelling te geven voor dat doel. Zij hoopt, dat ook zonder zulke voorstellingen voldoende voor de ongelukkigen gezorgd zal worden. Wij ook. Te Rotterdam had dezer dagen een koetsier die 's nachts te Fijenoord op een geneesheer wachten moest, zich, na zijn paard te hebben toegedekt, in het geopend portier neergezet en was daarbij in slaap gevallen. Het paard, waarschijnlijk het wachten moede, was de Maasbrug over, naar den een half uur in de stad verwijderden stal gesukkeld zonder dat de koetsier er iets van bemerkte, dan toen het dier voor den stal stilhield, en hij tot zijne verbazing bespeurde, dat hij zich niet meer te Fijen oord, maar in het centrum der stad bevond. Opmerkelijk is dat, niettegenstaande des koetsiers beenen een tamelijk eind uit het portier staken, bruintje zoo goed het midden van den weg en der bruggen had weten te houden, dat de man niet het minste letsel bekwam en het paard onderweg alleen het dek verloren had. Niemand, ook niet de politie, scheen in een voertuig, dat 's nachts zonder voerman door de straten rijdt, iets vreemds te hebben gezien. (N. v. d. D.) Een wedstrijd in menschelijkheid wordt gehouden tusschen de gemeenten Pouderoijen en Wel. Een vrouw, geboortig uit Wel. is sedert eenige maanden dienstbaar geweest in de gemeente Pouderoijen. Eenige weken geleden is zij door haar baas ont slagen, omdat zij volgens haar voorgeven niet kon, volgens zijn opinie niet wilde werken. Zonder eenig tehuis heeft zij in bar en nat weder een dag in een griend doorgebracht. Den volgenden dag heeft zij zich voor haar laatste geld naar Wel laten transporteeren, maar kon ook daar geen onderkomen vinden. Weer naar het gemeentebestuur van Pouderoijen weer naar het gemeentebestuur van Wel heeft zij in laatst genoemde plaats een paar weken dag en nacht on der den blooten hemel doorgebracht. Nog eens naar Pouderoijen weer tevergeefs. Terug dan maar naar Wel. Weer dezelfde ontvangst. Vrijdag 11. heeft men haar van Wel naar Pouderoijen ge voerd N. B. des nachts, tusschen tien en elf ure, heeft men haar aan de Maas onder een boom af geladen met een bed en een kastjeal dien tijd heeft ze daar dag en nacht in regen en koude gezeten zonder eenig dak dan de krnin van een boom. Arbeiders, die aan den dijk werken voorzien haar van voedsel. Ieder die aan het veer op of van de boot gaat, is getroffen door zulk een schan delijk tooneel. De strijd schijnt hier te loopen over de vraagWaar hoort zij tehuis. In vijf dagen van New-York naar Liverpool, is de belofte, die een Zweedsch inn-onieur t

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1882 | | pagina 2