Nieuwe Goesche Courant, C h r is lelijk-h is tor is c h blad voor Zeeland. 1882. llonderdag- 20 «Juli. N°. 031. BINNENLAND. HET ZUIDEN, Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag- .vond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs pc drie maanden francof 1,50. Enkele nommers- 0,05. UITGAVE VAN P. 6. WIJTMAN, te Middelhuig en Wed. A. C. DE JONGE, te Goes. Prijs der Advertentiën: Per regel 10 ets.; Familie-berichten van 16 ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cl -ts per regel. OisterwijU, 19 Juli. Het Zuider-Zendingsfeest wordt heden alhier, onder begunstiging van prach tig weder gevierd. Het aantal bezoekers bedraagt nagenoeg drie duizend. In plaats van dr. Koster die verhinderd was zal ds. Wagemaker van Hilversum de slotrede uitspreken. Van verschillende kanten wordt melding gemaakt van een gerucht, dat het wrak van de Adder dicht bij Monster zou gevonden zijn. Uit Nieuwediep wordt ons gemeld Heden vertrok de stoomboot Hercules met een ingenieur, eenige man schappen en duikertoestellen der marine naar de plaats waar vermoedelijk de Adder gezonken is. N. R. C. Op verschillende plaatsen, ook te Middelburg, hebben zich commissiën gevormd tot bijeenbrengen van gelden ten behoeve van de nagelaten betrek king der schipbreukelingen van de Addvr. Uit Katwijk a/Z. schrijft men aan het Dagblad ♦Ten einde de f 2000 te verdienen, uitgeloofd voor het vinden van het wrak van de Adder, zijn van hier Zaterdag morgen twee kleine roei- en twee zeil- booten uitgegaan, om met lichte dreglijnen te zoe ken. Op 11 tot 14 vadem diepte even ten westen van Scheveningen gekomen, geraakte een lijn vast, vermoedelijk op het wrakvaster aangehaald, brak zij echter ongelukkig, terwijl het opkomende on- weder met harden wind en stortregen belette, aldaar een bakenboei te plaatsen om eigen levensgevaar te ontkomen, waren de visschers verplicht onver - richterzake landwaarts te keeren." Naar het Vaderland verneemt, heeft de heer van Lijnden van Sandenburg de opdracht tot vorming- van een nieuw ministerie niet aanvaard. Met an dere woorden, de opdracht nedergelegd. De Haagsche correspondent van de Zutphensche Caurant daarentegen schrijft »Ten stelligste kan ik het gerucht tegenspreken, dat de heer van Lijnden van de vorming van een ministerie heeft afgezien. Ondanks de ondervonden teleurstellingen, heeft hij zijn plan om een nieuw Kabinet te vormen, nog niet opgegeven. In het laatst van de vorige week is er tot twee maal toe ministerraad gehouden." sluiting van alle andere, herhaaldelijk de levering werd opgedragen van zoogenaamde waterdichte ran sels. In 1865 werd daaraan een einde gemaakt. Toen had er openbare aanbesteding plaats. De heel de Booij merkte op, dat de gevraagde ransels niet voor oplage geschikt en aan bederf onderhevig waren. Hij kreeg ten antwooid, dat hij maar naar het model moest leveren, al was dit nog zoo verkeerd. Duizenden ransels werden aangeschaft en be waard vijf jaar geleden werden zij onbruikbaar gevonden. De minst beschadigde werden aan de artillerie gegeven om slechts korte a tijd te dienen. De overige duizenden werden tegen groote kosten hersteld. Dezer dagen echter werden, gelijk is mede gedeeld, de 3400 overige voc*- eenige centen per stuk verkocht. De schuld van dit roekeloos verkwisten van 's lands geld berust dus bij de ambtenaren van het departement van oorlog, die de voorwaarden der aanbesteding opmaakten en te eigenwijs waren om te letten op de waarschuwing vad een aannemer. Die eigenwijsheid kost het land f 27,000. Daarmede is het prestige van een ambtenaar als onfeilbaar deskundig} toch wel wat duur betaald. Blijkens achterstaande annonce roept de Unie »ee?i school met den Bijbelopnieuw de Comité's voor het volkspetitionnement op tot het houden der ge wone Augustus-collecte. De Unie doet deze oproeping vergezeld gaan van een strooibiljet van den volgenden inhoud „1' K ABO 13." De eere is weggevoerd uit Israël. I Sara. 17 216. »I'kabod »De eere is weggevoerd uit Israël 1" Zoo kermde de huisvrouw van den goddeloozen Pinehas in haren doodstrijden wilde niet vertroost wezen. Schrik en ontzetting beroerden hare ziel. Kamp bij ramp was haar overkomen met eene snelheid die haar verbijsterdemet eene kracht, die al haar hoop en moed ter nedersloeg. Haar man door de onbesnedenen gedood; de hoogepriester Elia smadelijk gestorven; en de Arke Gods, dat zichtbaar pand van Jehovah's tegenwoordigheid, dat heilig teeken des verbonds, Een zeer uitvoerige gedrukte memorie ontvangt de Arnli. Ct. van den heer J. F. de Booij, waarin hij, met herinnering aan zijne vroegere bij de Tweede Kamer aanhangig gemaakte zaak, ook eene mede- deeling doet omtrent de geschiedenis der afgekeur de ransels. Het blijkt daaruit, dat gedurende een aantal bevoorrechte leveranciers, met uit worden, waar de Bijbe^ verboden is en de Heilige Doop, die het kind ontvangen heeft, verloochend wordt De eere is weggevoerd. Dit geldt van alle scholen Academiën, Gymnasia, Hoogere en Lagere. Waar Gods Woord niet wezen mag, de Zone Gods buiten gesloten en met den Doop niet gerekend wordt, daar is voor den Christus de eere weg. En zeker stemt ieder dit toe, die Gods daden in Nederland dankbaar gedenkt; Zijn Woord lief heeft den Christus der Schriften eert, en den Heiligen Doop erkent. Èn met die arke ook de eere. Want, wat was de eere en de kroon van Israël? Dit: dat God Almachtig Zijn verbond met dat volk had opgericht; en dat Hij Zijn Arke des Verbonds in hun midden had geplaatst. Gewis: ieder Israëliet, die nog iets gevoelde van de waarheid en heiligheid en teederheid der betrek king van God op Israël, moest wel beven en sid deren, nu hij dat heilig teeken des Verbonds smadelijk zag weggevoerd. Ook wij zeggen met betrekking tot het onderwijs, waar Christus niet mag genoemd eu geroemd Daar zitten de kinderen onzes volks op de school banken. Op eene kleine uitzondering na zijn allen gedoopt. Gedoopt in den driemaal heiligen Naam des Drieëenigen Gods. Het doopwater is lang geleden afgewischtmaar toch het feit, dat zij gedoopt zijn, blijft. Zij zeiven weten het zich te herinnerenwant toen het geschiedde, waren zij het zeiven nog niet bewust. Maar hunne ouders, die hen ten doopvont ophie ven, en de gemeente, in wier midden die plechtigheid geschiedde, die weten hetdie behooren het zich te herinneren, dat die kinderen, daar op de schooL banken gezeten, gedoopte kinderen zijndat die kinderen tot de gemeente van Christus behooren, en dat de ouders allergewichtigste beloften hebben afgelegd voor God en voor Zijne gemeente; be loften, die niets minder behelzen, dan dat zij die kinderen zullen behandelen, opvoeden en beschermen als opgedragen, gewijd en geheiligd aan den Heere. Wat is, vrageu we, nu natuurlijker, wat meer passend en ook meer in overeenstemming met den aard van den Heiligen Doop. met de behoefte van het gedoopte kind, met de roeping van ouders en gemeente saam, dan dit: dat die kinderen behan deld worden als gedoopte kinderen en niet als kleine heidenen en heidinnen. Als gedoopte kinderen. Maar dan mag het gebed in Jezus' Naam met hen, niet geweerd worden. En tochop de openbare school is het gebed in Jezus' Naam streng verboden. Maar dan mag het Woord van God niet voor hen gesloten worden. En tochop de openbare school wordt de Bijbel niet geduld. Maar dan moet Christus voor hen beleden en alle Christusverloochening verre, verre van hen gehou den worden. En toch op de openbare school wordt de Chris tus naar de Schriften niet toegelaten. De openbare school, alzoo een school zonder Bijbel, zonder gebed, zonder Christus. Is er dan geen reden van droefheid Vooorzeker. En waar aldus, gelijk op de open bare scholen, met de wijding en roeping van den

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1882 | | pagina 1