Nieuwe Goesche Courant, in Juli. Christelijk-historisch blad voor Zeeland Dinsdag BINNENLAND. Schooi en HET ZUIDEN, Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten8 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs pev drie maanden francof 1,50. Enkele nomraers- 0,05. UITGAVE VAN G. WIJTMAN, P. Wed. A. C. DE JONGE, le Goes. Prijs der Advertentiën: Per regel 10 ets.; Familie-berichten van 16 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per regel. De Staats Ct. bevatte de volgende bekendmaking Ten einde allen twijfel weg te nemen, die door de vermelding der tijdingen omtrent den rammonitor Addergeplaatst in de Staatscourant van 12 dezer, zouden kunnen ontstaan strekke dat van het vertrek van dat vaartuig van IJmuiden op 5 Juli jl., dien dag of later, noch bij het dep. van marine, noch bij den directeur en kommandant der marine teHelle- voetsluis eenig bericht werd ontvangen. In letterlijken zin wordt dit bericht door de N. R. C. bevestigd, die er echter bijvoegt «Het departement van marine heeft in den na middag van 4 Juli kennis gekregen van het ver trek van de Adder van de reede te Amsterdam, en men wist aan dat departement dat de bestem ming Hellevoetsluis was. Aan de directie te Hel- levoetsluis werd op 5 Juli door de directie te Am- sterdam, toen deze wist dat de Adder IJmuiden had getelegrapheerd Adder naar Hellevoetsluis Een comité te Amsterdam onder voorzitterschap van den schout-bij-nacht Escher heeft zich gecon stitueerd als plaatselijk comité voor Amsterdam; het doel van dit comité is te trachten een fonds tot stand te brengen ter voortdurende ondersteuning van de nagelaten betrekkingen van hen, die om het leven kwamen bij het vergaan van Zr. Ms. moni tor Adder. In de beide andere directiën der marine vormen zich ook suh-comité's terwijl de vice-admiraal R. L. De Haes, directeur en kommandant der marine te Willemsoord, het presidium over de gezamenlijke comité's heeft aanvaard. Volgens het Fad. zal de heer mr. E. N. Rahusen te Amsterdam, voorzitter van het college voor de zeevisscherijen, benoemd worden tot voorzitter van eene commissie tot het instellen van een onderzoek naar de ramp van de Adder. De heerVan Eek stelt, bij zijn voorstel tot wijziging van het Reglement van orde, voorop dat de tweede kamer aller achting geniet, maar ook dat aan haar wijze van werken gebreken kleven. De verslagen der afdeelingen zijn niet, zooals de grondwet bedoelde, eene voorlichting voor het debatdaarbij toch ont breekt nu alle leidende gedachte. Dit is te ver beteren door het stelsel der zelfstandige rapporteurs. In de tweede plaats worden de leden thans genood zaakt, veel te lang in drukken arbeid werkzaam te zijn, waardoor het constitutioneel begrip van vrije verkiezing tot een weinig beduidend begrip wordt teruggebracht. De eerste wijziging strekt om de geloofsbrieven te doen onderzoeken door 5 leden, met uitsluiting van de medeleden uit hetzelfde district. Teu 2e wenscht de heer Van Eek verdeeling in 6 afdeelingen. L. 3o Door de tegenwoordige wijze van behandeling gelijkt een wetsontwerp een ontreddend schip. Het verslag levert een tal van openiënde rapporteurs zijn geen leiderszij worden benoemd om allerlei redenen, behalve him speciale studie voor de zaak zij moesten daarentegen de opinie van de meerder heid der afdeeling vertegenwoordigen. Alleen door die zelfstandige rapporteurs is te vermijden dat de v itten zijn willoos door de kamers gewaarmerkte listerieële besluiten, of bonte staalkaarten van evallige beslissingen. Na het onderzoek wenscht heer Van Eek de rapporteurs te doen benoemen. In het verslag zal echter moeten worden mede gedeeld alles, wat in aanmerking kan komen tot een juiste kennis en waardeering van het onderwerp. De taak van secretaris worde toevertrouwd aan de stenografen. Speciale rapporteurs, buiten de afdeelingen be noemd, zullen voor enkele groote ontwerpen alleeu kunnen aangewezen worden voor het aangeven van een leiddraad. 4o De verslagen worden gesteld door den griffier, bij te staan door stenografen. 5o Bijeenroeping van de kamer zal geschieden op verzoek van Vs van het getal leden. Go De zittingen beginnen te 1 uur, daar de tegenwoordige methode te vermoeiend voor den geest is en dan ook onhoudbaar bleek. De Zaterdag wordt stellig vrijgelaten, behoudens redenen van algemeen belang. Ter bekorting van de debatten wordt het inschrijven vooraf van sprekers afgeschaft, en spreken deze van éen aangewezen plaats, hetgeen de taak van de stenografen enz. vergemakkelijkt en tevens onbelangrijke opmerkingen doet weglaten. 9o Wegens te groote uitvoerigheid kan een spreker het woord worden ontnomen. lOo Teneinde het recht om verzoekschriften in te dienen beter te handhaven, wordt voor de behan deling daarvan de Dinsdag, in plaats van verloren oogenblikken, aangewezen. Middelburg. Ds. H. van Griethuizen, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Burgwerd heeft voor het beroep tot predikant bij de N. H. G. alhier bedankt. 's Meer Abtskerke. Gisteren nam Ds H. F. O. K. Ulfers afscheid van zijne gemeente met Hande lingen 242. De litterarische examens aan de Theologische school te Kampen, Dinsdagmorgen begonnen, liepen gisterenavond ten einde. Van de 31 adspiranten slaagden er 18, afgewezen 7, de overigen terugge trokken. De geslaagden zijn de heeren F. Birnbach, B. Dokter, J. W. Gunst, G. van Halsema, A. den Hartog, J. Hessels, de Jong, L. S. Jongsma, C. H. F. Krohne, J. A. Mulder, J. Ouwendag, C. M. Plet, J. Robbert, J. Schock, H. Siertsema, J. Sluis, G. Sijbesma en F. Zantinge. De theol. examens begin nen heden. Beroepen Te Broek op Langendijk K. van Diemen, pred. bij de Chr. Ger. Kerk te Zierikzee. Door directeuren van de Vrije Universiteit is op voordracht van den senaa^voor het academiejaar 20 Oct. 18821883 tot rector benoemd prof. Ph, J. Hoedemaker. Voorts heeft de theologische faculteit, onder goed keuring van curatoren, de eischen voor het candi- daats-examen in de godgeleerdheid thans vastgesteld. De daarvoor gemaakte bepalingen luiden aldus: Het candidaatsexamen in de theologie gaat over de volgende vakken. »1 Uitlegging van de Heilige Schriftkennis van de regelen en van de hulpmiddelen (inleiding, enz.) voor de uitlegkunde der Heilige Schrift; en proeve van uitlegging, ook van ad aperaturam voorgelegde hoofdstukken (dit laatste bij het Oude Testement alleen uit de historische boeken); 2 Ge reformeerde Dogmatiek3 Encyclopaedic der The ologie 4 Kerkgeschiedenis5 Geschiedenis van Gereformeerde kerken, bijzonder van die in Neder land 6 Gereformeerde zedekunde. Van deze vakken wordt zoodanige mate van kennis gevorderd als bij goeden aanleg na minstens driejarige theologische studie kan gerekend worden verkregen te zijn." {Heraut.) Axel. De beruchte schoolwet van '78 heeft al wat beweging in de wereld gebracht. Vooral in wijd uitgestrekte gemeenten. Men ziet scholen als paddestoelen uit den grond verrijzen. Zaamslag o. a. heeft door bovengenoemde wet het aantal zijner scholen met 2 moeten vei'meerderen, omdat ergens, op zekeren afstand van de bebouwde kom een aan tal huisgezinnen bij elkander woonden. En ziet eens welke ■paleizen in zulke afgelegen polders verrijzen. In Amsterdam, den Haag of welke voorname ste den ge wilt, nergens vindt men dergelijke gebouwen. Ook te Axel beweerden eenige vaders van huis gezinnen dat hun kroost te ver moest loopen, on geveer Vs uur a 3A uur. Ge moet weten, dat sinds de vermaarde rug- en lendeleuningen van minister Six aan de schoolbanken zijn bevestigd, de kinde ren niet meer kunnen loopen. Tot nog toe heb ik altijd gemeend, dat eene wandeling van »/3 uur a uur voor kinderen, die den geheelen dag ge zeten hebben, eene zeer gezonde afwisseling ople vert. Maar ter zake. Uit Axel ging clan ook een adres naar Ged. Staten om eene school nabij 't Spui. Ged. Staten gingen aan 't tellen van de kinderen en kregen het getal van 125, die de school zouden kunnen bezoeken. Dadelijk kwam er een schrijven, het dateert, meen ik, al van '79, dat er in de Margarethapolder eene school voor 150 kin deren moest gebouwd worden. Doch de Gemeenteraad, beter dan de PIH. Gede- teerden op de hoogte, liet dat schrijven voor 't geen het was. Doch in 't voorjaar van '82 gaan weer in een ander deel van onze gemeente een paar vaders met een lijst rond om er op te laten teekenen voor

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1882 | | pagina 1