Nieuwe Goesche Courant, Chr is tel ijk-his tor isch blad voor Zeeland* I3C2. Zaterdag: 16 Juli. i\°. 929. BINNENLAND. HET ZUIDEN, Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag- ivond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs pe^ driemaanden francof 1,50. Enkele nommers- 0,05. UITGAVE VAN P. 6. WIJTMAN, te Sliddelbuig en Wed. A. C. DE JONGE, te Goes. Prijs der Advertentiën: Per regel 10 ets.; Familie-berichten van 16 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per regel. Van de plaats waar de Adder gezonken is en de omstandigheden waaronder deze treurige ramp plaats had, is tot heden niets bekend. Door geheel het land zal men zeker met genoe gen vernemen, dat eenige officieren van de marine te Amsterdam zich hebben gevormd tot een Com missie, om een fonds te verzamelen, waaruit aan de nagelaten betrekkingen der bemanning van de Adderonderstand zal worden verstrekt en een een voudig gedenkteeken ter herinnering aan het treurig feit, op een der kustplaatsen zal worden opgelicht. De schout-bij-nacht Esscher te Amsterdam heeft welwillend het voorzitterschap aangenomen, dat hem door de ontwerpers is aangeboden. Ook de leden der rijks-commissie tot het afnemen van de examens voor stuurlieden ter koopvaardij, "^Bkiaren zich bereid giften in ontvangt te nemen voor de behoeftige achtergelaten betrekkingen der omgekomen opvarenden. Met minder genoegen zoo we hopen met weerzin zal door velen worden vernomen, dat men nu reeds weder aan feesten denkt, welker op brengst deze ramp verzachten moet. Een inzender in de N. R. C. geeft aan zijn ge voel op de volgende hartige en welsprekende wijze lucht Het is ergerlijk, dat er geen groot ongeluk •kan gebeuren, of er volgt een groot feest op, zoo het heet ooi den wille der getroffenen ofhunne betrekkingen. Openbare bidstonden zijn niet meer van dezen tijd de natie loopt niet meer te hoop naar de kerk, als er een groot nationaal l'eit, droevig ol heugelijk, is voor- gevallen. Ik wil niet beslissen ol dit standpunt tot de kisloiie moet blijven behooren. Maar tegenwoordig zijn wij tot een ander uiterste overgeslagen bij elke groote gebeurtenis, en vooral na rampen als watersnood, schouwburgbranden, godsdienstvervolgingen enz., laten wij onzen weldadigheidszin wakkerschudden door onze lutiliteit, en gaan wij op naar den tempel van de pret. In het aangezicht van den dood, die zoo even tachtig rappe gasten, zeevaarders, echtgenooten, vaders en kinderen, met ruwe hand weggenomeu heelt uit den nchoot van die hen beminden en van die zij steunden op 'elevens moeilijke reis, uit de maatschappij die hunne diensten ontving, uit den staat die eenmaal misschien hun leven zou eischen voor zijne veiligheid in het aangezicht van den dood, beramen wij fees ten, en zullen straks gaan dansen op het graf der on gelukkige verdronkenen. Is het ons dan te doen om den indruk van het vreeselijke te doer. verdwijnen onder de zoogenaamd balsemende hand van het schoone Is het ons te doen om te vergeten Of is het sommi gen onzer te doen om eene goedkoope speculatie op hunne gevoellooze genotzucht- Moet aldus de nationale weldadigheid worden opge wekt, en moet het nationale karakter op dien weg worden geleid? Door feesten moet de belangstelling worden gaande gemaakt, door leesten moet de onwe- etende tot leeren worden gebracht, door feesten moet ftdichtsbetrachting en spaarzaamheid worden beloond, ^■oor feesten moet de godsdienstzin worden opgewekt JB^lgvendig gehoudendeor feesten moet het gemis aan karakter, het gemis aan moraliteit, het gemis aan veerkracht worden vergoed. Lamlendige geest van slapheid en leugen, uw naam is festijn. De maand Juni is dit jaar voor de rijksmiddelen gunstiger geweest daii het vorige jaar, doch het verschil is niet groot. Was toen de opbrengst 7,558,000, thans is zij 7,800,000 gulden, terwijl zij voor twee jaar niet veel minder was. Het afgeloopen halfjaar is bij het overeenkom stige tijdperk van 1881 bijna 1 millioen vooruit, terwijl het eerste halfjaar van 1881 het ovcreen- stige tijdperk van 1880 met 12 ton overtrof. Bij de raming waren wij het vorige jaar circa 2 millioen, thans ruim 16 ton achter. In het tweede halfjaar wordt dit tekort reeds door de directe belastingen alleen ingehaald. Het is te hopen, dat de overige middelen de voorspelling van den minister van financiën waar maken, dat de opbrengst van het vorige jaar met 2, de raming met 3Va millioen zal worden overtroffen. Een buitenkansje Bij de Tweede Kamer is ingekomen een crediet- aanvrage van ruim acht millioen guldenmoetende strekken tot dekking van het ongunstig slot der Indische rekening van 1880. Met meer dan acht millioen heeft men derhalve het eindcijfer overschreden der Begrooting, welke in 1879 hier te lande werd vastgesteld. Zeer zeker pleit het niet voor de zorg en den- eerbied, waarmede men zich in Indië onderwerpt aan de Begrootingen, door onze regeering in overleg met de Kamers vast gesteld. Immers men heeft hier niet te doen met een nieuw en op zich zelf' staand feit, maar met een bijna jaarlijks en in steeds stijgende mate voorkomend verschijnsel. 't Eindcijfer der Indische begrooting, zooals dat in den Haag wordt vastgesteld, verliest daardoor alle waarde en beteekenis. Bij koninklijk besluit is de heer C. Risseeuw te Goes niet ontvankelijk verklaard in zijn hooger beroep in zake de beslissing van gedeputeerde staten om hem niet als raadslid toe te laten, en het besluit van den raad in dezen gehandhaafd. Deze niet- ontvankelijk-verklaring is hierop gegrond, dat de dagteekening van de uitspraak van gedeputeerde staten is 10 Maart 1882, en dat des appellants adres bij 's konings kabinet is ingekomen óp den 25en daaraanvolgende, zoodat de wettelijke termijn van veertien dagen, te rekenen van de dagteekening der uitspraak van gedeputeerde staten niet is in acht genomen. Tot lid van den gemeenteraad te Veere is ge kozen de burgemeester Wijnmalen met 31 stemmen. Voor de tweede vacature (wit briefje) verkregen de heeren Adr. Volkers Jz. 14, M. J. van Beveren 12, J. de Bree 12, C. van der Kleijn 5 stemmen, terwijl op andere personen twee ,en minder stemmen werden uitgebracht. Er moet dus herstemming tusschen eerstgenoemden plaats hebben. Wij vermelden hieronder de uitspraak der jury» belast met de toewijzing der bekroningen op de tentoonstelling te Goes, zooals de Goesche Courant die in een bulletin opgeeft Toegekend zijn voor de tentoonstelling De EERSTE prijs, zijnde de medaille, geschon ken door Z. K. H. prins Alexander, kroonprins, aan W. Heijboer, te Middelburg. De TWEEDE prijs, een medaille, uitgeloofd door jhr. A. P. C. van Karnebeek, commissaris des konings in Zeeland, aan W. J. Leenhout te Schoon- dijke. Ee DERDE prijs, zijnde de medaille, geschon ken door jhr. mr. J. J. Pompe Van Meerdervoort, lid der Tweede Kamer, aan J. F. Fak Brouwer Mz., te Middelburg. De VIERDE prijs, medaille, geschonken door den heer A. Smit, ^burgemeester van Vlissingen, aan de Ambachtsschool te Goes. De VIJFDE prijs, zijnde eene medaille, uitge loofd door den heer mr. W. C. Borsius, lid der Eerste Kamer te Middelburg, aan de wed. B. A, Fokker, te Middelburg. De ZESDE prijs, eene medaille, uitgeloofd door deu heer L. Vogel, fabrikant te Middelburg, aan. Gebr. Abrahams te Middelburg, voor de door hea uitgevonden onderdruk. De ZEVENDE prijs, eene medaille, door de commissie uitgeloofd, aan Ant. Mes, te Middelburg. De ACHTSTE prijs, eene medaille, uitgeloofd door de commissie, aan Jacob Reijerse, te Goes, voor het ingezonden mozaïk-perk van fijne planten. De NEGENDE prijs, eene medaille, uitgeloofd door de commissie, aan F. J. Boone, te Goes, voor het door hem ingezonden wiegje. Bovendien werd een getuigschrift toegekend aan J. C. Dhont, Aug. Hufkens, J. Lid se, J. P. Ma- gielse, Pz., wed. J. C. Massee Zoon, H. J. Van Noppen, S. Van der Peijl, M. Sterk en mevrouw C. D. KakebeekeDanckaerts, allen te GoesC. J. Van Sluis, te HansweertW.TeGempt,teHoedekenskerke, voor den ingezonden menschenredder enden inbrenger voor glasfabriekenM. J. Van Arenthals Pz., te Hontenisse J. J. Bal, C. W. Bauer, F. M. Beunke Zoon, de Commercie-compagnie, Jan Fak Brou wer Zoon, G. J. Den Hollander, D. van der Klip, B. Neelmeijer, J. F. Schütz Junior en Spoors Sprenger, allen te Middelburgmej. Cath. Buns Fd., te Sluis P. Goeree en Jac. Lagaarj, beiden te Vlissingen Joh. P. Platteeuw, te Wolfaartsdijk, en De Bondt Co., Mar. Kasboek en J. A. Mun ters, allen te Zierikzee. Voor «len wedstrijd voor den Hand werksman Een EERSTE prijs a tien gulden, benevens als buitengewone onderscheiding eene medaille, uitge loofd door den heer J. H. C. Heijse, lid van Ged, Staten van Zeelandaan A. Blonkert, te Goes.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1882 | | pagina 1