Nieuwe Goesche Courant, Ckristelijk-historisch blad voor Zeeland. iOO^ cjairi udj; u wuu. 1.M t/^u. HET ZUIDEN, Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag- vond ten 8 ure, behalve op Christelijke Feestdagen Prijs pe1* drie maanden francof 1,50. Enkele nommers- 0,05. UITGAVE VAN P. G. WIJTMAN, te Middelhuig en Wed. A. C. DE JONGE, te Goes. Prijs der Advertenttën: Per regel 10 ets.; Familie-berichten van 1—6 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per regel. BINNENLAND. Goes. Gister werd de Tentoonstelling door een twintigtal Leden der Provinciale Staten bezocht. Per telegram met het verwachte bezoek in kennis gesteld waren de verschillende Commissarissen in de vestibule aanwezig om de zeer gewaardeerde gasten jp te wachten, rond te geleiden, en op de meest belangrijke inzendingen opmerkzaam te maken. Ruim twee uren verwijlden de bezoekers op de tentoonstelling, gaven hunne ingenomenheid met de talrijke en net afgewerkte producten der Zeeuwsche nijverheid herhaaldelijk te kennen en vereenigden zich daarna in de schouwburgzaal om onder gezel- ligen kout eenige ververschingen te gebruiken. Ten 1 ure 17 werd hen uitgeleide gedaan door eenige commissarissen naar het station, waar de trein met de net geuniformde guides het gezel schap opnam. burgemeester van Goes heeft in de raadszit ting van Woensdag medegedeeld dat van den heer W. L. Kakebeeke bericht was ingekomen dat hij wegens vertrek uit de gemeente ontslag neemt als lid van den raad, waarbij de voorzitter mede deelde dat, zoodra 's konings beslissing is gevallen ap het beroep van het benoemde raadslid Risseeuw, sene verkiezing zal plaats hebben. De provinciale staten van Zeeland hebben in hunne heden gehouden openbare vergadering de voorstellen van Gedeputeerde Staten, nagenoeg alle zonder hoofdelijke stemming en zonder discussie aangenomen. Onder die voorstellen kwam ook voor een sub sidie ad f 500 aan de tentoonstelling te Goes. Dit voorstel is in zoover gewijzigd dat thans voor ge lijke som door de Provincie deelgenomen wordt in het waarborgfonds. Ook de voorgestelde subsidiën (van zeer twijfel achtig provinciaal belang) aan de ambachtscholen te Middelburg, Goes en Zierikzee zijn zonder dis cussie aangenomen. 's Hage. {Per telegraaf) Het Wetsontwerp Lobman is heden ook door de Eerste Kamer aan genomen met 24 tegen 13 stemmen. De aandeelhouders der maatschappij Be Schelde te Vlissingen zijn den lOen dezer tot eene bui tengewone vergadering opgeroepen, ter goedkeuring van de voorloopig, onder nadere bekrachtiging der wetgevende macht, door den commissaris des konings in Zeeland met den directeur der maatschappij ge sloten overeenkomst tot exploitatie der haven en dokwerken alhier. zullen HH. MM. naar het zuiden van Beieren ver trekken en verder, na eenige dagen toevens aldaar, naar Salzburg, waar zij zich ook eenige dagen zullen ophouden. Tegen 2 Augustus worden HH. MM. in ons land terugverwacht. Door de Eerste Kamer zijn aangenomen de wets ontwerpen tot wijziging der registratie- en zegel wetten, tot verbinding van de Voor-Zaan met het Noordzt^kanaaltot verbetering van den Ouden IJsel; tot aanleggen van scheepvaartkanalen in Groningen; tot onteigening voor den spoorweg LichtenvoordeGroenlo. In den loop der discussiën verklaarde de minis ter van financiën, dat de gewone middelen dit jaar weder 2 millioen boven de raming zullen opbren gen, welke reeds 2 millioen hooger was dan de op brengst van het verleden jaar. Het gewone budget geeft dus geen reden tot zorg, doch niettemin is versterking der middelen noodig, vooral ten behoeve der gemeente-financiën. De »nieuwe kabinetsformatie" laat zich nog altijd wachten. In den Haag wordt beweerd dat er moeie- lijkheden zijn gerezen, waardoor de reconstructie van het demissionair Kabinet zeer twijfelachtig wordt. Van welken aard die moeielijkheden zijn wordt niet gemeld. (H.) Bij het bestuur der Vereeniging voor de Noord pooltochten is een brief ontvangen van den heer C. Hoffman, aan boord der Willem Barentsafge geven den 30en Juni te Vardö, waar het 6chip den 9en Juni het anker heeft laten vallen. Het schrijven bevat eenige bijzonderheden omtrent de vaart door het ijs en eindigt met de mededeeling, dat de ge zondheidstoestand aan boord niets te wenschen overliet. Omstreeks kwart voor elven stoomde Woensdag ochtend de Varna uit het Amsterdamsche Ooster dok, ten einde den tocht aaar Dickonshaven te on dernemen. Een groote menigte was van de afvaart getuige en nam wuivende en met luid »hoerah" van de koene ondernemers afscheid. De stoomboot Mercarius deed met een talrijke schare vereerders, waaronder ook eenige dames, het Poolschip uitge leide tot IJmuiden. HH. MM. de Koning en de Koningin zullen, naar het Vaderland verneemt, den 8sten Juli van Wildungen naar Frankfort vertrekkente Frank- i fort zullen zij overnachten. Den volgenden dag Het bestuur van »De Unie", eene Amster damsche Kiesvereeniging, heeft besloten, onder staand concept-adres aan tebieden op de bijeen komst van kiesvereenigingen te Utrecht op 9 Juli e. k. te houden en de verschillende vereenigingen uit te noodigen zich bij dit adres aan te sluiten. AAN BEN KONING. Sire De ondergeteekenden, allen burgers van het koninkrijk der Nederlanden rn doordrongen van de overtuiging dat zij handelen in het belang van Volk en Staat, re kenen het tot hunnen plicht, het volgende eerbiediglijk onder de aandacht van Uwe Majesteit te brengen. De geschiedenis van ons Jand op staatkundig gebied, gedurende de laatste twintig jaren, leert dat de ministerien, die elkander gedurende dien tijd zijn opgevolgd, zonder uitzondering te korten tijd aan het bewind zijn geweest, om ingrijpende en nood zakelijke hervormingen tot stand te brengen; dat de opvolgende ministerien, telkenmale het onaf gedane werk hunner voorgangers van nieuws af aan weder opvattende, zonder liet tot een goed einde te brengen, een kostbaren tijd deden verloren gaan, zoodat de belangrijkste vraagstukken, zooals de défensie, de belastiughervorming, het kiesrecht enz. onopgelost zijn gebleven, tot groot gevaar en schade voor het land en dat de meerderheid der Tweede Kamer, verdeeld als zij is waar het aankomt op de beslissing over de be langrijke vraagstukken, wel in staat schijnt te zijn het leven van ministerien te verkorten, maar niet bij machte om doortastende hervormingen tot stand te brengen. Adressanten zijn overtuigd dat de oorzaak hiervan moet gezocht worden iu de wijze waarop de Tweede Kamer wordt samengesteld. Daar de kiesbevoegdheid alleen wordt toegekend aan hen, die een zekere som in de directe belastingen be- taleni dus aan de meergegoeden, en van dit betrekke lijk kleine getal kiezers de meesten zich van stemming onthouden, zoo is de Tweede Kamer samengesteld uit vertegenwoodigers van een zeer klein gedeelte der natie' De Tweede Kamer kan alzoo niet geacht worden te zijn de uitdrukking van den wil van het geheele Ne- derlandsche volk noch zelfs van de meerderheid daarvan. De census mag niet langer de maatstaf zijn ter be- oordeeliug van de ontwikkeling der burgers, sedert de middelen, om kennis te verkrijgen, niet meer uitslui- tend onder het bereik liggen van de gegoeden. Adressanten zijn van meeniDg dat de mindergegoeden zoowel als de meergegoeden gelijk belang hebben bij eene goede regeering en een gezonden maatschappelijken en staatkundigen toestand. De census voorgeschreven in art. 16 der Grondwet en in de artikelen, die daarmede onmiddellijk samen hangen, is een beletsel om te geraken tot de hervor mingen, die adressanten zouden wenschen, Wel tellen zij de bezwaren niet licht, die eener grond- wetsherziening in den weg staan, maar zij achten die niet onoverkomelijk. Daarom wenden zij zich tot Uwe Majesteit met eer biedig verzoek, dat het haar ïuoge behagen, alle zoo danige maatregelen te nemen als noodig zullen zijn om, zoo spoedig mogelijk, die beperkende bepalingen uit de genoemde artikelen der grondwet te doen ver dwijnen en de regeling van het kiesrecht te doen bren- gen onder de bevoegdheid van den gewonen wetgever. Hetwelk doende enz. i'itrli, en iüiulma. Kaart der Ned. Her». Kerk. Voor de kennis van den stand der partijen is de volgende opgave van den uitslag der verkiezin- gen in de jongste classikale vergaderingen niet onbelangrijk Vriesland. 2 classen, Dokkum en Sneek, vielen uit in orthodoxen geest en 3 klassen, Leeuwarden, Fra- neker en Heerenveen in modernen geest. Groningen. In al de vier classen, Groningen, Winschoten, Apingedani en Onderdendam in modernen geest.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1882 | | pagina 1