GEMENGDE BERICHTEN. P> niTENLANl! ten, geheel in strijd met het gewaad, en die zich bijna niet weten te bewegen in al die vreemde plooien en vormen. Inderdaad, het is moeielijk zich een denkbeeld te maken van de tafereelen, die zich gedurig aan het oog des bezoekers vertoonen. Een aantal kinderen, waaronder van den jeugdig sten leeftijd, één zelfs dat geheel verlaten is, dat niemand toekomt, maar dat toch onder de vluch telingen zijn beschermers heeft gevonden, verle vendigen het tooneel niet weinig. Is 't voor menig moeder of vader, die hun kroost verloren hebben, bitter om te aanschouwen, hoe gelukkig daaren tegen zij zijn, die nog een kind mogen liefkoozen en verzorgen De gezondheidstoestand is gunstig. Wij hoorden maar van één patiënt. De grootste zorg wordt voor reinheid en frissche lucht gedragen. Prof. Gunning heeft gisteren de oogen geïnspecteerd, uit vrees voor besmettelijke oogziekten. Alles werd goed bevonden, slechts één kind bleek een geneesmiddel noodig te hebben. De spijs werd tot heden toe verschaft door het Neclerlandsch Israëlitisch armbestuur. Morgen zal de commissie voor soepuitdeeling in de Uilenburger straat verder daarin voorzien. Het comité mag zich gelukkig achten dat de burgemeester het Passantenhuis ter beschikking heeft kunnen stellenwant hoe en waar anders had men zoovelen, en zoo op eens, gehuisvest De verlegen heid zou zonder die uitkomst groot geweest zijn. Daar zijn omstandigheden, waarin men zelfs voor geld niet altijd terstond kan geholpen worden, Ook de buurtbewoners geven van hunne meêwa- righeid menig blijk. Zoo werden er gisteren door een himnner sigaren rondgedeeld, en wij behoeven niet te zeggen of zulk een onverwacht genot ook gewaardeerd werd door het mannenpersoneel. Een ander bezoeker uit eene andere wijk, volgde het voorbeeld en schonk twee domino-spellen. Moge ook in dit opzicht ieder het zijne doen In 't algemeen Politieblad werd reeds in 't voorjaar door de officieren van justitie te Breda als gesignaleerd opgegeven de persoon van Cornelis Fluiter. Maandag bood een zeer vreemd persoon te Vlissingen langs de huizen haring te koop. Hij werd door de policie aangehouden, en later bleek dat werkelijk deze persoon met den gesignaleerden Fluiter alle overeenkomst had. In voorloopig arrest gebracht, heeft hij zich als een woesteling gedragen en vernielde wat hem voor de hand kwam, daarbij tevens over den moord van een 11-jarig meisje sprekende, zoodat men ten slotte vermeende inden aangehouden persoon een groote overeenkomst te zien met den moordenaar van het meisje, dat kor telings op de grenzen van België is vermoord. Onder geleide van eene behoorlijke policiemacht werd hij naar het station gebracht, om verder naar Breda te worden getransporteerd en ter beschikking ge steld te worden van den officier van justitie. Op eene te Ellewoutsdijk gehouden tweede ver gadering van belangstellenden in het plan voor den tram van Goes naar Ellewoutsdijk, hebben 40 personen zich bereid verklaard tot het verleenen eener bijdrage in de kosten der voorbereidende werkzaamheden. Een 84-jarig dronkaard werd voor een paar dagen te Zierikzee tot 3 dagen gevangenisstraf ver oordeeld wegens overtreding der drankwet. Hij was de eerste op wien de rechtbank de wet had toe te passen. Het faillissement van het bankiershuis Wol- ters te Venloo wordt gerekend op een passief van 6 millioen, geen 10 pet. zal voor de crediteuren overblijven. De regenmeter te Frederiksoord leverde in de afgeloopen maand de buitengewone hoeveelheid van 149 millimeter. Buitengewoon mag het heeten, want in de 114 maanden, die van 1 Jan. 1873 tot Juni 1882 verloop zijn, kwam slechts een voor met hetzelfde cijfer, n. 1. Aug. 1877alle anderen wa ren lager. De gemiddelde regenval der Junimaanden 1873 1881 was 70, zoodat Juni 1882 meer dan het dub bele bedraagt. Op de kleigronden in het noorden van Fries land en Groningen zijn een groote menigte hoogten, »wierden" of «terpen" geheeten. Sommigen zijn van grooten omvang, zoodat er een geheel dorp op gebouwd is, op andere staan enkele boerenplaatsen, andere zijn thans onbewoond. Zij zijn van twaalf tot twintig of meer voet hoog en bestaan uit opge- hoogden grond, blijkbaar bijeengebracht om te dienen als wijkplaatsen bij hooge vloeden. De met teelaarde doormengde grond dezer wierden is hoog in prijs en wordt gebruikt om lichtere landen te verbeteren. Bij het afgraven vindt men telkens overblijfselen van de oudste bewoners, mestbelten, scherven, vergaan koren, asch, urnen, hutten, palen van »paalwoningen" enz. Onlangs werd aan het Reitdiep, in de nabijheid van Schaphalsterzijl, ge meente Win sura, in een wierde van den heer G. Ellings, een steenen beeldje gevonden, waarschijn lijk een afgodsbeeld, een menschenhoofd voorstel lende, met ooren als van een olifant, neus in den vorm van een hoorn en nek als van een stier. Vrijdag avond heeft een wervelwind Colaville, in het noordwesten van Pensylvania gedeeltelijk verwoestvijf personen werden gedood en 25 be kwamen verwondingen. Naar uit Philadelphia gemeld wordt belooft de werkstaking der ijzerwerkers spoedig een einde te zullen nemen onder voor de patroons gunstige voorwaardental van werklieden hebben bereids voor het oude loon den arbeid hervat. Het Livadia-theater te St. Petersburg is gisteren tot den grond toe afgebrand. Niets stelligs is er heden betreffende de conferen tie bekend geworden. Meer dan op de conferentie is ieders oog op Engeland gericht. De laatste weken zijn de oorlogstoebereidselen zonder tegen spraak op groote schaal door Engelands bestuur ter hand genomen. In een Kabinetsraad, gisteren gedurende de zitting der Kamer gehouden, heeft de opperbevelhebber van het leger met de ministers beraadslaagd. Er loopen geruchten omtrent op handen zijnde militaire maatregelen. Men spreekt zelfs van een onverwijld bombardement der versterkingen van Alexandrië. Wat hiervan zij, zeker is het dat de Engelsche handelsmannen niet minder belang bij den loop der zaken hebben dan de effecten-bezitters. Plet kanaal van Suez is een zeer gevaarlijke plek voor wie de vijand van Egypte zijn wil. Van het egyptische leger staat evenwel nog niets hoegenaamd te vreezen het kwaad schuilt uitslui tend onder de Bedouinen, die veelal van roof en plundering leven en in de woestijn rondzwerven. Hoe vreesachtig ook van aard, als zij de kans gunstig zien, om de vaart te stremmen en schip en schepelingen uit te plunderen, zullen zij de gelegen heid niet ongebruikt laten. Arabi heeft reeds ge dreigd zich aan hun spits te stellen, en zijn wenk zou voldoende zijn, om die woeste zonen der woes tijn bij tallooze zwermen naar het noordelijk ge deelte van Egypte te lokken. Men wane niet, dat het gebrek aan drinkwater voor deze Arabieren het verblijf langs de oevers van het Kanaal onmogelijk zou maken. Wel waren er bij den aanvang van het reuzenwerk der doorgra ving 1600 kameelen noodig om dagelijks voor de arbeiders het noodige drinkwater aan te voeren maar sedert den aanleg van het zoetwaterkanaal zijn de bezwaren grootendeels uit den weg geruimd; zoodat nu wel de mogelijkheid bestaat, dat roof zuchtige Bedouinen zich in die overigens zeer zan dige en onvruchtbare streken nestelen. Daar is ook maar zeer weinig noodig om de gansche scheepvaart door het Kanaal op eenmaal te doen ophouden. Een paar schoten van den oever op een doortrek kend vaartuig gelost en geen enkel reiziger bezit meer den moed, om den doortocht te ondernemen. Op eens zullen personen en vrachtgoederen weder om de Kaap moeten varen. Het kan dus niemand bevreemden dat Engeland 't welk het meest belang heeft bij de vrije vaart op het Suezkanaal, de veiligheid daarvan niet voldoen de gewaarborgd acht, zoolang niet in Beneden- Egypte de orde volkomen is hersteld en de voor malige Europeesche invloed zooveel mogelijk kan worden gehandhaafd. Zoolang het Egyptisch leger onmisbaar blijft voor het behoud des vredes in de bewoonde streken der Delta, zoolang ook bestaat het gevaar, dat de gevreesde Bedouinen hunne strooptochten tot het Kanaal uitstrekken, en den Engelschen den korten weg naar Britsch Indië af snijden Misschien zullen de thans ontstane verwikkelingen eene gewenschte aanleiding bieden om het nog hangende vraagstuk betreffende het gebruik van het Kanaal eindelijk tot oplossing te brengen. Want hoezeer ook bij de meeste staatslieden de meening bestaat, dat de neutraliteit van dit vaarwater moei lijk kan worden betwist, berust toch die meening geenszins op officieele gegevens. Toen het Kanaal voltooid was, bepaalde wel de Compagnie Universelle du Canal maritime de Suez, dat aan geen enkelen oorlogsbodem de doortocht kon worden toegestaan, maar de Compagnie vergat daarbij, de belanghebbende Mogendheden te raad plegen, die dan ook met deze bepaling volstrekt geen vrede namen. Engeland gaf aanstonds te kennen, dat het in geen geval zou dulden den weg naar Britsch Indie af te snijden. Het zou de blok keering van het Kanaal als eene bedreiging tegen hare buitenlandsche bezittingen beschouwen. Vijf dagen later, namelijk op 21 Mei 1877, sprak ook de Porte haar gevoelen uit, en hield zich het recht voor «vijandelijke schepen den toegang tot het Kanaal te weigeren, wijl het Kanaal een deel uitmaakte van het Turksch grondgebied en nooit neutraal verklaard was geworden." Tegelijk zond zij naar Cairo het bevel «maatregelen te nemen tot bewaking van de toegangen tot het Kanaal. Ziedaar de ingewikkelde Kanaal-geschiedenis die misschien weldra heel wat gerucht maken zal. Burgerlijke Stand. Middelburg. (Van 25 Juni tot 2 Juli.) Onder trouwd J. van Heeke, jm. 25 j. met N. M. van Hilst, jd. 28 j. W. Boll, jm. 39 j. met J. Kabboord jd. 37 j. BevallenJ. Blokpoel, geb. Steijn, d. M. van Varik, geb. de Meulmeester, d. N. Pluijmers, geb. Dommisse, z. L. C. Littooij, geb. Walraven, d. A. de Die, geb. Kikkert, z. J. B. Geijp, geb. Beckers z. W. M. de Kan, geb. Pelle, d. C. Augustijn, geb. Augustijn, d. M.E. vander Harst, geb.Groenewegen, z. A. M. Homburg, geb. Kraaijnest, d. E. J. Y. van de Woestijne, geb. Freeman, d. J. S. Mes, geb. Dries, z. S. M. Wedts de Swart, geb. Haccou" z. Overleden: M. S. de Rijcke, d. 3 m. P. Simonse, man van G. Oranje, 65 j. P, Alewijnse, man vaii P. Baljeu, (1 j. A. E. van der Mooren, vrouw van P. C. Tevel, 70 j. O. C. Littooij, d- 2. d. A. Leo nard, jm. 20 j. J. S. Brombacher, jm. 27 j. A. Dirks, wede. van A. W. van Heuven, 51 j. C'. Boudewijnse, man van A. P. Kasse, 60 j. J. I. van Son, jm. 65 j. Vlissingen. (Van 24 Juni totl Juli.) Gehuwd J- de Wolf, wettig gescheiden echtgenoot van G. de Klerk, 37 j. met J. Tolleman, jd. 34 j. H. Raats, wedr. van J. van der Veren. 20 j. met J V e' Carel, jd. 27 j. BevallenJ. T. de Vos, geb. Hutchison, d. J. Timmerman, geb. Devloo, z. J. Hageman, geb. Fagg, d, H. M. Blankert, geb. Takens, z. R. de Leeuw,' Hamburger, z. J. van Hoeke, geb. Baart, z. J. M. Lute, geb. Warren, d. V. M. Timmerman, geb. Van- hove, d. OverledenM. van Reems, man van A. S. Tim- mers, 52 j. J. Jongepier. z. 6 w- Goes. Bevallen E. Duivekot, geb. Zuijdweg, z. A. Maartense, geb. Heinsdijk, z. W. M. Koets, geb. Melieste, z. Overleden A. M. Verbeek, wede. van P. H. Timans, 66 j. B. C. den Boer, z. 6 m. P. Buijs,., man van J. Steenbakker, 44

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1882 | | pagina 2