Nieuwe Goesche Courant, Ch r is lel ijk" h is tor is c h blad voor Zeeland. ööb, o «inn. I¥V VTZ1C», HET ZUmEN, Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prys pe1* drie maanden francof 1,50. Enkele nommers- 0,05. UITGAVE VAN P. G. WIJT HAK, te Middelburg en Wed. A. C. DE JONGE, te Goes. BINNENLAND. De Eerste Kamer heeft gisteren avond haren arbeid hervat. Mr. B. Van Roijen, nieuwd benoemd lid der Kamer, heeft zitting genomen. De laatste lijk door de Tweede Kamer aangenomen wetsont werpen zijn ingekomen en naar de afdeelingen ver zonden. Morgen zal de Kamer ze onderzoeken, en Donderdag 11 uur in 't openbaar behandelen de zegel-en registratiewetten en de andere bij de jongste bijeenkomst reeds aan de orde gestelde ontwerpen, zoomede de interpellatie van den heer Van Stirurn over de waterverdeeling op de Waal. De N. R. C. schrijft na een eerst vluchtig be zoek aan de Goesche tentoonstelling «Zoowel de kleine voorwerpen die men haast on opgemerkt voorbij zou gaan, als de grootere, die dadelijk de aandacht trekken, getuigen van vooruit gang in de bewerking en meestal ook van goeden smaak'. De verzameling meubelen van allerlei aard is rijk en schoon de proeven van schilderwerk zijn alle zeer goed geslaagdde menigte voorwerpen door de weezen te Goes uit hout gesneden, geven een aangenaam getuigenis van hunne vorderingen en van de degelijkheid van het him gegeven onder wijs. Een aantal etalages, zoo van sigaren als van chocolade, dranken enz. zijn zeer sierlijk. Elke tak van nijverheid is vertegenwoordigdeenige model len paardeu-hoefijzers vonden zoowel plaats als fraaie zilverwerken en Zeeuwsche koek. Ook omtrent de oestercultuur kan men er licht verkrijgen, daar eenige modellen van oesterbanken aanwijzing geven van de verschillende systemen, die bij die cultuur worden gevolgd. Alles, zoowel het kleine als het groote, getuigt van zorgvuldige bewerking. Door den heer Hammacher, lid der prov. staten is aan die vergadering het volgende voorstel gedaan, dat ondersteund wordt door de leden rnrs. Brevet en Hennequin. »De ondergeteekende heeft de eer aan de verga dering der provinciale staten van Zeeland voor te stellen, in het reglement op de wegen en voetpaden in Zeeland, vastgesteld door de staten in hunne vergaderingen van 5 November 1880 en 8 Juli 1881, en afgekondigd bij besluit van gedeputeerde staten van Zeeland van 12 Augustus 1881, Prov. blad no. 85, te brengen de volgende wijzigingen lo. te doen vervallen het artikel 86 2o. eveneens te doen vervallen het artikel 87 3o. artikel 89i te lezen als volgt «voorwerpen te vervoeren met zoogenaamde mallejans, tenzij de voorwerpen zoo zijn geladen, dat zij over den weg niet sleepen en slechts bij uitzondering op den weg stooten 4o. te doen vervallen het art. 101 5o. in verband met de voorafgaande wijzigingen, in art. 113 la te doen vervallen het cijfer 101 1, in artikel 113 1 b de cijfers 8689 te ver- yangen doar 88 en 89, in de artikelen 113 2, Prijs der Advertentiën: Per regel 10 ets.; Familie-berichten van 16 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per regel. 117 en 118 3e alinea, te doen vervallen de getallen 86 en 87, en in artikel 118 4e alinea, te lezen in plaats van 86 tot 89, 88 en 89. (M. C Deze artikelen behelzen het voorschrift betrekking hebbende op de gewraakte kruislijn, het verbod om met den korten dissel te rijden, en voertuigen aan elkaar te koppelen. Heden morgen vertrok van Amsterdam met be stemming naar Dicksonhaven het Noorweegsche stoomschip Varna dat onze landgenooten, die ge durende een jaar aldaar verschillende physische waarnemingen zullen doen, overbrengt. Deze waarnemingen worden hoofdzakelijk gedaan met het oog op de kennis der meteorologische en magnetische verschijnselen in de Poolstreken. In onderscheiding van de tot dusverre plaats ge had hebbende expeditiën naar de Poolstreken, staan deze onderzoekingen thans niet op zichzelfzij worden overeenkomstig een vooraf beraamd plan gedaan, in gemeenschap met waarnemingen op andere sta tions, ook in de Poolstreken, die uitgaan van ver schillende andere rijken in de oude en nieuwe wereld. Behalve Dicksonhaven worden in 't Noordelijk halfrond bezetPoint Barrow (Alaska)Fort Simp son (Canada); Lady Franklin baai (Kennedy Sound)Godthaab, (Groenland, Westkust)Pendu lum eiland (Groenland, (Oostkust)Jan May en Mosselbaai (Spitsbergen); Bossekop (Noorwegen) Sodankyla (Finland)Möllerbaai (Nova-Zembla) Lenamondinkterwijl in 't Zuiderhalfrond post ge vat zal worden te Kaap Hoorn en op de Zuid- Georgië-eilanden De waarnemingen vangen aan zoo spoedig moge lijk na 1 Augustus van dit jaar, en eindigen zoo laat mogelijk tegen 1 September van het volgen de jaar. Zij zullen ten minste op alle uren gedaan worden en wat de meteorologie betreft het volgende om vatten luchttemperatuur, temperatuur van het zeewater bar ome ter-aamoij zing: vochtigheid van de luchttoindrich- ting en windkrachtbewolkingregensneeuw of hagel karakter van het weder. De Va*na gaat direct naar Drontheim (Noorwe gen) alwaar de heer Pedersen, onder wiens toe zicht en met wiens medewerking het huis en 't Observatorium zijn gebouwd, waarin men den langen Poolwinter vertoeven zal, zich bij de expeditie zal aansluiten. Tevens wordt aldaar een stoomsloep in genomen die bij open water goede diensten kan be wijzen, en van groote waarde is voor eenen eventu- eelen terugkeer langs de Yenissei. De reizigers vinden bij de aanlegplaats te Dront- hem, het huis in elkaar gezetzij zijn daardoor in de gelegenheid het, voor het uit elkander genomen wordt, in oogenschouw te nemen en tevens te pro- fiteeren van het uiteennemen, wat hen te Dickson haven bij het opzetten te pas kan komen. Van Drontheim gaat de reis naar Hammerfest, alwaar men de Louise vindt met haren gezagvoer der den heer Dahlman. Deze, die reeds herhaal delijk de reis naar Siberië maakte, zal met zijn schip bij de Varna blijven. Men mag dus verwachten, dat onder de leidiDg van dezen ervaren ijsschipper, geene kansen over 't hoofd zullen worden gezien om, ingeval van een moeilijken doortocht, Dicksonhaven te bereiken. Wanneer alles voorspoedig gaat, is het zeer waarschijnlijk 'dat de expeditie in 't begin van Augustus reeds hare bestemming zal bereiken. H. K. H. de prinses-weduwe Hendrik der Neder landen is gisteren ochtend uit Pyrmont op Soestdijk aangekomen. Joodsche vluchtelingen. Wij waren schrijft de Amst. Ct. heden in de gelegenheid een blik te werpen in de zalen van het passantenhuis op de Lauriergracht te Amsterdam, waar sedert een week ruim 200 Israëlitische vluchtelingen uit Rusland gevestigd zijn. Wij zeggen »een blik te werpen" want hoe toch, ook al vertoefde men er eén gehee- len dag, al de ellende te overzien, al de diepte te peilen van het lijden, dat zij geleden hebben en dat hun wellicht nog wacht, die daar thans een tijdelijke verblijfplaats mochten vinden, en tot her ademing mochten komen, na de hitte der vervolging die hen van huis en haard verdreef! Mannen die hun wouwen missen vrouwen en moeders die niet weten waar ter wereld zich echtgenoot en kroost bevinden, zoo zij nog in leven zijnHier en daar nog gelukkige moeders die althans een of meer harer kinderen nog aan 't hart mogen drukken, of een echtpaar dat niet gescheiden werd door het wreede lot, als zoovele anderen Welk een onbe schrijfelijk bont schouwspelen als men daarbij bedenkt dat die allen nu slechts een halt op den lijdensweg bereikt hebben, maar nog verre van het eind der baan zijn, en welk een geheel onzekere toekomst zij te gemoet gaandat wellicht nooit de gescheurde familiebanden zullen worden hersteld, hoevelen voor altijd missen wat him 't naast en 't liefst was, om opnieuw als ballingen rond te zwer ven, nooit weer een blijvende plaats te vinden, en met bloedend hart den levensweg te vervolgen, als men dat alles bedenkt, dan worden de oogen vochtig bij het aanschouwen van zooveel leed. Allen die, daar zijn, hebben éen geschiedenis, maar toch nog, hoe oneindig verscheiden in de bijzonderheden Allerlei merkwaardige typen aanschouwt men in dit tijdelijke toevluchtsoord van zoovele ongelukkigen, en het vreemdé eigenaardige van het geheel wordt niet weinig vermeerderd door de kleederdracht. En kelen zijn nog in hun oorspronkelijk gewaad an deren daarentegen dragen de oude of nieuwe klee. diugstukken die de weldadigheid hun verstrekte, waardoor het natuurlijk niet aan de zonderlingste contrasten ontbreekt Menig kleedingstuk, vooral bij de vrouwen, draagt de sporen van elegance, ja weelde, en dekt nu de armste schouders of gestab

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1882 | | pagina 1