Nieuwe Goesche Courant, Christelijk-historisch blad voor Zeeland Dinsdag' 4 Juli. N°. 924. BINNENLAND. 1JJ82. HET ZUIDEN. Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag- ivond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs pe* drie maanden francof 1,50. Enkele nommers- 0,05. UITGAVE VAN P. G. WIJ THAI, te Uiddelbaig EN Wed. A. C. DE JONGE, te Goes. Prijs der Advertentiën: Per regel 10 ets.; Familie-berichten van 1—6 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per regel. Agent voor Dordrecht en Omstreken: de heer JHL J. KOEBRUGGE. Opening der Zeeuwsche tentoonstelling. Goes, 3 Juli. Heden morgen 11 uur had de plechtige opening plaats van de Zeeuwsche tentoon stelling voor Nijverheid, Kunst toegepast op Nij verheid, benevens wedstrijd voor den Handwerks man. Tot het houden dier tentoonstelling zijn de groote zalen der sociëteit »Van ongenuchten vrij" daartoe door de leden welwillend afgestaan. Nadat door het muziekcorps der dienstdoende schutterij te Middelburg het »Wien Neêrlandsch bloed" ten ge- hoore was gebracht, nam de voorzitter, de heer Z. D. Van der Bilt La Motthe het woord en heette de beide eerevoorzitters, den Commissaris des Konings in Zeeland en den Burgemeester van Goes, de leden van den Raad, Juryleden, Commissarissen en genoodigden hartelijk welkom. Met een dankbaar genoegen opende spreker deze tentoonstelling, waar 'hef der Commissie gelukt was, met deze eerste po ging zoo gelukkig te slagen. Al is Goes de kleinste der Zeeuwsche steden, toch heeft zij zich een eer vollen naam weten te verwerven, daar zij zich steeds aan de spits der vooruitgang plaatste en door de veelvuldige gelegenheden tot theoretische en practi- sche vorming heeft getoond de verstandelijke ont wikkeling op hoogen prijs te stellen. Dat het on derwijs op den handwerksman een weldadigen in vloed uitoefende, daarvoor leverde volgens spreker deze tentoonstelling en wedstrijd een sprekend be wijs. Ook de handwerksman toonde in den laatsten tijd veel lust te hebben tot degelijke vorming. Deze tentoonstelling biedt dan ook eene goede gelegen heid aan om op de hoogte te komen van de prac- tische ontwikkeling van den handwerkstand en der verschillende takken van Zeeuwsche Nijverheid en Industrie. De voorzitter sprak een woord van dank tot den heer Jobs. L. van der Paauwert, die reeds voor 4 jaren naar aanleiding eener te Joure goed geslaagde tentoonstelling voor handwerksnijverheid, het denk beeld had geopperd om bier een dergelijke tentoonstelling te houden. Thans mocht hij de voldoening smaken zijne overmoeide pogingen verwezenlijkt te zien. Ten slotte werd een woord van dank gebracht aan den Commissaris des Konings. Gedeputeerde Stateu, het Gemeentebetuur van Goes, maar inzonderheid aan de inzenders en allen die tot het welslagen dezer tentoonstelling hadden mede gewerkt. Daarna sprak de Burgemeester van Goes, Mr. J. G. de Witt Hamer, en zeide dat de menscb een kind is van zijn tijd. Onze rijd kenmerkt zich door het oprichten van standbeelden en het houden van tentoonstellingen. Omtrent het eerste heeft Goes een zeer bescheiden deel, door het oprichten van slechts 2 monumenten om de gedachtenis aan twee achtenswaardige mannen aan de vergetelheid te onttrekken. Op het gebied der tentoonstellingen jjn wij evenwel eenige schreden verder, daar er reeds van verschillenden aard binnen deze gemeente zijn gehouden. Het welslagen dier tentoonstellingen gaf deze commissie den moed om er eene als deze in het leven te roepen. Een woord van dank komt haar toe voor den ijver waarmede zij haar plan heeft uitgevoerd, terwijl zij met voldoening op haar veelvuldige bemoeiingen mag terugzien. Al kan nog niet worden gezegd dat hier alles is te zien wat de Zeeuwsche kunst en indus trie vermag, toch kunnen wij de uitkomst dezer poging ziende, veilig besluiten tot de liefde en be langstelling voor nijverheid bij den handswerkman. ZEA. bracht namens de Goesche burgerij een woord van dank voor de medewerking die de Commissie zoo ruimschoots heeft ondervonden, en noodigde de aanwezigen uit om, voorafgegaan door den heer Commissaris des Konings, de voorwerpen nader in oogenschouw te nemen. Nadat de Commissaris des Konings, Jhr. Mr. A. P. C. van Karnebeek, de Commissie en de Gemeente Goes geluk had gewenscht met het wel slagen dezer poging, werden de tentoongestelde producten met de grootste belangstelling bezichtigd. Door 133 inzenders zijn voor de tentoonstelling 288 voorwerpen geëxposeerd, terwijl aan den wed strijd door 136 personen met 228 inzendingen is Den heeren E. van den Bosch en J. H. Hannink komt een warm woord van lof toe, voor de wijze waarop zij zich van hun taak hebben gekweten met het in orde maken en décoreeren der zalen, benevens het rangschikken der voorwer pen. Dat toch heeft er zeker veel toe bijgedragen om bet geheel een uitstekend effect te doen maken. De tentoonstelling is een bezoek overwaardig, en wij houden ons overtuigd dat ieder die zich de uitgave van den geringen toegangsprijs getroost de overtuiging zal hebben dat de inzenders als om strijd naar den eerepalm hebben gedongen, eene omstandigheid die den leden der Jury de taak niet vergemakkelijkt, vooral waar zoo verschillende voorwerpen zijn ingezonden. Als uitnemend geslaagd kan deze tentoonstelling worden beschouwd, en wij aarzelen niet de com missie geluk te wenschen met het behaalde succes. De bekroningen deelen wij later roede. De lijst der ingezonden voorwerpen voor de tentoon stelling te Goes bevat, met hetgeen nagekomen is, 288 nommersdie van den wedstrijd voor den hand werksman, 228, waaronder echter 1 niet ingezonden. Voor dezen wedstrijd zijn uitgeloofd 10 prijzen van f 10, 10 van f 5, 20 van f 2.50 en 120 getuig schriften. Het aantal inzendingen uit iedere gemeente is als volgtArnemuiden 1, Breskens 7, Colijnsplaat 4, Cortgene 2, 's Heer Abtskerke 1, Goes 129, Grijpskerke 6, Haamstede 5, Hoedekenskerke 10, Hontenisse 14, Hoofdplaat 19, Hulst 5, Kapelle 1, Kloetinge 1, Kloosterzande 3, Kruiningen 1, St. Maartensdijk 1, Middelburg 111, Nieuwvliet 6, Poortvliet 1, Scherpenisse 1, Schoondijke 14, St, Kruis 1, Sluis 1, Oost-Souburg 7, Ter Neuzen 3, Tholen 3, Vlissmgen 48, Oud-Vosmeer 2, Wemel* dinge 4, Wissekerke 3, Wolfaartdijk 7, Yzendijke 1, Zierikzee, 80 te zamen 515. Het aantal inzenders voor de tentoonstelling be draagt 133 dat der deelnemers aan den wedstrijd 136, totaal voor de 515 inzendingen, 269 inzenders. Weldra komt voor het Hof te 's Hage de behan deling van den »moord te Veere" voor, waarvan Louis Joseph. Jacobus Roland verdacht wordt. De akte van beschuldiging luidt als volgt In het op zichzelf reeds zoo eenzaam plaatsje Veere leefde, nog eenzamer dan wellicht eenig ander ingezetene, de verslagene, Cornelis Hendrik Snijders» een weduwnaar van 66 jaren, die in den volsten zin des woords een zonderling mocht genoemd wor den. Tijdens zijn huwelijk te Middelburg wonende, waar hij ook geboren was, verliet hij die plaats na het overlijden zijner vrouw, om zich te Veere te gaan vestigen. Daar bewoonde hij geheel alleen een vrij ontredderd huis aan de kade, met achter een open erf, dat door middel van een poortje in den 2 meter hoogen muur toegang geeft tot de Kwar tierstraat, ook genaamd het Achterstraatje. Bezoeken ontving hij zelden, en alle huiselijke bezigheden, zelfs het koken, verrichtte hij zelf alleen om de straat te reinigen, riep hij sörns de hulp in van een buurvrouw, die ook wel eens de courant voor hem aannam, als, bijv. 's Zondags, zijn deur gesloten bleef, boe er ook gescheld werd. Zondag den 2 October 1881 reikte die buur* vrouw over bet muurtje, dat tusschen hunne erven in was en waartegen ten harent een laddertje stond, hem ook nog een courant over, en sedert heeft zij hem niet meer levend gezien, want 's Maandags mor gens bleef haai* herhaald roepen onbeantwoord. Dit verwonderde haar natuurlijk. Den vorigen middag omstreeks half vier had zij ook reeds een slag of stoot gehoord tegen den gangmuur van Snijders, welke haar woonkamer begrensdeeen oogenblik had zij aan het afgesproken noodsignaal gedacht, maar toen 't gerucht zich niet herhaalde, had zij zich niet verder bezorgd gemaakt. Toen de politie zich echter 's Maandags, op waarschuwing van haar man, toegang tot de woning verschafte, bleek het, dat zij zich niet vergist had. Daar lag het door 12 wonden misvormde lijk van Snijders in een grooten plas bloed, de rug half verbrand, de kleederen met petroleum bestreken en een doosje lucifers er bij. Naast het lijk lag een groot mes met afgebroken punt. Verscheidene voorwerpen in huis waren met bloed bevlekt; blijkbaar had de moordenaar het niet bij den moord gelaten, maar was hij ook op buit belust geweest, want men vond o. a. een papieren omslag, waarin nog één effect. Een groot gouden horloge, 't welk men wist dat

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1882 | | pagina 1