lerfe, School «n Éëeitdnnu L A i* D B IJ W. toet den trein van 2.12 te 's Heerarendskerke uit Mid delburg aangekomen, waar een eerewacht te paard (92 in getal) liem inwachtte en bij monde van den heer M. de Vos, het welkom toesprak. Aan den ingang van ons dorp werd ZEd. ingewacht door de leden der »Handboogschutterij Concordiade leden der feestcommissie met tal van belangstellenden en door den heer J. Stoel, een hartelijk welkom toege roepen onder toewenschingvan 's Heeren zegen, welke toespraak op waardige wijze door den Burgemeester be antwoord werd, waarop een luid Roer ah volgde en de tocht werd voortgezet tot aan het Gemeentehuis waar door den lsten Wethouder en andere raadsleden, de ontvangst hein bereid volgde, en de eerewijn werd aangeboden. Vervolgens werd de school bezocht, die mede, als het geheele dorp, met groen versierd en met eene menigte kinderen gevuld was, een toepasselijk lied aanhieven, afgewisseld door het gebruik van melk en koekjes, handgeklap en kluchtige hoerah's. Voorts bezocht de nieuwe burgemeester de 3 ver schillende kerken en heeft alzoo door zijn loyaal gedrag den eerbied der burgerij afgedwongen, vooral waar ZEd. zich openbaarde als een vriend der kin deren en hen trakteerde, en mede de armen der gemeente dien dag van feestelijk onthaalde. Uit Wissekerke, in- Noord-Beveland, schrijft men aan het Dagblad Nog een veertien dagen en de noordkust van Noord-Beveland telt een dijk meer om aan de gol ven der Ooster-Schelde weerstand te bieden, voor het onverhoopt geval dat de hooge zeedijk daar ter plaatse bezwijken mocht. Deze nieuwe dijk is een inlaagdijk in den polder Nieuw-Noord-Beve- land, niet te verwarren met den nieuwen zeedijk, gelegd waar verleden najaar de oude is weggezon ken, op ruim 100 Ned. el afstand van den nog bestaandeu, hoewel gevaarlijken zeedijk, ter lengte van 400 a 500 el. Om die inlaag daar te leggen moest een voor eenige jaren nieuw7 gebouwde hoeve worden afgebroken en in den polder Oud-Noord- Beveland geplaatst. Zoo moet men zich van jaar tot jaar terugtrekken, niettegenstaande den strijd, die er gestreden wordt om den vijand zijn prooi te ontnemen of althans te betwisten. De telephonische verbinding tusschen Middelburg en Veere wordt heden 30 Juni, geopend. Van 's morgens 8 tot 12 uren en 's namiddags van 2 tot 6 uren is het publiek in de gelegenheid te cor- respondeeren. Des Zondags en op feestdagen is de verbinding gesloten. (M. C.) Door de Koninklpke Maatschappij »De Schelde." te Vlissingen, wordt ter openbare inschrijving aan geboden de derde serie (200 aandeelen, elk van f 1000) van haar maatschappelijk kapjtaal. Tot de uitgifte hiervan wrerd beslosen, ten einde de in aan bouw zijnde machine-fabriek en ketelmakerij volgens de eischen des tijds en met de niemvste gereedschap pen in te richten, en tevens om de inrichtingen voor den scheepsbouw uit te breiden. De aanneming der vervaardiging van twee gioote stoombooten, ieder groot 3000 ton, voor de vaart tusschen Ne derland en Iudië, geeft mede aanleiding dat hiertoe wordt overgegaan. De tweede kamer heeft, in hare zitting van Woensdag aangenomen het wetsontwerp bevattende nadere bepalingen tot voorkoming van aanva ringen of aandrijvingen op zee; het wetsontwerp tot onteigening van gronden voor den spoorweg Rotterdam Maassluishet wetsontwerp tot afschaf fing van den ijk der weegwerktuigen. Een amende ment der commissie van rapporteurs op laatstgenoemd ontwerp om, ook den ijk der gasmeters af te schaffen werd met 41 tegen 21 stemmen verworpen. Deze verwerping mag als een beleefdheid beschouwd worden, door de kamer toegediend aan den demis- sionairen minister van waterstaat, die nog vóór weinige dagen tot behoud van den gas meterijk met nadruk in 't krijt is getreden. Wegens het voortduren van de ministerieële crisis werd besloten het leeningsontwerp voorloopig niet in de afdeelingen te onderzoeken. Het wetsvoorstel van den heer Lohman, om het toezicht der regeering alleen tot de openbare scho len te beperken is gisteren door de Tweede Kamer met 46 tegen 24 stemmen aangenomen. Het behoeft nauwelijks gezegd te worden, dat we ons hartelijk verblijden over deze aanneming. De besturen der Christelijke scholen zullen indien dit voorstel ook de goedkeuring der Eerste Kamer, en de bekrachtiging des Konings verwerven mag voor zoover hunne localen betreft, niet meer van de minder of meerder goede gezindheid van een minister tegenover het bijzonder onderwijs, afhan kelijk zijn. De positie der christelijke school is door de wet van '78 waarlijk reeds indirect zooveel moeilijker geworden, dat er geen directe belemmeringen aan in den weg behoeven gelegd te worden. Tegen dit voorstel stemden de heeren DeMeyier, Holtzman, Bergsma, Buma, Blussé, Viruly, Rutgers, Rombach, Schepel, Van der Werk, van Osenbrug- gen, Kool, De Vos, Cremers, Hingst, Lieftinck, Van Blom, Klist, Kops, Van Gennep, Zijlker, Wybenga Van Eysinga en Dijkmeester. Z. M. de Koning zal in de volgende maand een bezoek brengen aan Frankfort en een tocht maken in Beieren. De klachten, door de landverhuizers, die met de Nemesis en de Surrey naar New-York zijn overge bracht, over de behandeling aan boord aangeheven, hebben in Amerika tot een onderzoek voor de emigratie-commissie geleid. Nadat in de Ameri- kaansche bladen tal van min of meer sterk ge kleurde verhalen de ronde hebben gedaan van de hand van reportersdie op eigen gelegenheid een onderzoek hebben ingesteld, vinden wij thans de uitkomst,van het offieieele onderzoek vermeld. Wie behalve de klagers voor de commissie gehoord zijn, zien wij niet medegedeeld, doch het oordeel der commissie luidde, dat de klachten over 't geheel genomen gegrond zijn bevonden. Spijs en drank moeten slecht geweest, zijn, en de behandeling der passagiers moet veel' te wenschen hebben overge laten, weshalve liet noodzakelijk werd geacht der Koninklijke Nederlandsclie Maatschappij een scherpe berisping toe te dienen. De commissie besloot de geheele zaak onder gedetailleerde mededeeling der bijzondere feiten te verwijzen naar den gezant der Unie bij het Nederlandsclie Hof, tot het nemen van verdere maatregelen, en tevens aan den Neder- landschen gezant in de Unie en aan den secretaris van staat dezelfde mededeelingen te doen. Een der commissarissen vestigde er nog de aandacht op, dat reeds vroeger door passagiers van andere schepen der zelfde maatschappij klachten waren ingediend, doch dat de commissie onder de bestaande wetten tot een handelend optreden niet bij machte was. De klagers konden een civiele actie tot schadevergoeding instellen, doch zulk een hande ling zou niet licht eenig goed gevolg hebben. De commissie moest echter al doen wat in haar macht was, om aan dergelijke feiten een eind te maken. De meest mogelijke publiciteit te geven aan alle onbehoorlijke handelingen zou het dienstigste mid del wezen om landverhuizers te waarschuwen. In een particulieren brief uit Pretoria, door het Handelsblad medegedeeld, komt het volgende voor „Waarom is Holland toch zoo langzaam om zijn voordeel hier te zoeken Het terrein, mits met verstand gekozen, ligt voor hen open. Er is hier kolossaal veel geld te vei dienen, maar met geld. Niettegenstaande oorlog cn niettegenstaande sedert Augustus geen eigen lijke bankzaken zijn gedaan, heeft de Standard bank een dividend van 10 pCt. uitgedeeld. Als ik meer tijd had, zou ik aan dekenfabrikanten schrijven. De regee ring zal een goede Hollandsche maatschappij voor dekens gaarne ecu monopolie geven. De grondstof is hier wol, en de markt met de Kaffers, bijna onbegrensd.* Ook sonze meisjes" zullen het voortaan in Neder land niet zonder eigen courant behoeven te doen. Mej. C. Alberdingk Thijm wil beproeven in de leemte van onderhoudende lectuur voor jonge meisjes te voorzien door de uitgave van een weekblad »Lelie- en Rozeknoppengetiteld. Of haar deze taak gelukken zal, moet de toekomst Vj- 1 leeren. Het zal in ieder geval een zware i blijven. De stand der partijen in de classicale besturen der Ned. Herv. Kerk in onze provincie bleef onge veer dezelfde. Terwijl in de classis Zierikzee de mordernen alle posten bezetten, bleven de dassen Goes en Middelburg in handen der orthodoxen. In Middelburg was het overgroot aantal vacaturen oorzaak dat geen genoegzaam aantal predikanten te vinden was om de ledige plaatsen te vervullen; ds. E. J. W. Koch werd alzoo in het bestuur ge kozen. In de classis Zierikzee deed zich het geval voor dat twee predikanten en een ouderling voor de stemming de vergadering verlieten. Deze heeren verklaarden bij monde van een hunner dr. Schot, van Tholen, bezwaar te maken tegen deelneming aan de stemming. Goes. De uitslag der stemming was als volgt Herkozenals scriba van het classicaal bestuur ds. H. Van Selms, te Nisse, als lid-predikant ds. W. F. A. Winckel,; te 's Gravenpolder, en als diens secundus ds. E. M. van IJsendijke, te Kattendijke, terwijl verder gekozen zijnals secundus-scriba dr. J. H. Gimning JHzn., te Wilhclminadorp, als secun dus de heer J. Van Damme van Wolfaartsdijk, als secimdus-praeses dr. G. Brutel De la Rivière, te Ivrabbendijke, als secundus-scriba tot 1 Jan. dr. J. H. Gunning JHzn., als secundus van ds. J. Post, dr. J. Koster, te Wissekerke, als secundus van den ouderling, C. De Smit tot 1 Jan. de heer L. Bos- lioff van Wilhelminadorp en als secimdus van ds. Ulfers ds. B. Wielenga te Krainingen. Middelburg. Door het Classicaal bestuur van Middelburg werden gekozentot scriba (vacature ds. Nonhebei) ds. D. Rijnderstot primus gecom mitteerden predikant (vacature dr. Schot) clr. J. Rie- mens tot secundus gecommitteerden predikant (vaca ture ds.C. van Koetsveld) ds. E. J. W. Koch, tot idem (vacature ds. J. W. Knottenbelt) ds. I Mon- tagne; tot idem (vacature ds. W. E. M. Engel - berts) ds. N. A. de Gaay Fortman tot secimdus voor den scriba ds. D. van Popta. De ouderlingen J. Koole en J. P. de Vey Mestdagh, benevens de predikant ds. J. van 't Hooft werden herkozen. Op het landbo uw-congïes, deze week te Wage- ningen gehouden, kwamen tal van vragen voor, die van genoeg belang zijn om ook hier een kleine plaats aan de bespreking te wijden Is in het belang van den landbouw, vrijhan del of beschermend recht verkieslijk De heer Bijling zeide dat de vraag anders diende te worden gesteld dan nu het geval is. In het algemeen aannemende dat vrijhandel wensche- lijk is, was 't beter geweest te vragen of dit in de tegenwoordige omstandigheden ook het geval is, en dan dient men in de meeningen van den practischen landbouwer dienaangaande te komen. Een ander spreker (de heer Hartog van Bameveld) was van oordeel dat het buitenlandsche graan moest worden belast met hetzelfde recht waardoor het binnenlandsche getroffen wordt, in den vorm van drukkende belastingen. Nu wordt de rechtvaardig heid niet beoefend, integendeel het buitenlandsche boven het binnenlandsche bevoordeeld. Baron Sloet verklaarde zich tegen elke bescherming en de heer' Jongkindt Coninck op Duitscliland en Amerika wijzende, meende dat de toekomst voor onzen land bouw, veeteelt en zuivelbereiding is, zoodat de graanbouw niet door kunstmatige middelen behoeft te worden geschonden, de bescherming zou hier misplaatst zijn. Het beweren, dat de landbouw onder te druk kende lasten zou gebukt gaan, die op den prijs der producten invloed hebben, werd tegengesproken door j den heer Bijling, die met genoegen constateerde, dat de bescherming door niemand der sprekers werd gewenscht. Vj'.j Tegen inkrimping van den graanbouw werd door den heer Hartog gesproken, die volhield, dat grond- V

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1882 | | pagina 2