1AND8LSBERIC11TËN. 3 Europeesche politiek in 't geheel niet dat hij een militair, geen diplomaat was. Op den toon der verachting schreeuwde hij hun toeWie zijt gij? Ik heb honderd veldslagen bijgewoond en ben in den krijg groot geworden gij zijt als onmon dige kinderen. Past op uwe hoofden Deze laatste woorden sloegen de officieren met angst en schrik, en sprakeloos dropen zij af. Met zulk een echt Oostersche diplomatie kwamen de betrokken mogendheden niet verder; zoodat zij dan ook het ernstig be sluit namen, om het Congres samen te roepen. De Sultan, ziende dat hij dit plan niet langer kon verijdelen, legde er het boofd bij neder. Hij was er volstrekt niet tegen, dat de heeren samen een praatje hieldenmaar hij zelf zou aan het Congres niet deelnemen. Op deze list schenen de mogendheden niet voor bereid zij deden allerlei vertoogen, om den Sultan tot andere gedachten te brengen. Het gold toch vooral zijne zaak; over politiek zou niet worden gesprokenhet doel was slechts de handhaving van het status quo, zooals het vóór het oproer had bestaan. De Sultan hoorde alles geduldig aan en dong op de kracht der redeneering hoegenaamd niets af maar hij zou in geen geval zitting nemen in het Congres. Liever zou hij nog een tweeden vertegenwoordiger naar Alexandrië zenden(dit zeide hij er natuurlijk niet bij) dan bracht hij de mogendheden in nog groo'ter verlegenheid. Twee weten meer dan één en kunnen dus ook meer listen verzinnen, om de Europeanen op een afstand te houden. Daar viel dus niet aan te doende mogendheden moesten zonder den Sultan vergaderen. Om even wel aan hunne samenkomst een officieel karakter te geven, wenschteu zij in de hoofdstad van Tur kije het Congres te houden en deden daartoe aanzoek bij den Sultan, er de bedreiging bijvoegende, dat zij, bij weigering, elders hun plan zouden ten uit voer leggen. In plaats .van zieli eenigszins geraakt te toonen, behandelde de Groote Turk hen met de grootste beleefdheid' en voorkomendheid. De Heeren konden gerust naar Konstantinopel komenhij had daar hoegenaamd niets tegen. Tot overmaat van hoffe lijkheid voegde hij er bij, dat hij zelfs »nota zou nemen" van hetgeen de heeren onderling mochten vaststellen. Wat dat »nota nemen" in den mond van den Tiu-k beteekent, kunnen zij narekenen, die weten welke geringe waarde er zelfs aan een Turksche onderteekening te hechten is. Zeeuwsclxe Brieven. Geachte Redacteur! Een ander, niet minder opmerkelijk verschijnsel dan waarover ik U in mijn vorigen schreef is de ongewone beweging heden ten dage onder de joden. Ze zijn een merkwaardig volk, die nakomelingen van Abraham! In mijn oog leveren ze een levend bewijs voor de waarheid van den Bijbel. Niet dat ik voor mij aan levende en wandelende bewijzen voor die waarheid behoefte heb dan zag het er donker uit. Zalig zijn ze die niet zullen gezien en nogtans zullen geloofd hebben. Maar tegen de wereld, tegen hen die zich aan het Woord stooten treden ze onbewust als getuigen op, en hebben ze als zoodanig een recht op ons medegevoel. Op ons medegevoel omdat ze weleer uitslui tend de dragers waren van de Gods-openbaring aan ons gevallen menschengeslachtomdat onze geze gende Verlosser, voor zooveel het vleesch aaugaat; met hen uit Abraham gesproten, een der hunnen is. Maar ook omdat ze zich gestooten hebbende en nog stootende aan dien hoeksteen, door God in Sion gelegd, sedert zwervende zijn op aarde. Als weleer de stam van Levi verspreid leefde onder zijne broe deren, leven zij thans verspreid onder alle hemel streken. Terwijl alle volken uit de oudheid zijn vergaan, bestaan zij nog voort als natie, hoewel dan verstrooid zittende zonder teraphim of ephod. Hun eerstgeboorterecht hebben ze versmaad, als eenmaal Ezau deed, toen ze geroepen hebbenWeg met dezenZijn bloed kome over ons en onze kin deren!" En zoo ze" en als een wilde olijfboom in hunne plaats ingeënt. Niet zeventig jaar, als te voren toen ze om hunne afgoderij naar Babel werden gevoerd, maar nu reeds 18 eeuwen en 12 jaar daarboven zijn ze ballingen om hun verwerpen van Hem van wien Mozes in de Wet geschreven heeft en de profeten, en nog heb ben ze 't niet verstaan Zich van de geestelijke zegeningen in den hemel in Christus moedwillig afgekeerd hebbende heeft God ze nogtans niet verstooten, daar ze het volk zijn hetwelk Hij te voren gekend heeft. Als Ezau genieten ze nog de zegeningen der aarde om des verbonds wille, met Abraham door den Almachtige eenmaal gemaakt, met hem en met zijn zaad na hem. En zoo zien wfe hen dan nog in onze dagen buitengewoon bevoorrecht met gaven van verstand en van doorzicht, met de goederen der aardealzoo dat zij daarmede voor een deel de wereld beheerschen. Om die te vermeerderen is het hun nooit te vroeg of te laat, te heet of te kouddat is hun arm zalig ideaal, het hoofddoel van hun onvermoeid streven. Geen wonder dus dat ze daardoor allicht, gelijk nu pas weer in Rusland, in conflict komen met hen die, even als zij, geen hooger goed kennende als de dingen en de goederen dezer aarde, nogtans het zoover als zij niet brengen kunnen, ja zelfs onderden financieelen druk der Joden zijn geraakt. In protestantsche landen, waar het licht des evan gelies het helderst schijnt, hebben zij voor zoover mij uit de geschiedenis van vroegeren en lateren tijd bekend is dan ook nooit aan vervolging bloot gestaan. De laatste vervolging van de Joden in Rusland blijkt nog al belangrijke gevolgen te heb ben het schijnt dat ze zullen moeten gaan werken om aan den kost te komen. Althans de massa's die naar Amerika gaan vinden het daar heel anders dan hier. Daar komt men met negotie doen niet altijd uit't is er het land waar de handen uit de mouw moeten. De commissie aldaar, met hunne ontvangst en bezor ging belast, heeft er al een aantal terug moeten sturen naar Europa, dewijl er met hen niets aan te vangen was op het gebied van werlcen. Het zou voor hen daar wel eens wat bang kunnen worden, want op arbeiden toch zal het er ten slotte neer. komen. Gelukkig voor hen gaan ze niet alle uit Oostelijk Europa naar Amerika. Door eene Israëlitische vereeniging in Rusland is een contract gesloten met de »Mozes Montefiore-stichting te Jeruzalem voor den aankoop van eene aanzienlijke uitgestrektheid gronds aldaar onder voorwaarde dat op dien grond binnen drie jaar tijds een tweehonderdtal particu liere huizen, twee synagogen benevens eenige open bare gebouwen zullen moeten worden gebouwd. Dit zijn inderdaad veelzeggende verschijnselen. Vele schriftuitleggers toch beweren dat Israël eerst om louter stoffelijke redenen naar Canaan zal weder- keeren, vóórdat het den gekomen Messias erkent. Is dat zoo, dan levert het bovengenoemde M. d. R. een merkwaardig teeken des tijds, dat ons ten ernstigste toeroept: »Het einde der eeuwen nadert met zichtbare schreden." Daarbij vergeleken zijn alle woelingen der volken, hetzij men die uit Egypte verneemt, of in eigen vaderland aanschouwt slechts druppelen aan een emmer, niet veel meer dan kin derspel in het oog eens volwassenen. Dan zal de nu verworpene en gesmade Christus heerschen van zee tot zee. Dan zullen liberalen en conservatieven, materialisten en communisten, radicalen en geveins den van wat naam ook, eenparig voor Hem de kDie buigen en als Heer erkennen, hetzij ten dood, hetzij ten leven. Op dat groote middelpunt loopen alle geschiedkundige lijnen uit. K. Burgerlijke S a 11 <1. Middelburg. (Van 18 tot 25 Juni.) Ondertrouwd: J. Schrijver, jm. 44 j. met F. Rijnders, jd. 50 j. P. J. Koster, jm. 30 j. met J. Timmerman, jd. 23 j. BevallenM. L. Douw, geb. Hagethorn, d. M. E. Gooijen, geb. Visser, z. en d. (tweel.) J. J. Lahr, geb. van Hoeflaken, d. H. M. E. Fastenau, geb. vis, z. a. W. Barbier, geb. Landstra, z. J. C. Krijger, geb. Respalje, z. B. Kunstenaar, geb. Ut, d, T. T. J. Teeling, geb. Halffman, z, J. Heijliger, geb. Geer vliet, z. (levenl.) OverledenA. Janse, vrouw van A. Huijbregtse, 47 j. J. A. F. Freeze, z. 11 j. N. Weegmans, wedr, van J. C. Mosterman, 85 j. P. C. Hamakers, jd. 53 j. P. L. Broeke, vrouw van P. Dorleijn. 60 j. Vlissingea. (Van 17 tot 24 Juni.) Bevallen:'! J. M. Engels, geb. Ketting, d. J. van Tatenhoven,' geb. Prince, d. P. van Wiemeersch, geb. van Wol- felaar, d. O. F. van den Berge, geb. Hofman, z. C. Marchand, geb, van der Hof, z. J. van de Vrie,- geb. de Klerk, d. (levenl.) C. J. van der Hars^ geb. Verbeek, z. OverledenP. de Bree, z. 3 w. J. Dorleijn, wed: van A. van der Steen, 83 j. H. R. Collet, z. 5 j. L. P. Pepers, z. 2 j. G. van den Berge, z. 3 d. Goes. GehuwdA. M. C. de Jonge Mulock Houwer, jm. 27 j. met F. Dominieus van den Bus- sche, jd. 23 j. Bevallen: J. Janse. geb. Schrijver, z. P. J. Vis ser, geb. Logmans, z. F, de Jonge, geb. de Vrieze, z. A. M. Temperman, geb. Ramondt, z. F. W. Moens, geb. Kolff van Oisterwijk, d. B. Strijd, geb. Moerman, z. J. de Pree, geb. Glerura, d. F. de Nooijer, geb, van Buijssel, z. M. W. Francoijs, geb. Ross, E. Nonnekes, geb. de Hooge, d. OverledenM. Romeijn, z. 6 w. J. de Munck, man van B. A. van IJwaarden, 74 j. N. Prins, jd. 66 j. <*ra»iuiiiariiten enz. Rotterdam, 26 Juni, TARWE. Bij zeir matigen toevoer van Inlandsche Witte, bestond er ook weinig kooplust en ging slechts gedeeltelijk van de hand tot vorige px-ijzen. Viaamsche, Zeeuwsche, Flakkeesche en Overmaassche zonder schot f 11,50 a 12.25; dito de beste f 9,7o a 10,75dito mindei-e i 7 a 9,50. ROGGE. Inlandsche was voor de puike soorten prijshoudend, doch overigens flauw. Viaamsche, Zeeuw sche en Overmaasche: de beste f 7,70 a 8,20; dito mindere f 6,50 a 7,60. GERST. Zeeuwsche Winter en Zomer tot vorige prijzen te plaatsen, doch was bijna niet aan de markt. Zeeuwsche, Flakkeesche en Overmaassche Winter van f 6 a 7,50; dito Zomer: van f 5,50 a 6,60. Van HAVER was zeer weinig aangeboden en bleef goed prijshoudend. Inlandsche dikke f 3,50 a 5,50; dito lange f 3,20 a 4,SO. In BOEKWEIT en BOEKWEITGRUTTEN is niets omgegaan. PAARDENBOONEN bijna zonder aanvoer van f6,70 a 7,80. DUIVENBOONEN bij kleinigheden f S a 9. BRIJINEBOONEN met weinig vraag als voren. De beste f 9 a 10mindere en geringe f 4 a 8,75. WITTEBOOisEN kwamen weinig voor, in een doen. de baste f 1,50 a 12,50; miudere en geringe f 6 a 11' BLAUWE ERWTEN gingen wederom tot vorige prijzen redelijk van de hand de beste f 8,75 a 9,25; mindere f 7 a 8,50. SCHOKKERS niet begeerd. Van KOOL- en LIJNZAAD is niets genoteerd. HENNEPZAAD bij kleinigheden f 10,25 a 10,50. KANARIEZAAD met kleine vraag onveranderd het Leste f 10,25 a 11goed en minder f 8,50 a 10. Vlissingen, 27 Juui. Boter per kilogram f 1,10 a 1.05. Eieren f 3.60 per 104 stuks. Goes, 27 Juui. De aanvoer van granen was zeer klein de prijzen onveranderd er was zeer weinig handel. Oude Tarwe f a f Nieuwe Tarwe - 7.50 - 10.50 N. Rogge - 7.- 7.50 N. Win tergerst - 6.75 - 7. N. Zomergerst - 5.75 - 6.25 Haver - 3.- 4.50 Bruine Boonen Paardeboonen - Koolzaad - - Groene Erwten - 7.50 - 9.— Boter - 1.15 - 1.20 Eieren - 3.40 - 3.50 Prijzen van Eflecten. Amsterdam, 27 Juni 1S82. STA ATSLEENIÏÏGEN. Neoerl Certific. N. W. Sch. 2Vj pet. 68'/#

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1882 | | pagina 3