I 'üUUA/Uü.l'fuoT'j&AlhIK--1, h,«l n!?v Gereformeerde broeders, om over art. 168 enz. van gedachten te wisselen. Op de eigenlijke vergadering kwam, uit gebrek aan tijd,' art. 194 niet aan de beurt. Een kleiner getal der vergaderden, ongeveer 20 broederen, bleven, na 't vertrek der groote meer derheid, nog bijeen om over de vrijheid van onder wijs, zooals wij die verstaan en begeeren zouden, saam te spreken. De vrucht van die na-vergadering wasdat men eenparig besloot, aan ons Christenvolk en zijn voor gangers op schoolgebied, en inzonderheid aan de christelijke pers, de volgende punten ter overweging en bespreking aan te bieden. In de hoop dat daar uit eerlang de gewenschte helderheid en overeen stemming, en tevens een daadwerkelijk optreden, geboren worden moge. X. Het onderwijs is geheel vrij, zoodat ieder die wil, les geven, schoolhouden, raag enz. II. De Regeering kan akten uitreiken, maar stelt die voor niemand verplicht. ra. Alle particuliere Commissien en Vereenigingen heb ben lecht om insgelijks akten uit te reiken. IV. De Vereenigingen voor Christelijk Nationaal School onderwijs en voor Gereformeerd Schoolonderwijs be noemen een Commissie ieder de hare of een geza- mentlijke die zich van stonde aan beschikbaar stelt om, zonder op Grondwetsherziening te wachten, eens nader te onderzoeken, die prijs stelt op een akte van harentwege. Als getuigenis tegen de examina van Staatswege in 't gemeen, en in 't bizonder tegen de Staatsexamina, den christelijken onderwijzers afgevorderd, zal deze daad terstond beteekenis hebben. V. De Regeering heeft het recht te eischen dat de bur gers dragelijk kunnen lezen en schrijven, en de eerste beginselen van het rekenen kennen. Daarom verordent zij een onderzoek, op gezette tij den in het jaar, in elke Gemeente, door een Com missie, wier leden door de gezamentlijke ouders zijn verkozen. Die Commissie geeft aan de kinderen, bij voldoende kennis daarvan een bewijsblijkt de kennis onvol doende, dan moet het ondersoek later herhaald worden. Onder de noodige voorzorgen tegen mogelijke on billijkheid jegens ziekelijke, zwakhoofdige en andere lijdende kinderen, bepale de Regeering zekere straf voor aller., die verzuimen hun kinderen het nood zakelijke te leeren of te latenjeeren. VI. De K'rk moet op haar gebied krachtig medewerken om ouders en kinderen tot het gebruik der vrijheid van onderwijs aan te sporen. Zij moet het volk, door onderwijs en, bij vcrwaarloozing, ook door tucht, door dringen van het besef, dat de Doopsbelofte ,om de kinderen te onderwijzen, of te doen en tc helpen on derwijzen', alle ouders, die nalaten hun kinderen 't noodig onderricht te verschaffen, voor God, de Ge meente en de maatschappij schuldig stelt. Weshalve ieder zich ook geroepen behoort te achten om zijne gaven, ti<t onderwijzing, voor eigen en anderer kin deren, op de meest doelmatige wijze aan te wenden. VII. Ouders, die ten eenenraale onmachtig blijken om hun «kinderen te onderwijzen of te doen onderwijzen, kunnen door het plaatselijk bestuur worden onder steund, doch alzoo, dat zij geheel vrij blijven in de keuze van onderwijzers, scholen enz. voor hun kin deren. Xijfo. jilüg^u in 194 ,^/i.njuoCIte, UrfieKSCiie, JLlb- breeuwsche talen, geschiedenis en wiskunde plaast. Uit bet ingestelde onderzoek bleek dat de leerlingen met vrucht de lessen in de verschillende vakken hadden bijgewoond. Het examen werd gehouden in tegenwoordigheid van curatoren, belangstellende leden en ook van Dr. Woltjer, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, en werd voor een deel door den hoogleeraar afgenomen. Twee leer lingen der hoogste klasse ontvingen vergunning zich als studenten der Vrije Universiteit te laten inschrijven. In de later gehouden vergadering van Curatoren en leden deelde Ds. van Dingen mede, dat met het begin van den nieuwen cursus het getal leer lingen eene aanzienlijke uitbreiding zal verkregen hebben. Om 3 uur 's namiddags vergaderden curatoren» docenten, leden en leerlingen in een der loka len tot het houden van een bidstond die door Ds. Verhoef! van Bodegraven geleid werd. Nadat de leerlingen op de speelplaats eenige proeven van bedrevenheid in de gymnastische en schermoefeningen hadden gegeven, verzamelden zich de feestgenooten aan den disch, die in de ruime eetzaal was aangericht. Menig degelijk en hartelijk woord werd daar ge sproken, menige heilwensch ontboezemd. Het was eene goede ure voor allen, zeker niet het minst voor den director en zijne vrouw, die na een jaar van arbeid en zorgen, met verheugde harten kon den uitroepen»De Heere was ons tot hulp en sterkte 1" Moge de gunst van den almachtigen en gena- digen God opliet Gymnasium te Zetten rusten, en deze school bij toeneming een zegen zijn voor Va derland en KerkDe verhooring dezer bede worde in ootmoed en met vertrouwen verwacht. GEMENGDE BERÏCÏmA lerit, School en Naar Be Standaard verneemt, is door HH. Direc teuren der Vereeniging voor Hooger Onderwijs op gereformeerden grondslag onlangs besloten lo. met gedeeltelijke wijziging van vroegere opdracht, het onderwijs in de practicale godgeleerdheid op te dra gen aan den heer Dr. Ph. J. Hoedemaker, gewoon hoogleeraaren 2o. tot gewoon hoogleeraar in de juridische faculteit te benoemen den heer Mr. D. P* D. Fabius, dusver buitengewoon hoogleeraar. Gymnasium te Zetten. Nadat op 20 Juni des avonds het jaarlijksch examen in de moderne talen gehouden was, had het onderzoek naar de vorderingen der leer- Eene vrouw in den Haag, die in de vorige klasse der Staatsloterij een twintigste gedeelte van f 25000 won, viel thans in de vijfde klasse hetzelfde fortuin tje ten deel. Men leest in het N. v. d. B. «Negenhonderd boven- en benedenhuizen en eenige villa's staan te 's Gravenhage onbewoond en ruim duizend werklieden zijn op dit oogenblik zonder werk." Een ITaagsch architect verzekerde aan de Arnh. CL, dat men in den Haag minstens vijftien honderd ledigstaande woningen telt. Bij voortduring komen uit Petersburg nadere bijzonderheden over inhechtenisnemingen. Reeds sedert twee maanden was de geheime politie door hare agenten in het buitenland onderricht, dat de terroristen een nieuwen aanslag beraamden en ver scheidene samenzweerders zich gereed maakten de Russische grens te overschrijden, om naar Peters burg en Moskou te gaan. Werkelijk kwamen lang zamerhand lieden over de grenzen, wier uiterlijk aan het opgegeven signalement beantwoordde; zij waren allen van volkomen goede passen voorzien. Ingevolge de hun gegeven instruction lieten de agen ten der geheime politie hen ongehinderd door, maar verloren hen niet uit het oog, totdat eindelijk het oogenblik was aangebroken, waarop men ze allen in het net kon vangen. Het aantal der gearresteerden zal ongeveer tachtig bedragen. Onder hen bevinden ztch vele studenten, verscheidene vrouwen en offi cieren. De meeste werden in Vasili-Ostroff gevat. Veel dynamiet, ontplofbare maar nog niet gevulde bommen, naar een nieuw stelsel vervaardigd, revol vers, degenstokken, vergif, enz.zijn in beslag genomen. De Russische politie heeft dus eindelijk de hand gelegd, niet slechts op verscheidene hoofden der nihilisten, maar tevens op al de leden van een der zoogenaamde «revolutionaire middelpunten." Er bestaan echter verscheidene dezer «middelpunten", welke de politie nog niet kent. B 0 f T li i\T L A i\ I) Het diplomatiek beleid der Porte. Nu de conferentie vsrgaderd is en waarschijnlijk, ctoui ue oninoiramg uerTorie, weinig zal kunh uitrichten, werpen we een terugblik op de houding van den Sultan tegenover de Westersclie Mogend heden in de troebelen van Egypte. Het zal dan wel niemand zwaar vallen te profeteeren dat de 1 Conferentie geen wereldschokkende besluiten nemen zal. Met bewonderingswaardige kalmte sloeg de Porte dengang der zaken in Egypte gade; geen zenuwachtigé bezorgdheid, geen woordenpraal, geen beroep op zijne/ suzereiniteit. De Turk kende deu ouderlingen naijver der Europeesche mogendheden zeer goed zij zouden het niet wagen de hand in het wespennest te steken, en hoezeer zij ook verlangden hem geheel en al buiten spel te laten, zijne sluwheid voorzag, dat hij zelf de eenige hoofdpersoon was, met wien men rekening had te houden. Zoodra de moord- en plundertooneelen in Alex- andrië uitbraken, verkeerden Engeland en Frankrijk in de grootste verlegenheid. Wat moesten, wat konden zij doen tot heil der radelooze Europeanen, die over de geheele Delta in doodsangst verkeerden en redding zochten in de vlucht? Ware het een joodsche volksplanting, men kon nog op liet alarm der groote Europeesche pers rekenenen misschien zou wel de machtige Alliance Israelite als een poli tieke mogendheid tusschenbeide treden. De bloedige tooneelen waren tragisch genoeg, want men had de» lijken der slachtoffers bij tientallen in zee geworpen. Bij de Israëlieten maakt men zich tegenwoordig van dergelijke treurtooneelen niet in telegram-stijl af. Radeloos en reddeloos was dus in Egypte de Europeesche bevolking. Maar niettemin durfden de beide groote mogendheden geen eukelen stap doen zonder vooraf de overige regeeringen van Europa geraadpleegd eu in een Congres de noodige maat regelen beraamd te hebben. Dat denkbeeld viel natuurlijk volstrekt niet in den smaak van den Grooten Turk. De Fransche en Engelsche gevolmachtigden hadden zich reeds veel te veel met de Egyptische aangelegenheid be moeid wel niet rechtstreeks als politici, maar toch als «schulddelgers" en «potkijkers", en van dit men- schenras heeft elke Turk een natuurlijken afkeer. De bestaande verwikkelingen boden juist een gunstige gelegenheid, de moei-allën 'wat meer naai den achtergrond te schuiven. Toen echter do Sultan in het eerst elk denkbeeld van een Congres afwees, wachtte hij zich wel de ware reden van zijne weigering aan te geven. Hij vond zooveel omhaal geheel onnoodig en zou wel een zijner vertrouwde ambtenaren naar Egypte zen den, om er de zaken te regelen. De europeesche mogendheden lieten zich met dit onnoozel middeltje paaien en Derwisch-Pacha ging scheep naar Alexandrië. Het bleek echter aanstonds, dat deze man geen andere instructiën had ontvan-1 gen,dan te zorgen voor den souvereinen invloed van den Sultan en overigens de zaken blauw blauw te laten. Althans maatregelen van ecnigzins ingrijpen- den aard mocht hij niet nemen. Hij was volstrekt i niet gezonden om de vreemde mogendheden en de i Europeesche bevolking uit deu nood te redden, maar wel om het aanzien van den Islam te ver- J meerderen. Overal waar hij verscheen was hij met een vorstelijken stoet omgeven, en zoo dikwijls hij au diëntie verleende, gedroeg hij zich als iemand, die gekomen was om de hulde zijner onderdanen te ontvangen. Wie het waagde in zijne tegenwoordig-1 heid te spreken over de belangen der Regeering, j ontving tot antwoord, dat men zich met de zaken f des Sultans niet te bemoeien had. Toen hij, een f paar dagen na zijn aankomst, eene deputatie van J uleraa's ontving, en een hunner het waagde overj} de maatregelen tot herstel der orde te spreken, rees Derwisch-Pacha overeind en voegde hem toeI gij zijt mij komen bezoeken, om aan den vertegen- woordiger des Sultans uw eerbied en onderdanig- I heid te betuigendaarom ook heb ik u in mijne i tegenwoordigheid toegelaten maar uw raadgeving heb ik niet noodig. Met een leeuwenstem donderde hij tegen hen los en wees hun de deur met zooveel li gedruisch, dat de beide kawasseu, die voor hetjl paleis stonden, verschrikt 'de trap opvlogen, mee-S nende dat er een moordtooneel plaats greep. I Den Egyptischen officieren wedervoer een zelfde® lot. Zij vernamen van hem, dat hij zich met d/fm

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1882 | | pagina 2