Nieuwe Goesche Courant, Christ ei ijk-historisch hl ad voor Zeeland, BINNENLAND. JL<*0<£. LI UAA* HET ZUIDEN, Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag- lvond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen I P. G. *Jrijs pe1* drie maanden francof 1,50. Enkele nommers- 0,05. Wed. A. C. UITGAVE VAN WIJTMAN, te Hiddelbmg JONGE, te Goes. Prijs der Advertentiën: Per regel 10 ets.; Familie-berichten van 1—6 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per regel. Agent voor Dordrecht en Omstreken: de heer H. J. KOEBRUGrGKE. De ministerieele crisis duurt voort, maar is een an dere phase ingetreden;" zóó luidde de verklaring,Maan dag door den heer van Lijnden, hoofd van het demis- sionnair Kabinet, te midden der groote stilte en der aandachtigste spanning inde Tweede Kamer afgelegd. Het ministerie bleef tot driemaal toe op collectief ontslag aandringende Koning echter bleef weige ren. Hooggeplaatste staatslieden, door Z, M. buiten den raad van ministers om geraadpleegd, waren ook van gevoelen, dat het Kabinet niet behoorde heen te gaan. Toch bleven de ministers standvastig. in deze omstandigheden heeft Z. M. goedgevon den, aan den heer van Lijnden persoonlijk.de vor ming van een nieuw mintsterie op te drageD, »zij het ook met reconstructie of weder-opbouw van het tegenwoordig Kabinet." In hoeverre er dus van de vorming van een nieuw ministerie in werkelijkheid sprake is, zal de toekomst moeten uitmaken, 'tls moeielijk aan te nemen, dat de heer van Lijnden, die geheel op de hoogte kan geacht worden van het gevoelen zijner ambtgenooten, de opdracht des ,Konings zou aanvaard hebben, wanneer hij niet het vertrouwen had bezeten, de bestaande moeielijkhe- den tot oplossing te brengen. Men verwacht dan ook vrij algemeen, dat het »nieuw" Kabmet, op twee personen na, de ministers van Koloniën en (van Buitenlandscge Zaken, in allen deele aan het vorige zal gelijk zijn. i Het verzoek dat de Kamer zich, terwijl de cri sis nog voortduurt, zich in de afdeeliugen zou bezighouden met het onderzoek van het leenmgs- ontwerp, is zeker niet zonder beteekenis. »Voor iede- [ren minister, zeide de heer van Lijnden, zou dat onderzoek van groote waarde zijn." In de eerste plaats waarschijnlijk wel voor den demissionnai- ren minister zeiven. Als demissionnair minister van Financiën en tevens als Kabinets-formeerder verscheen de heer van Lijnden voor de Kamer; met nieuwsgie righeid vraagt men zich af, in welke kwaliteit men hem, na het einde der crisis zal terugzien. Het schijnt nu al zonderlinger in ons Kabinet toe te gaan. Bijna twee maanden zijn we nu in de crisis, en an het eind van die twee maanden komt de heer Van Lynden ons vertellen, dat hij, en privénu ens pogingen zal aanwenden om er een eind aan e makenen voegt er bij, dal dit tijd zal kosten. Al vast weet men diis nu, dat er nog een een Verlengstuk van de crisis komt. Maar men weet meer. Men weet namelijk nu tevens, dat Van Lynden elf zoo sterk niet tegen aanblijven gekant was. De beslistheid om heen te gaan, moet dus bij n meerderheid in den Kroonraad gevonden wor- en, die het onmogelijk voor Van Lynden maakte, het Kabinet als zoodanig te handhaven. Zoo toch alleen laat het zich verklaren, hoe de kapitein van een op strand gezet schip, terwijl dat schip er nog zit, zich van zijn scheepsvolk laat af scheiden. om op eigen gelegenheid te beproeven of er niet een ander scheepje in zee is te brengen. We wisten wel, dat onze misère groot was. Niet dat we ook dit proefje van ministerieele gedaantewisseling nog zouden te beleven hebben. (Standaard.) De heeren de Beaufort, v. d. Kaay, Keuchenius en Scliaepman hebben de twee volgende amende menten ingediend op het voorstel van den heer de Savornin Lohman, tot wijziging van enkele artikelen der wet op het lager onderwijs. Art, Aan liet slot toe te voegen ,&let bepaling of, en in hoeverre deze regelen ver bindend zijn voor de lokalen, waarin, door gemeenten gesubsidieerd, bijzonder lager schoolonderwijs wordt gegeven.* Art. 3. Na „als volgt* het volgende te doen vervallen en daarvoor te lezen ^Indien de inspecteur van het geneeskundig Staats toezicht schriftelijk verklaart, dat het afgekeurde lokaal voldoende verbeterd is, ol dat het aantal kinderen ge noegzaam beperkt is, kan het onderwijs worden hervat,// Uit deze amendementen, voorgedragen door twee leden der liberale partij, een antirevolutionair en een katholiek, mag men opmaken, dat het wets voorstel vermoedelijk zal worden goedgekeurd. Een der Nederlandsche veteranen op politiek gebied mr. Godefroi, is dezer dagen overleden. In de Tweede kamer was mr. Godefroi een der werkzaamste leden aan wiens adviezen in rechterlijke zaken de grootste waarde werd gehecht. Zeker tegen zijn wil was zijn ministerieele loopbaan betrekkelijk minder vrucht baar de belangrijkste wet, door hem tot stand gebracht, die op de rechtelijke macht, verscheen in het Staatsblad, maar kwam nimmer tot uitvoering. In de staatkunde was mr. Godefroi met beslist heid de liberale beginselen toegedaan en behoorde hij, ook op het gebied der schoolwetgeving, tot onze verklaarde tegenstanders. Opzien baarde het voor eenige jaren, bij de behandeling der schoolwet, toen hij, ofschoon Israëliet, in de Kamer een lans brak voor het behoud der uitdrukking «christelijke deugden. Het laatste groote werk, waaraan mr. Godefroi zijn krachten mocht wijden, was de voorbereiding van het nieuwe Wetboek van Strafrecht. Alvorens de openbare beraadslagingen geopend werden, was hij echter wegens gezondheidsredenen genoodzaakt, zich naar het buitenland te begeven, waar hij ook na een langdurig lijden bezweken is. Ooes.Omtrent de in Juli en Augustus te houden Zeeuwsche tentoonstelling voor nijverheidkunst toegepast op nijverheidbenevens wedstrijd voor den handwerks man kunnen we thans het volgende melden De opening is bepaald op a. s. Maandag 3 Juli, des morgens te 11 uren. Die opening zal alleen bijgewoond kvuinen worden door genoodigden, terwijl de Commissaris des Ko- nings in onze provincie kennis gaf daarbij tegen woordig te zullen wezen. Onder de genoodigden behooren de leden der Eerste en Tweede Kamer in onze provincie, de leden van Ged. Staten en de leden van den ge meenteraad te Goes. Te éen uur zal de tentoonstelling voor het publiek worden opengesteld, terwijl te 2 uren het muziek corps der dd. schutterij te Middelburg een matinée zal geven. Dien dag is de toegangsprijs f 0,75 per persoon. Op later aan te geven dagen zal die prijs vermin derd worden. Blinderen steeds half geld. Doorloopende kaarten voor den ganschen duur der tentoonstelling, met inbegrip van alle geduren de dien tijd te geven concerten en matinees, zijn nu reeds bij de secretaris jhr. M. J. De Marees van Swinderen en 1. D. Fransen Van de Putte, en bij de firma F. Kleeuwens 8g Zoon verkrijgbaar tegen f 3 voor een heer en f 2 voor een dame. Eenige gezelschappen, waaronder Apollo van Ter- Neuzeü, Eendracht maakt Macht van Kruiningen en het bekende muziekgezelschap van Roozendaal ver klaarden zich bereid tot het geven van een matinée. De catalogus der tentoonstelling, die 516 nom mers telt, zal in het laatst dezer week verschijnen. De tentoonstelling zal verder dagelijks van 's morgens 11 tot 's namiddags 5 uren geopend zijn. De bezoekers hebben de vrijheid om gebruik te maken van de keurigen tuin der «Sociëteit Van Ongenuchten Vrij". Alle inzenders ontvangen een toegangskaart, die natuurlijk slechts persoonlijk is, evenals alle door loopende kaarten. De jury, die zich belasten zal met de toekenning der uitgeloofde medailles en prijzen, bestaat uit de heerenJ. II. HanninkJ. M. Kakebeke, C. L. M. LambreclitsenJ. Larstn en D. M. Molijn, allen te GoesG. O. Altorjj'er, J. A. Frederiks, P. D. Kloning P. Polet, mr. G. N. De Stogpelaar, L. Stroband en J. J. fVorrelallen te Middelburg, benevens den heer Pos. Van Raalte, te Vlissingen. Kaar wij vernemen bestaat bij vele ingezetenen het voornemen van hunne belangstelling te doen blijken door het uitsteken hunner vlag op a. g. Maandag. De heer van Karnebeek, commissaris des Konings in Zeeland, heeft zich volgens de M. C. naar den Haag begeven. Er bestaat reden om te vermoeden dat dit vertrek in verband staat met de ministeri eele crisis. Wij hebben de volgende mededeeling ontvangen, die we, voor zoover ons betreft, gaarne de aan dacht onzer lezers recommandeer en «Onlangs, 1 Juni jl., had te Utrecht, onder pres van Ds. M. Noordtzij, hoogleeraar te Kampen I secretaris J. Olthoff, hoofdonderwijzer te Krabben

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1882 | | pagina 1