lierh, School fiï lending. GEMENGDE BERICHTEN. BUITENLAND. der staten, tengevolge der ongesteldheid van mr. E. Fokker. Voorstellen van gedeputeerde staten tot het ver- leenen van een subsidie van f 500 ten behoeve van de ambachtsschool te Middelburg, en f 300 voor die te Zierikzee, beide voor 5 jaren, en tot verhoo ging met f 300 van het subsidie voor de ambachts school te Goes. Een voorstel van hetzelfde college tot toekenning van een subsidie van f 500 voor de in de gemeente Goes te houden Zeeuwsche tentoonstelling voor nij verheid met daaraan verbonden wedstrijd van handwer kslieden. Voorts stellen gedeputeerde staten voor de be slissing op eene subsidie-aanvraag van A. Nijssen te Kapelle, voor eene proefneming op het gebied der zuivelbereiding, aan te houdente wijzigen het besluit van 18 Juli 1881, no. 12, omtrent de ver- eeniging van den Oranjepolder benoorden IJzen- dijke en den Dierentijdpolder tot een waterschap in te willigen het verzoek van den gemeenteraad van Philippine om subsidie ter aflossing dergeld- leening voor de verbetering van de Posthoornstraat op te heffen het waterschap voor de Nol en Ouwe- lek en vast te stellen een reglement op het beheer der uitwatering door de sluis aan den Oosterland- polder. Met betrekking tot de ingekomen adressen, hou dende bezwaren tegen het reglement op de wegen en voetpaden, stellen ged. staten voor het reglement te behouden, zooals het is vastgesteld. (if. C.) Door het gemeentebestuur van Kruiningen is in de kom der gemeente een particulier huis aange kocht voor de som van f 3000, om te dienen tot woning van den hoofdonderwijzer, terwijl diens woning eerlang zal worden ingericht tot gemeente huis. Beide gebouwen zijn voor enkele jaren nieuw gezet. Tot hiertoe houdt men de vergaderingen enz. in een lokaal der dorpsherberg, voor liet gebruik waarvan de gemeente jaarlijks een niet onbeduidende huursom betalen moet. Vermoedelijk wordt in de maand September e. k. de secretarie in bedoeld huis overgebracht. Goesche Cotirant.) Bij gelegenheid van de opening der tentoonstel ling te Goes op 1 Juli e. k. zal het muziekcorps der schutterij van Middelburg een matinee geven. Nagenoeg 500 inzendingen zullen geëxposeerd worden. De jury, die de inzendingen beoordeelen, en de bekroningen uitreiken zal bestaat uit dertien leden. De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen Maan- dag 26 Juni, 's namiddags te 2 uren. Bij het comité voor de IJszee-vaart is van de Willem Barents een telegram ontvangen van Vardö 19 Juni 8.25 namiddag. Alles was wel. Men had reeds veel ijs ontmoet. Met de fondeeringwerken van het hoofdgebouw voor de koloniale tentoonstelling te Amsterdam is men met kracht aangevangen. Alle palen zijn daar toe reeds geheid en de fundamenten voor het ge bouw zijn afgewerkt. Bekapping en timmerwerk voor acht zijgalerijen zijn gereed, terwijl dadelijk zal worden begonnen met de werken der hoofdgalerij, welke 300 meters lengte zal hebben. De beplantingen voor parken en tuinen op het terrein zijn in aanleg. In het park van de tentoonstelling wordt een electriscke tramweg aangelegd door een Fransche firma. De deelneming van België aan deze tentoon stelling belooft zeer groot te zullen zijn. Ook nit Duitschland is in den laatsten tijd het aantal aan vragen zoo groot, dat de Duitsche afdeeling in dien dit in gelijke mate voortduurt eene der grootste zijn zal van de tentoonstelling voor uit voerhandel. In beginsel is het plan vastgesteld tot het uit schrijven van een internationalen wedstrijd voor brandspuiten en reddingtoestellen, tijdens de ten toonstelling. De jongste groote branden op verschil lende plaatsen hebben natuurlijk zeer de aandacht getrokken en met het oog daarop verdient dit denkbeeld zeker toejuiching. {N. v. d. JD.) Oostkapelle, 20 Juni. De heer A. A. Schouten, predikant bij de N. H. gemeente te Rhoon en Pen- drecht, heeft voor het beroep naar die gemeente bedankt. De Christelijke Jongelingsvereeniging te Oost burg heeft een suppletiefonds gesticht, waaruit be hoeftige ouders ondersteuning kunnen erlangen om, desverlangd, hunne kinderen te zenden naar de school met den bijbel der vereeniging «Immanuël" alhier. Dit fonds mag zich zeer in de belangstelling van velen in de gemeente verheugen en wordt dan ook rijkelijk door geldelijke bijdragen gesteund. Moge ook deze zwakke vereeniging strekken tot uitbreiding van Gods Koninkrijk onder de kleinen en om hen van onder den verderfelijken invloed van het dusgenaamd neutraal onderwijs te brengen op de school met den bijbel, die in onderscheid met de openbare school alleen tot christelijke deugd kan opleiden. De heer K. W. Hulstijn hoopt D. Y. 25 Juni a. s. 's namiddags ten 2 ure te Oostburg afscheid te prediken om den daarop volgenden Zondag op het zelfde uur te Echteld zijn intrede te doen, na in de Godsdienstoefening te zijn bevestigd door den consulent, den heer Engelberts, te IJzendoorn. OosthuB'g, 20 Juni. Door 86 lidmaten der Ned. Herv. gemeente alhier, is aan H. H. Kerkvoogden en Notabelen het verzoek gericht om de personele toelage voor den te beroepen predikant weder te brengen op f 600. en alzoo terug te willen ko men op het door hen in de vergadering van den 26sten Mei 11. genomen besluit, waarbij dit werd vastgesteld op f 400. Aangezien de toestand der kerkelijke fondsen van dien aard is, dat de rekening over 1881 met een batig saldo van f 1277.37 zal afgesloten worden, mag, naar recht, met billijkheid verwacht worden, dat adressanten hun verzoek zullen ingewilligd zien. Tot hulponderwijzer a/d Chr. school te Sluis is benoemd de heer Jacs. de Ridder te Groede. Gisteren avond had te Vlissingen een droevig ongeluk plaats. Door den stoomtram werd in de Walstraat een der voetjes van een driejarig kind totaal afgereden. Te Hoedekenskerke is Donderdag een haai gevangen die de lengte van ongeveer l»/2 M. had. Nauwelijks is Nijmegen door de harddravers ontruimd of reeds bevat de Sport het programma der wedloopen, van wege de Ned. Harddraverij- en Renvereeniging op 14 September a. s. te Clingen- daal, bij 's Gravenhage, te houden. Aan de heeren G. J. Vis, commandant van het stoomschip W. A. Schottenen G. Bakker, vroeger eerste officier aan boord van dien bodem, thans commandant van het stoomschip Maas, beide schepen behoorende aan de Nederlandsch Ameri- kaansche Stoomvaart-Maatschappij, is door direc teuren van de Zuid-Hollandscke Maatschappij tot redding van schipbreukelingen toegekend den prijs Robin, zijnde eene premie in geld voor den Neder- landschen gezagvoerder en zijn stuurman, die volgens het oordeel van directeuren, in het jaar aan de toekenning voorafgaande, de gelieele of gedeeltelijke bemanning van een schip, onverschillig van welke natie, uit dreigend gevaar zal hebben gered. De toekenning had plaats naai' aanleiding der redding van de in zinkenden staat verkeerende Engelsche bark Frederick, kapitein Hunter, in den Atlanti- schen Oceaan, bij stormweder en hoogloopende zee, den 10 December 1881. (A. R. O.) Victor Hugo heeft opnieuw zijn stem ten behoeve der vervolgde russische joden door de wereld doen weerklinken. «Dwalingen verslinden elkander; het christendom martelt het jodendom", roept de «groot vader" der menschheid uit. Slaapzucht onder het preeken is niet uitslui tend Nederlandsch, want wij lezen zegt het Rolt. Nbld. in de levensgeschiedenuT^ VIH, koning van Denemarken, een besluit^ "I door dien vorst werd aangekondigd «Vernomen hebbende dat het getal van hen, die slapen in de kerken, terwijl de leeraars der ge- i meente op den stoel staan, voortdurend, ja, onrust barend zelfs toeneemt, hebben wij, Christiaan VHJ, j koning van Denemarken, besloten en besluiten bij deze, dat iedere gemeente eenïge mannen zal be noemen, die onder den dienst de kerken moeten doorloopen, teneinde de geloovigen wakker te hou den. Die mannen zullen te dien einde een langen stok moeten dragen, om de slapers mede op het hoofd te tikken. Uit New-York komt weder bericht van ge- weldadige wervelwinden, die het westen teisteren. Vrijdag nacht werden Kansas City in Missouri en Leanvensworth in Kansas getroffen. Enkele men- schenlevens vielen te betreuren, terwijl groote schade werd toegebracht. Te St. Louis blies de wind met een snelheid van 60 mijlen in 't uur en nabij de stad verongelukten twee stoombooten, terwijl zes andere ernstige averij leden. Ook den volgenden dag woed den de cyclonen in Illinois, Missouri en Kansas. In Jowa werd de stad Grinnell half vernield, waarbij 70 personen omkwamen. Een goederentrein werd door den wind van de rails geslingerd. «Aangezien alle mogendheden het voorstel tot het houden van een Conferentie te Konstantinopel hebben aangenomen, zullen Frankrijk en Engeland de verschillende Regeeriugen uitnoodigen tegen 22 dezer. De grondslag zal zijn het status quo in Egypte, waarmede de Conferentie zich uitsluitend zal bezighouden. Turkije zal niet aan de Conferen tie deelnemen, maar Konstantinopel is als vergader plaats gekozen in overeenstemming met de Porte en wegens de gemakkelijke gemeenschap met de Turksche Regeering." Ziedaar het nieuws dat heden uit de politieke wereld te melden is. Het zal waarschijnlijk nog heel wat moeite kosten eer de conferentie eenmaal zit. En dan De Turken zijn slechte betalers maar slimme di plomaten. Het Engelsche Parlement zal zich weldra gaan wijden aan de wet op de achterstallige pachten in Ierland. Zaterdag heeft te Pittsburg in volmaakte orde een groote werklieden-demonstratie plaats gehad. De voornaamste afdeelingen van de processie waren 6000 ijzerwerkers van buiten Pittsburg, 5000 mijn werkers en 8000 Pittsburger ijzerwerkers. De werk stakers droegen roode banieren, en muziekgezel schappen vergezelden den stoet. Pittsburg blijft het middelpunt der werkstakers. Te Cleveland arbeiden alle fabrieken met nieuwe mannen en is daardoor de strike feitelijk ten eindede werkstakers hebben zich naar elders verspreid. Is in de ijzer- en kolendistricten de strike bepaald af nemende, te New-York breidt zij zich uit. In de meest verschillende vakken heeft men daar werkstakingen op kleine schaal. Vooral onder de sjouwerlui aan do spoorwegstations is het aantal werkstakers toene. j mende. Aan alle spoorweg-maatschappijen is de eisch van hooger loonen gesteld. De arbeiders van den Hudson River Railicav werken niet meer, zoo dat aan verscheidene goederenstations bijna alles ongedaan blijft. Ook 200 man der Erie- en 75 der Pennsylvania-dokken werken niet. Zij trachten de mannen aan de andere dokken en stations over te halen gemeene zaak met hen te maken, doch de meesten verlangen eerst het antwoord der maat schappijen op hun eischen af te wachten. De maat schappijen trachten mannen van Castte Garden te krijgen om de leegloopers te vervangen, doch de Amerikaansche werklui toonen zich zeer vijandig tegen dit gebruiken van vreemde werkkrachten vooral van Italianen, omdat die naar 'theet zoo weinig werken, maar inderdaad omdat die met veel minder loon tevreden zijn. Gasile Gardenhet bekende landverhuizers-kantoor te New-York zou Zaterdag gesloten worden, om/

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1882 | | pagina 2