Nieuwe Goesche Courant, Christelijk-historisch blad voor Zeeland, Donderdag 22 Juni. 1V°. 919. Veldarbeid van Kinderen. BINNENLAND. HET ZUIDEN, Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs pe- drie maanden francof 1,50. Enkele nommers- 0,05. DITGAVE VAN P. C. WIJTHAN, Ie Diddelbnig Wel. A. C. JONGE, te Goes. Prijs der Advertentden: Per regel 10 ets.; Familie-berichten van 16 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per regel. Agent voor Dordrecht en Omstreken: de heer II. J. KOEBRTTGrGrE. De schooldwingelanden zijn gaan voelen, dat zij, ons slaande, hun eigen handen bezeeren. Nu alom nieuwe schoolgebouwen naar de eischen ■der wet worden ontworpen of in aanbouw zijn, nu aan de luchtkasteelen der schoolwetdrijvers tast bare, aardsche vormen moeten gegeven worden, nu begint men in te zien wat wij met ons be krompen verstand al lang inzagen dat de wet erg overdreven eischen stelt. Schoolwetgezinde burgemeesters en bouwlustige gemeente-architecten fluisteren elkander allerlei opmerkingen in het oor over de plannen, welke zij niet zonder weerzin moeten uitvoeren. En als bur gemeesters en gemeente-ontvangers samen aan 't praten zijn, wordt er meer gezucht dan menigeen denkt. Van onverdacht «liberale" zijde wordt dan nu ook al reeds matiging ïn de eischen voor schoolge als noodzakelijk aanbevolen, en daarmeê wordt afgekeurd, wat in 1878 nog als de hoogste wijsheid gold. Gelukkig is aan het voorstel van onzen Zeeuw- schen afgevaardigde De Savornin Lohman door de regeering reeds tegemoet gekomen, zoodat de au jus geconserveerde, of in haar eigen sop verduur zaamde ministriëele crisis althans op dit punt geen is voor aanvankelijke verligting. Was bet vroeger het ideaal der «liberalen", dat overal in Nederland één zelfde neutraal onderwijs zou gegeven worden, en stelden zij zich alleen met wat minder tevreden, om de orthodoxen op de Ve- luwe en de roomschen in Noordbrabant en elders te ontzien, nu reeds verklaart zelfs eenVorsterman van Oijen natuurlijk onder veel brommen en razen in bet jongste nummer van zijn Weekbladdat voor zijn part op scholen met uitsluitend orthodoxe leer lingen de catechismus mag onderwezen worden, en op scholen met enkel roomsche kinderen wel een kruis mag hangen. Wie had ooit gedacht dat de papenvreter van Oijen en pater Klönne het op dit jiunt eens zouden worden Men geloove echter niet, dat, nu de «liberalen" weinig zeil minderen, zij daarom voornemens ;ijn van koers te veranderen. De vooraitstrevenden nder hen zijn bezig om een aanslag te smeden jgen de bewaarscholen, en 't zal niet lang duren lieden van 't soort der Moensen en Kerdijken aan er op uit om de gemoederen op te winden, de bewaarschooljufvrouwen een staatspakje aan meten. Maar er is nog iets, op het welk wij de aan- icht willen vestigen: De nog steeds hangende wet op den veldarbeid r kinderen. Staatsliedendurven in den regel nog al wat op m geweten te nemen, maar 't zou toch kunnen zijn it op 't oogenblik zoo weinigen begeerig zijn naar betrekking van minister, omdat ieder gevoelt het kan niet langer gaan zooals het ging, en niemand de woorden wil eten, die hij vroeger voor moderne beschaving en ontwikkeling gesproken heeft. 't Was lang mode om de clericalen te dwars- boomen, er bestond voor «liberalen" geen enkele reden om de gedweeë anti-revolutionairen te ontzien, maar nu de verkiezingen bij herhaling hebben uit gewezen, dat die twee partijen samen welhaast de toestanden zullen bebeerscben, nu er onder de «liberalen" waarlijk liberalen komen, nu wordt het bedenkelijk om op den gebruikelijken weg voort te gaan, en steeds dieper grepen te doen in ieders beurs en in het huiselijk leven ook van den landman. Het is waar, dat vroeger door kortzichtige ouders, te weinig de hand werd gehouden aan het school gaan hunner kinderen. Er zijn ten plattenlande nog lieden, die nooit of slechts hoogst gebrekkig leerden lezen en schrijven, omdat zij in hunne jeugd op de kleintjes of op de koeien moesten passen, moesten gaan rapen enz. Tegenwoordig weet zelfs de eenvoudigste boerenarbeider dat lezen, schrijven en rekenen onmisbare kundigheden zijn. Naar de meening der verlichte «liberalen" hebben de «afgescheiden dompers" ten plattenlande het meest behoefte aan fatsoeneering door de hand van den staatsschoolmeester, maar 't is de vraag nog of er in de orthodoxe boerengezinnen, waar de Rustdag in eere wordt gehouden, minder gelezen wordt dan in de klingen, waar men door kegelen en veel bier drinken toont op de hoogte van den tijd te zijn. Vergun ons, lezer, u even een staaltje te geven uit eene gemeente, gezegend met den ijverigsten schoolmeester van ons vaderland, en uitgeknipt uit zijn eigen blad: Aardenburg. Zondag 11. ontvingen wij een bezoek van de Maldegerosche Fanfaren maatschappij. Zij werd. afgehaald door ons muziekgezelschap en beide vereenigingen trokken toen door de gemeente onder 't beurtelings spelen van marschen. Vervolgens speelde de sociëteit uit Maldegem eenige stukjes op de markt. In de Kegelmaatschappij had de aangekondigde prijs- kegeling plaats, begunstigd door goed weder. Na afloop daarvan een avondmaal, waaraan drie en dertig leden deelnamen. In eenige herbergen werd gezongen, in andere ge danst, in alle heerschte een gezellig genot, dat nergens door eenige onordelijkheid verstoord werd. Het is een waar plezier, als men deze gemeente met andere vergelijkt, te zien hoe het hoofd van 't bestuur alles in 5t werk stelt om zijnen gemeentenaren genoe gen te verschaften en hoe die welwillendheid door de bewoners en vreemdelingen op prijs wordt gesteld. Keeren wij echter tot ons onderwerp terug. De «liberalen", die 't dwingen niet laten kunnen, zijn er op uit om hunne liefhebberij toe te passen op den kleinen boer en den boerenarbeider. Van die soort van menschen zijn er heel wat in ons land, en hun stand in de maatschappij brengt meê, dat zij de hulp van hun doorgaans talrijk kroost in sommige gedeelten des jaars niet missen kunnen. Jt Is wel jammer dat zij hunne kinderen, die in de schooljaren vallen, in den zomer eenigs weken aan het onderwijs moeten onttrekken, maar 't kan nu eenmaal niet anders. Wij zullen er maar van afzien om heden nog te bespreken, wat in de voorgestelde wet dan eigenlijk staat, om de kinderen tot schoolgaan te dwingen, en in een volgend nummer daarop nederkomen. Wij moeten nu eerst de opmerking maken, dat in geleerde kringen ook den heelen zomer niét doorgestudeerd wordt. Rechters, advocaten, kamer leden, ministers, dominés, professoren, studenten enz,, die op hun manier des winters niet harder blokken dan een boerenschoolknaap op de zijne, moeten des zomers «er ook eens uit", naar 't strand of naar de bergen. Jonge lui, wier studie duizende guldens kost, wier kamerhuur in de academiestad 't heele jaar doorgaat, krijgen of nemen met alles en alles zoo omstreeks vier maanden vacantie van de twaalf. Wat meer is, de geneeskundige raad van Zeeland heeft nog pas in goeden ernst gesproken over het wenschelijke, om aan de dorpsscholen speelplaatsen te verbinden en ook gelegenheid tot oefening in de gymnastiek. Welnu, een boerenjongen, die des zomers mede arbeidt naar bekwaamheid en kracht, en zoo mede helpt voorzien in de dringende be hoeften van het ouderlijk gezin, zoo'n boerenjongen krijgt van zelf datgene, wat de geleerde stedelingen zich met opoffering van veel geld verschaffen: beweging in de vrije lucht en sterkende lichaams oefening. Daarenboven krijgt hij nog voorbereidende opleiding tot het landbouwersvak, dat hij later zal beoefenen. Zou waarlijk een boerenknaap, na eenige weken veldarbeids, meer verwilderd, meer ontwend aan zitten ter schole wederkeeren, dan een student, na twee of drie maanden zomer-vaeantie en eene reis door Zwitserland De geneeskundige raad in Zeeland heeft beslo ten, in overeenstemming met het besluit van dien raad in Noord-Holland tot bet aanwenden van pogingen om verbetering in den toestand der be waarscholen te brengen, aan de plaatsvervangende en correspondeerende leden van den raad ieder in bun ressort een onderzoek naar den toestand der bewaarscholen op te dragen, ter beantwoording van him daartoe voor te leggen vragen. Een commissie daartoe is aangewezen, bestaande uit den inspecteur dr. J. P. Dozy, den secretaris dr. J. P. Berdenis van Berlekom, en het lid van den raad dr. IJ Keijzer. In de zomervergadering der provinciale staten van Zeeland zullen onder meer de volgende zaken worden behandeld. De benoeming van een waarnemenden griffier

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1882 | | pagina 1