Nieuwe Goesche Courant, Ch r is telijk-h is tor is e h blad voor Zeelandr. Dinsdag 20 Juni. BINNENLAND. lerK, School en lending. N°. 918. 1 HET ZUIDEN, Verschynt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs pev drie maanden francof 1,50. Enkele nommers- 0,05. UITGAVE VAN P. G. WIJTMAN, le Middelbaig en Wed. A. C. DE JONGE, te Goes. Prijs der Advertentiën: Per regel 10 ets.; Familie-berichten van 16 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per regel. Agent voor Dordrecht en Omstreken: de heer H. J. KOEBRTTG-GrE. De uitslag der stemming voor commissarissen in het polderbestuur van Walcheren is dat gekozen zijn de heeren P. Melis Pz. te Serooskerke (aftr. lid) met 195, J. Minderhoud Pz. te Westkapelle (aftr. lid) met 192, P. de Visser Pz. te Aagtekerke (aftr. lid) met 192 en mr. D. A. Berdenis van Berlekom te Middelburg, (aftr. lid) met 180 stemmen. In de plaats van de heeren J. Verhage te Zou- telande en Z. Koene te Biggekerke, die aan de beurt van aftreding waren, doch verklaard hadden niet meer voor eene herbenoeming in aanmerking te willen komen, werden gekozen de heeren M. Bakker te Zoutelande met 112 en D. Coppoolsete Biggekerke met 111 stemmen. Verder verkregen de heeren J. Wisse te Aagte kerke 67, J. C. Lantsheer te Oostkapelle 60, C. J. J. A. van Teijlingen te Middelburg 54, J. Riemens tv Serooskerke 32, P. Maljaars te Oostkapelle 23 rammen, terwijl verschillende personen minder dan 15 stemmen op zich vereenigden. 'sHeer Arendskerke, 16 Juni. De inwoners dezer gemeente gaven heden blijk van de ingenomen heid met de benoeming van den heer J. Vermet Sr. tot burgemeester dezer gemeente, door het uitsteken der vlaggen uit hunne woningen, waardoor ons dorp een recht feestelijk aanzien kreeg. Moge hij lange jaren die betrekking vervullen, is zeker de wensch van alle ingezetenen. Volgens het Dagblad is binnen eenige dagen de oplossing der ministerieele crisis te wachten. Het is te hopen, dat dit bericht inderdaad op goede gronden steunt. In plaats van wijlen Z. K. H. Prins Frederik is de kroonprins Zaterdag benoemd tot Groot meester der Vrijmetselaars-orde. Het Vaderland heeft de volgende belangrijke be rekening, naar aanleiding van de laatste opgave der Rijksmiddelen gemaakt: »In Mei 1882 heeft de accijns op het gedistilleerd f 60,000 minder opgebracht dan in Mei 1881. Er werden dus in Mei van dit jaar 106,300 liters min der voor accijns aangegeven dan in het vorige jaar. Aangenomen dat er ook werkelijk evenveel minder verbruikt dan veraccijnsd is, dan is er per etmaal ïn de vorige maand 3422 liters minder gedronken. «Verrassende cijfers, vooral als men bedenkt dat bevolking smds het vorige jaar niet verminderd, Imaar toegenomen is. Bij de verdediging van de wet de warme voorstanders dat zij reeds tevreden zouden zijn, indien er een einde kwam de voortdurende stijging van den accijns op gedistilleerd. Dat reeds zoo schielijk de opbrengst zou verminderen, had men bijna niet hopen. »Ook in de eerste vier maanden van dit jaar was de opbrengst reeds minder, nl. f 72,048. In Mei was dus de vermindering (f 60,600) bijna even groot als in de vier vorige maanden te zamen. De onderstelling is zeker niet gewaagd, dat de groote vermindering van opbrengst in nauw verband staat met de opruiming van kroegen en drankwinkels, die op 1 Mei 11. heeft plaats gevonden". Door den Minister van Marine is, langs telegra- phischen weg, aan den kommandant der oefenings divisie bevel gegeven om, bij aankomst te Malta, het tot de divisie behoorende schroefstoomschip 2de klasse Marnixonder bevel van den kapitein-luite nant ter zee jhr. C. C. Six, zoo spoedig mogelijk naar Alexandrie te doen vertrekken, tot bescherming van de aldaar gevestigde Nederlandsche onderdanen. dus in de philosophie, géborén te Amsterdam, gaat mede als natuurhistoricus, hij is daardoor belast met onderzoekingen en het maken van verzame lingen op het gebied van plant- en dierkundeaan den heer H. Ekoma, ook doctorandus in de phi losophie, geboren te Haarlem, zijn de waarnemin gen op physisch gebied en het photographeereu In de vergadering van de Maatschappij der Ne derlandsche Letterkunde, te Leiden gehouden, is nog besloten eene verzameling boeken bijeen te brengen ten behoeve der Transvaal. Door de ver gaderden werd op een lijst reeds voor een bedrag van f 300 geteekend, terwijl nog vrij algemeen de toezegging werd gedaan van boekgeschenken. Eene commisie zal belast worden met de schifting der te ontvangen en de keuze der aan te koopen werken, daar men bovenal de Zuid-AfrikaanderB niet in hunne «rechtzinnige" denkbeelden wil schok ken, of zelfs den schijn daarvan op zich te laden. Deze week zullen in de hoofdstad feesten plaats hebben, ter herdenking van het 250 jarig bestaan der hoogeschool, thans Universiteit. De gemeenteraad van Amsterdam heeft in zijne vergadering van 7 Juni jl. besloten, «eene som van 1500 gulden beschikbaar te stellen ten behoeve dezer feesten. Ze heeft zeker aan de Amsterdammers nog geen geld genoeg gekost! 1500 gulden is voor Amster dam zeker geen groote som, maar 1500 gulden voor feesten uit de ledige gemeentekas in wier nood tel ken jare door onder belasting zuchtende burgers moet worden voorzien dat is toch wat al te erg. »'t Is goed riemen snijden van andermans leer." Deze vijf heeren vormen den wetenschappelijken staf. De vijf onderhoorigen zijn Svend Pedersen, geboren in Noorwegen, timmer man; A. A. D. van Dolder, geboren te Middel burg, machinist en apotheker; J. de Bruin, gebo ren te Rotterdam, kok en bakker C. M. Reutler, geboren te Herkingen, stuurmanJ. W. Stapper, geboren te Purmerend, stoker en matroos. De zeildag is bepaald op 5 of 6 Juli a. s. De Arnkemsche Courant vraagt medewerking voor het denkbeeld, om een fonds bijeen te brengen tot ondersteuning van mevrouw de weduwe Thomas Burgers en haar gezin. Het blad verklaart zich bereid tusschenkomst te verleenen, om hetgeen men daartoe mocht willen afstaan, zijne bestemming te doen bereiken. Zoo is het naar behooren. We hopen dat de vrienden van wijlen President Burgers thans vele klinkende bewijzen van sym pathie geven zullen. Het personeel voor de expeditie naar Dicksonha- ven is nu geheel compleet na het engageeren van een dokter. Als chef treedt op de heer Maurits Snellen, doctor in de philosophie, geboortig uit Zeistde luit.-ter-zee L. A. H. Lamie, geboren te Utrecht, is zijn opvolger, hij is belast met de astronomische bepalingen en het adsisteeren bij de magnetische waarnemingen, tevens is hij chef der huishouding en als zoodanig direct gesteld over de onderhoori gen als medicus zal fungeeren de heer H. J. Kre- mer, arts en doctorandus, geboren te Termunten, prov. Groningen; de heer J. Mar. Ruys, doctoran Ds. G. Ringnalda, predikant te Oldebroek, heeft voor het beroep der Ned. Hervormde gemeente te Amsterdam bedankt. Door de predikanten F. W. Merens en S. S. de Koe te Utrecht, J. Westrik te Cothen en S. H. Buijtendijk te IJselstein wordt bekend gemaakt dat zij op de aanstaande vergadering der classes waar onder zij ressorteeren een voorstel zullen doen van den volgenden inhoud lo. de mogelijkheid te openen, dat ook andere dan door de Rijksuniversiteiten (en de Gemeente-Univer siteit Amsterdam) afgegeven diplomat» voor hetcandi- daats-examen in de Godgeleerdheid geldig worden erkend voor het examen ter toelating tot de Evangelie bediening 2o. alle maatregelen van dwang om van de door de kerk aangeboden gelegenheid tot onderwijs in sommige vakken van Godgeleerdheid gebruik te maken te ver wijderen. Dit voorstel behoeft met het oog op de bestaande Vrije Universiteit, en het bekende monopolie door de Synode der Ned. Herv. Kerk aan den Staat en aan zich zelf tot opleiding van predikanten toege kend, weinig toelichting. De bekende predikant der Herv. gem. te Moer dijk, ds. W. C. H. Koeken, is dezer dagen in het geneeskundig gesticht voor krankzinnigen te Dord recht overleden.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1882 | | pagina 1