^MlENGDK^BËRiCllTKN1. Hij zou kunnen aanraden, meent hij, ieder voor zich dag in dag uit nauwkeurig aanteekening te houden van den toestand van het weer en dien te vergelijken met de berichten uit de dagbladen. Komt het ongeveer goed uit, dan zou men middelen kunnen beramen om tot een goed doel te komen. De heer P. Melis Pz. van Serooskerke geeft aan de hand om de schoven zoodanig te leggen, de aren den grond uiets of weinig raken, dan loopt in de eerste plaats het water er langs en ze zijn gauwer droog. De heer G. J. Van den Bosch meent in verhand met het vraagstuk te moeten wijzen op eene ten toonstelling van werktuigen, die eerlang in Engeland zal gehouden worden. Daarop zal een soort van wanmolens zijn, waarmede men de vochtige deelen grootendeels kan verdrijven. Hij kan ieder, die daar toe in de gelegenheid is, aanraden daar een kijkje te nemen. De heer Snijders stelt zich beschikbaar om met belangstellenden uit Zeeland mee te gaan als gids en tolk. De lijst van bekroningen, gelijk die door de Goe- sche Courant is medegedeeld, volgt hier LANDBOUWP AARDEN. Onverschillig van welk ras. Hengsten, minstens 3 jaar oud, eerste prijs f 40. tweede prijs, uitgeloofd door den algemeenen voor zitter der Maatschappij, de heer mr. C. J. Pické, f 25. derde prijs f 15. Deze drie prijzen zijn niet toegekend. Hengsten, geboren in 1880. eerste prijs f 15. tweede prijs, uitgeloofd door den algemeenen secre taris der Maatschappij, de heer J. H. Snijders, f 10. Deze prijzen zijn niet toegekend. Hengsten, geboren in 1881, eerste prijs f 6. tweede prijs f 4. Eveneens niet toegekend. Merriën, minstens 4 jaar oud, eerste prijs f 25 aan M. Noordhoek. tweede prijs f 15 aan Pb. de Back. Driej arige merriën eerste prijs f 20 aan W. De Looff. tweede prijs, uitgeloofd door den algemeenen penningmeester der Maatschappij, de heer M. Volkrijk Liebert, f '10 aan Jac. Verhulst. Tweej arige merriën eerste prijs f 15 aan L. Maas. tweede prijs f 7.50 aan P. Verburg Jr. Ruinen, minstens 4 jaar oud, eerste prijs f 15. Niet toegekend, tweede prijs f 10 aan M. Nieuwenhuijzen. P a arden geboren in 1881, onverschillig van welk geslacht, mits geen hengsten, eerste prijs f 10. tweede prijs f 5. Beide prijzen zijn niet toegekend. Spannen werkpaarden, minstens 4 jaar oud, on verschillig vau welk geslacht, eerste prijs f 30 aan mr.P. H. Saaijmans Vader, tweede prijs een paar hoofdstellen met toonen en kruislijn, uitgeloofd door den heer J. IV. Vader, aan M. De Regt Mzn. RUNDVEE. Springstieren, minstens 2 jaar oud, van inlandsch ras, eerste prijs f 25 aan H. J. E. Gerlach. tweede prijs f 15 aan L. Maas. Melkkoeien, onverschillig van welk ras, eerste prijs f 25 aan C. O. Nieuwenhuijzen. tweede prijs f 12 geletterde korenzakken, uitge loofd door den heer J. IV. Vader, aan J. W. Nieuwenhuijzen. derde prijs f 10 aan J. van der Jagt Wzn. Tweetands-vaarzen, eerste prijs f 15 aan J. Swemer. tweede prijs f 10 aan C. O. Nieuwenhuijzen. derde prijs f 5 aan J. W. Nieuwenhuijzen. Mei ktands vaarzen eerste prijs f 10 aan J. W. Nieuwenhuijzen. tweede prijs f 5 aan G. J. Van der Linde. Voor 4 stuks melkkoeien, onverschillig van welk ras, van éen eigenaar. èèrste prijs f 25 aan J. Van der "VVeel. tweede prijs f 15 aan Ph. De Back. SCHAPEN. Van inlandsch ras. Springrammen, eerste prijs f 10 beide aaQ A Markusgc, tweede prijs i 5 1 Ooien, minstens 3 stuks, eerste prijs f 10 aan M. Maas. tweede prijs f 5 aan P. Van Weel. VARKENS. Onverschillig van welk ras. Beeren, eerste prijs f 5 aan A. Van Damme. tweede prijs f 2,50. Niet toegekend. Zeugen, eerste prijs f 5 aan C. Van Damme. tweede prijs f 2,50. Niet toegekend. PLUIMGEDIERTE. Voor de schoonste verzameliug pluimgedierte f 10 aan W. H. De Bruin van Melis- en Mariekerke WERKTUIGEN enz. Voor de volledigste verzameling van nieuwste verbeterde landbouw-werktuigen van éen eigenaar, uitgeloofd door den heer J. W. Vader, f 25 aan wed- J. C. Massee Zoon. Voor de volledigste verzameling van werktuigen voor zuivelbereiding (koudwatermethode), uitgeloofd door den heer J. H. Bijbau, f 20. Niet toegekend. Voor de best werkende graansorteerder (trieur), uitgeloofd door de bestuursleden der Afdeeling Noord-Beveland, f 25 aan wed. J. C. Massee Zoon. BOTER EN KAAS. Voor minstens 1 kilogram boter, uitgeloofd door den heer J, W. Vader, eerste prijs f 6 aan J. Voogd, tweede prijs f 4 aan W. H. De Bruijn van Melis- en Mariekerke. Voor de best gekeurde vette kaas, uitgeloofd dooi den heer L. A. Bijbau, f 10, aan A. Nijssen. Voor de best gekeurde gekruide magere kaas, uitgeloofd door den heer P. Van Lis, f 5 aan J. Voogd. Verder zijn nog toegekend de navolgende aanbe- velinffspnyten a. Voor rammen en ooien f 15 aan G. J. Van den Bosch. b. Voor twee kalfdragende vaarzen f 10 aan Ph. De Back. c. Voor stieren f 10 aan P. Van Weel. d. Voor een hond van een tredmolen f 5 aan J. Zoeter. e. Voor een karnmolen f 5 aan De Troye. f. Voor een wanmolen f 5 aan denzelfde. g. Voor een aardappelzeef f 5 aan J. Voogd. h. Voor kippen f 2,50 aan mej. A. Van dei- MoerVan Leeuwen. Op het stadhuis te Tholen bevindt zich eene schilderij, voorstellende Het laatste oordeeldie op raad van den heer De Stuers door de Regeering is aangekocht voor f 250, om in een rijksmuseum geplaatst te worden. De schilderij schijnt niet zoozeer artistieke, als wel historische waarde te bezitten. Zekere B., boerenarbeider te Heinkenszand, was in ondertrouw met Joh. D., arbeidster aldaar. Twee dagen vóór den trouwdag vroeg de bruigom, onder voorgeven dat de pastoor dien eens moest zien, den aan zijn bruid gegeven trouwring terug. De bruid gaf dien, waarop B. haar toevoegde»ik groet je, ik kom niet terug." En zoo gebeurde het ook. De bruid had echter op den zolder van het voor beiden gehuurde woningje een zeis met zeis boom zien liggen, waarvan zij de herkomst niet be greep, en toen nu een dag later B. die voorwerpen uit de woning kwam halen en op een wagen mee nam naar Schore, gaf de vader der bruid daarvan kennis aan de politie. Toen bleek, dat B. die zeis met boom had ontvreemd ten nadeele van den landbouwer M. De Vos. Den 16en Juni 1872 werd Filip Louter het provinciaal Hof van Gelderland wegens veP scheidene diefstallen veroordeeld tot eene gevange- nisstraf van drie jaren. Hij wist echter tot hiertoe aan de nasporingen der justitie te ontsnappen. Hij begaf zich buitenslands, maar, op last der Duitsche regeering met zijn gezin en zijn inboedel over de grenzen gezet, zou hij Donderdag morgen de terugreis naar Bommel moeten volbrengen hiertegen had hij bezwaar en daar zich toevallig de rijksveldwachter- brigdier-titulair Timmers, gestationeerd te Lobith, aan boord bevond, wendde hij zich tot dezen, die echter den gesignaleerde, die men 10 jaar op 2 dagen na te vergeefs had gezocht, herkende en vernam dat hij inderdaad Filip Louter was. Zijne arrestatie volgde onmiddellijk. En tegelijkertijd werd zijn zoon, die hem vergezelde, in hechtenis genomen, als verdacht van diefstal van vee uit de weide. Een gelukkig toeval wilde dat zich op dezelfde boot de brigadier-majoor-titulair Methorst bevond, die de behulpzame hand bood en onder geleide der beide rijksveldwachters werden de Louters, volgens des vaders verlangen, niet naar Zalt-Bommel, maar minder overeenkomstig zijn wensch, naar het paleis van justitie te Arnhem gebracht. Had de uitzetting twee dagen later plaats gehad of Louter zijne klacht voor zich gehouden, hij ware nu niet meer strafbaar geweest. Bij eenige dan.es te 's Gravenhave bestaat het voornemen om gevolg te geven aan den wenk van den heer liarting om namelijk ook hare goede diensten aan te wenden tot het verleenen van hulp en onderstenning aan de ongelukkige Russische Joden. Het plan is om in de maand Augustus al daar tot dat einde een fancy-fair op uitgebreide schaal te honden. Reeds hebben vele winkeliers in de residentie zich bereid verklaaad om door het inzenden van voorwerpen de pogingen der dames te schragen. Voor een paar jaren begon men in ons land voor 't eerste met de wedrennen bij Bussem. Dit jaar zullen er niet minder dan drie plaats hebben. Gisteren was Nijmegen aan de beurt, weldra vol gen Bussem en Wasseuaer. Dat men te Nijmegen over het gure weder klaagt, dat de feestelijkheden verduisterde, zal ons niet verwonderen. Als een bewijs dat sommige menschen vrij zijn van watervrees kan dienen dat Woensdag 16 baden te Scheveningen zijn genomen. Een op onderwijsgebied zeer bekend man, de heer A. van Otterloo, dezelfde die voor een zeven tal jaren in eene meeting te Vlissingen tegen dr. F. L. Rutgers voor openbaar onderwijs pleitte, is Dinsdag nacht in 64jarigen ouderdom te Olst overleden, werwaarts hij zich voor 14 da gen tot herstel zijner gezondheid had begeven, Eerst hoofdonderwijzer, later directeur der bij zondere handelsschool te Amsterdam, onder voort' zitting van dr. Sarphati. was hij sedert 18G2 leeraai in het handelsrekenen 'en aardrijkskunde aan d< openbare handelsschool. Herhaaldelijk bestuurde] van het Ned. ondencijzersgeiioot&cJiap, vervulde hi daarin het voorzitterschap en was hij ook secreta ris der plaatselijke sehoolcomniissie. Ook door zijr geschriften verwierf hij zich een goeden naam. De bekende bedevaartplaats Scherpenheuvel is in den laatsten tijd verrijkt geworden met een pa norama, dat, in tegenstelling met de meeste pano rama's, geen slagveld voorstelt, maar het terrein waar de overwinning door den Godmensch is behaalc namelijk de kruin van Golgotha, op het oogenblik van 's Heeren dood. Het oude Jerusalem met zijn omstreken, zooals de Olijfberg, het dal van Josa phat, de joodsche begraafplaatsen, kortom het ge- heele landschap is, volgens de overleveringen, mei de meeste getrouwheid teruggegeven en met veel talenl geschilderd. De gebroeders de Vriendt zijn de ontwerpers var dit tafereel, dat door de Tijd hoog geprezen wordt In een buitengewoon politieblad wordt be richt, dat sedert 27 Mei jl. te Forest (Brussel wordt vermist Christine Gasper, oud 7 jaren, haai blond, kort en krullend, voorhoofd breed, oogei blauw, neus gewoon, mond klein, kin rond, aan gezicht ovaal, kleur gezond, taal Vlaamsch ei Duitschmerkbare teekenensproeten op den nei| en litteeken op de onderlip.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1882 | | pagina 2