ieuwe Goesche Courant, Christelijk-historisch blad voor Zeeland Zaterdag- 17 Juni. IV0. 917. BINNENLAND. fUrli, School en bending. HET ZUIDEN, Verschijnt eiken Maasdag, Woessdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs pe- drie maanden francof 1,50. Enkele nommers- 0,05- OITGAVE VAN P. 6. WIJTÏAS, ie Hiddelbnig en Wed. K. C. BE J0H6E, te Soes. Prijs der Advertenties: Per regel 10 ets.; Familie-berichten van 18 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per regel. Agent, voor Dordrecht en Omstreken: de heer 11. J. KOEBRiTTGrGrE Bij koninklijk besluit zijn benoemd tot burge meesters uan Cadzand jbr. A. A. van Doornvan Heinkenszand A. de Vulder van Noorden, van 's Heerarendkerke J, Vermet. De installatie van den beer M. "W. de Jonge van Ellemeet als burgemeester des gemeente Oostkap- pelle zal Maandag plaats hebben. Den 14 Juni is het nieuwe Rijkstelegraafkantoor te Hansweert, aan de westzijde van bet kanaal, in dienst gesteld. Het Gerechtshof te 's-Gravenhage beeft gisteren uitspraak gedaan in de jl. Donderdag behandelde zaken en veroordeelde D. O. uit Breskens, ter zake van diefstal van waschgoed doox middel van over- •Jtly^ming, tot 6 maanden gevangenisstraf. De Londenscbe correspondent d^r N. R. C. seint, dat de directie der Chatham-Dover spoorwegmaat schappij hem mededeelt, dat aanstaanden Zondag de heropening van den maildienst op Queenboro plaats vindt. De opbrengst der Rijksmiddelen over de vijf eerste maanden van 1882 was f 41,122,845.2773 tegen f 40,369,644,9772 over hetzelfde tijdstip van 1881} Het 5/12 der raming is f 42,179,876,75. De afgeloopen maand is voor de schatkist niet voordeelig geweest; de raming is wel met f 110,000 overtroffen, maar bij Mei 1881 is de opbrengst in Mei 1882 f 236,000 ten achter geblevenGaat men na, waaruit die achteruitgang is voortgevloeid, dan vindt men de verklaring grootendeels in de mindere opbrengst van het successierecht en van den accijns op het gedistilleerd. De erfenissen brachten f 175,000 minder in kas, en het gedistilleerd f 60,000 minder. Ook de registrat'e leverde bijna f 60,000 minder op en de suikeraccijns ging f 49,000 achteruit. Het zeldzame verschijnsel deed zich mede voor, dat de posterijen trots de invoering van den postpak- ketdienst f 12,000 minder opbrachten dan in Mei 1881. Door hoogere inkomsten uit andere mid delen, o. a. f 60,000 uit de directe belastingen, werden die nadeelige verschillen slechts eenigermate opgewogen. Bij het afdeelingsonderzoek der Tweede Kamer >ver het ontwerp tot herziening der vestingwet, jleek. dat de meerderheid zich met de hoofdstrek- ring wel kon vereenigen, als leidende tot inkrim- nng van het vestingstelsel, al keurde een deel der eden dergelijke partieele wijzigingen in een nog liet geheel uitgevoerde wet af. De meerderheid uichte het verdwijnen der sperforten uit de vesting jet toe. In één afdeeling werden echter inlichtingen •raagd, of die forten niet moesten dienen als tijdwinst voor behoorlijke verdediging der nieuwe Hollandsche waterlinie. Het verlaten der stelling bij 's-Hertogenbosch ontmoette ernstige tegenkanting, en terwijl enkele leden het opgeven der verdedigingswerken aan de "Wester Schelde goedkeurden, bestreden velen haar met het oog op de handhaving der neutraliteit van de Wester Schelde, een van onze voornaamste internationale verplichtingen. Omtrent den voltooi ingstermijn en de kosten van het vestingstelsel werden nadere inlichtingen gevraagd. Jhr. mr. F. G. A. Gevers Deynoot, oud-burge meester der residentie, is gisteren in 69 jarigen ouderdom overleden. Voor lid der Provinciale Staten van Gelderland in het district Aalten is bij herstemming gekozen de heer L. Roelvink (lib.) met 383 stemmen, tegen 378 op den anti-revolutionairen candidaat, den heer baron Mackay. Naar de Zuid-Afrikaansche bladen melden, heeft de Volksraad van den Transvaal een pensioenaan vraag voor de Wed. Burgers afgewezen. Natuurlijk, voegt het R. Nbl. hierbij, is deze aan vraag niet van mevrouw Burgers zelve maar van hare vrienden uitgegaan. Wij vonden het terstond jammer dat dezen bij den Volksraad hebben aangeklopt, daar zij waarschijnlijk wel voorzien konden, wat het antwoord zou zijn. Op vreemden intu9schen maakt de weigering door den Volksraad een pijnlijken indruk. Wat de tegenwoor dige Transvaal tegen den president van vroeger hebbe, dat zij zelfs het goede in Burgers niet toont te appre- cieeren, bewijst weinig dankbaarheid. En dankbaarheid is toch óók een „Christenplicht." Dat dankbaarheid een plicht is voor christenen en ook voor niet-christenen, zal door niemand worden ontkend. Doch wij gelcoven, dat er van dankbaarheid der Transvalers jegens den vroegeren president Burgers heel weinig sprake kan zijn. Wan neer de Transvalers de onheilen kunnen vergeten, welke zijne hervormingsplannen hun op den hals hebben gehaald, dunkt ons, dat het wel is. Burgers zelfs heeft gedurende zijn leven pensioen genoten van Engeland, terwijl de Tsansvaal onderdrukt werddat nu zijn vrienden een beroep komen doen op "de dankbaarheid''' van den Volksraad, wekt be grijpelijkerwijze verontwaardiging. Ds. J. L. van Stein Callenfels te St. Laurens, is beroepen te Vlissingen. Ds. van Loon te Meppel, heeft het beroep tot predikant bij de N. H. G. te Amsterdam aan genomen, en dr. Gerth van Wijck te 's Graven- hage bedankt. L 1 I) B O U W. De Zeeuwsche Maatschappij van Land bouw te Cortgene* De algemeene vergadering werd geleid door den Voorzitter, mr. O. J. Pické. Hij heette de talrijke aanwezigen welkom ter vergadering en gaf vervolgens een uitvoerig over zicht van de geschiedenis der Maatschappij gedurende het afgeloopen vereenigingsjaar. Het aantal barer leden is toegenomen; met hare financiën is het gunstig gesteld en ook dit jaar hebben de pogingen van hoofdbestuur en afdeelingen weder gestrekt om de belangen van den landbouw en veeteelt te be vorderen. Wat de toekomst aangaat, wees de voor zitter op de wenschelijkheid der uitbreiding van den veestapel en de zuivelbereiding. Niet minder is zulks het geval met de groententeelt, die in het Westland zulke belangrijke voordeelen afwerpt en waaraan de Exportmaatschappij voor Zeeland, bij de gunstige ligging onzer provincie, zulke goede diensten kan bewijzen. Deze middelen moet de landbouwer aangrijpen, wanneer hij het hoofd wil bieden aan de wisselende kansen van goede en slechte oogsten en aan de toenemende concurrentie, die op eigen grond zoowel als op de markten van het buitenland ons wordt aangedaan, tengevolge der verbeterde middelen van gemeenschap en tengevolge van de overal zich uitbreidende intensieve of extensieve cultuur. Met behoud van de goede eigenschappen, die het voorgeslacht ons heeft overgeleverd, moet de Zeeuwsche landbouwer ook niet verzuimen wat het voorgeslacht deedde bakens namelijk verzetten naarmate het getij verloopt, teneinde niet door slentergeest in het achterspit te geraken. De in de vergadering aan de orde gestelde onderwerpen van gedachtenwisseling warende voorkoming der kwade gevolgen van nat weder gedurende den oogst; de jachtwet (art. 26, bestrij ding der vermenigvuldiging van schadelijk gedierte), en de vraag of het voordeeliger is, de afgeroomde melk te gebruiken tot het maken van magere kaas, dan wel tot het opkweeken van jong vee, en in welken zin de Maatschappij daarbij werkzaam kan zijn. Vooral de eerste vraag lokte uitvoerige bespre king uit. De heer G. J. Van den Bosch gaf als zijne meening daarover te kennen, dat het goed is maar kleine schoven te laten maken en ze 4 aan 4 te zetten met eene dekschoof eropde klampen met graan te ventileeren door er buizen in te doen en in het midden der klamp eene opening te laten. De heer Den Boer uit Middelburg geeft aan de hand zich in contact te stellen met den heer Buijs Ballot om iederen dag telegraphisch bericht te ont vangen omtrent den weertoestand, hétgeen onder steund wordt door den heer E. Van den Bosch, die daaromtrent e6n bericht uit de Landbouwcourant voorleest. De voorzitter moet intusschen de opmerking ma ken hoe en op welke manier de landbouwers die berichten kunnen te weten komen, daar sommige dorpen heel ver van een telegraafkanti

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1882 | | pagina 1