Nieuwe Goesche Courant, '1 Christelijk-historisch blad voor Zeeland. Donderdag ld «luni. N0. 916. 'BINNENLAND. HET ZUIDEN, Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs pe- drie maasden franco#. f 1,50. Enkele nommers - 0,05. UITGAVE VAN WIJ IVA11, Ie P. 0. Wed. A. C. BE JONGE, le Goes. A gerit ¥- Prijs der Advertentiën: Per regel 10 ets.; Familie-berichten van 16 egels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per regel. Dordrecht en Omstrekende heer ld. J. KOEBKUGGE. De dagbladen herinneren ons heden aan het voortduren van de parlementaire werkstaking, door de ontslag-aanvrage van het kabinet van Lijnden. De Kamer zoo meldt men zal weldra bijeenkomen tot het afdoen van dringende zaken. Doellooze moeite, zegt de Standaard al dient het voor den vorm toch wel. Immers, dan alleen kon de Kamer energiek op komen, als er in de Kamer een ministerie school. Gelijk- de zaken thans staan, is de Kamer al even zielloos, als het Kabinet ontzield is. Eerlang z al men dan ook de Ministers en de Kamerleden den Koning wel over de grenzen zien natrekken. Alles naar een badplaats. Curie curantur curae, naar er boven de Kurhalle van een oude badplaats stond. «•-•^locht men die »curae" nu maar eens door het Hollanflsche woord »kuren" vertalen, dan leefde de hoop weer op, dat er aan deze inconstitutioneele kuren van Kabinet en Kamer beiden eens een einde kwam. De wijze waarop de tegenwoordige crisis behan deld wordt getuigt zoo weinig van belangstelling in den geregelden gang van ons politiek leven dat het W. PT. deze week met de volgende zeer recht matige klacht aankwam »Zal er aan de ministerieele crisis dan nooit een einde komen Ze duurt reeds langer dan een maand. De berichtlievende Haagsche corresponden ten wisten allerlei van haar verloop en oplossing te verhalen, maar 't kwam steeds faliekant uit. Middelerwijl staan de landszaken nagenoeg stil. Telken keere leest mendeze en die minister zul len deze week geen audiëntie verleenen. Is dat te verantwoorden Een deur moet open of toe zijn. "Willen de Ministers niet aanblijven, laat Z. M. dan beproeven andere te krijgen. Eu indien ze niet begeeren heen te gaan, dat ze dan hun ont slag intrekken en de zaken weer hun gewonen loop hervatten. Men zegt wel»'t Is zoo erg niet, de staats machine loopt toch maar dit is dwaasheid. Juist dat is de ellende, dat het alles blijft zooals het is. Aan een verbeterde wet op de militie en de schut terijen is dringende behoefte. Zonder ministerieele crisis zou de desbetreffende wet dit jaar kunnen zijn behandeld geworden. Nu komt er zeer waar schijnlijk weer niets van, kan dit niet op groote schade uitloopen Iets anders. Heel de wereld roept om een nieuwe 1 kieswet. Het Ministerie opende het uitzicht op een zóó tijdige behandeling dezer zaak, dat reeds bij de periodieke aftreding van de helft der leden van de 2de Kamer ir. '83 de verbeterde wet zou kunnen dienst doen. Maar met elke week die de crisis duurt, wordt het uitzicht op de vervulling van dezen volkswcnsch te meer beneveld. Mag dit Het Ministerie is voor 3 jaar opgetreden om »zaken te doen". En het bestond en bestaat nog uit mannen, die men tot de bekwaamste in den lande mag rekenen te behooren. Maar waarom maakt het dan nu niet voort? »Daar zullenredenen voor zijn." Ook wij nemen dit gaarn*e aan. Maar laat dan het publiek die redenen weten. De Koning en de regeering zijn er toch terwille van 't volk. Het zijn onze belangen, die op 't spel staan. Wij hebben dus recht om met andere persorganen er op aan te dringen, dat het Ministerie spreke en 't volk in- lichte. Dat daartoe de Kamer de eenige tusschen per soon zou moeten zijn, ontkennen we. Er is een Staats courant. Laat zij ons berichten, hoe het met de crisis staat en waarom ze nog niet aan het einde is. We vinden het stilzwijgen der Regeering onver antwoordelijk." Cortgene, 13 Juni. Onder plasregen en storm is gisteren en heden de laatste hand gelegd aan de versieringen ter wille van de Landbouwtentoon stelling, morgen alhier te houden. Heden morgen had de Algemeene Vergadering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland plaats, ter wijl men zich voorstelt straks met een 50 tal voer tuigen een rijtoer door ons klein, maar vruchtbaar eiland te ondernemen. Mocht het weder morgén eenigszins gunstig zijn, we durven het nauwelijks hopen dan zal ons dorp levendig zijn. De weide, waarop de tentoonstelling gehouden wordt, afgestaan door den heer J. W. Vader, is zeer gunstig gelegen, vlak aan het dorp. Behalve een nette muziektent waarop zich de muziek der Middelburgsche schutterij zal doen hooren, is een ruime Cantine gebouwd, waarvoor honderden stoelen aan vele bezoekers een rustplaats zullen bieden. Een aantal vlaggen, wimpels en groen sieren het dorp en de weide. Bij de burgemeesters van Goes, Kioetinge, 's Gra venpolder, Nisse, Ovezand, Driewegen en Ellewouts- dijk, benevens den heer J. M. Kakebeeke, lid van de provinciale staten, bestaat het plan om te on derzoeken of er mogelijkheid bestaat genoemde ge meenten door een tram met elkander te verbinden. Voor de kosten der voorbereidende werkzaamheden wordt de steun van de belanghebbende bewoners gevraagd. Den 7en der volgende maand, zal voor het ge rechtshof te 's Gravenhage terecht staan de persoon van L. Roland, verdacht van den moord te hebben gepleegd op den Heer S. te Veere. 83 getuigen zijn opgeroepen. Onpartijdigheid gebiedt dat we thans ook mel ding maken van het schrijven van een der passa giersder Netnesis heden in het Handelsblad opgenomen. Het luidt aldus //Ik ben goed en wel hier in de groote stad geko men, alles tot heden goed. Na ben ik hier in een logement en ben benieawd, wanneer ik verder per spoor naar Grand Rapids zal gaan. Sinds ik ben scheep gegaan, heb ik het uitmuntend gehad met eten en drinken, met de Hollanders aan boord kon Ik krijgen wat ik begeerde, het beste was mijn en ik ber. goed sterk. *Door elkaar hebben wij nogal goed weer gehad en dan zeide ik tegen kom, willen wij de kermis eens op, want op de boot werd hier gepreekt, daar psalmen of andere liederen gezongen, ginds gedanst enz. en het schip was zoo groot, dat men aan hoteene einde niet wist, wat aan het andere gebeurde, zoodat de reis mij niet verveeld heeft. z/Tien kinderen zijn jdood gegaan, meest heel kleine; drie dagen hebben wij vrij wat geschommeld en dan vlogen de koppen eD bakken en blik werk, dat het zou ratelde en het water vloog over dek. ,De een huilde, de ander lachte, ik trok er mij weinig van aan, want ik had alles nog veel slimmer verwacht." Voorts dient gemeld te worden dat er 81 zuige lingen en 261- kinderen van 110 jaar aan boord waren. Ter weerlegging van hier en daar loopende ge ruchten, als zou emigratie uit ons land naar Trans vaal ginds weinig begeerd en aangemoedigd worden, moge deze brief door een onzer landgenooten in Transvaal aan het Vaderland gezonden, dienst doen »Met groot genoegen werd hier in den laatsten tijd vernomen, dat in Holland eene beweging aan den gang is ten gunste van een directe stoomvaart naar de Kaap en van emigratie naar de Transvaal doch leed deed het mij, uit een der Hollandsche correspondenties van een hierverschijnend blad te vernemen, dat het nog te vroeg was voor Holland sche emigratie naar Transvaal. Wanneer men in de kolonie was, zou men zoo iets niet schrijven. Iedere week komen in de Kaap 3 a 400 landverhuizers aan, bijna allen Engelschen, Schotten, Ieren en Duitschers, meestal met een contract voor 2 jaren, maar zoodra lnm contract vervallen is, gaan zij naar den Vrijstaat of Transvaal, omdat daar meer voor hen te verdienen valt. Zij keeren niet terug, voordat hun beurzen goed gevuld zijn. Zelfs Kaapsche handelaren en boeren ziet men naar Transvaal gaan, om er zich te vestigen. Gedurig worden er goud- en zilvermijnen ontdekt, die dadelijk door Engelschen geëxploiteerd wordenindien de Hollanders er nu waren, konden zij bij de Trans- valers de voorkeur hebben boven de Engelschen. Indien de Hollanders met emigratie en stoomvaart op Zuid-Afrika willen bpginnen, dan moeten zij het zoo spoedig mogelijk dóen, want met den dag neemt de bevolking toe en komen de meeste middelen van bestaan in Engelsche handen. Is het eenmaal zoo ver, dan zal Transvaal feitelijk voor Holland ge sloten zijn, want de Engelschen voeren alleen hun landslieden in, zij willen niets, (al roepen zij nog zoo over het ter zijde stellen van rassenhaa de »DutchleJXüT

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1882 | | pagina 1