GI;MENT'?l)lji BERICHTEN. Yau dc inschrijvers van f 778,500 hebben sommigen zich teruggetrokken tot een bedrag van- 147,000 Blijft f 626,500 Nieuwe inschrijvers zich hebben zich aan gemeld tot een" bedrag van - 123.500 zoodat thans van het maatschappelijk kap, f 750-Ó00 is geplaatst. Deze laatste omstandigheid vooral, (het toetreden van nieuwe belangstellenden), doet de ondernemers besluiten tot het oprichten eener naamlooze Vennoot schap op het primitief ontworpen cijfer van f 1,200,000 waarvan f 750,000 bereids zijn genomen. Zij blijven tevens werkzaam met het aanvullen van het ontbrekende, door het plaatsen van aandeelen eu zullen slechts dan overgaan tot het sluiten eener obli gatielening, als dit ten slotte noodzakelijk mocht zijn. Nu zekerheid bestaat, dat do maandelijksche West- indische Maildienst onder Nederlandsche vlag tot stand komt, verwachten de ondernemers dat vele hun ner landgenooten, die zich tot nog toe onzijdig hielden, thans zullen toetreden. In het Engelsche Parlement heeft het lid Moore aan den president van het Ministerie van Koophan del inlichtingen gevraagd over de geruchten omtrent de Nemesis. De heer Chamberlain antwoordde dat 10 personen gestorven waren gedurende de reiseen onderzoek zal ingesteld worden door de emigratie commissarissen te New-York. Treurig is het, dat eene Nederlandsche lijn, met opoffering tot stand gebracht, meer en meer haar naam verspeelt, en meer en meer aanleiding geeft dat de landverhuizers den weg over Antwerpen nemen. Het geval met de Nemesis moge overdreven zijn, zeker is het toch wel, dat de klachten niet van allen grond ontbloot zijn. Niet minder dan 1250 personen zijn in de Nemesis gestopt. Dat er ongeoorloofde handel met voedsel gedre ven werd is zeer waarschijnlijk. Ook passagiers op andere schepen van dezelfde maatschappij is dit overkomen. Een bij de redactie der Prot. Noordbra- banter goed bekend arbeider, passagier op de Stella, schrijft in een door hem onderteekenden brief aan dat blad ,Op de boot Stella zijn wij ook niet goed behandeld, het zijn afzetters en daarbij slecht eten, aardappelen met de jas -••an, zonder zout en zonder vet. Hoe we verder behandeld zijn zult ge uit de couranten wel hooren. Wij hebben een schoolonderwijzer bij ons ge had, die heeft het alles opgesteld en wij met velen hebben onze hand geteekend tot waarschuwingvoor Neêrlands volk voor de Amsterdamsche lijn, want het is gemeen volk als ik het voor mijn aandacht kon krijgen zou ik u wel meer kunnen schrijven. Dezelfde persoon deelt mede dat men voor een jflesch bier 40 ets. en voor een ei 8 ets. betalen moest In afwachting van een streng onderzoek, dat, zoo we hopen, door de directie zal ingesteld worden kunnen onze landverhuizers niet beter doen dan met de booten der Ned. Amerik. Stoomvaartmaat schappij vertrekken, (Rotterdamsche lijn). Het beste middel om een einde te maken aan practijken als de gemelde, is eenparig onthouden. In tegenwoordigheid van een duizendtal personen Werd de vorige week, door mr. van Houten te Amsterdam, eene belangrijke politieke vergadering geleid, ten einde voor zijn geliefd denkbeeld, grond wetsherziening, vooral tot uitbreiding van stem recht te pleiten. Hij bestreed de census-verlaging en verdedigde het algemeen stemrecht, onder luide toejuiching van liet voor een groot gedeelte uit nict-kiezers en werk lieden bestaande publiek. De heer Levy betoogde daarentegen dc noodzakelijkheid om het kiesrecht alleen toe te kennen aan de daartoe bevoegden, doch werd, toen hij eenige opruiende uitdrukkingen gispte welke de heer Van Houten gebruikt had, door ge fluit en gesis in de rede gevallen. Hij werd echter weer toegejuicht, toen hij de vergadering verzocht zijne argumenten te bestrijden en met redenen, en niet op een wijze die beneden hare waardigheid was. Daarna spraken de heeren Pekelharing, Hei- nekon, Schreuder en Heldt vóór, en de heeren J-Tpcting en Hartogh tegen het algemeen stemrecht. mrov wo door den heer Van Houten voorgestelde motie, om te verklaren dat de census niet de grondslag mag zijn voor kiesbe voegdheid en grondwetsherziening dringend nood zakelijk is, onthielden zich echter, volgens som migen, zooveel aanwezigen, dat de voorzitter moest verklaren dat de vergadering zich van eene beslising onthouden had. Volgens mededeeling van mr. van Houten zelf, was de uitslag niet twijfelachtig, maar zeer beslist voor zijne motie. Jhr. Mr. F. G. A. Gevers, Devnoot, sedert 1 Juni ex-Burgemeester van 's Gravenliage, schijnt niet lang genoegen van zijn ambteloos leven te zullen hebben. Zijne ongesteldheid is dermate toegenomen, dat zijn toestand als hopeloos wordt beschouwd en het einde spoedig kan worden verwacht. |ierh, retool éiï feuding. Op het Chr. nationaal zendingsfeest, te hou den op 5 Juli a. s. te Heilo nabij Alkmaar, zullen als sprekers optreden, de heeren: ds. C. F. Grone- meijer te Apeldoorn, openingsrededr. A. W. Bronsveld te Utrecht, ds Creutzberg te Arnhem, baron Van Doorn van Westkapelle tc 's-Hage, A. Dijkstra, zendeling te Cheribon, dr. F. Van Glieel Gildemeester te Dalfsen, ds. W. H. Gispen te Amsterdam, dr. A. J. Th. Jonker te Rotterdam, ds. H. V. Hogerzeil te Amsterdam, ds. A. J. Kan te Velp, ds. J. G. Knottnerus te 's-Hage, ds. F. Lion Cachet te Valkenburg, T. M. Looman te Amsterdam, ds. Schuilei' tot Peursum te Alkmaar ds. P. Wagemaker te Hilversum, ds. Wartena te Amersfoort, jhr. Van Weedevan Dijkveld te Utrecht, generaal Von Wrangel auf Lindenberg te Utrecht, ds. P. Van - Wijk Jr. te Enkliuizen, J. Zegers, zen deling te Indramajoe, ds. S. H. Buijtendijk te IJselstein, eerste slotrede, ds. J. M. Snethlage te Haarlem, 2de slotrede. De heeren A. B. H. Funcke en C. Lievense, hoofdonderwijzers aan de Scholen met den Bijbel te Oostburg en Sluis, hebben Woensdag 7 Juni met goed gevolg het na-examen voor «Christelijk Nati onaal schoolonderwijs" afgelegd. l a li b o u h De afdeeling Tiel der Geldersche Maatschappij van landbouw heeft besloten zich tot dc Regeering en de Tweede Kamer te richten met verzoek, om de bepaling van art. 3 van het ontwerp van wet op den kinderarbeid in dier voege te wijzigen, dat het verbod van veldarbeid niet tot 12jarigen leeftijd gelde. De afdeeling is van oordeel, dat de bepaling in het wetsontwerp hoogst bezwarend zou werken voor het landbouwbedrijf, daar bij verschillende werk zaamheden op den akker de hulp van kinderen noodzakelijk is, en zonder schade voor hunne ge zondheid en ontwikkeling kan worden aangewend. Maar al werd ook de genoemde bepaling tot wet verheven, dan zou het schoolgaan van kinderen tot 12jarigen leeftijd in den zomer en den herfst er niet door bevorderd worden, omdat zij in dien tijd toch door hunne oudei's tot werkzaamheden in en voor het gezin worden gebruikt en dus aau de school onttrokken. Volgens den plattegrond zullen de terreinen der Internationale koloniale en uitvoerhandelten- toonstelling, in 1883 te Amsterdam te houden, kolossaal en indrukwekkend tevens ziju. Het eigen lijke tentoonstellingsgebouw toch zal eene lengte hebben van niet minder dan 300 M., of ruim twee en een halfmaal zoo lang zijn als het in aanbouw zijnde Rijksmuseum aan de Stadhouderskade te Amsterdam breed is. Behalve dit gebouw is er nog een nevengebouw, uitsluitend voor de Nederlandsche tentoonstelling bestemd, waarvan de oppervlakte nagenoeg met die van het Rijksmuseum gelijk staat. Verder bevat het ruime terrein, dat deze ge bouwen omgeeft, en dat tot een park aangelegd moet worden, gebouwen voor schoone kunsten, 1 landbouwkundige en andere werktuigen, materialen enz. Voorts een concertgebouw, panorama, verschil lende paviljoenen voor den Koning, de jury, de tentoonstellingscommissie enz., en eindelijk, behalve een restauratie en koffiehuis en een muziektempel door electrisch licht verlicht, Hollandsche, Duitsche, Engelsche en Fransche restauraties en een aquarium. Behalve deze genoemde inrichtingen zijn hier en daar nog een aantal gebouwtjes van kleiner af meting over het terrein verspreid, voor afzonderlijke commissiën, inzenders etc., welke gebouwtjes aan het geheel een zeer behagelijk aanzien zullen geven. Om de afzonderlijke planten in een tuin tegen de aanvallen van slakken te beschermen, is het beste middel, een ring van steen kolen asch er omheen te strooien; de slakken kunnen met haar slibberig lichaam daar niet overheen kruipen. Kalk of roet, die men met hetzelfde doel meermalen heeft aan geraden, worden door regen spoedig weggewasschen en doen dan geen nut meerbij steenkolenasch is dat anders. Ook kan men er met goed gevolg ge bruik van maken tegen de aardvloo, en voor nog menig ander oogmerk in tuinen. Engelsche tuinlui strooien daar, waar vrees bestaat voor een slakken- bezoek, om pas gepote planten een hand vol zaagsel; zij bereiken daarmee twee dingen te gelijkden bodem beschutten zij voor uitdrogen en het onge dierte houden zij op een afstand. landbCi.) Een eigenaardig geval deed zich 1.1. Zondag te Leiderdorp voor de namiddag-Godsdienstoefening kon geen voortgang hebben door totaal gebrek aan hoorders Een der moderne ringbroeders zou preeken. Garibaldi's lijk werd Donderdag onder storm weer op Caprera begraven. Van verbranden schijnt geen spraak meer geweest te zijn. De kist werd ge dragen door eenige tochtgenootcn der landing bij Mar sala en de lijkstoet werd gevormd door den hertog van Genua, enkele ministers, leden der vertegenwoor diging en afgevaardigden van meer dan 300 ver- eenigingen. Toespraken werden aan het graf gehou den door den vice-president van den senaat, Alfieri de Sostegnoden president der kamer, Farinide ministers Zanardelli en Ferraro, en door den heer Crispi. Twee oorlogschepen salueerden het overschot van Garibaldi met kanonschoten. f> h i rn h A ij Denvisch-pacha, de Turksche commissaris, wien de regeling der Egyptische kwesties door den Sultan is opgedragen, is te Cairo aangekomen! Hij heeft zijn intrek genomen in het Ghezireh-paleis, een groot gebouw, dat op het laatste oogenblik nog in ge reedheid werd gebracht voor zijne ontvangst en die van zijn gevolg, dat uit niet minder dan 58 per sonen, waaronder twintig officieren, bestaat. Een groot aantal burgerlijke en militaire overheden, ulema's en leden van de Kamer der notabelen, wachtten den commissaris aan het spoorwegstation op. Van het station tot aan het paleis vormden Egyptische soldaten een dubbele rij. Denvisch-pacha werd goed ontvangen, vooral door de burgerlijke bevolking, die op hem hare hoop heeft gevestigd, om het land te bevrijden van de militaire dwingelandij, welke, thans reeds sedert zoo vele maanden bestaat, en Egypte in zoo groot gevaar heeft gebracht. De militaire partij te Caïro had, bij de komst van het buitengewone Turksche gezantschap, eene demonstratie op 't getouw gezet. Eenige honderden jongens uit het gepeupel (meestal ezeldrijvers en schoenpoetsers der hoofdstad), vergezeld van eenige als werklieden verkleede soldaten, gingen den stoet, toen hij zich naar het Ghezireh-paleis begaf, vooraf onder het aanheffen van den kreetAllah, ver nietig de heidenen! Allah, schenk de overwinning aan den IslamZij lieten dien kreet, bij het voor bijgaan van de woningen of groepen der Euro peanen, van dreigende gebaren vergezeld gaan. De Europeanen lachten om dit vertoon en de in- landsche bevolking haalde verachtelijk de schouders op. Ernstiger echter is de verzekering, in sommige,, telegrammen der Engelsche bladen voorkom»2-

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1882 | | pagina 2