!v' schillende dokken binnengeloopen, lossende niet minder dan zes duizend toekomstige burgers van Amerika. Onder hun getal waren ongeveer 50 En- gelsche bierbrouwers, bestemd voor Philadelphia waar zij een omkeer dreigen te brengen in de tegenwoordige wijze van bierbrouwen. Zij waren van aanzienlijk kapitaal voorzien en hadden het voorkomen van ondernemende en vastberaden lieden. Per Bremer boot arriveerde een talrijk gezel schap Duitsche veeboeren, bestemd voor de vee fokkerij in Texas en elk voorzien van een kapitaal van ongeveer f 2000. De Italia, van Gibraltar, voerde een duizendtal Italianen aan, waarvan velen spoorwegarbeiders en geen gering aantal voddenrapers en bedelaars. B IJK Nr h A N l? De berichten per telegraaf uit de Vereenigde Sta ten ontvangen zijn ernstig en ontmoedigend. De lang verbeide worsteling tusschen werkgevers en werklieden heeft een aanvang genomen en niemand kan zeggen, waar en wanneer zij eindigen zal. Con- ferentien, ter elfder ure gehouden, 1 ïebben geen resul taat gehad en, toen de eerste Juui-ochtend aanbrak staakten duizenden arbeiders in de ijzer- en staal fabrieken van Pittsburg en Wheeling het werk. Dit was^het sein van den]opstand tegen »het kapitaal". In Yirginie, in Ohio, in al de ijzerdistricten tot St. Louis staan de groote fabrieken geheel stil. Pittsburg is het hoofd, het middelpunt der Amerikaansclie ijzerindustrie. In 1880 telde men in de Unie 097 hoogovens, welke 3,070,875 ton gietijzer voortbrachten. Daarvan werd de groot ste helft 1,700,000 ton, in dien staat gegoten. In Pennsylvanië's ijzerdistricten, met Pittsburg en Wheeling, zijn dus de voornaamste pimten der Vereenigde Staten, en het kan daarom geen verwonderiug wekken, dat zij den boventoon voeren. 't Is nauwelijks te gelooven dat het district, dat nu een der nijverste van Noord-Amerika mag heeten, nauwelijks honderd jaren geleden nog een woestenij was. De Virginiaansche kolonisten, die zich vrou wen wisten te verschaffen tegen betaling van hon- tfërd pond tabak per gade, waren de eersten, die in ±619 een hoogoven oprichtten te Falling Greek, niet ver van het sedert lang verdwenen Jamestown. Het behoeft nauwelijks gezegd te worden, dat berichten uit die streken dag aan dag met zorg worden tegemoet gezien, daar een algemeene opstand wel niet uitblijven zal. Die arm is moet slim zijn, dat begrijpt de Sultan van Turkije ook. De Westersche mogendheden, hebben zich tot den Sultan gewend, om een einde aan de wanorde in Egypte te maken. De Sultan en zijne raadslieden, die nog kort geleden zoo vurig verlangden tusschen- beiden te komen, begrijpen nu volkomen het voordeel hunner positie en haasten zichvolstrektniet, te voldoen aan het verzoek der twee mogendheden, (Frank rijk en Engeland) die zich, het kan niet ontkend worden, in een lastigen toestand bevinden. De Sultan is meester van den toestandhij alleen kan de orde in Egypte herstellen, maar hij is verbitterd over de wijze waarop zijne souvereine rechten mis kend zijn, en wreekt zich door kalm de moeilijk heden der Westersche mogendheden aan te zien, mu zij zijn hulp noodig hebben. De Sultan laat eenvoudig de mogendheden zeggen dat een conferentie zoo grooten haast niet heeft. Ik zal Mijne Heeren, zegt hij, mijn commissarissen naar Kaïro zenden, die zullen wel een vergelijk tusschen Arabi-bey en den Onderkoning weten te bewerken. Wacht gij maar zoo lang. u ii i :i .1 si d Vrijdag overleed te Rome een man wiens naam voor weinige jaren op ieders lippen was.. Zijn naam als zijn avontuurlijk leven zijn nauw genoeg aan de geschiedenis onzer dagen verbonden, om een korten blik te werpen op zijn woelen en jagen. Garibaldi werd te Nizza den 4 Juli 1807 ge- oren. Op jeugdigen leeftijd trad hij in dienst bij marine van Sardinië, waar hij zich spoedig om zijue kloekheid deed kennen. Toen Mazzini in 1831 het denkbeeld der Italiaansche wederge boorte door de eenheid des lands toegang tot het volk had weten te verschaften, wieip Garibaldi zich op die gedachte met al het vuur zijner ziel. Be trokken in de samenzwering van 1833, zag hij zich genoopt de vlucht te nemen naar Frankrijk. Hij kwam behouden te Marseille aan, waar hij in zijn onderhoud voorzag door les te geven in de wiskunde. In 1836 begaf hij zich naar Zuid-Amerika, waar hij zijne militaire diensten .Uruguay in den oorlog tegen Buenos-Ayres aanbood. Daar verrichtte hij wonderen van dapperheid. Hij bleef er twaalf jaren. Italië had hij echter niet vergeten, eu toen in 1848 de tijding van de vrijheidsbeweging in zijn vaderland tot hem kwam, zeide hij den Amerikaanschen bo dem vaarwel. Bij zijne terugkomst in Italië was de beweging echter door de Oostenrijkers reeds zoo goed als de kop ingedrukt. Karei Albert wees zijne diensten van de handde voorloopige Lombar dische regeering droeg hem nu wel het bevel op over hare vrijwiligers, maar het was te laat, Het volgende jaar trad Garibaldi in dienst der Ro- meinsche Republiek. Daar handhaafde hij zich een tijd lang tegen de Fransehen, die Rome belegerden en bracht hij aan generaal Oudinot zware verlie zen toe. Endelijk bestormde de Fransche generaal de stad, en deze moest zich overgeven. Garibaldi verliet met 3000 man Rome in de hoop van den vrijheidsoorlog in het noorden te kunnen voort zetten. In die hoop werd hij teleurgesteld. De Oos tenrijkers volgden hem allerwege op de hielen en ten laatste moest bij bij San Marino het overschot van zijn corps afdanken. Hij zelf ontkwam met zijne vrouw en eenige volgelingen in den omtrek van Ravenna, waar zijne echtgenoote in het kraam bed stierf. Van stad tot stad vluchtende, werd hij te Chinavari op last der Sardinische regeering ge vangen genomen. De keus tusschen den kerker en landverhuizing werd hem gelaten. Hij koos het laatste en trok naar Tunis, waar hij echter op het drijven van den Franschen consul niet toegelaten werd. Hij werd nu naar het eiland Maddalena gebracht, waar hij tot 1851 in een soort staatsgevangenschap bleef. Hij vertrok dit jaar opnieuw naar Amerika (New-York), waar v hij kaarsenfabrikant werd, ging van daar naar Californie, werd scheepskapitein en voer naar China en vervolgens naar Peru. 1854 keerde hij terug naar Italië en kocht een deel van het eiland Caprera. Daar wijdde hij zich aan den landbouw totdat het jaar 1859 kwam, dat hem weer met hoop op eene betere toekomst voor zijn vaderland ^vervulde. Door de Piemonteesché regeering tot bevelhebber der Alpenjagers benoemd, overschreed hij den 23sten Mei de Tessino, elf dagen vóór dat de Franschen, de bondgenooten, er verschonen. Zijne overwinning bij Varese op de veel sterkere strijdmacht der Oostenrijkers bracht geheel Lombardije in opstand. Garibaldi kwam evenwel sedert in een moeilijken toestand, maar het hoofdleger der bondgenooten redde hem. De vrede van Villafranca, die aan zoo veler hoop den bodem insloeg, maakte geen einde aan zijne militaire operatiën. Hij ging naar de hertog dommen om er de beweging ten gunste der ver- eeniging met Piëmont te steunen. In 1S60 zag Zuidelijk Italië den onverschrokken man tot zich komen. Hij richtte op zijn eigen naam een korps op om er mede naar Sicilië te trekken, waar een opstand tegen het bestuur van den koning was uitgebarsten. Den 5 Mei scheepte hij zich in bij Quarto met 1000 man op twee stoombooten, die hij in de haven van Genua had weggenomen; hij landde zes dagen later bij Mar sala, sloeg den 15den de Napolitanen bij Calata- fimi en bereikte den 27sten, na eenige merkwaar dige gevechten, Palermo, welke stad hij binnentrok Hij heerschte er als dictator, maar de stad had nog een bombardement te verduren van het kasteel van Castellamare. Den G Juni sloot de koninklijke stadhouder Lanza een verdrag met hem, en de onderwerping van het geheele eiland bood nu weinig moeilijkheden meer aan. Met de verovering van Sicilië stelde Garibaldi zich niet tevreden. Ook Napels wilde hij aan de kroon zijns konings toevoegen. Hij had zijn intocht te Napels tegen den 8en September aangekondigd, en hij kwam er 's avonds van den 7den. nadat de Napolitanen met de steeds verder voortrukkende Garibaldianen op verschillende punten gecapituleerd hadden. Nog leverden de troepen des konings eenige malen slag aan de vrijheidsvrienden, maar zij werden geslagen. De bevolking te Napels riep Victor Emmanuel tot koning van Italië uit, en Garibaldi legde toen de dictatuur neer en keerde den 9 November naar zijn eiland Caprera terug Rome was nog niet vrij, »Rome moet ons zijn", sprak hij, »Rome of de doodGeruimen tijd zocht hij met behulp van zijn koning die stad meester te worden. Hij verklaarde zelfs er niet zonder hem te willen heengaan. Maar van liever lede begonnen de gematigde gevoelens bij hem te wijken, en ten laatste gaf hij gehoor aan den raad van heethoofden om ondanks de regeering zijns land naar de eeuwige stad te trekken. In 1862 bracht hij een korps vrijwilligers bijeen en ging met hen op weg. 't Was een korte en ongelukkige tocht. Bij Aspromonte werd hij geslagen dpor Pallavicini, den kommandant der koninklijke troe pen. In dit gevecht werd hij door een kogel zwaar aan den voet gewond en moest hij zich overgeven. Dr. Nélaton werd uit Parijs ontbonden om den kogel er uit te halen. Garibaldi werd tot lid van het parlement ge kozen, waar hij echter -zelden verscheen en waar hij geen schitterend figuur maakte. Nog eenmaal deed Garibaldi eene poging om met zijne vrijwilligers Rome te bemachtigen. Het was in 1867. De onderneming mislukte evenzeer. De pauselijke troepen, versterkt met de Fransche sloegen hem bij Mentana. De afstand van Savoie en Nizza heeft hij nooit aan zijn regeering kunnen vergeven. In de laatste jaren, toen er voor Italië niets meer te veroveren viel, lag liij dan ook steeds met haar overhoop. Maar de koning in persoon bleef hem veel liefde toedragen, en ieder vergaf veel aan den man, die zooveel voor zijn land gedaan had. Het bezit van Savoie en Nizza, dat de Fransche regeering, tot loon van haar hulp aan den koning van Sardini in 1859, zich verzekerd had, weerhield Garibaldi niet, Frankrijk in 1870 le hulp te komen in den oorlog. Hij trachtte in Frankrijk een gueriila- oorlog tegen de Duitschers te voeren, maar hij was met gelukkig. Zijn roem ontleent hij niet aan zijne krijgsbedrijven op Franschen bodem. lï a i' e r I ij k e Stand. Grij|isKerRe. (Van 131 Mei.) Gehuwd geene. Bevallen: Marinnessen, geb. Labruijere, z. C. Hubregtse, geb. Frasse, d. Overleden geene. ~niAN DELS B ERiOHTE IN Graanmarkten enz. Rotterdam, 5 Juni. De aanvoer van Granen was onbeduidend. Tarwe twintig cents lager. Overigens alles onveranderd. Prijzen van Efiecten. Amsterdam, 3 Juni 1882. staatsleeningen. Ne. en CertiÜe. N. W. Sell, dito dito dito dito dito dito dito Obi. 1S78 f 1000 België. Certificaten Frankrijk. Origin. Inschr. Hongarije. Obllg. Leening 1867 fl, 120 5 dito Goudleening .5 dito dito fi. 500 .6 Italië. Cert Adm. Amsterdam 5 üostein. Obi. Mei-Uov. .5 dito Febr.-Ang. .5 dito Jan.-Juli .5 dito A pril-Oct. .5 dito d.to Goud ,4 Polen. Obl. Schatkist 1854 4 Poitugal Obligation Btl. 1853-1880 'i dito dito 6e Ser. 1878 pd. st. 100 6 Ru land. Oblig. Hope C. 1798-1815 5 Certific Inschr. 5e serie 1S54 5 Dito dito 6e serie 1S55 5 Obligatiën 1862 .5 dito 1864 1000 .5 dite 1864 pd. st. 100 ,5 21/- pet. 685/a 4 103'/, 103»/, 93'/, 79»/is 63 64 M»/, 53'/, 95V„ 53'/, 7=7 91»/, 87'/»

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1882 | | pagina 3