lurli, 5ffheo! tz £5aiJ:ir GEMENGDE BERICHTEN. De Bijbel zal buil de Bijbel blijven, onverwrikt en onverwaterd. Een verklaring, dan vooral moedgevend, indien men let op de geboorte-geschiedenis dezer formule en op den heiligen juichtoon, toen ze doorging. Er waren eerst twee openiën, en zie, met teedere, broederlijke liefde heeft men op bedachtzame wijs vooraf dit struikelblok weggenomen en is arm in arm op de vergadering verschenen. En toen eindelijk de formule er doorging, ver keerde blijkbaar heel de vergadering onder den diepen indruk, dat er een acte de foi, een daad van belijdenis had plaats gegrepen, die het eigen geloof sterkte en hope voor de toekomst schonk. Er was, met dankerkentenis mag het geconsta teerd, stellige beslistheid en toch ook geestelijke verheffing. Na dit groote feit deed het er minder toe, dat C. N. S. wel een eenigszins andere physionomie toonde. Het verslag dient dan ook afgewacht, eer men over den loop dezer vergadering een oordeel kan vellen. Reeds het feit echter, dat een Vergadering van Christenbroeders, die ééns op een jaar saamkomen, zulk een aanmerkelijk deel van hun tijd over de uitdrukking van xverdachtmakend courantengeschrijf' konden verpraten, toont dat de geestelijke thermo meter er minder hoog stond. Dat d§ vergadering de woorden van den Heere Jezus uit Matth. 18 1517»Indien uw broeder tegen u gezondigd beeft, ga heen en bestraf hem tusschen u en hem alleen", gansch averechts heeft uitgelegd, als golden ze ook publieke bespreking der belangen van het Godsrijk, was in dien kring jammer. Ook dat ze de levenskwestie voor onze scholen met den Bijbel bijna ongemerkt glippen liet, is geen teeken van bezield, veerkrachtig leven. Maar dit alles doet er niet toe. Het resultaat is dan toch, dat die Vereeniging, die verreweg den meesten invloed op de scholen heeft, zich beslist en mannelijk uitsprak, en dat op de andere 'vergadering althans geen tegen-votum op het hoofdpunt doorging; en hiermede kunnen we voorshands tevreden zijn. Voeg hier nu bij, dat ook de heer Gerretsen, van de Christelijke Normaalschool te Nijmegen, zijn smart heeft betuigd over zijn ellendige boekenlijst en hoop op betere dingen heeft gegeven, dan mag dunkt ons, als generale uitkomst geconstateerd, dat het onweder, voor zoover het losbrak, heerlijk den dampkring heeft verfrischt, en, voor zoover het niet losbrak, zonder schade aan te richten, voorshands om-, zoo niet afdreef." Voor het bedrag, beuoodigd voor de stoomvaart op AVest-Indië, ad f 1,200,000, is thans ingeschre ven voor f 773,500. De ondernemers stellen thans voor, de Maat schappij te constitueeren, onder de uitdrukkelijke voorwaarde, dat het ontbrekend kapitaal gevonden worde, door het plaatsen van aandeelen,'waartoe zij ouder hunne medewerking bereid zijn en zoo noodig, door het sluiten eener Obligatieleening voor het ontbrekende bedrag, op voorwaarden aan de goed keuring der aandeelhouders te onderwerpen. Een treffend sterfgeval heeft Vrijdag in Den Haag plaats gehad. De voorzitter van den Hoogen Raad der Neder landen, mr. C. H. Gockinga, die denzelfden dag noo- de zitting van dat rechtscollege presideerde, werd des middags ten 1 ure, op weg naar huis, in de Eerste Wagenstraat plotseling ongesteld. Nauwelijks was hij de woning van den heer M. binnengetreden, waar hem op zijn verzoek een glas water werd verstrekt, of hij stierf in de armen van den bewoner des huizes, die hem op de meest lief derijke wijze opgenomen en onmiddellijk genees kundige hulp ingeroepen had. De neneesheeren konden slechts den dood van den ach tens waardigen man, tengevolge van eene •beroerte, constateeren. Het lijk werd kort daarna per brancard naai de woning van den overledene overgebracht. Opmerkelijk mag het genoemd worden, dat zijn voorganger onder nagenoeg gelijke omstandigheden overleed. Beroepen te Oostkapelle ds. A. A. Schouten, pred. te Rhoon. Beroepen te Yerseke de heer C. H. Gallen- bach, candidaat te Nijkerk. Bedankt voor het beroep naar Arnemuiden en naar Westkapelle door den heer C. H. Callenbach, candidaat te Nijkerk. Gisteren nam Ds. P. K. Dommisse, predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Biezelinge afscheid met Matth. 28 26. Sluis, 4 Juni. De heer C. J. Lammerinck, van Prinsenhage overgekomen, is in de voormid daggodsdienstoefening van heden tot zijn dienstwerk alhier ingeleid door zijn schoonvader, den heer L. J. van Rhijn, em .-predikant te Doetinchem, naar aanleiding van 2 Corinthe 4 5. Des namiddags deed de bevestigde zijn intrede met de woorden van Efeze 2 20. Beide godsdienstoefeningen werden door eene talrijke schare bijgewoond. In de Donderdag te Leeuwarden gehouden algemeene vergadering van de Vereeniging voor christelijk nationaal onderwijs werden al de op de agenda gebrachte punten afgedaan. Omtrent het voorstel van de hoofdcommissie, om zich tot den Koning te wenden, om art. 05 der wet op het lager onderwijs in dier voege te wijzigen, dat de bevoegd heid om onderwijs in vreemde talen te geven, even als onder de wet van 1857, ook kan worden ver kregen door hen, die nog niet in het bezit zijn dei- akte van hoofdonderwijzer, werd eene commissie van onderzoek benoemd (de heeren Pierson en Bijleveld, met het recht een derde lid te assumeeren). Ten aanzien van den wensch van de hulpver; eeniging Amsterdam, dat worde aangewezen welke middelen het best kunnen worden aangewend tot opleiding van aanstaande christelijke onderwijzers, werd geen bepaald besluit genomen, doch het bezigen van alle geoorloofde middelen aanbevolen. De hulpvereeniging Rotterdam werd verwezen naar de hoofdcommissie met haar verzoek, dat déze zich late gelegen liggen aan de bewerking van een handboek voor de christelijke paedagogie en gedu rende eenigen tijd eene door haar te bepalen som beschikbaar te stelle ten behoeve van die bewerking. Aan de hoofdcommissie werd, naar aanleiding van een door haar gedaan voorstel, opgedragen zich met de directiën der christelijke normaalscholen te Nijmegen en Doetinchem in betrekking te stellen over het bezoeken, ten minste eenmaal in het jaar, van die inrichtingen door eene commissie van drie leden, ten einde een onderzoek in te stellen naai den godschenstigen en zedelijken grondslag, waarop het onderwijs gegeven wordt, en voorts zoo doenlijk zich aangaande het gedrag en de vorderingen der kweekelingen te overtuigen. Eindelijk betuigde de vergadering hare instemming aan de vroeger reeds medegedeelde stellingen van de hoofdcommissie omtrent de onderwijskrachten over de school, de aanstelling van onderwijzers, de, opleiding van kweekelingen en het collecteeren voor christelijke scholen. Op den eersten Pinksterdag werd te Aarden- burg 'bij een winkelier eene lade opengebroken en daaruit geld gestolen, en den volgenden dag van een vrachtwagen sigaren, krenten enz. weggenomen. In den laatsten tijd kwamen dergelijke diefstallen aldaar meermalen voor, zonder dat men de daders kon vinden. Eindelijk echter is dit de politie ge lukt; twee broeders, van welke de oudste twaalf jaren telt en die reeds G dagen gevangenisstraf heeft ondergaan, hebben bekend de verschillende dief stallen gepleegd te hebben. Een gedeelte van het gestolen geld was nog in hun bezit. De werkzaamheden aan den stoomtram Ber gen op ZoomTholen worden thans met kracht voortgezet. Met het leggen der rails is men, van het station uitgaande, reeds tot in de Zuivelstraat gevorderd. Ook van Tholen uit worden de rails gelegd, zoodat de aansluiting spoedig zal volgen De geheele afstand is juist een uur. De verpachting der oesterperceelen in de Oorter-Schelde bezorgt een groote levendigheid in Bergeu-op-Zoom. Het aantal vreemdelingen is zoo groot, dat er geen plaats in de logementen te krijgen Is. De waarde der perceelen is dermate gestegen, dat er onder zijn, die het dertig en veertigvoud opbrengen der vorige verpachting. Was eenige jaren geleden de meekrapteelt in Anna Pauwlona geheel gestaakt, thans is men daar mede weder begonnen, omdat de verfstof, die tot vervanging van de meekrap gebruikt wordt, niet volkomen aan het doel beantwoordt. De gewassen staan over het algemeen uitmuntend te velde en beloven een goeden oogst. Een arbeider uit Alphen aan den Rijn, die zich in het land begaf om een jong kalf, dat eenige dagen bij de moeder geloopen had, weg te halen, werd door zes koeien aangevallen en op afgrijselijke wijze zoodanig gewond, dat men voor het behoud van zijn leven vreest. Dezer dagen werd het Broekerhuis aan den Amstelveensclien weg te Amsterdam, nabij het Von delspark, geopend. Het is, wat zijn uiterlijken vorm betreft, hoofdzakelijk ontleend aan de Vlaamsche en Duitsche renaissance. Het is een sierlijk huis, opgetrokken van rooden baksteen, dat behalve de zoldering twee verdiepingen heeft. Het inwendige beantwoordt, wat de betimmering betreft, geheel aan het smaakvolle uiterlijk. In dat huis is thans de beroemde verzameling vanmej. Fseegeres, van Broek in Waterland, bij eengebracht, aangevuld met zeer veel merkwaardigs en van historische beteekenis uit vroeger eeuwen. Het is een levend beeld van het huishoudelijk le ven onzer 17e en 18e eeuwsche Hollanders. De berichten uit New-York betrekkelijk de landverhuizing- trekken tegenwoordig aller aandacht en het enorme aantal inkomende landverhuizers wekt in geen geringe mate de verbazing op. Wanneer het cijfer van de tot dusver daar aan gekomen emigranten in vergelijking gebracht wordt met dat over een zelfde periode van verleden jaar, dan wordt het dadelijk duidelijk, dat de uittocht uit Europa dit jaar aanmerkelijk die van verleden jaar of eenig ander jaar zal overtreffen. Nimmer te voren werden de onderscheiden stoombootlijnen zoo bestormd om beschikbare ruim te voor ^passagiers en ook nimmer te voren was het gehalte van clen aankomenden landverhuizer, over het algemeen genomen, beter dan thans. Hoe wel op dezen regel vele uitzonderingen worden aangetroffen, is het nogtans een feit, dat meer kapitaal wordt aangebracht door den tegen woordi- gen landverhuizer dan door dien van voorheen. Het beste bewijs daarvan leveren de wisselkantoren te New-York, die tegenwoordig aanzienlijk meer zaken doen in het inwisselen van vreemde gelden dan in vorige jaren en nagenoeg eene begrooting kunnen opmaken van het kapitaal, dat gemiddeld door elk aankomende wordt aangebracht. Een verslag daarvan door een der ambtenaren van Castle Garden gegeven zegtDe emigratie uit Nederland wordt met den dag sterker en het is juist de Hollandsche emigrant, dien men hier het liefst ziet aankomen, omdat het meerendeel hunner tot de landbouwende klasse behoort. Bijna allen zijn bestemd voor Iowa, Minnesota en Nebraska en hebben bij aankomst goud en zilver in te wisselen of wissels op vertröuwbare huizen in New-York. Uit Duitschland komt meer de handwerksklasse, als timmerlieden, bankwerkers, die op kosten van de Unie, waartoe zij in hun eigen vaderland be- hooren, derwaarts worden gezonden om hun lot te verbeteren. Hun getuigenis is als uit n mond dat de toestand in Europa voor den handwerk man onhoudbaar wordt door de lage werkloon Op een morgen in het eerst van Mei waren stoombooten met hunne levende lading in de

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1882 | | pagina 2