Nieuwe Goesche Courant, Ch r tel ij k-his tor is c h blad voor Zeeland. 1882. Dinsdag 6 Juni. BIMENLAND. N°. 912. IET ZUIDEN, Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs pe* drie maanden francof 1,50. Enkele nommers- 0,05. UITGAVE VAN P. G. WIJ TH AR, le lliddelbuig Wed. A. C. JORGE, te Goes. Prijs der Advertentiën: Per regel 10 ets.; Familie-berichten van 16 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per regel. Agent voor Dordrecht en Omstreken: de heer LI. J. KOEBRUGGE. Oostburg. Dinsdag 30 Mei, op den 3den Pinkster dag, was het voor de vrienden van 't christelijk onder wijs alhier een blijde dag. De Christelijke school, zoo lang begeerd, was tot verbazing der tegenstan ders, die zulk eene toewijding, zulk eene offervaar digheid voor de school met den Bijbel niet hadden vermoed, gereed. En, al mocht ook het flinke front met het School met den Bijbel" in kloeke letters er op, voor menigen wandelaar over de markt te Oostburg een aanstoot zijn in dezen tijd van afwijking, waarin ook onze Heer en Heiland Jezus Christus in waarheid »een steen des aanstoots en eene rots der ergernis" blijkt te wezen, toch was de school Dinsdag avond om 5 uur over bezet met eene schare, waarvan verreweg het groot ste deel niet uit ijdele nieuwsgierigheid, maar met warme belangstelling was opgekomen. Nadat Ps. 89 7 en 8 gezongen en Ds. K. W. Huistijn met gebed de feesture geopend had, las hij Ps. 103 en heette allen, die van Oostburg en elders opgekomen waren, hartelijk welkom. Hij schetste daarop in korte trekken de geschiedenis van de oprichting dezer school met den Bijbel als nawer king van het volkspetitionnement, als vrucht van geloof en gebed. Hij herinnerde aan den strijd,'die de Vereeniging Immanuel in haar streven tot op richting dezer school had doorstaan, aan den spot, waaraan zij zelfs eens in de kolommen der Mid delburg sche courant had blootgestaan. Toch had de Heere wonderlijk geholpen en wel mocht vooral in de treffende wijze, waarop de oude Pastorie der Hervormde gemeente, thans tot chris telijke school verbouwd, in handen der vereeniging »Immanuel" overging, worden getuigdde mensch wikt, maar God beschikt. Ja, waar de school nu er stond, moest met ootmoedige dankerkentenis worden beledenDit is van de Heere geschied, en het is wonderlijk in onze oogen. Daarop richtte de heer Huistijn het woord tot den nieuwbenoemden Hoofdonderwijzer, den heer A. B. H. Funcke, wees hem op het gewicht zijner taak maar ook op het heerlijke zijner roeping en beval hem aan in de welwillendheid der gemeente. Treffend was het oogenblik, waarop de vergadering, nadat de heer Funcke bevestigend geantwoord had op de vragen, door Ds. Huistijn namens de veree- nioing »Immanuel" gedaan, over dezen nieuwen christelijken onderwijzer 's Heeren zegen afsmeekte door staande te zingen Psalm 134 3. De heer Funcke nam daarop het woord, om allereerst de vereeniging Immanuel en de vrienden van 't christelijk onderwijs dank te zeggen voor het vertrouwen in hem gesteld en de vriendschap, die hij reeds had mogen ondervinden. Hij schetste korte trekken, hoe hij zijne taak wenschte op vatten en sprak den wensch uit, dat huis en ïool mocht samenwerken tot lieil en zegen der Lieren, tot uitbreiding van Gods Koninkrijk. Hij beval zich in allerwelwillendheid en voorbede aan. Hierna werden neg hartelijke woorden van sym pathie en opwekking gesproken door de heeren Lievense, Van Bruggen en Brouwer, onderwijzers aan de Christelijke scholen te Sluis, Groede en Domburg, terwijl de heer B. de Die Sr. namens de vereeniging Immanuel den president der ver eeniging Ds. Huistijn, dank zeide voor zijn hulp en steun in de oprichting dezer school en, waar weldra, door vertrek naar elders, de vereeniging zijne voorlichting zoude missen, wenschte hij den scheidenden vriend en broeder Gods besten zegen toe, een wensch en bede, waarmede ook de ver gadering instemde door het zingen van Ps. 1343. Ds. Huistijn sprak ten slotte enkele gevoelvolle woorden van dank en droeg vervolgens in een vurig dankgebed de jeugdige stichting op aan Hem, die niet laat varen de werken zijner handen. 't Was eene gezegende ure. De geest van't Pink sterfeest werkte bezielend en in menig hart was de juichtoon gewektDe Heer heeft ook te Oostburg groote dingen gedaan, dies zijn wij verblijd. De collecte, aan 't eind der feestviering gehouden, be droeg f 59,88. Stelle de Heere deze derde «School met den Bijbel" in Zeeuwsch Vlaanderens Westelijk deel tot een rijken 836 inwoners van het kanton Oostburg hebben zich tot de Staten van Zeeland gewend met be zwaren tegen het thans vigeerende reglement op wegen en voetpaden. Het eerste artikel, waartegen adressanten opko men, is 86, dat in 1 zegt »Op kunstwegen mag niet worden gereden met den korten dissel." Art. 89 b, schrijft voor: -dat wielen van mallejans eene vellingbreedte moeten hebben van minstens 15 centimeters". Art. 99 2 bepaalt: »dat geleiders van rij- of voertuigen, lastdieren enz. zich daarvan niet mogen verwijderen, zonder een ander het opzicht daarover te hebben overgedragen." Verder hebben adressanten als bezwaren tegen 101, luidende: »Als twee of meer paarden naast elkander voor den wagen zijn aangespannen, moet van kruislijnen worden gebruik gemaakt." »Deze bepaling is niet van toepassing op ver voer van en naar den akker, en evenmin op dat van landbouwwerktuigen naar en van het veld". De bezwaren tegen al deze bepalingen worden breedvoerig, op technische en practische gronden, ontwikkeld in het adres, dat aldus eindigt »Moohten adressanten, mijne heerenu hiermede voldoende hebben opgegeven de gronden voor hunne bezwaren en mochten zij daardoor bij uwe vergade ring de overtuiging hebben opgewekt, dat het wen- schelijk is het reglement te herzien en voornamelijk daaruit weg te nemen, de voorschriften vervat in de artikelen 86, 87, 895, 99 en 101. »Dit doende, zoudt gij een belangrijken dienst bewijzen aan het binnenlandsch verkeer, bijzonder aan de bewoners van het voormalig 4e en 5e dis» trict dezer provincie. »Zij verzoeken u dit daarom met verschuldigden eerbied. »Gij zoudt belemmeringen opheffen, die nu oorzaak zijn dat vele der gewone Belgische afnemers van granen, vlas en meer andere artikelen, veel minder dan vroeger de door hen gekochte producten zelf komen afhalen, omdat hunne wijze van vervoer en bespanning niet overeenkomstig het reglement is en ze terecht-bezwaar maken, hun materiaal overeen komstig in te richten. En ook in dit opzicht dus zoudt ge het internationaal verkeer en het belang van adressanten bevorderen." Zaterdag heeft de verpachting der oesterbanken van No. 131a tot No. 169 opgebracht f 82.867. De verpachting zal waarschijnlijk Donderdag afloopen. De tegenwoordige pacht loopende tot 1 April 1885 bedraagt in hoofdsom ruim f 21000. Ver moedelijk zal nu voor hetzelfde terrein 3 ton gouds worden betaald. De beer G. A. Blindenbach, veearts te Cortgene, is als zoodanig benoemd te Zierikzee, in plaats van den heer C. Mazure. De provinciale veearts 2e kl. E. L. van Mervennee wordt voorloopig belast met den dienst in Noord-Beveland. De Minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de commis- siën die, gedurende één jaar, eindigende 1 Augus tus 1882, belast zijn met het afnemen van de examens van apothekers-bediende, zullen zitting houden te Middelburg op Woensdag 7 Juni en te Utrecht op Maandag 12 Juni e. k. en volgende In ons vorig nommer maakten we reeds melding van de twee vergaderingen die zich de bevordering van christelijk onderwijs ten doel stellen. Ook de Vereeniging van Christelijke onderwijzers en Onderwijzeressen in Nederland hield Dinsdag te Leeuwarden hare 29ste algemeene vergadering. Daar werd o. a. de volgende verklaring aangenomen. »De Vereeniging van Christelijke Onderwijzers en Onderwijzeressen verklaart, overeenkomstig artt. 2 en 3 van de statuten, den Bijbel te erkennen als door den H. Geest ingegeven, onfeilbaar en van God delijk gezag en dus ook historisch betrouwbaar." Be Standaard zegt het volgende van deze ver klaring en van de vergadering voor Christelijk Nationaal »Metterdaad het is hartverheffend te weten, dat zulk een geest onze Christelijke dflfcwgzers nog bezielt! Hier geen aarzeling, geen schoorvoetend stamelen maar kloek en mannelijk spreken.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1882 | | pagina 1