Nieuwe Goesche Courant, Chris tel ij k-his tor inch blad voor Zeeland, BINNENLAND. Sl A*aici uajj u fw uni. UIDEN, Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten8 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs per drie maanden francof 1,50, Enkele nommers- 0,05. UITGAVE? VAN P. G. WIJT8AS, ie Hiddelbuig en Wed. A. C. 1)8 JONGE, le Goes. Prijs der Advertentiën: Per regel 10 ets.Familie-berichten van 1 8 gels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per regel. Agent voor Dordrecht en Omstreken: de heer H. J. KOEBRUGGE. Van twee verschillende zijden komt heden eene oproeping tot ons ten behoeve van de verdrukte en vervolgde Russische Joden. De Nederlandsche vereeniging voor Israël heeft naar aanleiding van de gruwelen in Rusland be dreven, een woord gericht tot de Nederlandsche Christenen. Na egne uiteenzetting van den tegenwoordigen toestand volgt dit woord op zijn pas Maar, is er voor deze mishandelingen geen oorzaak? Heeft Israël niet in den laatsten tijd misbruik gemaakt van zijne positie Heeft het niet in de pers, zoowel als aan de beurs en voor de balie een ontkerstenenden invloed uitgeoefend op zijne Christelijke omgeving Heeft het niet minachtend en smadelijk gesproken over het Christendom Vervolgt het niet zelf zijne eigene zonen en dochteren, die door Gods genade in hun Messias hebben leeren roemen En zijn ook n Duitschland en Rusland geen ongerechtigheden geschied van de zijde van Israel Hebben zij niet Waarom nog meer? gij die zoo spreekt. Waarom het zondenregister van Israel nog breeder ontrold Ach, wij weten het, helaas ook wel', hoe diep Is rael gezonken is. Dat volk heeft zijn Koning ver worpen, en nu, »vele dagen zittende zonder Koning, en zonder vorst, en zonder offer, en zonder opge richt beeld, en zonder efod en teraphim" (Hos. 3 vs. 4), doolt het rond, vervreemd van het leven Gods. En daarom kan het ons immers niet ver wonderen, wanneer wij den treurigen geestelijken toestand van Israel ontwaren. Maar geeft dit dan ons, die meerdere genade van God ontvangen heb ben, het recht om uit de hoogte op Israel neder te zien, het te veroordeelen of te mishandelen 9 Immers neen En getuigt de ontkerstenende invloed van Joden op Christenen niet veel meer tegen de laat sten dan wel tegen de eersten? Dat het zoo worden zou, is voorspeld in de rolle der Profetie. Zacharia heeft er van gewaagd, dat het huis van Juda en het huis Israels »een vloek onder de Heidenen" zouden zijn en een andere profeet heeft getuigd»het overblijfsel van Jakob zal zijn onder de Heidenen, in het mid den van vele volken, als een leeuw onder de bees ten des wouds, als een jonge leeuw onder de schaaps kudden dewelke, wanneer hij doorgaat, zoo ver treedt en verscheurt hij, dat niemand redde." Dit woord voor Israël waaruit hartelijke sym pathie spreekt, eindigt aldus Wat wij wénschen te doen, is het uitspre ken onzer verwachting, dat ook deze beroeringen zullen medewerken, om den dag van Israels toekomst te verhaasten. Nog nooit is aller oog zoo op Jeru zalem gevestigd geweest, als in deze dagen. Wel zijn eenige duizenden der vervolgde Russische Joden naar Amerika getrokken, maar de stroom der emigranten naar de nieuwe wereld is gestremd. Een clirijven van den Secretaris van het Mansion Housefonds (zie Hope Israëls 1882 No. 4) bericht, dat het Comité tengevolge van zeer dringende mede- deelingen uit Amerika, verhinderd wordt Russische vluchtelingen te ondersteunen, om naar New-York te vertrekken, behalve in die gevallen, waarin de personen geschikt geoordeeld worden voor emigratie naar Amerika. Hieraan wordt toegevoegd, dat ook in Engeland voor iederen tak van arbeid meer krachten zijn dan gebruikt kunnen worden, zoodat, daar ook andere landen in Europa geen geschikte opname kunnen verleenen, op de waag: »waar moeten die vervolgde Joden heen?" geen ander antwoord overblijft, dannaar hun eigen land, naar het land der vaderen, naar Palestina! Dat antwoord is door een deel der Joodsehe pers reeds lang op allerlei wijze bepleit. Vele plannen zijn ontworpen; vele vercenigmgen ter bevordering der kolonisatie van Palestina door Joden zijn opge richt, en, na ernstig onderzoek van de toestanden in Palestina, is men in den laatsten tijd tot han delen overgegaan. Vooral in Rumenië openbaart zich te dezen opzichte goed georganiseerde kracht. Reeds zijn eenige duizenden Joden naar hun land teruggekeerd. En vele anderen wachten slechts, totdat zij in staat gesleld worden, uit het land der ballingschap, in waarheid »een diensthuis" heen te gaan, om rust te zoeken in het land, door God aan Abraham en zijn zaad tot eene bezitting ge geven." Er is nog een andere oproeping voor deze zaak. Aan de „vrouwen van Nederland" is door den hoogleeraar Harting de volgende oproeping gericht: Gij weet aan welke gruwelen de Joodsehe be volking op vele plaatsen in Rusland heeft bloot gestaan, en, indien gij het nog niet ten volle weten mocht, lees dan het kleine vlugschrift, bevattende Meededeelingen van het comité ter ondersteuning der hulpbehoevende Israëlieten in Ruslandonderteekend: J. C. van Marken, president; J. C. Matthes, secre taris en A. C. Wertheim, penningmeester, dat door de Gebr. Binger te Amsterdam aan de overige comité's op aanvrage kosteloos wordt verstrekt. Wanneer gij die mededeelingen gelezen hebt, dan zult gij begrijpen, waarom ik mij meer bepaaldelijk tot u wend. Vrouweneer is beleedigd, vrouwenliefde moet ter hulpe komen. Gelukkig begint in Rusland zelf eene betere strooming zich een weg te banen. De Keizer heeft gesproken. Hopen wij, dat Zijne Majesteit overal in zijn rijk gehoorzame dienaars zal vinden, die zijne bevelen zonder aarzeling uitvoeren en dat zoo voor goed een einde wordt gemaakt aan eene ver volging, die een ware schande voor onze 'eeuw is. Maar, zelfs al mocht die hoop vervuld worden en dit einde nabij zijn, de reeds te weeg gebrachte ellende is onnoembaar. De Iraëlietische, voor een groot deel verarmde bevolking in Rusland bedraagt drie en een half millioen zielen! Duizenden vluch telingen, van alles beroofd, trekken de grenzen over om, zoo mogelijk, in een ander land, rust en veilig heid te vindenduizenden anderen zijn op weg of staan gereed om hen te volgen. De grensplaatsen van Oostenrijk zijn overvuld door die ongelukkigen. De middelen om hen te helpen, ofschoon ruim toe vloeiende, niet het minst door de milddadigheid hunner eigene, meer begunstigde geloofsgenooten in Engeland, Amerika, Frankrijk, Duitschland, Oos tenrijk en in ons land, zijn op verre na niet toerei kend om in den nood van allen op afdoende wijze te voorzien, ook niet nadat talrijke christenen zich bij hunne Israëlitische landgenooten hebben aange sloten en hunne penningen geofferd op het altaar der algemeene menschenliefde, die geen geloofs- of rasverschil kent. Gelukkig ontbreekt het in ons gezegend vaderland, dat, ofschoon klein van omvang en politiek van geringe beteekenis, toch eene groote zedelijke macht kan uitoefenen, omdat het meer dan menig ander en grooter land de zetel is van het edelste deel der hedendaagsche beschaving, niet aan mannen, die de eischen van deze begrijpen en, waar anderen haar in het aangezicht slaan door middeleeuwsche vooroordeelen te doen herleven, optreden om, zij het dan ook slechts door het geven van een goed voor beeld, de rechten en plichten der menschheid te handhaven. Op een groot aantal plaatsen van ons vaderland zijn reeds comité's ter ondersteuning der hulpbe hoevende Russische joden verrezen; en dit getal zal voorzeker nog aanmerkelijk toenemen, nu het Amsterdamsch comité is opgetreden als centraal- comité voor Nederland. Welnu vrouwen van Nederland! sluit u bij ons mannen aan, hetzij door uwe giften aan de reeds bestaande comité's te schenken of hetgeen wel licht in dit geval nog de voorkeur verdient door het oprichten van eigene comité's, die zich met de inzameling van die giften belastenDie oprichting zal tevens eene zeer ernstige zedelijke beteekenis hebben. Zij zal zijndie van een levend protest van Nederlands vrouwen, voortgesproten uit veront waardiging over de barbaarsche, van beestachtige ruwheid getuigende behandeling, die anderen vrouwen, en meisjes iu een zich beschaafd noemend land is aangedaan Nog eens herhaal ik het, maar met meer nadruk: hier kan de schandelijk beleedigde wouweneer al leen door betoon van hulpvaardig© en medelijdende wouwenliefde jegens de ongelukkige slachtoffers of hare overgebleven betrekkingen op waardige wijze worden gewroken. Be Standaard deelt, betreffende de gisteren te Leeuwarden gehouden vergadering van Christelijk Nationaal Schoolonderwijs het volgende mede Woensdagavond te 7 ure had er een bidstond in de Hervormde kerk plaats, geleid door Ds. van Toorenenbergen van Groningen, naar aanleiding van Joh. 2031, over de waarheden^ door de Hervorming aan 't licht gebracht, de onveranderlijke grondslag der Vereeniging.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1882 | | pagina 1