'Nieuwe Goesche Courant, Christelijk-historisch blad voor Zeeland 1382. Donderdag I Juni. De eerste en de zestiende eeuw. BINNENLAND. HET ZUIDEN, Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond teil 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs pe* drie maanden francof 1,50. UITGAVE VAN P. G. WIJ TH AS, te .Middelhui g en Wed. A. C. DE JONGE, te Goes. Prijs der Advertentiën: Per regel 10 ets.; Familie-berichten van 16 regels ƒ1,Iedere regel ineer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per regel. Agent voor Dordrecht en Omstreken: de keer 11. J. KOEBRUGG-E. Gaarne voldoen wij aan het verlangen van vele -onzers lezers, en schrijven we in het nummer, dat tegen een christelijken feestdag uitkomt, een woordje ter afleiding van de wereldsche zaken, of aanleiding gevende om op die zaken het licht van het feest te doen vallen. Zijn de feestdagen voorbij, dan hervatten we onzen dagelijkschen arbeid. Onze christelijke dagbladpers volgt nog niet de gewoonte der Amerikaansche, om voortdurend den nagalm te doen hooren van het op zondag in de kerk ge sprokene. De eerste poging daartoe is ten onzent in 't Westen ondergegaan. Nu echter gevoelen we ons gedrongen, na het Pinksterfeest nog een woord te wijden aan den apostolischen tijd, en wel omdat onlangs in een blad als het onze ofschoon door veel waardiger en vaardiger pen geschreven het Christendom ■■fan dien tijd, in één veelzeggenden volzin, is be sproken op eene wijze, die ons tot ernstig protest noopt.. Wij kunnen ons geen christen voorstellen, die niet bij het lezen en overdenken van de Hande lingen der Apostelen een zeker verlangen, een zeker heimwee gevoelt naar de eerste christentijden, die tijden van betooning des geestes en der kracht. Een van Spurgeons evangelisten moge op de aanmerking, dat de Schrift slechts vier evangelis ten kent, en op de vraagwat dan de thans zich evangelisten noemenden zijn, zeer gevat hebben ge antwoord wij zijn de handelingen, geen van de uitbreiders der kerk, in welke der latere eeuwen ook, heeft zich gelijk durven stellen met de eerste getuigen, op welke het pinkstervuur was nederge daald. De waardigsten onder de predikers ^n her vormers van alle tijden hebben nooit gewaagd het woord van Hand. XV 28 het heeft den Heiligen Geest en ons goed gedacht, tot het hunne te maken. Slechts de aanmatiging der pausen klom tot die hoogte. Het zitten aan de voeten van den Heer en van de apostelen, was ten allen tijde de begeerte van de vroomste godgeleerdenterugkeer tot het een voudig en krachtig geloof der eerste christenen, het streven van alle voorloopers en helden der her vorming. Maar nu zagen we, weinige dagen geleden, het Christendom der apostolische eeuw voorgesteld als embryonisch, in tegenstelling van het rijk ontwik keld geheeten Christendom der hervorming Embryonisch Als eene kiem, als een nog ongeboren wezen in den aanvang zijner ontwikkeling! Er zijn trekken van groote overeenkomst tusschen het Christendom van de apostolische eeuw en dat der hervorming. Het terugkeeren tot de zuivere bron, het toegankelijk maken dier bron voor ieder, die lezen kon en ooren had om te hooren, deed in t hervormingstijdperk vruchten des geloofs groeien en rijpen, die met de vruchten der eerste eeuw kon den vergeleken worden. Maar hetgeen een Duitsch dichter zong van de verhouding der gemeente tot den Heiland: Hij het hoofd, en wij de leden, Hij het licht, en wij de schijn, drukt beter onze waardeering uit van de heerlijkheid des eersten tijds, vergeleken bij den glans van de schoonste jaren in latere eeuwen, dan het woord embryojiisch tegenover rijk ontwikkeld. Niemand kan volhouden, dat het geloof van her vormers en hervormden hooger stond dan dat van apostelen en eerste christenen. De uitstekendste godgeleerden uithet tijdperk der hervorming trachtten, hetzij in breedvoerige predikatiën, hetzij in kort saamgevatte belijdenissen, niets anders dan de bedoeling, den juisten zin weder te geven van de Schriften uit de apostolische eeuw. Verre zij het van ons de doorgaande werking des Heiligen Geestes in de gemeente te miskennen. De Geest werkt steeds, gaven des geloofs, der predi king, der voorbede en vele andere mededeelende. "Wij betreuren het zelfs, dat vele Christenen weige ren te erkennen, dat die Geest ook gaven des lieds aan verscheidene dichters van de latere eeuwen ge schonken heeft. Wat wij echter lezen in de door den Geest zeiven ingegeven 26e verzen van Joh. XIV en XV: de Trooster die zal u alles leeren, en zal u indachtig maken alles, wat ik u gezegd heb die zal van mij getuigen, deze woorden geven geen aanleiding om te denken aan een meer ontwikkeld Christendom, vijftien eeuwen na den apostolischen tijd te verwachten. Volgden in den tijd der hervorming proeven van bijbelvertaling en psalmberijming elkander even snel op als later de ontdekkingen van oude hand schriften der bijbelboeken, geen betere vertaling of berijming, geen juistere tekstlezing, hoe dank baar door de gemeente aanvaard, is óóit met meer vreugde begroet dan de toetreding der duizenden, in de apostolische eeuw uit de macht der duisternis getrokken, en overgezet in het koningrijk van den Zoon. Een embryonisch Christendom in de eerste eeuw. Een rijk ontwikkeld in de zestiende. Laat ons eens even op darwinistische, laat ons eens even op moderne wijze doorredeneeren. Welk een overrijk ontwikkeld Christendom dan in de negentiende eeuw Wij hooren ons reeds een scherp klinkend halt toeroepen, gevolgd door den als gebod luidenden raad: drie eeuwen terug. Goed. Maar dan ook met een ontvankelijk gemoed gehoord naar de stem der hervormers, die hunne tijdgenooten terugvoerden naar de bron, ontsprongen in de apostolische eeuw. Eene stem in qns hart is het de stem der verleiding, of die des Geestes? verandert het woord des dichters in Toen het licht, en nu de schijn. Wij gevoelen behoefte :aan meer dan schijn, aan meer dan licht. Aan warmte. En die straalt ons voornamelijk toe uit de eerste eeuw. Het eenige, wat ons uit dien tijd als embryonisch tegenklinkt, is de uitspraak van den apostel Pau- lus, als hij zichzelven, in vergelijking met de andere apostelen, een ontijdig geborene noemt. Maar het licht, dat hem snellijk omscheen, maar de aanraking des discipels, die hem de schellen van de oogen deed vallen, vooral het woord des Heeren, dat rechtstreeks tot hem kwam, hebben zijn christendom zoo rijk en rijp ontwikkeld, dat een woord, door zijne pen driemaal herhaaldde rechtvaardige zal uit het geloof leven, in de eeuw der hervorming het oude licht op nieuw deed op gaan. Wat Calvijn het hart der kerk heeft genoemd, berust zeker, niet het minst op de geschriften van den zich nederig bij een ontijdig geborene verge lijkenden apostel. Oostburg, 31 Mei. De school met den bijbel der vereeniging »ImmamueV[ alhier, werd gisteren ingewijd, en is heden met 28 leerlingen geopend. De Zeeuwsch-provinciale tentoonstelling en wed strijd voor nijverheid, te Goes te houden, vindt voort durend den meesten bijval. Reeds is van den Kroon prins het bericht ingekomen, dat Z. K. H. f 50 beschikbaar stelt voor eene medaille, en er is ge gronde verwachting, dat dit vorstelijk voorbeeld door anderen zal worden gevolgd. Het departement deE Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft eene som van f 20 beschikbaar gesteld voor het garan tiefonds, en wat het voornaamste is, de toezegging van inzendingen is zoo toegenomen, dat men nu reeds bijna een aantal van driehonderd telt. De Vereeniging voor volksvermaken heeft beslo ten, ter gelegenheid der tentoonstelling eenige feesten te geven. De zomervergadering der vereeniging van Burg. en Secretarissen in Zuid- en Noord-Beveland zal den 22 Juni a. s. te Kloetinge gehouden worden. In de vergadering zal door elk der volgende heeren het bij hunnen naam vermelde vraagpunt ter be spreking worden ingeleid lo. De heer mr. J. G, De Witt Hamer, burg. van Goes Hebben de bepalingen van de artt. 126 en 127 der Gem. wet ook eenig practisch nut, indien zij worden uitgevoerd bij niet opvolging van de voorschriften der artt. 177 en 178 dièr wet Met andere woorden :Zou de rechter eene'plaatselijke strafverordening, door Burg. en Weth., of door den Burg., of, in opdracht van den Comm. des Kon., door een ander college of persoon, vastgesteld, bij overtreding van een harer voorschriften, moete toepassen

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1882 | | pagina 1