npF W BINNENLAND." |UrIt, Sthool eiï bending. GKMENGDE BERICHTEN. BUITENLAND t _-u^xx oeh°" -Vd%<r,f>"a^^T--v/vieziekte veroorzaakt, Sgenosffen «moderne heksen" maakt, juist f^er zoo weinig op den bezemstok gereden wordt Wanneer zal men inzien, dat in het eeren van Gods geboden, dat in de vreeze des Heeren het beginsel der wijsheid is In de dagen van de apostelen bleek reeds het Evangelie eene beschavende en ontwikkelende kracht in het oude heidendom. In onze dagen be schaaft en ontwikkelt het Evangelie de diepst on kundige heidenen. De moderne beschaving en ont wikkeling kan echter nog geen straatjongens in toom houden, te midden van een zich op bescha ving en ontwikkeling verheffend kunstminnend publiek. Hoe zelfs een Meng het had, omstuwd door zijne getrouwen te Rotterdam, weten we en hoe onont wikkelde, minbeschaafde Zeeuwsche orthodoxen zich jegens hem gedroegen getuige het volgende uit de Goesc/ie Courant Een groot deel, zoo niet liet grootste deel van die hoorders bestond uit aanhangers der z. g. kerkelijke partij, die. daardoor een ferm bewijs leverden van niet 6chnw te zijn om eens te gaan daar, waar een ander licht ntstoken zou worden dan hetgeen hun steeds wordt voorgehouden. Zij toonden daardoor meer belangstelling don zoovelen, die afwezig waien, en wier belangstelling in dergelijke zaken langzamerhand plaats heeft gemaakt voor totale onverschilligheid. Al ware het alleen om te toonen, dat men in Zeeland het beginsel van vrij spreken en denken hoog in eere houdt, hadden wij gaarne daar meerderen gezien, die op andere punten steeds voor vrijzinnig doorgaan. In verschillende dagbladen leest men het vol gende »Iu een Zaterdag jl. ten huize van deu heer van Lynden gehouden ministerraad is, naar men in den Haag beweert, door de Ministers besloten, aan den naderen wensch des Konings te voldoen, om tot den terugkeer van Z. M. het bewind te blijven voeren." Aangezien niets voorspelt dat na de terugkomst van Z. M. de politieke toestand zal veranderd zijn, twijfelen wij er geen oogenblik aan of het kabinet van Lijnden zal met een plaats vervanger voor den heer van Goltstein zijn taak voortzetten. Treffend is dan ook alsof deze verwachting algemeen ware de weinige belangstelling die in 't algemeen wordt ontwaard. De Standaard gaf de volgende treffend juiste pho- tografie van den toestand van het oogenblik sWe leven te midden van een ernstige politieke crisis. Het Kabinet geeft het op, en niemand durft meer op Hollands toekomst een stellige profetie wagen. Die crisis duurt reeds weken. En let er nu eens op, hoe weinig die crisis door heel het land, door de Kamer, door de pers, door de ministers en zelfs door nog hooger ge steld wordt. In het land bekreunt bijna niemand er zich om. De pers zwijgt of leutert. Een der ministers is reeds naar het buitenland op reis. En de Koning reisde naar Arolsen. Aan niemand voor dit alles een verwijt, voor niemand een berisping. Mits ge maar toestemt, dat in Engeland zulk een behandeling van zaken on denkbaar zou zijn. Bloedarmoê in het politieke aderweefsel." Prof. J. A. C. Oudemans schrijft aan liet TJtrtchhch Dagblad «Donderdag-avond, den 18n Mei, is het mij het eerste gelukt de komeet van Wells met liet bloote oog tc zien, als een zeer klein lichtvlekje. Den volgenden avond, 10 Mei, kon ik, tc middernacht, ook° de richting van den staart met het bloote 00o' onderkennen. Men moet daartoe echter nauw keurig met de plaats bekend zijn, waar men de komeet zoeken moet, en op een plaats staan, waar men door geen enkel licht, zij het nog zoo ver, gehinderd wordt. In den kijker deed zich de kern der komeet voor als een sterretje van de zevende grootte. De richting van den staart bevond ik te 10l/a uur 160,8 beoosten het noorden (den 16a Mei 29°, 7). Men ziet dus, dat de rich ting van den staart vrij sterk verandert, hetgeen met de veranderde richting der komeet ten opzichte der zon overeenkomt. Toch is die richting niet juist van de zon afgekeerd, maar zonderling genoeg helt de staart met betrekking tot de van de zon afgekeerde richting over naar de zijde, waai de komeet zich naar toe beweegt. Deze was name lijk den 16 Mei 30°, 9, den 19 Mei 20°, 9 De rich ting van den staart verschilde hiervan, den 16 Mei 1°, 2, den 19 4°, 1. »De komeet staat nu schuins links onder Cassi opeia en gaat in deze richting eiken dag omtrent twee graden voortzij zal dus dagelijks te midder nacht lager staan, en dus alleen op plaatsen te zien zijn, waar men den noorder-horizon tamelijk vrij heeft." Het Journal de O and spreekt met lof van den spoed, waarmede onze Waterstaat de nieuwe wer ken voor verbetering van het kanaal van Gent naar de Schelde tot stand tracht te brengen. Men hoopt alles in 1884 gereed te hebben. De gisteren te Amsterdam gehouden vergadering van de Zuid-Afrikaansche Vereeniging was niet druk bezocht. Er werd voornamelijk beraadslaagd over het voorstel van het bestuur om iemand uit te zenden ten einde persoonlijk zich op de hoogte, der toe standen te stellen en betrekkingen met Transva- lers aan te knoopen. Nadat verschillende wenken waren gegeven ten opzichte van de eischen die daarbij behooren in acht genomen te worden, nam de vergadering een voorstel aan van prof. Spruyt, volgens hetwelk een een of meer personen naar Zuid-Afrika zullen worden uitgezonden en aan het bestuur het man daat wordt verstrekt de benoeming daartoe te doen. Tot leden van bestuur werden gekozen de heer Hamelberg te Arnheip, prof. De Louter te Utrecht, Lion Cachet te Valkenburg, prof. Fabius en mr. H. L. Drucker te Amsterdam. De beer Timmer vestigde ten slotte de aandacht van het bestuur op de wensclielijkheid om pogingen te doen opdat bij de aanstaande koloniale tentoon stelling Zuid-Afrika en speciaal de Transvaal goed vertegenwoordigd worde. Het saldo in kas bedraagt f 16,445.06. Beroepen tot predikanten bij de N. H. G. te Amsterdam, ds. TI. W. Van Loon, pred. te Mep- pel, dr. J. A. Gerth Van Wijck, pred. te 's-Hage, en ds. K. W. Vethake, pred. te Leeuwarden. De bouw van eene elfde kerk voor de Ned. Herv. Gemeente aan de Stadhouderskade te Am sterdam, die in eigen beheer wordt uitgevoerd is gestaakt, daar voor de voltooiing de benoodigde gelden nog niet zijn gevonden. En dat in het rijke, ondernemende, vooruitstre vende Amsterdam. Treurig teeken des tijds Dinsdagnamiddag werd eene koe van P. G. te Biggekerke door een bliksemstraal doodelijk getroffen. Maandag is op den z. g. achterweg van ITans- weert naar Kruiningen een jongeling door den bliksem getroffen en onmiddellijk gedood. De Zaterdag jl. te Goes belegde vergadering der Vereeniging tot Weezenverplening voor Zuid- en Noord Beveland heeft geen voortgang kunnen heb ben dewijl er, behalve de Secretaris, slechts een lid was opgekomen. Eerlang zullen de slaapwaggons ook op de lijnen Amsterdam—Berlijn en VlissingenBerlijn in dienst worden gesteld; het plan bestaat om, zoowel op die lijnen, als op die van Amsterdam- Parijs, er ook restauratiewaggons aan toe te voegen. Heden heeft in het groote renperk bij Epsom eenige uren rijdens Zuid-westelijk van Londen, de beroemde jaarlijksche wedren plaats. Een gezelschap van twaalf Middelburgers is Maandag avond met de mailboot van Vlissingen vertrokken, om op echt Engelscbe manier, met een gezelsckaps-rijtuig, ge trokken door een stevig vierspan en beladen met al het noodige tot sterking van den inwendigen menseh, den feestdag te midden der heuvels van Epsom door te brengen. Geen beter gelegenheid is zeker te bedenken om binnen korten tijd een on vergetelijk tafereel van het Britsche volksleven te aanschouwen als zulk een uitstapje. M C.) Voor het vergunningsrecht om sterken drank te verkoopen in de Witte Sociëteit en de Tent in het Bosch, te 's-Gravenhage, moet f 3900 worden betaald. Men heeft dikwijls meenen op te merken, en het schijnt dan ook hoogstwaarschijnlijk, dat kleine trek vogeltjes hun groote reizen op de ruggen 'van hun meer bevoorrechte broeders maken en een voor val dat kort geleden in Saksen-Weimar plaats bad, pleit weder voor deze opvatting. Een zwerm groote trekvogels geraakte bij het overvliegen van een boscb in wanordeeen groot deel der luchtreizigers scheen vermoeid te zijn en tot rusten te willen overgaan, terwijl het duidelijk was, dat de aanvoerder zich daartegen verzette. De rijen werden verbroken en de vogels vlogen luid schreeuwend rond en door elkaar. Plotseling zag men een zwerm kleine onkenbare vogeltjes zich van de ruggen der groote verheffen en piepend en klagend rondfladderen. Deze oproerige beweging duurde echter slechts eenige minuten en toen de aanvoerder daarop zijn volgelingen blijkbaar weder tot hun plicht had teruggebracht en met krachtige gelijkmatige vleugelslagen voortwiekte, ordelijk dooi de anderen gevolgd, lieten ook de kleinere beestjes zich weder op de verschillende ruggen nedervallen. Het is eigenaardig, hoe ook in de dierenwereld het begrip van het ruilen van diensten schijnt te bestaan en dan ook zeer mogelijk, dat de kleine passagiers hun overtocht als 'tware betalen door diensten van huiselijken aard te verrichten, bijv. door het schoonhouden van ongedierte van de ruggen hunner dragers, zooals wij dat ook de spreeuwen bij de schapen zien doen daar het an ders ook onbegrijpelijk zou zijn en in strijd met het natuurlijk egoïsme der dieren, dat deze kleine last posten gedurende de geheele reis, rustig medege voerd zouden worden. Het Franschê Kabinet staat op het punt zijn hoogst bekwame minister van Financiën, Léon Say, te ver liezen. Maandag bestreed deze in de Kam er het in over weging nemen van het wetsvoorstel betreffende de belasting op het gedistilleerd, daar dit jaarlijks 180 millioen aan de schatkist zou ontnemen, doch niettegenstaande zijn krachtige oppositie besloot de Kamer met 278 tegen 155 stemmen, het voorstel in overweging te nemen. Naar aanleiding van dit besluit diende de minister zijn verzoek om ontslag- in bij den minister-president, ten einde het over te brengen aan Grevy. Men verwacht evenwel, dat hij, na diens weigering om het aan te nemen, zijn verzoek zal intrekken. Het Engelsehe Parlement houdt zich onledig met de behandeling der lersche dwangwet en de wet op achterstallige pachters. De aanneming van deze ontwerpen is verzekerd, maar of er Ieren zijn die door de weldaden der regeering zullen bekeerd wor den, mag- betwijfeld worden. De oprichter van het Land verbond Davitt, sprak in eene deze week ge- houdene openbare vergadering de volgende merk waardige woorden «Gering en duister is mijne afkomst, mijn stand. Ik ben de zoon van een Ierschen boer, wien in een Iersch armhuis door het lersche landheerstelsel §en onderkomen werd geweigerd, en van eene lersche moeder, die in de straten van Engeland moeaté loopen bedelen om een stuk brood voor mü. Doch""

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1882 | | pagina 2