Nieuwe Goesche Courant, Christelijk-historisch blad voor Zeeland* 11582. Donderdag 2d Mei. Beschaving en Ontwikkeling. HET ZUIDEN, Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en "Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs pe~ drie maanden francof 1,50. Enkele nommers- 0,05. UITGAVE VAN P. G. WIJTMAN, te Hiddelboig en Wed. A. C. DE JONGE, le Goes. Prijs der Advertentiën: Per regel 10 ets.; Familie-berichten van 1—6 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per regel. Agent voor Dordrecht en Omstreken: de heer M. J. KOEBRUGGE. Toen er op al te ruwe wijze te Rotterdam tegen de predikatiën van den heer Meng geprotesteerd werd, vertelden de verontwaardigde «liberale" bla den, dat zij aangeboord werden door een beschaafd en ontwikkeld publiek. Wij hebben over die beti teling van Meng's hoorders even de schouders op gehaald, en verder als brave Zeeuwen het hoofd gebogen voor de beschaving en ontwikkeling onzer Hollandsche landgenooten. Onder ons toch heerscht altoos de tot nederigheid stemmende meening, dat, zooveel grooter Holland is dan Zeeland, zooveel grooter en rijker de Hollandsche steden zijn dan de Zeeuwsche, ook de beschaving cn ontwikkeling in Holland die in Zeeland overtreffen. Toch durfden wij vermoeden, dat aan de hoorders van den heer Meng door hunne Hollandsche ge- westgenooten, en gelijken in beschaving en ont wikkeling, al bij voorbaat, zoo op 't gevoel af, een pluimpje gegeven werd, omdat zij kwamen luisteren naar iemand, die zich kantte tegen het oude geloof. Want toch, ongeloof getuigt van meer beschaving en ontwikkeling dan geloof, en zoo kon 't zijn, dat in bet beschaafd en ontwikkeld Rotterdam, de hoorders van den heer Meng tot de fijnste bloem der be schaafden en ontwikkelden behoorden. Wij waren nu verleden week in de gelegenheid zeiven te hooren. De heer Meng trad te Goes op, niet in eene gewone spreekbeurt, voor welke hij zich te midden van allerlei drukte van catechisatie en huisbezoek nauwelijks kon voorbereiden, maar op een vooruit bepaalden dag, en in overleg met eenige heeren, die hem wenschten te hooren, voor wie hij dus zijne beste preek van 't plankje nog eens kon overzien of omwerken. 't Wordt ons, minbeschaafden en minontwikkelden, dikwijls kwalijk genomen, dat wij ons zoo weinig met het beschavende en ontwikkelende bezighouden. Wij moeten echter verklaren, dat wij onzen tijd beter kunnen besteden dan met luisteren naar het geen uit «liberalen", moderen en atheïstischen hoek komt. Als er echter eens een boek uitkomt, dat geroemd wordt wegens bet bevatten van belang rijke resultaten der moderne wetenschap, als er eens een spreker optreedt, die een der eersten onder de vooruitstrevenden wordt genoemd, dan willen wij gaarne hooren hoever het zoeken naar de waarheid reeds gevorderd is, en nemen er den tijd voor, om ons wat op de hoogte te stellen. De meest aanstootelijke uitvallen van clen heer Meng lieten we onvermeld. Er zijn van die dingen, van welke men niet gemakkelijk los kan komen, als zij eenmaal eene plaats in ons geheugen ver worven hebben, en die door den Satan worden ge bruikt, om er ons in de heiligste oogenblikken mede kwellen. Daarom heeft het aanhooren en over- ertellen van ongeloovige uitersten altoos zijne be- kelijke zijde. et doet ons genoegen dat de Goesche Courant ook de ergste grofheden onvermeld liet, en er tevens rond voor uitkwam, dat de heer Meng haar is tegengevallen. Ontgaven we 't ons, of soms bescha ving, ontwikkeling, moderne opmerkingsgave ons ontbraken, om den heer Meng te volgen, der Goesche Courant kan het zeker daaraan niet ont breken. Zij beeft het daarin zoover gebracht, als een Zeeuwsch blad bet brengen kan. Over Meng's be schaving en ontwikkeling spreekt zij, zooals wij zouden spreken over een ongeoefenden oefenaar. Ziehier eenige harer opmerkingen: Over het geheel zijn wij teleurgesteld., of liever is de heer Meng ons tegengevallen. Een leidende ge dachte ontbrak aan zijne voordracht; hij sprong van den hak op den tak, wat een getrouw weergeven van het geheel hoogst raoeielijk maakt, en alles deed ons denken aan een pogen om Multatuli na te volgen, ter wijl taal en stijl met die van onzen grooten denker niet te vergelijken waren. Nieuws hoorden wij niet, maar wel veel algemeenheden. Wij hadden liever gewild dat hij ons nader had uitgelegd, hoe bij den atheïst de leer der natuurlijke zelfbeschouwing, de bron der zeden zich openbaart hoe die hem kracht geven kan. Hij had dan, wat ons betreft, al die uitweidingen op ander, kerkelijk ter rein gerust kunnen nalaten. Die kennen wij alle genoeg, en bekeerlingen maakt men daardoor nietwel ver krijgt men die door op te wekken tot eigen nadenken. Wij vreezen dan ook dat het goede beginsel, hetwelk aan zijn voordracht ten grondslag lag, verstikt wordt door den stroom van ruwe en aanstootgevende bijzon derheden Wij weten nu dat hij zich, evenals zoovelen, in wie hij dit ten sterkste afkeurde, scherpe, ja zelfs grove uitvallen jegens andersdenkenden veroorlooft. Dien weg te verlaten zal in het belang wezen van de goede zaak, die hij meent voortestaau. Beschaalde en gekuischte taal zal meer indruk maken, dan ruwe bespotting. Wat '\ebben wij nu te denken van de beschaving en ontwikkeling van het Rotterdamsch publiek, dat de prediking van den heer Meng volgde Neen, laat ons liever vragen wat hebben we te denken van den baast, met welken alles, wat zich tegen het geloof verzet, als beschaafd en ontwikkeld wordt voorgesteld Beginnen enkelen in te zien, dat alles, wat als beschaafd en ontwikkeld wordt aangediend, niet beschavend en ontwikkelend werkt, zij, die te Middelburg publieke muziekuitvoeringen geven, zijn nog niet tot inzicht daarvan gekomen. Met kracht en geweld wil men het volk door muziek veredelen, en vei'schaft het ten slotte niets anders dan eene welkome gelegenheid tot luidruchtige lolletjes en straatrumoer. Pas is er ééns in 't openbaar muziek gemaakt, of 't begint weer klachten te regenen. Meent men waarlijk het volk tot kalmte te stem men door 't spelen van walsen en operamuziek Meng sprak over de bron der zeden, maar zoolang men de volkszeden leiden en heiwormen wil, put tende uit de bron van danszaal en schouwburg, zullen de zeden er niet beter op worden. Op zulk een wijze leert men bet volk geen eerbied, zelfs geen eerbied voor 't kunstgenot van beschaafde en ontwikkelde muziekliefhebbers. En 't volk zal nog minder eerbied leeren, ja oneerbiediger worden jegens 't zich fatsoenlijk ge dragend deel van 't publiek en jegens de politie, als de raad word opgevolgd van »ook een bemin naar van muziek", die als uiterst middel aanraadt de muziekuitvoeringen te doen houden op Zondag. Hoe meer de eerbiediging van den door God ver ordenden Rustdag vervalt, hoe meer de eerbied des volks, ook voor menschen, zal achteruitgaan. Wordt erkend dat het gemeentebestuur de muziek voor een deel betaalt, dan komt het geld uit den zak der burgerij, en een groot deel dier burgerij stelt er prijs op, dat de Rustdag geëerbiedigd worde. De beschaafde en ontwikkelde beminnaar van mu ziek, die een remedie aanraadt, erger dan de kwaal, meent dat het zondags^zcaarf tot andere en betere gedachten stemt. Nog wekt de Zondag bij velen, huns ondanks, betere gedachten op, maar niet het gewaad. Men lette eens op, hoe het op zijn zondags uitgedost publiek zich op de aanstaande Pinksterdagen en op de naderende kermis gedragen zal. 'tis of voor velen op het zondagspak het karakteristieke woord vergunning geschreven staat. Ten allen tijde is onderwijs als een der voor naamste middelen tot beschaving en ontwikkeling aanbevolen, en 'tis met het onderwijs, dat de be schaafden en ontwikkelden bij uitnemendheid boven mate in de weer zijn. Maar als 't voor de heeren komt Wij hebben opgaven voor ons van twee vereeni- gingen die voor Christetijk Nationaal Schoolonderwijs, welke alleen zulk onderwijs tracht te bezorgen aan hen, die 't begeeren, en die voor Volksonderwijs welke, steunende op den staat, heel het volk wil dragen op hare arendswieken, of sluiten in haar klauw. Eerstgenoemde vereeniging ontving, in het in October jl. geëindigde dienstjaar, de som van f40,888, laatstgenoemde bracht het, met buitengewone krachts inspanning tot instandhouding van haar weekblad, tot f 4,800. En met de opbrengst van Christelijk Nationaal is nog niet alles genoemd, wat van christelijke zijde voor het onderwijs gedaan wordt, want de vereeni ging voor Gereformeerd Schoolonderwijs breidt jaarlijks den kring harer werkzaamheden uit. Wanneer z uilen toch de oogen eens opengaan Wanneer zal men algemeen gaan inzien, dat de ongeloofsprofeten eene armzalige figuur maken Wanneer zal men met den lieer Bientjes (Gids, April '81) en met den heer Schuurbeque Boeije gaan inzien, dat onze jongens en meisjes op den verkeerden weg geleid worden door overmaat van beschaving en ontwikkeling? Wanneer zal men met Jan Holland gaan inzien, dat het najagen van wereldsch vermaak en kunst-

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1882 | | pagina 1