TE P GKMK N(iitT 1)KRiGü'i EN.^ BUITEN!, A N 0 oeüandeld apologetische studiën over het O. ëenover de aanvallen der moderne schriftcritiek. Kef. prof. Hoedemaker te Amsterdam. 2. Moet de verzegeling door den Heiligen Doop naar het Doopsformulier der Ned. Geref. kerken in Voorwaardelijken of in een stelligen zin worden opgevat Ref. dr J. A. Gerth van Wijk te 's Hage. 3. Moet er een uitwendig kerkverband zijn tus- schen de bijzondere kerken, en in hoeverre heeft het voor kerken, die daarin geplaatst zijn, bindende kracht Ref. prof. Rutgers, te Amsterdam. 4. Mogen in de Geref. kerken bij de eatechisa- tiën andere vraagboeken gebruikt worden, dan die door de kerk zijn ingevoerd Ref. dr. C. C. Schot, te Tholen. De algemeene synodale commissie heeft haar voeij aars vergadering geopend. Zij bestaat uit de heeren J. J. L. Luti, president, G. Bruna vice-pre sident, B. A. Overman, secretaris, en de gewone leden, J. C. Verhoeff, Mr. M. Crommelin, H. Steen berg, Mr. J. C. Bergsma, J. Douwes en Dr. C. C. von Reeken. Heden namiddag barstte een hevig onweder boven Middelburg los. De Korenmolen »de Koning bewoond door D, Nijpjes, aan den Veerschen weg werd door een bliksemstraal getroffen, en ging in een uur tijds in vlammen op de belendende schuur is behouden. In de N. R. C. is het volgende staaltje van een onderwijzers-benoeming te lezen De vorige week zou te Eede de benoeming plaats hebben van een hulponderwijzer. Er was slechts één sollicitant, die vroeger bij vacature de school had waargenomen. De Raad was voltallig. Een dei- leden vroeg het woord en verklaarde tegen de be noeming van den sollicitant te zijn, omdat hij in Eede geen verteringen maakte en zijne jaarwedde zou komen ten bate van Sint Kruis, waar hij zijne woonplaats zoude nemen. Een tweede lid had een ernstiger bezwaar. Tijdens de waarneming dei- school had de sollicitant slechte versjes van bui ten laten leeren, zooals Roosje van Bellamy. Een derde eindelijk kwam met het groote bezwaar voor den dag; de sollicitant was protestant! Hier op volgde de stemming slechts 1 stem verklaarde zich voor. G stemmen tegen. De sollicitant is dus niet benoemd. Te Rijsen werd voor eenige dagen een dag- looner de som van f 118, waarvoor hij zijne koe verkocht had, ontstolen. De man was radeloos en wist niet hoe weer aan een koe te komen. Ten einde raad, wordt er besloten ecne waarzegster te raad plegen, om alzoo den dief in handen te krijgen. Dit wordt natuurlijk nogal gauw rond verteld, en wat gebeurt nu Nog vóór hij een onderhoud met de bewuste waarzegster heeft-, ligt zijn geld, in een papiertje gewikkeld, op een hoop aardappels op een deel. De dief, niet minder goedgeloovig- dan zijn slachtoffer, had waarschijnlijk lont geroken en was misschien bang dat zijn naam door het onder houd met de waarzegster aan 't licht zou komen. Zaterdag middag is te Amsterdam aan het Centraal Station aangekomen een Amerikaansche slaapwaggon, zooals er eenige door de Hollandsche Spoorwegmaatschappij en de Exploitatiemaatschappij zijn aangeschaft om te loopen tusschen Amsterdam en Parijs. Zij zullen geplaatst worden te Amsterdam in den trein die te 5,5 uur nam. naar Parijs vertrekt, aan komst te Parijs 5,35 uur voorm. en te Parijs in den trein, die des avonds te 10,45 uur naar Amsterdam gaat en daar den volgenden dag te 12,2 uur aan- aankomt. Het meerdere, te betalen voor een plaats in de »sleepingcar" boven een plaatskaart le klasse, be draagt van Amsterdam naar Parijs of omgekeerd, 16 frank, van Amsterdam naar Brussel of omge keerd, G frank, van dc tusschenstations af, waar die trein stil houdt, bedraagt, het surplus evenveel. Bij aankomst te Parijs behoeven de reizigers den »sleepingcar" niet onmiddellijk te verlaten, doch kunnen op een behoorlijk uur opstaan. In Het Noorden vindt men het volgende versje Gij die zoo ijvert tegen 't exploitecren Van kinderen voor huisgezin of danglijksch brood: Beperk toch ook eens dut onmatig leercn. Put minstens evenzeer de jonge hersens doodt. De houten steiger en aanlegplaats van de London Chatham and Cover Spoorwegmaatschappij te Queens- boro is Vrijdag namiddag om vier uur verbrand. De vlammen barstten met zulk geweld uit, dat niets kon gedaan worden om ze te stuiten. De lange sterke steiger, die op dikke balken en palen rustend uit de rivier oprijst, werd met station, goe derenloodsen en douane-kantoor geheel verbrand. De schoone boot van de Maatschappij Zeeland, de Prins Hendrilcwerd, dank zij der waakzaamheid en vlugheid van kapitein en bemanning, bijtijds losgemaakt en met nagenoeg geen schade van het vlammend havenhoofd verwijderd. De grootte van het gevaar blijkt nog uit de omstandigheid dat een klein zeilschip, de brigantijn Consus, niet bij tijds verwijderd kon worden en een prooi der vlam men werd. De brand barstte uit in het station en de sterke Oostenwind dreef de vlammen over den steiger. De beambten, die in de goederenloodsen aan de Westzijde waren, moesten eveneens door ijlings de vlucht te nemen hun leven redden. Zij konden noch geld noch boeken redden en moes ten de goederenwagens aan de vlammen overla ten. Indien, meent men, de nieuwe asbest-verf slechts gebruikt ware, zouden loodsen en station er beter zijn afgekomen, doch de steigers waren met creosoot doordrongen, wat de vlammen aanmoedigde. De regeeringsambtenaren uit de dokken te Sheer- ness hielpen krachtig met drijvende stoomspuiten en verhinderden dat drie slachthnizen voor het afmaken van geland vee vernield werden. De steiger en het station kostten der spoorwegmaatschappij 60.000 pond sterling. Voor de booten van en naar Vlis- singen zal waarschijnlijk de vSkeernes-pier tijdelijk gebruikt worden. Voorloopig gaat nu de dienst over Dover. Bismarcks tabaksmonopolie, zijn geliefd ideaal, is reeds gevonnisd. De commissie heeft het ontwerp gisteren verworpen met 21 tegen 3 stemmen (vier leden waren aanwezig). Dat aldus het eind moest wezen, viel niet te betwijfelendoch dat dit resul taat zoo spoedig reeds zou verkregen worden, was minder algemeen voorzien. Het Engelsche Lagerhuis is met 383 tegen 45 stemmen tot de tweede lezing der Iersche dwangwet overgegaan. De Onderkoning lord Spen cer, krijgt daardoor een schier dictatoriale macht om, zonder juries hoegenaamd, door een vliegende rechtbank in hoogste instantie te laten rechtspreken over allen, die verdacht worden van vreesaanjaging, opruiing, samenscholing, onwettig bezit, aanranding, geheime genoodschappen, het houden van revo lutionaire vergaderingen enz. enz. Men weet, dat de Porte aan hare vertegenwoor digers in het buitenland eene circulaire heeft doen toekomen, waarin zij tegen het zenden van het Engelsch-Fransch eskader naar de Egyptische wa teren prostesteert In dit stuk wordt in de eerste plaats mededeeling gedaan van de gelijkluidende verklaring der Engelsche en Fransche ambassadeurs, dat hunne regeeringen oorlogschepen naar Egypte zouden zenden en der Porte verzochten, zich van elke inmenging in Egypte te onthouden, opdat de toestand tot geene verwikkelingen mocht voeren, onder verzekering dat door zulk een maatregel geen inbreuk hoegenaamd op de souvereine rechten van den Sultan gemaakt wordt. Said-Paclia zet daarop de zienswijze der Turksche regeering uiteen en voegt er bij»Het is ons onwrikbaar besluit, het status quo te handhaven, rust en orde in Egypte te ver zekeren. Wanneer het zenden der vloot geen ander doel heeft dan de bescherming der Europeesche be volking, komt aan de Porte als souvereine macht het recht toe, voor orde en veiligheid te waken. Wel staat het aan Frankrijk en Engeland vrij zijne onderdanen te beschermen, maar dit recht mag niet zoover gaan om de bescherming zelf ter hand te nemen en tot dit doel hunne eskaders te zenden naar de Egyptische wateren, welke den Sultan toebehooren. Wij zien niet in, welke over wegende reden tot een zoo gewichtig besluit als het zenden der vloot kan geleid hebben. In het ver trouwen op de rechtvaardigheid der mogenheden,-. willen wij er bijvoegen dat het, zelfs ingeval van noodzakelijkheid, eenig en alleen aan het souve reine gezag toekomt, om de noodig bevonden maat regelen te verordenen en uit te voeren, wel te verstaan in overleg met de groote mogendheden. In de circulaire wordt verder nog nader het recht der Porte tot tusschenkomst en handhaving var het gezag des Onderkonings betoogd. De Porte erkent, dat vooral Frankrijk en Engeland belan gen in Egypte te verdedigen hebben; maar wan neer die belangen bedreigd worden, behoort de Porte in de allereerste plaats daarvoor opgeroepen te worden, en is zij ook bereid, zich te allen tijde met de overige mogendheden dienaangaande te verstaan. Eene vreemde tusschenkomst zou aan het gezag van den Sultan afbreuk doen. Een der Fransche schepen wordt heden gewacht, een der Engelsche is reeds aangekomen. De gevolgen der schandelijke mishandelingen, waaraan de Israëlieten in Rusland blootgesteld zijn, doen zich in Rusland reeds levendig gevoelen. Han del en nijverheid staan bijna volkomen stil, en de kooplieden, vooral zij wier handel voornamelijk op het vertrouwen en krediet bij buitenlandsche huizen berust, heffen bittere klachten aan. Ook de tentoon stelling te Moskou schijnt ten gevolge der wanor delijkheden volkomen te mislukken. Het aantal inzenders is slechts 2000. Bij voortduring worden uit Brody berichten ont vangen over de ellende, welke onder de aldaar uit Rusland aankomende Joodsche vluchtelingen heerscht. Volgens een telegram aan de Weener Pr esse was hun aantal op 17 dezer reeds tot 10,000 gestegen en komen er nog dagelijks meer aan zij zijn van alles beroofd en kunnen geen onderkomen vinden. Het comité te Lemberg en de Galicische overheden zen den al de vluchtelingen naar Brody en schijnen dus de volle verantwoordelijkheid voor hunne ver zorging aan het plaatselijk comité te wiilen over laten. Men vreest het ergste, vooral wat den open baren gezondheidstoestand betreftde bevolking van Brody is door lasten overstelpt en kan geen verderen bijstand verleenen. De Messias-verwaohting der Mohammedanen. Bij de belangrijke gebeurtenissen in het Oosten hoort men gedurig den naam van een staatkundig hervórmer of legerhoofd noemen als de verwachte verlosser des volks of als de voorlooper van den Messias, Mehdi geheeten. De Mehdi is een boodschapper van boven, die op aarde wordt verwacht om den Islam te hervor men en de ongeloovigen te verdelgen. Hij is de voorlooper van Christus, die ook volgens het geloof der Muzelmannen eens zal terugkomen, ten einde de Muzelmannen en de getrouwe Christenen tot één geheel te vereenigen, ter verdelging van den anti christ. Iedere goede Mahommedaan weet, dat die tweede Mahoramed eens zal komen, hetzij uit het Oosten, hetzij uit het Westen, terwijl daarentegen de Perzische Muzelmannen gelooven dat de Mehdi reeds op aarde is aangekomen en zich hier en daar schuil houdt, totdat de geschikte tijd is aan gebroken. In het doip Samara in Mesopotamië is een Moskee met eene diepe bron, waarheen jaarlijks duizenden Perzische pelgrims bedevaarten onderne men en. waaruit men verwacht, dat Mehdi eens zal te voorschijn komen. Reeds meermalen zijn er pretendenten geweest,, die gaarne voor den Mehdi wilden doorgaan. Voor de troonsbeklimming van den tegenwoordigen sultan van Turkeye leefde in Klein-Azië een Sheik, wien het gelukte door zijn huwelijk met de verstoot en vrouw eens invloedrijken Pacha's zijn invloed te vermeerderen en het hoofd te worden eener troep Derwischen. Toen gaf hij zich met zijne vrouw voor een paar heiligen uit en beweerde alle ziekten te kunnen genezen, zoo zijn adem de patiënten maar even beroerde. Van alle kanten stroomden de ge- loovigen toe om het wonder te zien en offerden ruime giften voor den heiligen sheik en zijne die ten laatste ook onder de Derwischen w ..de

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1882 | | pagina 2