Nieuwe Goesche Courant, Christel ,-jk -historisch blad voor Zeeland. Dinsdag 23 Mei. BINNENLAND. lerh, School cn Seitd:nci. 1Ö82. HET ZUIDEN, Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten8 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs pe* drie maanden francof 1,50. Enkele nommers- 0,05. UITGAVE VAN P. C. WIJTMAN, te Wed. A. C. DE JONGE, le Goes. Prijs der Advertentiën: Per regel 10 ets.; Familie-berichten van 1—6 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per regel. Agent voor Dordrecht en Omstreken:* de heer* H. J. KOEBRUGGrE. De antirevolut ionair en en het Franscüe handelstractaat. De Protestantsche Noordbrabander geeft de vol gende duidelijke uiteenzetting van de redenen die de antirevolutionaire partij hebben geleid tot stemmen tegen het handelstractaat met Frankrijk. »Gelijk bekend is, hebben Duitschland en Frank rijk zoo liooge tarieven op den invoer vastgesteld, dat het ons bijkans onmogelijk is geworden om onze voortbrengselen in die landen in te voeren. Wij heffen van den invoer uit andere landen in ons land bijkans geene rechten. Toen nu Frankrijk met ons een handelstractaat wilde sluiten, konden wij onzerzijds geen voordeelen meer aanbieden, ten einde daardoor gunstige tarie ven voor onzen handel te bedingen, want wij laten ook zonder tractaat den invoer bijkans geheel vrij. Maar niets verhinderde ons om ook een alge meen tarief te maken, en daarvan alleen die natiën vrij te stellen, die ook harerzijds ons vrijstelling verleenen. Dit voorzag Frankrijk, en om ons dat te belet ten, wilde het met ons een tractaat aangaan, waardoor wij ons verbonden onze tarieven niet te verhoogen, terwijl Frankrijk ons zijnerzijds dan eenige schijnvoordeelen zou toestaan. Schijnvoor- deelen; want ook het verlaagde tarief was nog zoo hoog, dat onze toch reeds kwijnende handel met Frankrijk op den duur wel verloopen moest. De Regeering ging die overeenkomst met Frankrijk aan, omdat zij wist dat de meerderheid der Kamer tegen verhooging van invoerrechten op goederen uit het buitenland sterk is gekant, en derhalve meende dat men de vrijheid om zijn tarieven te verhoogen gerust prijs kon geven, nu het toch vaststond dat van die vrijheid geen gebruik zou worden gemaakt. Zij bleef nu, gelijk vroeger, erkennen dat, wan neer de natiën den vrijhandel toelaten, dit voor allen het voordeeligst%is. Maar om die theorie zag zij de werkelijkheid niet voorbij. Zij zag in dat liet niet aangaat aan Duitschland en Frankrijk te veroorlooven al haar voortbrengselen zoo goedkoop mogelijk in ons land af te zetten, wanneer de Duit- sche en Fransche markten voor onze producten gesloten worden. En nu moge de Kamer dit nog niet inzienwij weten dat de Kamer het volk niet is, en slechts een klein deel des volks vertegen woordigt. Daarom besloot de antirevolutionaire partij door eene sterk sprekende daad haar ver langen naar eene betere, meer nationale handels politiek kenbaar te maken. Ook bij de verkiezingen zal op dit belang acht geslagen worden, en daarom is het plicht der pers deze zaken duidelijk aan hare lezers uiteen te zetten. Reeds bij de eerste behandeling van het tractaat het zoo bekwame antirevolutionaire Kamerlid êuchenius op de noodzakelijkheid gewezen ver een land als Frankrijk onze vrijheid om de tarieven te verhoogen te handhaven. Zijn wij wel ingelicht, dan had de antirevolutionaire partij destijds nog geen bepaald besluit omtrent dit punt genomen, en stemden dan ook twee barer leden voor het tractaat. Bij de tweede behandeling van het tractaat evenwel heeft die partij blijkbaar als een geheel gehandeld, na voorafgaande beraad slaging. Wel hebben toen de beide leden, die vroeger voor het tractaat gestemd hadden, dit ook thans gedaan, gelijk te verwachten was. Maar daardoor hebben zij geenszins te kennen willen geven met het door de partij aangenomen beginsel niet te willen meegaan. Zij waren vermoedelijk van meening dat in de eerste tien jaren de opinie der Kamer toch niet zou worden omgezet en dat derhalve dit tractaat, dat voor 10 jaar. geldig was, veilig kon worden aangenomen. Maar zij hebben de stelling door den heer Keuchenius verdedigd, dat name lijk onze tarieven behooren te worden gewijzigd niet bestreden. De anti-revolutionaire partij moest stemmen over eenkomstig plicht en geweten.,Zij heeft niet gestemd om het Ministerie te doen vallen. Nog kort te voren had zij op koloniaal gebied blijk gegeven dat zij beginselen stelde boven personen, door te stemmen tegen de conclusie der meerderheid, ofschoon de Minister van Goltstein door haar geenszins ge wild was. En ook bij deze stemming ovér het trac taat verklaarde zij uitdrukkelijk de onvoldoendheid van het tractaat geenszins aan het Ministerie te wijten. Maar zij mocht ook niet anders stemmen alleen om een Ministerie te behouden." Z. M. de Koning en de Koningin zijn met het prinsesje en gevolg naar Arolsen vertrokken. Men schrijft uit 't Gravenhage aan de Amster- damsche Courant: »De oplossing der ministerieele crisis laat zicli nog steeds wachten. Zijn mijne inlichtingen juist, en ik heb reden dit te gelooven, dan is de stand van zaken op het oogenblik dat ik u schrijf (Vrijdag 19 Mei) deze: dat Z. M. de Koning tot tweemaal toe geweigerd heeft het ontslag van het Kabinet aan te nemen, en dat het Ministerie voor de derde maal op gezamentlijk ontslag heeft aangedrongen. Het schijnt tevens zeker, dat het Kabinet zal blijven aanhouden op ontslag, zoolang niet zal gebleken zijn, dat het aan anderen, die daartoe door den Koning worden geroepen, onmogelijk zal wezen een uieuw Kabinet samen te stellen." bouwen arbeiderswoningen), voor rekening der ge meente te bestraten, te rioleeren en te verlichten. Op voorstel van B. en W. is dit verzoek met al- gemeene stemmen ingewilligd, onder nadere goed keuring van hooger autoriteit, en aan het dagelijksch bestuur een crediet van f 4000 verleend. Het Noorweegsche stoomschip Varna, dat voor den tocht naar Dicksonhaven gecharterd is, zal met den len Juli aanstaande ter beschikking van de Poolexpeditie te Amsterdam gereed liggen, en op een der eerste dagen dier maand de reis naar Drontheim aanvaarden. Door gedeputeerde staten vau Zeeland is benoemd tot provinciaal veearts le klasse te Middelburg, de heer Chr. Mazure, thans prov. veearts 2e klasse te Zierikzee. In eene Vrijdag gehouden zitting van den ge meenteraad van Vlissingen is behandeld een ver zoek van de directie der Koninklijke Maatschappij De Schelde, om de door haar aan te leggen wegen achter het groot arsenaal (bestemd voor 91 te Het prospectus is verschenen van eene Naamlooze Vennootschap West-Indische Maildienst"te vestige11 te Amsterdam, met een maatschappelijk kapitaal van een millioen twee honderd duizend gulden, verdeeld in twaalf honderd aandeelen, ieder groot duizend gulden, met recht van splitsing in twee onder-aandeelen, ieder groot vijf honderd gulden. Het voornemen bestaat 3 ijzeren le klasse stoom schepen, ieder groot ruim 1000 ton in de vaart te brengen. Deze booten zullen hier te lande gebouwd worden. De machines zullen '750 P. K. effectief bezitten, en de passagiers-inrichtingen ruim en ge makkelijk, doch zonder overdreven weelde ongeveer gelijk staan met die op de Fransche lijnen. De schepen zullen te zamen ongeveer 1 millioen gulden kosten, zoodat- voor inrichtingen hier te lande en in de koloniën, alsmede voor bedrijfkapitaal en kosten van oprichting de alleszins voldoende som van f 200,000 beschikbaar blijft. Iedere maand zal êéne stoomboot van Amsterdam en ééne van de West-Indiën vertrekken. De reis naar Paramaribo zal, evenals de terugreis, in onge veer 20 dagen worden volbracht. Beroepen tot predikant bij de N. H. G. te te IJerseke, ds. J. Post, te Goes. Beroepen te Aagtekerke (cl. Middelburg) de heer P. C. Koster, candidaat bij het provinciaal kerkbestuur van Zuid-Holland. Middelburg. Zondag 21 Mei was het voor ons een blijde feestdag, dewijl onzen leeraar, Ds. M. Keulemans, zijne 25-jarige ambtsbediening herdacht. Bij die gelegenheid trad Ds. J. Clereq voor de ge meente op en sprak naar aanleiding van Ezechiël 34 31 een toepasselijk woord. Ook de heilwensch onzer zustergemeente werd gebracht door Ds. Littooij, die met een recht broe derlijk woord de avondgodsdienst sloot. Lang worde onzen leeraar nog gespaardgen voor velen gesteld tot een rijken zegen, is onzen wensch. Namens den kerkeraad der Chr. Ger. Gem, afd. st. Pieterstraat A. Geschiere Scriba Op de vergadering van gereformeerde predi kanten, Dinsdag 30 Mei aanstaande te Amsterdam

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1882 | | pagina 1