eek-Ban TE PACHTEN lierit, ^frhooi eir £en;i u GEMENGDE BERICHTEN. B1) Pi' ET •- r\ jf -%rma in de vaart zijnde stoomschip K.»tnr-££olland. De lengte dezer schepen is 310, de breedte 37 en de holte 27 Eng. voeten. Ze worden gebouwd volgens Lloyds Rules A'100. Het draagvermogen is 3000 ton. De geheele inrichting der schepen zal op de meest practische wijze geschieden en alle ver beteringen van den jongsten tijd zullen daarop toe gepast worden. De machines zullen zijn van com pound systeem met surfacecondensor met een ver mogen van 1000 effectieve paardekrachten. De opdracht aan de jeugdige Maatschappij De Schelde is voorzeker een triomf, niet alleen voor haar, maar ook voor het beginsel om de inlandsche nijverheid in de gelegenheid te stellen zich in te richten voor den aanbouw van schepen van groot charter, en alzoo te breken met de tot voor korten tijd gevolgde richting. Door de directie der Koninklijke Maatschappij De Schelde is, ten behoeve van 400 il 500 werklie den, die thans boven het tegenwoordig personeel aan de werf zullen geplaatst worden, het besluit genomen tot den aanbouw van ongeveer honderd arbeiderswoningen, waartoe het terrein rondom het voormalige arsenaal in gebruik zal worden gesteld. Aldaar zal nu de aanleg van twee a drie nieuwe etraten door de gemeente noodzakelijk worden. Door de onlangs zich te Gent gevormd hebbende Socite anonyme des Grandes huitrières de Zclande, ver tegenwoordigd door den heer L. Affairous Spinelli, is Dinsdag te Ter Neuzen, in het openbaar, aan besteed, bij inschrijving en opbod, het omkaden van de buitengronden voor den Noordpolder, in die gemeente, het bouwen van een steenen duiker in die kade en het graven van eene uitwaterings-geul in een perceel, een en ander bestemd tot inrichting aldaar van oesterputten, waartoe onlangs door den minister van waterstaat vergunning is verleend. Voor dit werk werden 6 biljetten ingeleverd, waar van het hoogste was f 30.000, en het laagste f 13.800, zijnde van den heer P. J. van Remortel Nz., te Hontenisse, aan wien het werk is gegund. (M. t.) Wissenkerke. Aan het gemeenteverslag ont- leenen we het volgendeDe uitgaven voor open baar onderwijs (neutraal?) bedroegen over 1881 de bagatel vanf 5953,597a De inkomsten aan schoolgeld - 268.84 zoodat onze gemeente eene som van f 5684,757a mag bijpassen om neutrale staatsburgers te vormen. Een troost behouden we echter en wel deze, dat we over 1882 nog meer zullen mogen betalen, aan gezien dan bij de kosten nog die van het verbou wen der scholen komen. Gisteren is te Utrecht gehouden de vierde alge meen e vergadering van de Nederladsche Vereeniging tegen de postitutie. onder voorzitting van ds. Hel dring. Uit het verstag bleek dat de Veree niging in bloei toeneemt. De Vereeniging zal worden vertegenwoordigd op de internationale con ferentie, in September te Neufchatel te houden. Vele punten zijn besproken, Waaronder de kwestie, of 't nu reeds tijd is om rechtspersoonlijkheid voor de Vereeniging aan te vragen deze vraag werd algemeen toestemmend beantwoord. Wij ontvangen van de kiesvereenigingen te Amsterdam, Rotterdam en Dordt eene circulaire van den volgenden inhoud Grondwetsherziening of Censusverlaging dat is de vraag, van wier beantwoording in menig opzicht de toekomst van ons volk afhankelijk is, De Census is als grondslag voor kiesbevoegdheid ten eenenmale veroordeeld, door verlaging er van i kan dus geen betere staatkundige toestand worden geschapen. Door alle partijen wordt Grondwetsherziening als f wenschelijk, ja, noodzakelijk erkend, maar tevens U wordt door de enkelen aangenomen, dat zij onmo gelijk is. Wij wagen waarom Omdat zij nooit ernstig is aangevat, en is zij noodig, dan is zij ook ^voerbaar. Maar daarvoor wordt eendrachtig samenwerken het eerst vereischt. Het is daarom, dat de vereenigingen Algemeen Kies- en Stemrechtte Rotterdam, Amsterdam en Dordrecht te rade zijn geworden daartoe de noodige maatregelen te beramen. Zij gaan daarbij voornamelijk uit van het denk beeld, dat alle Vereenigingen in den lande, die Grondwetsherziening noodzakelijk achten, om tot eene betere regeling van het Kiesrecht te komen, in hoofdzaak instemmen met hunne meening, dat, met terzijdestelling van alle kwestiën omtrent de capaciteiten, eventueele uitsluitingen, districts-indee- lingen, proportioneele verkiezingen enz. alleen art. 76 der Grondwet dient gewijzigd te worden, en wel in dien geest, dat het Kiesrecht (mét volstrekt geheime stemming) worde toegekend aan alle mannelijke burgers, in het volle genot hunner burgerschaps rechten, die zich persoonlijk zonder vreemde hulp op de kiezerslijsten hebben ingesclireven. Tot algeheele herziening der Grondwet toch is de Kamer onbevoegdzij is niet en kan nooit zijn de uitdrukking vaii den wil der natie, en is dus, als niet door de keuze van het geheele volk samenge steld, niet gerechtigd tot het wijzigen der door alle partijen afgekeurde Grondwet; alleen art. 76, hare samenstelling regelende, moet herzien worden, om daarna aan een nieuwe, zuiverder en eerlijker ver tegenwoordiging de taak eener algeheele herziening over te laten." Allen die tot dit doel samenwerken willen, wor den uitgenoodigd voor 15 Juni van hunne, deelne ming te doen blijken aan den secretaris J. A. Fortuyn te Amsterdam. Colijnsplaat, 14 Mei. Heden maakte Ds. O. Los der gemeente bekend, dat hij het beroep naar de Ckr. geref. gemeente te Sleeuwijk heeft aange- Worden in de laatste dagen verschillende lokalen opgegeven als door rijks-ontvangers voor hunne zittingen gebezigd, het eene al zonderlinger dan het andere, zeker is het nog nergens zoo vreemd toegegaan als met den ontvanger der directe belas tingen van Waardenburg c. a., en den gemeente ontvanger van Vuren, die Zaterdag jl. in de laatst genoemde gemeente zitting hielden in de open lucht. Doordien het weder buitengewoon prachtig was, konden zij hunne werkzaamheden onverhinderd voortzetten; voor het vervolg zal er echter iets anders op gevonden moeten women. Buitengewoon brutaal is een diefstal, die in den nacht van Vrijdag op Zaterdag jl., in het koninklijk paleis te Brussel heeft plaats gehad. Zaterdagmorgen bemerkte men, dat vier schil derijen in de vertrekken van H. M. de Koningin uit hare lijsten gesneden en verdwenen waren. Plet zijn De Uoist in de herbergeen bekend en keurig doek van Madou; Een^ Arabisch ko jiehuis inBoven- Egyptevan Robie Een grijsaard en eene jonge dochter een papegaai houdendevan Van Regeinortel, en eiudelijk Ken gezicht op Asouaneveneens van Robie. Plet prachtig doek van Madou versierde de witte zaal van het paleis, de twee schilderijen van Robie bevondeu zich in de kamer, belendende het slaap vertrek der vorstin; het werk van VanRegemortel hing op de trap, genaamd du khedive. De dief heeft dus, gebruik makende van de afwezigheid der vorstelijke familie, die haar intrek op het kasteel van Laeken heeft genomen, een wandeling door de verschillende appartementen gemaakt, met de ligging waarvan hij volkomen vertrouwd moet zijn geweest. Vrijdag namiddag bevonden zich de doeken nog in hunne lijsten. Onmiddellijk is een gedeelte van het dienstdoend personeel ondervraagd en heeft de justitie onderscheidene huiszoekingen gedaan, echter voorloopig zonder resultaat. De reusachtige »Germania", het nationale gedenkteeken op de Niederwald aan den Rijn, ter herinnering aan de dagen van 187071, zal ver moedelijk nog dit jaar worden onthuld. ■rik Pt, In het Egyptisch ges<;t' Il)terest- De aflossing door zijn ferme houding,an.nu,lteiten- De annuïte te zullen herstellen, en, Jag tot de geheele k« "*e Ji.H. te worden. Tewfik-Pacha ontving de^OTJWWilhelminadorp van de Kamer van R ottk hem onder het oog brengen, gevaar verkeerde, .waarop de Khecïï of hij iets gedaan had, wat wanu kon uitlokken, en. na een ontkennenc fi. J. zeide»Gaat dan tot hen, die de rust vai verstoren. Gij zegt, dat gij uwen invloed - wenden in het belang van het land. WeL ik wensch dat te doen. Waarom komt gij to Begeeft u tet degenen, die het land in gv brengen," Nadat verder de afgevaardigden Tewfik hao verzocht, de oplossing der moeielijkheden aan over te laten, in welk geval zij instonden voor ue x-r onderwerping van het leger, gaf de Khedive ten antwoord»Men mag zich éénmaal vergissen, maar niet tweemaal. In September jl. hebt gij hetzelfde beloofdop grond van die belofte aanvaardde Seriff- Pacha het ambt van minister-president; in Febr. - zondt gij het ministerie heen, niet omdat gij het er oneens mede waart, maar wijl het leger u daartoe dwong. Gij ontkendet dat toennu geeft gij het toe. Hoe kan ik een kamer vertrouwen, welke haar eigen meester niet is? Wat het bijeenroepen der Kamer betreft, dit is een recht, 't welk gij bezit, maar allereerst is het noodig, dat gij een ministerie hebt. Evenals gij, wensch ik het welzijn van het land te zeer, om het te helpen stellen in han den der soldaten. Op allen verderen aandrang bleef de Khedive antwoorden»Ik wil niet onder handelen met oproerlingen." Deze harde boodschap werd door ootmoedige onderwerping van het ministerie gevolgd, zoodat liet on weder afgedreven is. Betreffende de houding van Frankrijk en Enge land in deze zaak verneemt men het volgende In de maand Januari van dit jaar gaven Enge land en Frankrijk in de Egyptische kwestie gelijk luidende instructiën aan hunne diplomatieke vertegenwoordigers. Den llden Februari maakten beide Regeeringen in eene circulaire hare zienswijze omtrent de geschiktste middelen tot handhaving van het status quo kenbaar. Hiertoe had Engeland het initiatief genomen. In Maart ontstond met Frank rijk een verschil van opvatting, dat thans uit den weg is geruimd. De jongste handelingen van het Egyptische ministerie zijn in strijd met de grondwet, en hebben een hachelijken toestand doen ontstaan. Dit gaf aanleiding tot een gedachtenwisseling; met het gevolg, dat tusschen Frankrijk en Engeland vol komen overeenstemming bestaat omtrent de stappen met betrekking tot mogelijke gebeurtenissen, die thans, naar men hoopt, zich niet zullen voordoen. Engeland en Frankrijk zijn overtuigd dat hunne gemeenschappelijke politiek bij de groote mogend heden en de Porte instemming vindt. Engelscheen Fransche oorlogschepen zijn naar Alexandrië ver trokken. De kar waarop de Iersche moordenaars vlucht ten is ontdekt. In het zuidelijk deel van Dublin hebben zij het rijtuig verlaten, dat behoort aaneen man, die aan gepatenteerde huurkoetsiers oude wagens verhuurt, terwijl de hunne hersteld worden. Zaterdag werd de Outside-Car gehuurd door een man, die den eigenaar onbekend was, en dien hij niet herkennen zou. Om acht uur 's avonds werd het rijtuig teruggebracht, het paard was wit van het schuim. Er zijn geen bloedvlekken op de kar gevonden, maar deze had geen kussens de moorde naars hadden er paardendekens op gelegd, die ze natuurlijk medenamen. De politie is den man, die als koetsier dienst deed, op het spoor. Dit is alles wat tot heden van het Iersche dra ma bekend is. Burgerlijke Stand. Jdv™ Middelburg. (Van 7 tot 14 Mei 188? dertrouwdC. M. Douw, wedr. 33 j. me'

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1882 | | pagina 2