Nieuwe Goesche Courant, JChristelij h-historisch blad voor Zeeland* Oonderdhg1 18 Mei. Onderwijst al de Volken. BINNENLAND. ET ZUIDEN, herschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag- i ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen pr;js pe* drie maanden francof 1,50. Enkele - 0,05. UITGAVE VAN P. 0. WIJ THAN, te Hiddelbuig bn Wed. A. C. BB JONGE, te Goes. Prijs der Advertentiën:, Per regel 10 ets.; Familie-berichten van 18 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents.' Liefdegaven 6 cents per regel. Agent voor Dordrecht en Omstreken: de heer H. J. KOEBRUGGE. Onderwijs. Dit woord wekt aller belangstelling. Men moge gisteren nog verklaard hebben er liever niet van te hooren, en al wat er mede samen hangt moede te zijn, toch, zoo dikwijls het heden wederkeert, en met het heden ook het onderwijs, zoo dikwijls luistert men op nieuw als er sprake is van onderwijs en de'onderwijskwestiën. 't Is ons, anti-revolutionairen, meermalen ver weten, dat wij van de onderwijskwestie leven,, dat wij zullen te zwijgen hebben als daarover niets meer te zeggen is, dat wij van. de baan zullen zijn als zij van de baan zal wezen. Maar 't is nog pas bewezen dat de mannen van den vooruitgang 't volstrekt niet eens zijn, waar het groote stoffelijke belangen geldt. Waarschijnlijk weten -vpj b$öej^wat anti-revclatio- nair is, tot »in ons huisgezin" toe, dan zij wat liberaal is in de binuenlandsche zaken onzes volks en in het onderling verkeer der natiën. Noem wat ge wilt: de landsverdediging, het graven van kanalen, de herziening van het belas tingstelsel, de uitbreiding der kiesbevoegdheid, de handelsbetrekkingen met andere volken, het grond bezit in Indië, over al die zaken is er bij de »liberalen" geen eenstemmigheid. Alleen zijn ze 't onderling eens in de onderwijskwestie tegenover ons Zij zullen het ingewikkelde belastingstelsel nog lastiger maken, en eene weinig drukkende belasting inruilen voor het den handel voortdurend kwellende kwitantiezegel, alleen om aan geld te komen voor hun onderwijs tegenover het onze. Zij slooven zich af op middelen om het volk aan de stembus den mond ie snoeren, opdat hun onder wijs boven drijve, het onze armelijk spartele. De »school zonder God" in België, de »leeken- school" in Frankrijk, de »simultaanschool" in Duitscli- and, al deze inrichtingen van onderwijs zijn, even als de zoogenaamd neutrale school in ons land, bedacht en uitgevonden ter bestrijding, ter verijde ling van het laatst bevel, door den Heer, voor zijne hemelvaart, aan den grooten kring der discipelen gegeven, namelijk ditonderwijst al de volken. Tallooze wetsartikelen van menschelijke vinding, om het eenvoudig, heerlijk artikel, dat de be schaafde wereld hervormde, en heel de wereld her-' vormen zal, krachteloos te maken Want ziet, het tweede lid daarvan luidtleerende hen onderhouden alles wat He u geboden heb. Hoe gaarne zou de wereld onder dat ik iemand Finders verstaan dan den Heer Jezus, maar hoe \aen ook getwist hèbbe over het tu^cheu de beide daarvan Eggende doopbevel,' de Schriftver- ^ers hebben het onderwijsbevel steeds onaau- fpelaten. Lgij al de volken onderwijzen, en ze leeren onderhouden al wat een eerste minister gebiedt, hij heete Kappeijne of Six of Ferry, dan hebt gij vrede met de machten der wereld, met het bou wen van scholen voor de modernen hier, met het bouwen van moskeeën-in Indië. Wilt gij al de vollfen, het aankomend geslacht hier en de heidenen ginds onderwijzen in hetgeen de Heer geboden heeft, dan stuit ge op allerlei be zwaren. Nauwelijks kan men zich in onze steden op straat begeven, of men ziet, den blik afwendende van nieuwe of in aanbouw zijnde scholen, in welke hetgeen Jezus gebodenv heeft verboden waar is, scharen van leeraren, onderwijzers en aankomende onderwijzers, die zich 'verbonden hebben aan een onderwijs tegen het gëbod des Heeren inen wie zich buiten onze steden'begeeft, hoort eerst nog de weinig liefelijke en min welluidende kommando's, met welke honderden worden onderwezen in de kunst yan vechten. v Maar wij mogen het oog niet afwenden van de verblijdende verschijnselen. De gelegenheden tot onderwijs in hetgeen de Heer geboden heeft nemen toe trots allen tegenstand, en op dezen zelfden dag wordt te Rotterdam een broeder 1) geordend, die weldra in Indië het Evangelie hoopt te verkondigen. Nog minder mogen wij het oog afwenden van het gebod zelf. Al te dikwijls houden wij 't er voor, dat het bevel tot onderwijzing aller volken is gegeven aan de elven, en menigmaal vergeten we dat de Heer het gaf aan de toenmalige gemeente. Begreep de gemeente tegenwoordig hare roeping, het grootste kerkgenootschap in ons vaderland zou geen 258 ledigstaande leeraarsplaatsen hebben aan te wijzen, en op iederen hemelvaartsdag zouden er meer zendelingen worden afgevaardigd. Begreep de gemeente in deze dagen hare roeping, niemand zou zich verstouten de zondagschool een noodzakelijk kwaad te noemenzoo als zij nu is zou zij overbodig zijn, maar zij zou wezen het eerste en liefelijkste antwoord, dat de heele gemeente op het onderwijsbevel baars Heeren gaf'. Bij alle bewustheid van zwakheid, tekortkoming en onwaardigheid denkt menigeen dat er aan zijn werkdadig christendom lieel weinig ontbreekt, dat hij weinig of niets meer zou kunnen doen dan hij doet. 't Is waar, slechts sommigen hebben de gaven om profeten, evangelisten of leeraars te zijn,, doch ook menigeen verzuimt de gave die in hem. is. In deze dagen komt, nevens het mondeling onder wijs, het aanschouwelijk onderwijs'in eere. Wat geeft de gemeente des Heeren të'aanschouwen? Kan de wereld, die gemeente aanschouwende, leeren hoe zij moet onderhouden alles'wat de Hei land geboden heeft Joh. XIH 34, 35. De berichten omtrent de ministerieele crisis lianen zeer eentonig. De Ministers hebben hun ontslag aangebodenZ. M. heeft geweigerd het aan te nemen. De Ministers volharden bij hun aanvraag; Z. M. volhardt bij zijn weigering. Lang kan die wisseling'1 van ja en neen niet duren. De minister van koloniën is intusschen naariJiet buitenland vertrokken; men kan dan ook verzekerd zijn, dat de heer van Golstein de nedergelegde por tefeuille niet weder zal opnemen. 1) S. van Eendenburg, opgeleid door de Nederland- sche' nieuwe Rotterdamsche Zendingvoreeniging- In alle Bladen .lazen we dat een eskader den Sultan van Turkije het grootkruis van den Neder- landschen Leeuw zou brengen, dat er internatio nale moeilijkheden aan die zending verbonden waren, en dat eindelijk toch de Sultan de ridderorde gekregen heeft, maar geen enkel blad heeft nog vèrteld waarmede Zijne Hoogheid die onderscheiding heeft verdiend. Zou 'tsoms zijn omdat de Beheerscher der Ge- loovigen, die het 'thuis veel te druk had, zich on zijdig heeft gehouden in den Atjeh-oorlog De val van het Kabinet sleepte Ook het nieuwe wetsontwerp op kinderarbeid meê. Verlies is dit niet. Ook in dit ontwerp toch ging het weer op een ommekeeren en verkeeren van de ordinantiën Gods. Naar Gods ordinantiën moeten vader en moeder de verantwoordelijkheid dragen voor de opvoeding van het kindniet de Overheiden de Overheid dan slechts, wanneer vader óf niet bij zinnen óf onder bindende macht is. Maar in dit ontwerp ging het vlak omgekeerd op een zorgen van de Overheid voor alle kinderen, met volstrekte opheffing van vaderlijke verantwoor delijkheid tot op vasten leeftijd en óp een bepaald punt. Gevolg van zulk eeu ontwerp, wierd hekw.et, zou zijn Winste aan intelleótueele bedrevenhd^sfaande tegenover een zeer aanmerkelijk vërliés va otëidelijJce verantwoordelijkheid. Nu slijt die intellectueele bedrevenheid bij verre weg de meeste kinderen reeds voor hun. 20ste jaar spoorloos uit, maar de nawerking van. dit, zedelijk verlies sluipt door heel het leven plant Inch over op nieuwe huisgezinnenenondermijnt alzoo de- toekomst der natie. Een volle, dat schrijven nóch fezen kan, denk aan de Transvaal, kan nog wonderen doen; maar een gedemoraliseerd volk, let op Turkije, ontbindt zich bij levenden lijve. Standaard Door de firma Wm. Ruijs Zonen te Rotterdan is aan de Koninklijke Maatschappij De Schelde t- Ylissingen de vervaardiging opgedragen van twe: ijzeren, schroefstpomschepenbestemd voor de vaar op Nederiandsck Indie, en gebouwd volger"

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1882 | | pagina 1