lurk, Sclioc! tir GEMENGD! BERICHTEN. BUIT FN! l) kinderen van onvermogende ouders, nadat zij het onderwijs op de H. B. S. genoten hebben Klerkje spelen, of naar ambtjes staan, of onderwijzer of leeraar trachten te worden. Het schijnt dat de voorstellers niet begrijpen dat de ellende, die door de kantoor-Z^em* geleden wordt, niet zelden veel vreeselijker is dan een werkman zich die kan voorstellen dat een ambtenaar zon der eigen middelen in den regel een treurig leven heeft, vooral in ons land, waar men alle tracte- menten, aan ambtenaren uitbetaald, als weggeworpen geld schijnt te beschouwen. Onderwijzer of leeraar dan, die worden thans goed betaald. {Dagblad.) De opbrengst der Rijksmiddelen in de maand April is niet bijzonder te roemen. Wel is het to taalcijfer bijna 2 ton hooger dan verleden jaar, maar als men het wisselvallige successierecht af trekt, dat 3 ton meer gaf dan verleden jaar, dan ziet men, dat de overige belastingen iets minder ruim vloeiden. Bepaaldelijk waren de invoerrechten en accijnsen achterlijk. De eerste geven nog geen f 385,000 bij een raming van 3921/3 duizend en bij een opbrengst van 412,000 het vorig jaar, de laatste f 3,224,000 bij een raming van f 3,268,000 en bij een opbrengst van f 3,317.000 in het vorige jaar. De indirecte belastingen maakten het beter, bepaaldelijk het registratierecht, dat f 1,030,000 opbracht bij een raming van f 920,000, doch niet temin beneden de opbrengst van verleden jaar bleef. De overige middelen geven geen stof tot op merken zij waren deels een kleinigheid hoo ger, deel iets lager dan verleden jaar. De eindcijfers over de vier thans verstreken maan den zijn niet onbevredigend. Op den waarborg na, die nog steeds achterlijk blijft, gaven alle middelen ruimer opbrengst dan het vorige jaar, vooral de indirecte belastingen en accijnsen. Namen deze laatste van alle accijnsplichtinge artikelen toe, alleen het gedistilleerd maakt ditmaal een uitzondering, dat in deze vier maanden iets minder voor de schat kist afwierp dan in het vorige jaar. De opbrengst van alle middelen over deze vier maanden was f 32,577,000 bij f 31,5S8,000 verleden jaar en bij een raming van f 33,744,000. De accijnsen zijn, gelijk steeds in den aanvang des jaars nog een belangrijke som bij de raming ten achteren, ruim 1 millioenalle andere middelen hebben ha al geheel of nagenoeg ingehaald. {N. R. O.) Aangenomen het beroep tot predikant bij de Necl. Hcrv. Gemeente te Vlaardingen door ds. J. W. Knottenbelt te Souburg. Middelburg. Heden zijn hier via Marseille uit Oost-Indië aangekomen onze oude stadgenooten de zendeling der Nederlandsche Zendingvereeniging J. L. Zegers en echtgenoote. In de Heraut wordt medegedeeld, dat voor den cursus van 1882 aan de Vrije Universiteit" die einde Sept. aanvangt, zich reeds 12 nieuwe stu denten hebben aangemeld. Bij de oprichting, in 1880, begon de Universiteit met 3 studenten, welk getal gedurende den cursus aangroeide tot 7 in 1881 kwamen er 8 nieuwe bij. Louis Roland is Zaterdag morgen per eersten trein van Middelbiu-g naar 's Gravenhage overge bracht, waar hij ter zake van de hem te laste ge legde, vroeger medegedeelde, feiten moet terecht staan. Hij was zwaar geboeid en werd door twee rijksveldwachters bewaakt. De in arrest genomen brievengaarder van Veere is Zaterdag weder op vrije voeten gesteld. Het bedrag door het Goesche comité ten be hoeve der vervolgde Joden in Rusland aan prof. Harting overgemaakt, beloopt f 109,31. De N. Rott. Ct. deelt het volgende ergerlijk schandaal mede In de R. C. Augustinuskerk te Utrecht had Don- derg het volgende voorval plaats. Onder de talrijke kinderen, die daar hunne eerste communie deden, waren twee knapen van ongeveer 13- en 14jarigen leeftijd, wier vader voor ongeveer twee jaren was gestorven. De man was protestant en had al zijne kinderen, er zijn er nog vijf jonger, in zijn geloof doen opvoeden, terwijl de moeder katholiek was. Tot voor korten tijd bezochten zij de protes- tantsche kerk, maar door invloeden, die zich bij de moeder deden gelden, zouden de beide oudsten gisteren plechtig, in tegenwoordigheid van de ge- heele gemeente, in den schoot der Roomsche kerk worden opgenomen. Het groote gebouw was eivol van ouders en verwanten, die van de plechtigheid getuigen 'wilden zijn. Toen de beurt voor den oudste der twee jongens, waarvan hier sprake is, was aangebroken, weigerde de knaap halstarrig den ouwel te nemen. Men drong aan met krachtigen aandrang, met geweld wilde men hem dvingen, maar moedig hield hij vol, en toen men niet afliet, klonk het eindelijk uit zijn mond»Ik verd. het De knaap viel daarna in zwijm en werd de kerk uitgedragen. Wat er toen achter de coulissen gebeurd is, weet men niet, maar na drie kwartier kwam de knaap weer binnen en nam den ouwel. In de Standaard vinden wij vermeld, dat op 29 April jl. op 81-jarigen leeftijd, in Engeland is overleden John Darby, naar wien de secte der Darbysten genoemd is. Darby was Auglikaansch geestelijke, toen hij nu ongeveer 50 jaar gele den van de Kerk afscheid nam en een vrije godsdienstige vereeniging vormde, die, in afwach ting van Christus' spoedige terugkomst, zich op deze gebeurtenis voorbereidt, met strenge onthou ding van alle aardsche aangelegenheden. Het eerst ontstond eene gemeente te Plymouth, zoodat de aangangers vaak als de «broeders van Plymouth" werden aangeduid. De Anglikaansche geestelijkheid liet hen echter niet met rust; daarom verhuisde Darby in 1838 naar Genève, later naar Lausanne, en verwierf in Fransch Zwitserland grooten aangang. Ook hier te lande bestaan gemeenten van Darbys ten. Volgens het geloof dezer secte bestaat er sedert den dood der apostelen voor de Christenen in de kerk geen bevoegde bemiddeling meer voor de zegeningen des hemelszij keeren daarom der »Bileamskerk" den rug toe en vereenigen zich tot geheel vrije gemeenten, die geen bepaalden pre dikant bezitten. Het hoofdgebouw en verschillende bijgebouwen der hygiënische tentoonstelling te Berlijn zijn dooi den brand totaal vernield. De tentoonstelling was zoodanig aangelegd dat zij door het viaduct van den staatsspoorweg werd doorsneden, ierwijl er ook onder 38 bogen van het spoorviaduct een oppervlakte van 5000 vierkante meters in gebruik was genomen. Al wat aan de stadszijde van het viaduct lag en daartoe be hoorde het hoofdgebouw ter grootte van 12,000 vierkante meters is in de asch gelegd. - Zekere Thomas Barrett te Doulough in Ier land stierf dezer dagen aan de gevolgen van een schot in de dij, dat Woensdag, terwijl hij in bed lag, door het keukenvenster op hem werd gelost. Barrett was een pachter die zijne verplichtingen nakwam. Een nieuwe komeet begon Zaterdagavond voor het ongewapende oog zichtbaar te worden. Zij staat "halverwege de poolster en het midden van Cassiopeia en beweegt zich in de richting van Auriga. Tot half Juni neemt zij in helderheid toe. Terwijl de Fransche en Engelsche staatkunde zich inspant om een uitweg te vinden voor de ver warring in Egypte, trekt natuurlijk nog steeds de toestand in Ierland aller aandacht tot zich. Nog steeds te vergeefs wordt gezocht naar de bedrijvers van den ijselijken moord te Dublin. Talrijke arresta- tiën hebben dag aan dag plaats, maar tot nu toe is geen tipje opgelicht van den sluier die zooveel gehei mzinnigs verbergt. De Engelsche regeering heeft tot beteugeling van fe- nians en moordenaars nu ook de wet voorgesteld welke zij noodig meent te zijn.Het jurystelsel is onmogelijk in een land waar geheime genootschappen een schril: wind uitoefenen, dat juryleden ruineert of doodt, 2 ze volgens hun geweten rechtspreken. De rege wil daarom een afzonderlijk gerechtshof opric 1j dat in die plaatsen en bij die gelegenheden na overtuiging der regeering ontbeerlijk is. Wr' een onpartijdige uitspraak in eenig district nk wacht kan worden, zal een commissie van L rechters daarheen gezonden worden, wier uitsprau eenstemmig moet zijn, en van welke de partijen i; 1 hooger beroep kunnen komen bij een Hof, welk, vijf rechters bij meerderheid van stemmen het eerst vonnis kunnen casseeren of handhaven. Getuigei 1 die weigeren getuigenis te geven, zullen gestraf worden. Het tweede gedeelte van het wetsvoorstel is gewijc aan maatregelen om misdaad te voorkomen en if voornamelijk gericht tegen geheime genootschappen en Amerikaansche samenzweerders en moordenaars Zeer groote macht ontvangt de regeering, om ge heime genootschappen te treffen en hun buiten- landsche agenten over de grenzen of in de gevan genis te plaatsen. De politie mag bij dag ennach huizen doorzoeken, om »de geheime gereedschapper van moord" te vinden, gelijk de minister Harcour zich uitdrukte. Zij mag dit echter doen voorziei van een bevelschrift van den onderkoning, en eer inspecteur of onder-inspecteur moet steeds tegen- woordig zijn. De politie mag bovendien lieden, die 's nachtf reden tot verdenking geven, in hechtenis nemenr zoo ze geen voldoend antwoord geven, wanneer ze den volgenden morgen voor den rechter worden gebracht. Vreemdelingen in een district, die zich verdacht gedragen, mogen eveneens worden gevat., zonder afzonderlijk bevelschrift. Lidmaatschap in een geheim genootschap wordt gestraftdaden van j geweld, deelneming aan oproer, enz. worden onmid dellijk door twee rechters summier gestraft en zij die door bedreiging of anderszins lieden willen dwingen, zullen eveneens onmiddelijk terecht staan. De onderkoning mag volksvergaderingen verbieden of uiteenjagen, die gevaarlijk zijn of dreigen te zijn voor orde en vrede,, terwijl hij dagbladen, die tot misdaad aanzetten, kan straffen. Districten waar agrarische misdaden plaats hebben, zullen de kosten der vervolging dragen en schadeloosstelling moeten betalen aan de gezinnen der vermoorden. Met 327 tegen 22 stemmen, gaf het Lagerhnis den minister verlof deze wet in te dienen. De bestaande wet was onvoldoende tot bescher ming van het publiek. Niets is zoo gevaarlijk voor een staat als de straffeloosheid waarmede misdadigers te werk kunnen gaan. De ontzettendste misdaden blijven ongestraft, omdat jurys het schuldig niet durfden uitspreken, al waren misdadigers op heeter- daad betrapt. De Iersche onverzoenlijken, Parnell aan het hoofd, verzetten zich met hand en tand tegen de voorge stelde wet. Elke beleediging tegen de ministers en Engeland, welke zij bedenken konden, werd gebruikt, om de hartstochten gaande te maken. Indien Parnell beloofd heeft, voordat hij op vrije voeten gesteld werd, om de goede zaak van wet en orde te steunen, dan houdt hij zijn belofte al zeer slecht, want opruiender woorden dan hij en zijn aanhangers ge bruikten, zijn al niet te bedenken. Het wetsvoorstel werd beschreven als »meer dan Russisch", «bloeddorstig" enz., doch de waarborgen tegen misbruik van macht zijn zoo volledig en de noodzakelijkheid om Amerikaansche Fenians te beletten te moorden zoo ontegensprekelijk, dat de wilde taal der heeren van het Landverbond geen indruk maakte. Een der Iersche leden O'Donnell heeft aange kondigd dat hij bij de tweede lezing van de wet tot beteugeling van misdaad in Ierland het volgend voorstel zal indienen ■De misdrijven en de ontevredenheid in Ierland zijn voornamelijk het gevolg van het onrechtvaar- dig en onbarmhartig verdrijven van ongeveer 40,000 j mannen, vrouwen en kinderen uit hunne woningen door de politie en de militaire macht, tijdens het bestuur van Forster. «De verbittering door dit verdrijven van een gansche bevolking is verergerd door het gedrag van vele magistraatspersonen, politiebeambten, en ander^^

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1882 | | pagina 2