Nieuwe Goesche Courant, Ckristelijk-historisch blad voor Zeeland. rl«82. Dinsdag 16 Mei. N°. 904. BINNENLAND. I HET ZUIDEN, Verschijnt eiken Maasdag, Woensdag en Vrijdag- vond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs pe» drie maanden francof 1,50. Enkele nommers- 0,05. P. G. UITGAVE VAN WIJ HUI, te Middelbuig Wel A. C. DE JONGE, te Goes. Prijs der Advertenties: Per regel 10 ets.; Familie-berichten van 1-6 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per regel. Agent voor Dordrecht en Omstreken: de heer H. J. KOEBRTJGrGrE. Het schijnt dat Z. M. het ontslag door het ïinisterie aangevraagd geweigerd heeft.. Dientengevolge had eene bijeenkomst van den ïinisterraad plaats, die besloot de aanvraag te erhalen. De eedsquaèstie in Nederland bevindt zich sedert inige dagen in eene geheel nieuwe phase.Natuurlijk zal dereen, even als wij, bij het vernemen van de opzien barende rechtspraak van het Haagsche gerechtshof in akeder eedsweigerin g van den modernen predikant Reyers gedacht hebben, dat er nog wel een en heler zou volgen; dat die zaak in geen geval zóó :on afloopen. Van den minister Modderman inder- laad mocht niet verondersteld worden, dat hij na ijn schitterende verdediging van den eed, de af- chaffing er van of, wat geheel op hetzelfde neer- tornt, het zuiver facultatief stellen van den eed n de practijk zou goedkeuren of begunstigen. Ook yij hadden daarom ten stelligste verwacht, dat aan iet Openbaar Ministerie van hooger hand zou ge- ast zijn, cassatie aan te vragen. Volgens de be- ichten evenwel heeft het Openbaar Ministerie ver- daard in de uitspraak van het Haagsche gerechts- ïof te berusten. Ongerekend de gevolgen welke deze uitspraak «getwijfeld hebben zal, kan deze tweede eedswei- ;ering evenmin als die van den heer Heys te Assen •nze sympathie wekken De bezwaren van den heer R. tegen het eedzwe- en, schijnen blijkens niet tegengesproken couranten berichten van zeer jongen datum te zijn. De Trot. oordbrabander geeft in zijn laatste nommer in de rolgende woorden onder den titel »Eedgeknutsel" mze gedachten over deze zaak terug. »Toen de heer Reijers is toegelaten tot de Evan geliebediening heeft hij afgelegd de navolgende belofte en verklaring, en die met zijn onderteekening aekrachtigd Wi] verklaren bij dezen oprechtelijk dat wij baar het grondbeginsel der Christelijke kerk in 't al- remeen en der Hervormde kerk in 't bijzonder Gods leilig woord, in de Schriften des Ouden en Nieuwen Ferbond vervat, van ganscher harte aannemen en op- lechtelijk geloover.dat wij deszins en willens zijn len geest en de hoofdzaak der leer, welke in de aan- jenotnen formulieren van Eenigheid der Nederduitsche ïervormde Kerk begrepen is getrouwelijk te handhaven hit wij mitsdien den ganschen raad Gods, inzonderheid fijne genade in Jezus Christus als den eemgen grond Ier zaligheid ernstig en van harte aan d: gemeente mllen verkondigen, mar de gaven ons gegeven, enz. Welnudeze belofte, plechtig afgelegd, wordt loor de modernen, dus ook door den heer Reijers, liet gehouden. Zij schenden die dagelijkswant zij •lijven in de Kerk. Zelfs beproeven zij niet meer ,oor allerlei spitsvondigheden en uitvluchten de be- ;ekenis aan die belofte te ontnemen, vermits zij ilven op afschaffing van dien eed of die belofte aan- ringen, Die predikanten, dus ook de heer Reijers, hun beroep en hun landstractement niet willende prijs geven, schikken zich tot tijd en wijle in het onver mijdelijke. Zij doen erger. Zij blijven in de kerk om haar zoodanig te ondermijnen, dat de leden der kerk zelve eindelijk met het geloof der kerk zullen hebben gebroken. Zij bewerken dus met op zet juist datgene, wat de Kerk door het afnemen der belofte bedoelde te weren. Dat de modernen dus ook de heer Reijers zich volstrekt niet bewust zijn van het onzedelijke dier handelwijze, dat hun geweten op dit punt zwijgt, willen wij aannemen. Zoovele »fatsoenlijke" lieden handelen immers evenzoo en bediening en landstractement eraan te geven, dat doet, leert ons Ds. Buijtendijk, een verstandig predikant, zelfs al ware hij rechtgeloovig. niet licht. Wij oordeelen niet noch veroordeelen, wij constateeren alleen de feiten Maar, vragen wij, hoe komt nu plotseling dat geweten zoo luide te spreken bij den heer Reijers, nu er niets te verliezen isnu het verzet tegen eene landswet alleen dit gevolg heeft, dat de persoon, die zich verzet, wellicht eenige verwaandheid ver krijgt en zich beroemen zal mogen tot de vrijgees ten te behooren! Waarom heeft de heer Reijers niet ook in dezen gepoogd eene formule zóó uit te leggen, dat hij er zich bij neerleggen kon Daartoe was immers veel minder kunst noodig dan vereischt wordt voor zijne stelselmatige terzijdestelling van kerkelijk geloof en Heilige Schrift. De heer Reijers heeft dat niet beproefd, maar het tegendeel gedaan. Hij heeft getracht in den eed te leggen wat er niet uitdrukkelijk in staat, teneinde zich te kunnen verzetten. De eedsformule toch luidtZoo waarlijk helpe mij God Almachtig Zoo waarlijk dus als men de waarheid spreekt, rekent men ook op de hulpe van den Almachtigen God, èn thans èn in het vervolg van zijn leven. Wij hebben nimmer van moderne zijde principiëel bezwaar hooren maken tegen het steunen op Gods hulp. Integendeel is dit..zelfs eene geliefkoosde uit drukking. Van Gods wraak is geen sprake. En evengoed als eeu moderne zich een liefderijken God die ook tegén den zon laar niet toornen kan, ver mag voortestellen, kan hij zich een God denken, die altijd steunt en nimmer zijn steun onttrekt (of »zich wreekt.") In het eene geval waar eeds wei gering slechte gevolgen zou hebben legt men den eed af, doch houdt er zich eenvoudig niet aan. In het andere waarbij niets te verliezen valt zoekt men, om ook eens van gewetensbezwaren te kunnen spreken, voorwendsels ten einde den eed te kunnen weigeren. Wij noemen dat een armzalig geknutsel met den eed!" aldus erkennen, dat hunne prediking standplaats de gemeente Kapelle, A. G. Merens, candidaat-notaris te Tholen. Tot burgemeesters :van St. Maartensdijk N. Polder man, secretaris dier gemeentevan Scherpenisse V. V. R. C. R. baron van Heemstra, en van Hoede- kenskerke J. Welleman, secretaris dier gemeente. Het gewone jaarverslag der Kamer van Koop handel en Fabrieken te Middelburg heeft ditmaal weinig bemoedigends. Stilstand, eer dan vooruitgang, zegt het verslag, is het doorgaande beeld dat handel,nijverheid en scheep vaart den opmerker hier ter stede te aanschouwen ge ven. Graanmarkt, veemarkt en vischmarkt bleven wat zij vroeger waren. Terwijl het aantal hier thuis be- hoorende zeeschepen verminderde, evenals de aan voeren van goederen uit zee, had daarentegen de industrie zich over 't algemeen niet te beklagen; enkele sedert kort hier opgerichte fabrieken zagen haren werkkring op bevredigende wijze uitbreiden. De export-maatschappij Zeeland zette hare opera ties op denzelfden voet voert als in het vorige jaar. De handel in oesters breidde zich aanzienlijk uit. Het getal hier aangekomen binnenvaartuigen be draagt met de beurt- en marktschepen 980. Het aantal aan de loskade binnengekomen en vertrok ken zeeschepen bedroeg 30. Het Prins-Hendrik-dok was door een grooter aantal schepen bezet dan in het vorig jaar, namelijk 26. Op de vier scheeps timmerwerven was het gansche jaar door geregeld werk. De Middelburgsche kunstboterfabriek breidt hare relatiën bij voortduring uit, evenals de beide steenbakkerijen. De heer H. J. Kremer, medicinae doctor en arts te Groningen, heeft zich aangemeld voor de Neder- landsche Noordpool-expeditie (station Dicksonhaven), Blijkens eene advertentie in de Ter Neuzensche Loura7it zal heden de aanbesteding plaats hebben van eene inlaagkade met duiker en het graven van eene geul, alles ten behoeve der oesterteelt aldaar. kt die belofte in strijd is. Bij Zr. Ms. besluit van 12 dezer zijn benoemd tot notaris binnen het arrondissement Middelburg, ter Het Algemeen Nederlandsch ïPerkliedetioerbond zal op 28 en 29 Mei e. k. te Rotterdam zijn jaarlijksche algemeene vergadering houden en dan o. a. behan delen een voorstel van öf geheele óf gedeeltelijke kosteloosstelüng voor min- of on vermogenden van het onderwijs op de hoogere burgerscholen. Hoe krijgt men het in het hoofdWelk min- of onvermogend werkman zal zijn kind, nadat het op de lagere school genoegzaam is voorbereid, om de II. B. S. te kunnen bezoeken, nog eens gedurende drie of vijf jaren den kost kunnen geven en daarbij alles wat voor het doorloopen van een cursus der H. B. S. noodig is, zooals boeken, teekenbehoeften, alsmede kleederen enz., betalen kunnen Of moet daarin ook van Staatswege worden voorzien En wat zullen de jongelieden aanvangen, die

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1882 | | pagina 1