g-MENGDE berichten. Uitgeloofd door den algemeenen penningmeester der MaAtschappij, den heer M. Volkrijk Liebert f 10. 60 Twee-jarige merrien eerste prijs t 15, tweede prijs f 7,50. 70, Ruinen, minstens 4 jaar oud eerste prij9 f 15, tweede prijs f 10. 80. Paarden, geboren in 1881, onverschillig van welk ras, mits geen hengsten-; eerste prijs f 10, tweede prijs f 5. 9o. Spannen werkpaarden, minstens 4 jaar oud, onverschillig van welk geslacht; eerste prijs f 30, tweede prijs, een paar hoofdstellen met toornen en kruislijn, uitgeloofd door den heer J. W. Vader. RUNDVEE. lOo. Springstiercn, minstens 2 jaar oud, van inlandscli ras; ee»ste prijs f 25, tweede prijs f 15. llo. Melkkoeien, onverschillig van welk ras eerste prijs f 25, tweede prijs, 12 geletterde korenzakkan, uit geloofd door den heer J. W. Vader, derde prijs f 10. 12o. Tweetands-vaarzeneerste prijs t' 15, tweede prijs f 10, derde prijs f 5. 13o. Melktands-vaarzeneerste prijs f 10, tweede prijs f 5, derde prijs f 2 50. 14o Voor 4 stuks meikoeien, onverschillig van welk ras, van éën eigenaareerste prijs f 25, tweede prijs f 15. SCHAPEN. VAN INLANDSCH BAS. 15o. Springstiereneerste prijs f 10, tweede prijs f 5. 16o. Ooien minstens 3 stuks; eerste prijs f 10. tweede prijs f 5. VARKENS. ONVERSCHILLIG VAN WELK RAS. 17o. Beeren eerste prijs f 5, tweede prijs f 2,50. 18o. Zeugen eerste prijs f 5, tweede prijs f 2,50. PLUIMGED1KRTE. 19o. Voor de schoonste verzameling pluimgedierte, f 10. WERKTUIGEN ENZ. 20o. Voor de volledigste verzameling van nieuwste verbeterde 'landbouw-werktuigen van één eigenaar, uitgeloofd door den heer J. W. Vader f 25. 21. Voor de volledigste verzameling van werktuigen voor zuivelbereiding (koudwater methode), uitgeloofd door den heer J. H. Bijbau f 20. 22o. Voor den bert werkenden graansorteerder, (trienr) uitgeloofd door de bestuursleden der Afdeeling Noorfl- Beveland f 25. BOTER EN KAAS. 23o. Voor minstens 1 kilogram boter, uitgeloofd door den heer J. W. Vader; eerste prijs f G, tweede prijs f 4. 24o. Voor de best gekeurd e vette kaas, uitgeloofd door den lieer Mr. L, A. Bijba", f 10. 25o. Voor de best gekeurde gekruide magere kaas, uitgeloofd door den heer P. H van Lis. f 5. Met de telefoongeleiding tusscken Middelburg en Veere is gisteren middag eene proef genomen, die goed is geslaagd. Binnenkort kan dus de open stelling voor den publieken dienst worden verwacht. Tengevolge van een jl. Woensdag door de justitie op het hulpkantoor der posterijen te Veere ingesteld onderzoek is de brievengaarder C. v. A., aldaar ge arresteerd en naai* het huis van arrest te Middel burg overgebracht. Volgens gerucht moeten onregel matigheden met postwissels plaats gehad hebben. —"De heer P. L. De Bruyne, vice-consul van Groot- Brittanie te Vlissingen is benoemd tot ridder der Orde van verdienste van Waldeck en Pyrmont. De sleeper H. B. te Vlissingen had in den avond van 15 December van het vorige jaar op zettelijk een straatkei gelegd op de rails van den stoomtram te Vlissingen. De van Middelburg komende tram kreeg dien tengevolge een hevigen schok en moest even stil houden. Ongelukken hadden gelukkig niet plaats, maar dit kon de dader bij het plegen van het feit niet voorzien. De man werd op heeterdaad door de politie be trapt en voor den kantonrechter gedagvaard, die hem bij vonnis van 14 Februari jl., niette genstaande zijne ontkentenis, schuldig verklaar de aan het zonder last en zonder voorkennis plaatsen van een voorwerp op de spoorstaven van een stoomtram in Zeeland, waardoor het vervoer over die staven belemmerd en onveilig gemaakt werd. Op grond van de art. 26, 31 en 32 van het door de Staten vastgestelde reglement op de tramwegen werd de beklaagde veroordeeld tot 7 dagen gevan genisstraf en f 5 boete c. e. Van dit .vonnis kwamen èn de veroordeelde èn het openbaar ministerie in hooger beroep, ten ge volge waarvan de zaak door de rechtbank te 's Gravenhage werd onderzocht, 'met dit resultaat, dat de beklaagde appellant bij vonnis Dinsdag in hooger beroep evenzeer aan bet hem ten laste ge legde feit schuldig werd verklaard. Het vonnis van den kantonrechter werd mitsdien bevestigd, met uitzondering van de opgelegde straf, die de recht bank met het oog op defsehromelijke gevolgen, die het gepleegde feit had kunnen 11a zich slee pen, in overeenstemming met het requisitoir van den substituut-officier van juistitie, heeft verzwaard met behoud der 7 dagen gevangenisstraf tot eene geldboete van f 75 c. e. Aan de Rietlanden te Amsterdam zijn de pakhuizen van boven tot onder als 't ware bedekt met muskieten, terwijl er zwermen vliegen met dat ongedierte, die op sommige oogenblikken den om trek in den nevel hullen. Gisteren ochtend had in de bierbrouwerij De Leeuwte Dordrecht, een noodlottig ongeval plaats. Een 23-jarig volontair in die bierbrouwerij, H. A. L. J., uit Amersfoort, is namelijk, toen hij de stop op de buis boven het watervat wilde steken, in dit 8V2 meter diepe vat gevallen en verdronken. De werklieden beneden in de brouwerij hoorden een gil en vonden de pet van den ongelukkige m het vat drijven. Per Hollandsche spoor werden Woensdag uit Berlijn te Haarlem aangevoerd een twintigtal run deren, bestemd voor een runderslager aldaarj Dat is reeds de tweede bezending van dien aard in kor ten tijd. De tegenwoordige hooge veeprijzen schijnen de slagers naar buitenlandsche markten te doen omzien. Het vleesch is van eerste kwaliteit. De overdekte galerij met 50 winkels achter het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam, waarvan de aanbesteding den 8 dezer gehouden werd, is gegund aan D. Oerlijn Zoon en A. de Haan, voor f 409,000. Onder de lotelingen der gemeente Hemelumer Oldephaert en Noord'wolde, die te Leeuwarden zijn ingekwartierd om bij de militie te worden ingelijfd, bevindt zich een die, om zich behoorlijk voort te bewegen, gebruik moet maken van 2 krukken. Be doelde persoon heeft verzuimd voor den militieraad te verschijnen en is dientengevolge voor den dienst aangewezen. De gezagvoerder der Surrey van de Koninklijke Nederlundsclie Stoombootmaatschappij is te New-York in hechtenis genomen en tegen een borgtocht van 5000 dollars op vrije voeten is gesteld. De haven politie beweert, dat hij 254 personen meer aan boord had, dan de Amerikaausehe wet vergunt. Het Handelsblad geeft de volgende beschrij ving van den aanblik der douane-loods, die door de Kon. Ned. stoombootmaatschappij te Amsterdam wordt gebruikt als wachtmaker voor de landverhuizers die met de stoomschepen naar Amerika vertrekken. De loods is ongeveer 120 meter lang en 15 meter breedhet grootste deel daarvan is tot voren genoemd doel afgescheiden van het overige, waarin de koopmansgoederen liggen, aan het einde van het afgescheiden deel zijn in vier rijen twaalf tafels op gesteld met banken aan wederzij. Ter rechterzijde hier vooraan, is den landverhuizers gelegenheid ge geven om zich te voorzien van scheepsbeddengoed, blikken ketels, bakken en pannen en daarnaast een geïmproviseerd buffet, waar koffie, melk, bier, brood, worst, kaas en eieren te koop zijn tegen matigen prijs. Aan de'n ingang is onder een linnen teut een wisselkantoor hier kunnen de reizigers Nederlandsch en vreemd geld tegen Amerikaansck verwisselen. Uit verscheidene landen van Europa zijn te dezer plaatse menschen bijeengekomen, waaronder vele ge zinnen van man, vrouw en kinderen, groepsgewijze te zamen gezeten bij hun bescheiden reisgoed, dat om hen heen op den grond ligt. Over 't geheel heerscht eene gemoedelijke kalmte en staat op 't gelaat der reizigers eer eene uitdruk king van ernst en somberheid, dan dat daarop de j blijde hoop op eene betere toekomst zich afspiegelt. De kinderen evenwel, in grooten getale daarbij tegenwoordig, zijn meerendeels even onbezorgd en speelgraag als anders de kindernatuur eigen is,;a\ hebben zich op zakken bedddengoed, op kish of op banken te slapen gelegd, vermoeid van W reeds volbrachte landreis en rustig alsof zij hunne gewone legerstede in hunne ouderlijke w ning lagen. r{_ Oogenschijnlijk zijn de meeste reizigers uit de- landbouwers- of handwerkkersstand en bezittc niet veel grooter kapitaal dan vereischt wordt of de kosten van de overvaart te voldoen en gin< in Amerika gedurende nog enkele dagen te kui nen leven. Zij gedragen zich steeds geschikt e> ordelijk, dronkenschap of luidruchtige beweginl worden niet waargenomen. Op gezegde twaalf lange tafels wordt aan di menschen het middagmaal, nu reeds voor rekeninj der stoombootmaatschappij, zoo ordelijk mogelij! op borden van wit aardewerk toegediend. Da maal bestaat gewoonlijk uit erwtensoep vooral ei dan aardappelen met zuurkool en spek of vleesct In afwachting hiervan ziet men verschillend nationaliteiten zich groepeeren hier eenige reizigei^j uit Polen; de vrouwen bijeengezeten, spreken oi derling luid en snel eene taal waarvan geen audi een woord wijs kan wordende mannen staa 1 daarbij met lange grijze jassen, hooge laarzen, lio< Jj den met neergeslagen rand en de pijp in den mond hunne weinige reisbenoodigheden liggen bij hei Daarnaast op een bank zit eene boerenfamilie u-.j Zeeland, de kleeding dezer lieden is even schilde achtig als die der Polen, doch ze zien er mee gegoed en zindelijker uit. Wat verder een groepj Duitschers uit Munsterland, vergezeld van een aar tal kinderen van verschillenden leeftijd de vrouwe" dragen naar Duitsche manier alleen een doek 01 0 4 het hoofd, bij voorkeur bontgekleurde. Eenige joi gelieden, op liuune bagage gevleid, steken de hoofde' samen om liedjes te lezen of halfluid te zingen liederen die hen doen denken aan hunne »Heimath." Eene vrouw met haar zuigeling aan haar borst zit eenigszins afgezonderd op haar kist met betraande oogen hare gedachten zijn blijkbaar ver van dq plaats waar ze nu zelf ishare andere jeugdig! kleinen in een wollen doek gewikkeld, een blozende dikkert, met geelblonde haren, slaapt naast haa. Twee anderen, een jeugdig paar, verloofd of pa: gehuwd, ziju hand aan hand op een ander plaatsj- neergezeten, in een recht vertrouwelijk gesprek waarbij zij hem met een bloemzoeten glimlach aan kijkt. Bij een talrijke Zwitsersche familie is een hoogbejaarde grijsaard, en zoo zal ook een mislukte Amsterdamscbe winkelier zijn geluk in Chicago gaan zoeken. Een jong Noord-Hollandsch boertje en dito boerinnetje, met een paar jonge spruitjes, zullen de reis medemaken haar ouders verkreger in Minnesota eenig fortuin en bekostigden kur heenreis. Vervolgens ontwaart men een aantal Noren en Zweden, waaronder veel zeelieden, die dei vorigen dag via Christiania zijn aangekomen, ter wijl ook een tiental reizende muzikanten met licht blauwe uniformpetten, uit Beieren afkomstig, ditmaal niet ontbreken en zich nu en dan en ook bij 't vertrek laten hooren. E11 dit groote gezelschap, die mengelmoes vai personen, meer dan 1200 in getal, vertrokken allei gelijk met êén stoomschip, dat wel groot is, maa toch voor zooveel passagiers, voor elk dan óuL slechts eene zeer beperkte ruimte aanbiedt. Evenwel is het logies aan boord vrij ordelijk. De ruimte tusschendeks, waar de meeste passagiers verblijf houden, is verdeeld in vakken voor onge huwde vrouwen en voor gezinnen met kinderen in ieder vak staat een lange tafel met banken ei ter wederzijde zijn slaapsteden ingericht in kleinere vakken twee hoog aan elke kant voor 16 personen dus 32 in elk kleiner vak. Voor het vertrek ziji al de logeerplaatsen zindelijk met kalk gewit, vooi verlichting gedurende heel den nacht en voortduren voor ventilatie wordt voldoende gezorgd, en boven 1 dien alles gedaan wat gemak kan geven aan d reizigers, voor zooveel te vorderen is bij een vracb j prijs van nog geen zestig gulden, voor de reis v« Amsterdam naar New-York. Naar het L. Ml. verneemt, is te Leiden ei bijeenkomst gehouden van afgevaardigden uit voornaamste studenten-roeivereenigingen van

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1882 | | pagina 2