ieuwe Goesche Courant, Christelijk-historisch blad voor Zeeland. Zaterdag 13 Mei. JV. 903. BINNENLAND. s m;> HET ZUIDEN, Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs pe1* drie maanden francof 1,50. Enkele nommers- 0,05. UITGAVE VAN P- G. WIJTMAN, te lliddelbuig en Wed. A. C. DE JONGE, te Goes. Prijs der Advertentiën: Per regel 10 ets.; Familie-berichten van 1—5 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per regel. Agent voor Dordrecht en Omstreken: de heer H. J. KOKJ i RIJGT O-P' Als gewoonlijk heeft ook ditmaal bij de minis- crisis, ieder het zijne te zeggen. Veel zaaks het juist niet. Grondtoon van nagenoeg alle be van de liberale pers over deze crisis spijt over het besluit der Ministers omdat de van Lijnden met de zijnen de zaken loo- hield, en 'in den koers door de liberalen stuurde. Op de vraag »wat nu" weet een antwoord te geven, of het zou dit zijn dat men zelf de regeeringstaak niet begeert. Be Standaard heeft aan het slot van zijn artikel over deze crisis de volgende meening uitgesproken »Even beginselloos als dit Kabinet in zijn op was, even beginselloos verdwijnt het. Als in de conversie-quaestie een geheel koloniaal beleid op het spel staat, blijven de andere ministers maar als een nietszeggend tractaat verworpen wordt, stappen ze al te zaam op. Dit is vooral van mannen als Rochussen, Van Lijnden en Klerck het toppunt van onbegrijpelijke politiek. Blijven zitten als een cardinaal punt van regee- ringsbeleid wordt aangetast, en gaan loopen als een klikkebilletje tegenvalt. Zulk een politiek mag geen naam hebben. 1 «Struikelen" noemen we dat; voor vallen is het te klein. Dit aftreden van Van Lijnden is het uiterste (der inconsequentie. Optredend heette hetWe moeten wel op die fetoelen gaan zitten, want al kost het iets aan onze beginselen, er mag, er kan geen anarchie zijn. Consequent zou daarop passen, ook nu te zeggen »We moeten wel op die stoelen blijven zitten, want, al kost het iets aan onze beginselen er mag door ons heengaan toch geen anarchie ontstaan." De toestand is, dit erkent ieder, nu nog onmo gelijker dan in Augustus 1879. Wie toen niet mocht wegblijven, mag dus ook thans niet opstaan. En van tweeën éénóf het motief van zijn optreden veroordeelt de aanvrage om ontslag, óf wel het motief van ontslag is de meest krasse streep door heel het pleidooi voor zijn optreden. Indien Van Lijnden metterdaad, ondanks het voor anarchie, weggaat, en er een ander Kabinet komen moet, is geen ander Kabinet denkbaar dan een Kabinet ad hoe voor de re form-bill. Datzelfde Kabinet, dat reeds in '79 eisch van het oogenblik ware geweest, en destijds door Van [Lijndens optreden werd tegengehouden, is thans de ;h van onze politieke constellatie. Voor zulk een Kabinet is een meerderheid fe linden, mits het optrede op een degelijk program gemengd zij uit mannen, die autoriteit hebben nj anti-revolutionairen, roomschen en den linker- [eugel van de coalitie der liberalisten. Dus geen Heemskerk, geen Kappeyne, geen mannen met overoude antecedenten, die ons weêr sleuren in allerlei politiek gemoei. Maar een stel kloeke, flinke, versche mannen, die in drie maanden tijds hun reform-bill indienen, na aanneming binnen een half jaar de Kamer ont binden en zoo eindelijk, eindelijk, Nederland eens uithelpen uit het marasme, waarin het verkwijnt." Communaal of individueel grondbezit op Java Gelijk in vroeger eeuwen in Europa en thans nog gedeeltelijk in Rusland, zoo bestaat er tegen woordig in onze Oost-Indische bezittingen commu naal bezit, d. w. z.de landerijen die bij en om de verschillende gemeenten gelegen zijn, zijn niet overal het eigendom van particuliere personen, maar van de gemeente of 't dorp (dessa). Jaarlijks worden de gronden verdeeld om ze te bewerken. Nu heeft deze toestand ongetwijfeld groote voor- en nadeelen. 't Voordeel voor 't Gouvernement is wel voorna melijk daarin gelegen, dat de inlander in de grootst mogelijke afhankelijkheid blijft, wat zeker voor de duurzaamheid van ons gezag in Indië niet van be lang is ontbloot. Vooral de politiek, die uitgaat van 't begrip, dat eene kolonie 't meest moet ge lijken op een melkkoe,, die men alleen mest om de melk die ze geeft, wijl zonder die melk 't leven van de koe den eigenaar tamelijk onverschillig is, vooral die politiek, zeggen wij, bekommert zich niet verder om 't welzijn van den inlander dan 't belang van 't moederland zulks medebrengt. Maar 't nadeel dat gemeentelijk of communaal bezit medebrengt is zeker dit, dat de inlander, die 't eene jaar dit en 't andere jaar een ander stuk grond in bezit of althans ter bebouwing heeft, niet meer aan den grond te koste legt, dan volstrekt noodzakelijk is. Vandaar dat de grond niet zooveel opbrengt als bij particulier bezit mogelijk zou zijn. Maar in dit geval bestaat de mogelijkheid dat de inlander zich van zijn kracht bewust wordt en 't moederland zich wel eens op een goeden dag door zijn koloniën de gehoorzaamheid zou zien op gezegd of dat vreemde invloed zich zoo in de ko loniën doet gevoelen dat onze macht in Indië zonder slag of stoot zou kimnen vervangen worden door Engelsche of andere opperheerschappij. Nu is deze kwestie, zoools* onze lezers begrijpen, zeer ingewikkeld. In beide gevallen staat men voor moeilijke vraagstukken en bijna onoplosbare raad sels. De voorstanders van 'tgeef Indië wat Indie's is, zijn voor conversie, maar zij die 't behoudende stelsel voorstaan, d. i. die alleen in volstrekte afhankelijkheid van den inlander duurzaamheid van ons gezag in Indië zien, zijn natuurlijker-wijze tegen haar. te houden, zal wegens onvoldoende deelneming niet plaats hebben. Voor de tentoonstelling te Goes zijn uitgeloofd; behalve de medaille van Z. K. H. den prins van Oranje, minstens nog vier medailles voor die inzenders welke een te benoemen jury daarvoor waardig zal keuren voor den wedstrijd 10 prijzen a f 10, 10 prijzen a f 5, 20 prijzen a f 2,50 en 120 getuig schriften. Bovendien worden uit de ingezonden voorwerpen de prijzen voor de te houden verloting gekozen, en kunnen die voorwerpen ook door bezoekers worden aangekocht. Het plan is zoo mogelijk de tentoonstelling 1 Juli te openen. De vooorwerpen zullen dus tusschen 15 Juni en 1 Juli moeten worden ingezonden, wat nader aan de inzenders zal worden opgegeven. Een voordracht, die de heer W. Meng, van Rot terdam, de bekende martelaar der «onverdraag zaamheid", zich voorgenomen had deze week te Goes LANDBOUW. Aan het ons toegezonden Programma der aan staande Algemeene Vergadering der Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt te Cortgene op 13 Juni te houden, ontleenen we het volgende Maandag, den 12 Juni, des avonds te 7 uren, bijeenkomst van het Hoofdbestuur. Dinsdag, den 13 Juni, des voormiddags te 10 uren, Algemeene Vergadering ten huize van den logementhouder L. D. van de Linde. Woensdag, deu 14 Juni, des voormiddags te 10 uren, Tentoonstelling van Paarden, Rundvee, Scha pen, Varkens, enz. De volgende onderwerpen zullen op de Algemeene Vergadering behandeld worden lo. Welke middelen staan den landbouwer ten dienste, ter voorkoming der kwade gevolgen van nat weder gedurende den oogst? 2o. Vindt de landbouw in Art. 26 der wet van 13 Juni 1857, Staatsblad 87, voldoende bescherming tegen te sterke vermenigvuloiging vau schadelijk gedierte? 3e. Beiooft de verwerking van de afgeroomde melk tot magere kaas in Zeeland voordeeliger te zullen zijn dan het gebruik daarvan tot opkweeken of mesten van jong vee? Zoo ja, wat kan de Maatschappij.doen, ten einde dien tak van bedrijf te bevorderen of aan te moedigen Voor de tentoonstelling zijn de volgende prijzen uitgeloofd LANDBOÜWPAARDEN. onvbrschillig van welk ras. lo. Hengsten, minstens 3 jaar oudeerste prijs f 40, tweede prijs, uitgeloofd door den algemeenen voorzitter der Maatschappij, den hee;r Mr. C. J, Pickó f 25, derde pi ijs f 15. 2o. Hengsten, geboren in 1880 eerste prijs f 15, tweede prijs, uitgeloofd door den p.lgemeenen secretaris der Maatschappij, den heer J. H. Snijders f 10. 3o. Hengster., geboren in 1881eerste prijs f 6, tweede prijs f 4, 4o. Merriën, minstens 4 jaar oudeerste prijs f 25, tweede prijs f 15. 5o. Drie-jarige merrien; eerste prijs f20, tweede prij$

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1882 | | pagina 1