Nieuwe Goesche Courant, Christelijk-historisch blad voor Zeeland 1JS82. Donderdag- 11 Mei. Hf". 902. BINNENLAND. ZUIDEN. Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs pe** drie maanden francof 1,50. Enkele nommers- 0,05. UITGAVE VAN P. G. WIJTMAN, ie Middelbaig en Wed. A. C. DE JONGE, te Goes. Prijs der Advertentiën: Per regel 10 ets.; Familie-berichten van 16 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per regel. Agent voor Dordreoht_en Omstreken: de heer H.'j. Tot lid van de Tweede Kamer is in het district Hilversum gekozen mr. T. P. baron Mackay, bur gemeester van Winterswijk, en candidaat der anti ^revolutionairen, met 728 stemmen. Op den candidaat der Roomschen, de heer J. F H. Bekhuys waren 550 stemmen uitgebracht. Volstrekte meerderheid was 657. In eene avondzittiug Maandag door de Tweede Hamer gehouden, werd het voorgestelde handels- tractaat met Frankrijk ten tweeden male verworpen. Deze uitspraak der Tweede Kamer over het nieuwe handelstractaat was zeker zóó ondubbelzinnig mogelijkmet 43 tegen 37 stemmen werd het trac- taat verworpen. Tegen stemden alle katholieke leden, op den heer van der Hoeven na, de aan wezige conservatieven en anti-revolutionairen, met uitzondering alleen van de heeren van Wassenaer en Mackay, voorts dertien liberalen van de meest geavanceerde of zoogenaamd Kappeynïaansche richting. Vergelijkt men den uitslag dezer stemming, met dien van enkele maanden geleden, toen het eerste tractaat schipbreuk leed, dan blijkt het, dat slechts een paar leden door de gunstiger bepalingen van het tweede tractaat zich lieten bewegen om vóór te stemmen. Ziehier de uitkomst der stemming Tegen stemdén de heerenRutgers, Tak, Haff- mans, Van der Schrieck, Bichon, Kops, Reekers, Van Heeckeren, Donner, Vermeulen, Be'gsma, Schepel, A. van Dedem, Insinger, Schimmelpenninck, Ruijsch, M. van Asch, Pompe, Lohman, Nijst, De Bruijn, 't Hooft, Van Nispen, De Casembroot, Fabi- us, De Vos, Scbaepman, Rombach, Wichers, Clercx, Seret, Van der Hoop, Heijdenryck. T. van Asch, Bahhnann, Keuchenius, Borgesius, en Buma. Vóór de heerenVan Eek, De Meijier, Van der Hoeven, Blussé, Van Wassenaer, Dijckmeester, Dirks Van de Werk, Wybenga, Van Delden, Van der Linden, Van der Kaay, W. K. van Dedem, Van Houten, De Beaufort, Lieftink, Van Blom, Röell, Cremers, De Jong, Sickesz, Van Kerkwijk, Hingst, Patijn, Gleichman, Kool, Viruly, Kist, Mackay, Van Gennep, Van der Feltz, Gratama, Mees, Van Osenbruggen, Bastert, Van der Sleijden en de Voorzitter. De heer van Lijnden, minister van financiën, bracht gisteren morgen, zoowel aan de Eerste als aan de Tweede Kamer het besluit van het kabinet om af te treden, in de volgende woorden over »Metde handelingen der Regeering in twee hoogst- belangrijke aangelegenheden heeft de meerderheid der Tweede Kamer zich in de laatste dagen niet kunnen vereenigen. «Nadat de Minister van Koloniën ter zake van het conversie-vraagstuk zijn ontslag had aangebo den en dit in handen van den ministerraad gesteld en bij dezen nog in overweging was, heeft de ver werping ten tweeden male van het Handelstractaat met Frankrijk ook de overige ministers genoopt, him ontslag eerbiedig aan Z. M. te verzoeken." Beide Kamers zijn na deze mededeeling uiteen gegaan. In de Tweede Kamer waagde de heer van Houten nog eene hopelooze poging om de kieswet- hervorming op den voorgrond te dringen. De memorie van toelichting bij het door den aftredenden minister van Lijnden, ingediend lee- ningsontwerp geeft het volgende overzicht van den staat onzer financiën: Tot en met het jaar 1881 is op de staatsdiensten 131/, miUioen te kort gekomen, voor 1882 wijst de begrooting een te kort van 23.3 mm. aan en aan Indië is 25 millioen voorschot verleend. Vermeerdering van schuld voor de behoeften van beide deelen des rijks is daarom onvermijdelijk, en wel van gevestigde schuld, omdat in het hooge bedrag, dat reeds dit jaar zal ontbreken aan de gewone middelen van 's Rijkskas, niet zonder finan cieel nadeel door vlottende schuld kan worden voorzien. De Regeering is van gevoelen dat een beperkt gebruik moet gemaakt worden van leenen voor buitengewone uitgaven. Rekent zij daartoe alleen den spoorwegaanleg, den waterweg van Rotterdam, de uitbreiding van de werken aan het Noordzee kanaal en den vestingbouw, dan zijn alle andere uitgaven, waaronder vele van eenigermate buiten gewonen aard, van 1876 tot 1881 geheel uit de gewone middelen gedekt en er is nog 3 ton over gebleven. Over 18771881 is zelfs bijna 7 mil lioen minder uitgegeven dan ontvangen, als men de genoemde buitengewone uitgaven aftrekt, wat zeer bevredigend is. De stand van zaken is thans zoo, dat tot en met 1881 bijna HVs millioen te kort is gekomenvan 1876 81 is 783/'4 millioen aan bovengenoemde groote werken uitgegeven, waarvoor 67 millioen extra aan wezig was, 33l/s millioen aan buitengewone inkom sten, 6.8 millioen overschotten op dienstjaren en 26s/s uit de leening van 1871. Het nadeelig verschil van ruim li3/* millioen daalt wegens de 3 ton overschot boven genoemd, tot f 11,460,954, en als dit bedrag geleend wordt, geschiedt dit dus geheel voor spoorwegen en andere openbare werken. Ook in Indië is, behalve de groote uitgaven voor Atjeh en de veeziekte, 64 millioen voor spoorwegen en de haven van Batavia besteed, terwijl slechts een tekort van 30 millioen bestaat. Voor Indië is dus ruim de helft uit gewone middelen betaald, maar de Regeering is van oordeel dat daar alle buitengewone uitgaven zooveel mogelijk uit de gewone middelen behooren gekweten te worden, en daarom is voor Indië het leeningsbedrag slecht op het cijfer van het bestaand tekort gesteld. Bij de stijging der koffieprijzen kan daar zelfs een over schot komen. De JElegeering meent dat in het belang van de Indische financiën en indirect van het staatscrediet, Nederland zelf voor Indië moet leenen. Voor de 10 millioen, die voor Nederland zelf voorloopig worden geleend, is geen bijzondere dek king noodig, nu de gewone inkomsten stijgen en de domeinen van prins Frederik aan de Staat terug- keeren. Voor Indië moet men het beloop der zaken afwachten. Het cijfer van 83 millioen is vereischt voor: te korten in Nederland 11 millioen, spoorwegen 30 millioen, kanaal Amsterdam-Merwede 5.2 millioen, Rotterdamschen waterweg 1.2 millioen, vestingbouw 5 millioen, Indisch tekort 30 millioen. Wegens den loop der kassen is vooreerst slechts 35 millioen noodig. De regeering is voor een 3 pets. schuld, omdat een 4 pet. leening boven pari zou gesloten moeten worden, dat minder gewild is en omdat de andere leeningen minder voordeel aanbieden. De heer mr. W. C. Borsius, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, die in de vorige week tot herstel van gezondheid naar Carlsbad was ver trokken, is gisteren aldaar plotseling ernstig ongesteld geworden. Door een 70-tal personen uit alle oorden des lands worden pogingen aangewend tot het stichten van een bond, dat zich ten doel stelt de hervorming van ons kiesrecht. Blijkens een in sommige bladen opgenomen stuk, dat betiteld wordt met den naam van Manifest aan het Nederlandsche volk, is het stre ven der onderteekenaars om den census als grond slag te doen verdwijnen en dan aan de kieswet over te laten «de nadere regelen nopens de uitoe fening van het kiesrecht vast te stellen," in dien zin, dat die wet «voortdurend verband en gelijken tred moet houden met de steeds voortschrijdende ontwikkeling" des volks. Wie ter bereiking van dit doel wil medewerken, wordt uitgenoodigd zijn naam op te geven bij den secretaris der Vereeniging «Kieswethervorming", den heer W. D. J. Brouwer te Zwolle. Biervliet. Donderdag 11 Mei is het verkiezing van een lid voor den gemeenteraad. Twee candida- ten zijn gesteldde heer J. F. Calon en A. Maat, eerstgenoemde door de demonstreerende partij. De vergadering van ingelanden gehouden te Groede van den Austerlitzpolder, gemeente Zuid- zande, heeft besloten aan het comité voor den stoomtramweg BreskensMaldegemSluis te ver- leenen eene subsidie van 30 cent per hectare gedurende 10 jaren, en 5 cent per hectare in eene voor de oprichtingskosten. De eigenaar-beheerder van het herdijkte schor van den Zwartepolder, Cadzand, heeft dezelfde toi zegging gedaan. or 4

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1882 | | pagina 1