Nieuwe Goesche Courant, C hr is telij k-historisch blad voor Zeeland 1882. Dinsdag O Mei. BINNENLAND. N°. 901. HET ZUIDEN, Verschijnt eiken Maasdag, Woensdag en Vrijdag- vond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs pe» drie maanden francof 1,50. Enkele nommers- 0,05. UITGAVE VAN P. G. WIJTMAN, te en Wed. A. C. DE JONGE, te Goes. Prijs der Advertentiën: Per regel 10 ets.; Familie-berichten van 16 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per regel. Agent voor Dordrecht en Omstreken: de heer 1-1. J. KOEBRUGPG-E. Goes. In eene Zaterdag door de commissie der dezen zomer te houden Zeeuwsche tentoonstelling voor nijver- keid, kunst toegepast op nijverheid benevens wedstrijd voor den handwerksmante Goes gehouden algemeene vergadering waren vertegenwoordigers uitBrerkens, Colijnsplaat, Goes, Hoedekenskerke, Hontenisse, Middelburg, Ter Neuzen, Ylissingen, Wemeldinge, "Wolfaartsdijk, Yerseke, IJzendijke en Zierikzee aanwezig. Na een welkomstgroet van den voorzitter, den heer Z. D. van der Bilt Motthe, die tevens namens de vroegere voorloopige commissie zijn dank betuigde voor de medewerking, ondervonden van de zijde der heeren buiten Goes, zette de vice-voorzitter nader het ontstaan en het doel van het bewuste uiteen. werd verder mededeeling gedaan van de aan- g van het eere-voorzitterschap door den Com- des Konings in onze provincie en den burgemeester van Goesvan den bereidwilligen afstand door de leden der sociëteit: »Van Onge- nuchten Vrij" van hunne lokalen; van het aanvan kelijk succes, dat de vorming van een garantie-fonds ondervond, en van het toenemend aantal inzen- waarin de commissie zich mag verheugen. Óp daartoe gedaan verzoek hadden zich bereid verklaard tot kosteloos vervoer van de voorwerpen, voor die tentoonstelling bestemd, de directiën van: a. De Middelburgsche stoomvaartmaatschappij, on wel van alle Zeeuwsche stations naar het Cat- sche veer. b. de stoomboot WalsoordenVlake; c. den Provincialen stoombootdienst op de Wes- ter-Schelde. De directie der stoomÖbot «Admiraal De Ruijter" geeft voor die voorwerpen 50 pet. reductie op de vrachtprijzen, terwijl de Staatsspoor kosteloos ver voer toestaat van ne niet verkochte voorwerpen, die weer naar hunne bestemming worden teruggezonden. Het comité van uitvoering deelde mee, dat het plan bestaat om zoo mogelijk de tentoonstelling 1 Juli te openen. De voorwerpen zullen dus ongeveer half Juni moeten worden ingezonden. Gelegenheid tot aangif te bestaat nog tot 15 Mei. terwijl die na dien tijd slechts openstaat op voorwaarde dat er voor de bewuste voorwerpen nog plaatsruimte beschikbaar is. J Een nieuwe oproeping zal nog gericht worden 'tot alle industriëelen enz. die nog geen toezegging deden dat zij zouden inzenden. Verder is nog een belangrijk besluit genomen 1 ten opzichte der tentoonstelling, I Zooals men weet zijn voor den wedstrijd ver schillende prijzen uitgeloofd. It Thans zijn er ook voor de tentoonstelling minstens Sier medailles beschikbaar gesteld, toe te kennen man die inzendingen, welke in het geheel niet aan Ben wedstrijd deelnemen en uitsluitend de de ten toonstelling betreffen en die een te benoemen jury daarvoor het meest waardig keuren zal. Dat alles geeft ons aanleiding om nog eens hen die achterbleven, aantesporen ook in hun eigen belang nog deel te nemen aan deze provinciale tentoonstelling. Tot 15 Juni hebben zij nog tijd voor inzending, maar zij haasten zich dan om voor 15 Mei toezegging daarvan te doen, willen zij zeker wezen van een behoorlijke plaatsruimte. Met genoegen kunnen wij nog mededeelen. dat Z. K. H. de Prins van Oranje een blijk van belangstelling in deze tentoonstelling gaf door f 350 voor eene medaille te schenken. Colijnsplaat, 2 Mei. Heden werd door de betrokken besturen in het gemeentehuis alhier aanbesteed het maken van een inlaagdijk in den Nieuw- Noord-Bevelandpolder. Aannemer de heer A. M. van Oosten te Colijnsplaat voor f 11,349. b het leveren van steen en perkoenpalen tot wintervoorraad aan denzelfden polder. Aannemer de heer J. van Eek te Hardinxveld voor f 1789. c het leveren van steen en perkoenpalen aan den Oud-Noord-Bevelandpolder tot wintervoorraad. Aan nemer de heer J. van Eek te Hardinxveld voor f 1997. Met zekerheid wordt vernomen, dat de minister van koloniën, de heer baron van Goltstein, zijn aan den Koning heeft Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft arrest gewezen in de zaken, welke jl. Donderdag werden behandeld. L. V., uit Wolfaartsdijk, werd bij gemis aan bewijs vrijgesproken van de hem ten laste ge legde bedriegelijke bankbreuk; P. J. K., die zich te Goes schuldig maakte aan diefstal van doozen met gouden en zilveren werken, werd veroordeeld tot 7 jaren tuchthuisstrafN. B. Van P., uit 's-Hage werd, wegens diefstal bij nacht in een bewoond huis door middel van braak, gestraft met 183 dagen eenzame opsluiting. De gepensioneerde luitenant-generaal Macleod is door Z. M den Koning belast met het overbren gen van rouwbeklag aau de koninklijke fa milie van Wurtemburg. Het koninklijk gezin vertrekt 18 of 19 Mei naar de badplaats Wildungen of naar Arolsen. en na aanneming hier het tractaat nog in de Eerste Kamer moet behandeld worden, wordt op zijn voor stel besloten het tractaat te behandelen Maandag a. s. te 11 uur. Het verslag der afdeelingen is niet zeer gunsÜg over het ontwerp-tractaat. De Standaard zegt omtrent de vermoedelijke kansen: Het is nog verre van zeker, dat dit Tractaat nu wel zal worden aangenomen. Ook zoo toch blijft b.et in zijn verbeterde editie een nadeelige overeenkomst en een bedenkelijk precedent. In Frankrijk zal men zeer in zijn nopjes zijn als we toegeven, terwijl hier te lande de belang hebbenden het een ergerlijk ding vinden, dat men er weer over denkt, ons voor tien jaren aan dien keten te leggen. Dat er twee schabouwelijke cacographiën nu dan toch eigenlijk in geschrapt zijn, is geen aanbeveling. Omdat men in een schip met vijf gaten er twee stopt, houdt dat schip daarmeê op, lek te zijn Maar, ook afgezien van het beklag onzer maga zijnhouders en industrieelen, raakt dit tractaat bovendien niet algemeene regeeringsprincipiën Zoo lo. de vraag, of het protectionistische Frankrijk de schijnheiligheid mag begaan, om bij tractaat te vertrouwen op ons vrijhandel stelsel 2o. de vraag, of we ons den pas moeten lateïi afsnijden, om represaille te nemen, als onze lieve buren ons de vensters barricadeeren? 3o. de vraag, of we niet diplomatiek zinken door op eenigen anderen voet dan die van de meest begunstigde natie te onderhandelen en 4o. de vraag, of ons belastingstelsel weer voor tien jaren mag gebonden worden aan het stel sel van lage rechten op den Franschen wijn? In de zitting, door de Tweede Kamer Vrijdag namiddag te 3'/= uur gehouden, is ingekomen het ontwerp tot het aangaan van een geldleening van 83 millioen gulden, rentende 3 pCt. De voor zitter deelde mede, dat het eindverslag betrek kelijk het Fransclie handels tractaat gereed is en in den loop van morgen zal worden rondgedeeld. Ver mits de uiterste termijn van ratificatie is 12 Mei Zaterdag heeft te's Gravenhage de onderteekening plaats gehad eener overeenkonst tusschen Nederland, België, Groot-Brittanië en Ierland, Denemarken, Duitschland en Frankrijk, tot regeling van een in ternationaal toezicht op de visscherij in de Noordzee* (St. Ct.) Prof. Buys Ballot doet ten behoeve van de Noord poolexpeditie een beroep op geneeskundigen om in hunne betrekking de expeditie te dienen. Tot heden heeft zich zoomin een Nederlandsch geneeskundige als een natuurkundige aangemeld. Een vergelijking met de thans ingetrokken ko ninklijke besluiten van 30 Augustus en 20 Octo ber 1880 tot bouw en inrichting van scholen deed ons de volgende veranderingen opmerken: Allereerst behoeft bij het bouwen van bijzondere scholen de vlakke inhoud niet meer in aanmerking genomen te worden, maar in 't vervolg alleen ge zorgd te worden dat de lichamelijke inhoud min stens 3 M3 per leerling bedraagt. Reeds bestaan^

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1882 | | pagina 1