Nieuwe Goesche Courant, Christeli]k'htstorisch blad voor Zeeland I «82. Saterdag 6 Mei. IV. 900. Prijs der Advertentiën: BINNENLAND. lierJt, ^thool m Ending. GEMENGDE BERICHTEN. HET ZUIDEN, Verschijnt eiken Maasdag, Woensdag en Vrijdag- j avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs pe- drie maasdes francof 1,50. Enkele nommers- 0,05. •uitgaYe van P. G. WIJTMAN, te Middelbntg en Wed. A. C. DE JONGE, te Goes. Per regel 10 ets.; Familie-berichten van 16 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per regel. Agent voor Dordrecht en Omstrekende heer Jtï. J. KOEBRTJG-GrE. Het conversie-debat in de Tweede Kamer is af- geloopen met aanneming 42 tegen 36 stemmen, van de conclusie der meerderheid die inhieid: afkeuring der ministeriëele circulaire van 15 Aug. 1880 en vervanging door eene nieuwe verordening regelende de conversie. Tegen stemde de geheele oppositie, behalve heeren Schaepman en van der Hoevenvóór, alle liberalen op 6 na, de heeren Bastert, Cremers, van Delden, van der Linden, Roëll en Patijn. Er waren 8 leden afwezig, waarbij twee liberalen, de heeren Mirandolle en Sickesz, die stellig vóór de conclusie Per meerderheid hadden gestemd, zoodat deze met 44, juist de volstrekte meerderheid der voltallige Kamer, zou zijn aangenomen. De minister van koloniën lieeft tengevolge van deze stemming afscheid genomen van de Tweede Kamer, -om het eerstdaags te doen van zijne ambtgenooten. Want hij kan de neêrlaag van Woensdag on mogelijk overleven, zonder te kort te doen aan zijn waardigheid en zijn constitutioneelen zin. Woensdag is, gelijk hij zelf voor het aannemen der conclusie-van Rees noemde, »zijn koloniaal beleid op de meest ondubbelzinnige wijze afgekeurd", en op zijn vraag»welk Minister er in Nederland kan gevonden worden, die dan zou blijven zitten zal hij nu voor zich zelf het antwoord geven door heen te gaan. De Standaard zegt er het volgende van Het conversie-debat eindigde met een éclatante neerlaag voor den minister Van Goltstein. Zal hij nu zijne portefeuille, die hij in de schaal wierp, ook wezenlijk loslaten Wolken zijn ontegenzeggelijk opkomende. Het tractaat met Frankrijk heeft veel kans van weer verworpen te worden. Allicht staat weer een ministerieele koorts, (nog maals, na kinapoeder uit de apotheek der Eerste Kamer, zonder crisis afloopende) voor de deur. Doch ook afgescheiden daarvan, hopen we van harte, dat Van Goltstein's dagen geteld mogen worden. Na Six was en is Van Goltstein de minister, die ons het diepst gegriefd heeft. Zijn heengaan zou den dampkring minder zwoel maken. Gisteren is door het Gerechtshof te 's Gravenhage uitspraak gedaan in een geschil over de eedsaf legging. De heer Reijers,predikant te Nieuw-IJellevoet (voor korten tijd te Ellewoutsdijk) was opgeroepen om voor het Hof te getuigen in eene strafzaak. Tot bevestiging van dit getuigenis werd de bekende eed gevorderd. De heer Reijers verklaarde zich niet |-eid tot eedsaflegging omdat zijne ethisch-moderne lienstige overtuiging hem verbiedt te gelooven een wekenden God. Zijne overtuiging doet hem God erkennen als een macht ten goede in den mensch werkzaam, maar laat niet toe deze macht tot bestraffing der onwaarheid interoepen. De advocaat-generaal eischte tegen dezen onwil- ligen getuige een maand gevangenisstraf. Het Hof heeft hem echter uit eerbied voor zijne gemoedsbezwa ren geen straf opgelegd, en deze verschooning vast gemaakt aan art. 180 van het wetboek van straf vordering, waar eenvoudig staat dat het hof om onwilligheid van getuigen, tot een jaar gevange nisstraf veroordeelen kan. Dat deze uitspraak in ons land een mijlpaal is op den weg die de eedskwestie heeft af te leggen voor ethische en materialistische modernen van hunne gemoedsbezwaren verlost zijn, zal moeilijk kunnen betwijfeld worden. Evenmin als dat de eerbiedwaardigheid der zoo uiteenloopende gemoedsbezwaren zich onmogelijk door algemeene regelen bepalen laat, maar van verschillende, omstandigheden afhangt. Vermoedelijk zal h~t Openbaar Ministerie wel cassatie aanteekenen tegen deze uitspraak, welke straffeloosheid waarborgt aan allen die den eed weigeren. Poor het O. M. bij het gerechtshof te 's Graven hage werd tegen P. J. K. ter zake van diefstal van gouden oorringen in een logement te Goes, 8 jaren tuchthuisstraf gerequireerd. Voor L. V. te Wol- faartsdijk eischte het O. M., ter zake verduistering van goederen uit een faillieten boedel, 6 maanden celstraf. Zaterdag zal het hof in beide zaken uit spraak doen. MC.) Ia de Donderdag avond gehouden zitting der Eerste Kamer is mededeeling gedaan van het over lijden van den heer Cremers, aan wiens nagedach. tenis* de Voorzitter warme hulde bracht. De ge loofsbrieven van den heer Van Rooijen, nieuw benoemd lid voor Groningen, werden in handen gesteld van den heeren Pické, Thooft en Regout. De wetsontwerpen, laatst door de Tweede Kamer aangenomen, werden verzonden naar de afdeelingen, die opnieuw werden samengesteld. Het Koninklijk besluit, bevattende algemeene bepalingen voor den bouw en de inrichting van schoollokalen, is heden in de Staatscourant verschenen. Bij de verkiezing voor een lid der Tweede Kamer zijn te Tilburg uitgebracht 1753 stemmen, waarvan geldig 1747. Herkozen is cle heer F. II. H. Borret met 1283 stemmen. in het district zelf er anders over gedacht. Dinsdag avond is in eene bijeenkomst van 44 kiezers de heer J. F. H. Bekhuis tot candidaat gesteld, die langen tijd in Oost-Indië heeft gewoond en thans sedert twee jaren te Hilversum woont. Aanstaanden Dinsdag zeilt de Barents weer de haven van IJmuiden uit. Kommandant is de lui tenant ter zee 1ste klasse C. Hoffman, die verleden jaar als eerste officier medevoer. De luitenant ter zee 1ste klasse J. Dalen en de luitenant ter zee 2de klasse J. M. P. Kluit staan hem bij in de navigatie op zee en tusschen het ijs, terwijl de twee jonge geleerden J. J. Scheltema cn J. J. V. Haak als vrijwilligers der wetenschap naar het Noorden medegaan. Beroepen tot predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Vlaardingen, ds. Knottenbelt, predi kant bij die gemeente te Oost- en West-Souburg. Oostkapelle. Beroepen tot predikant bij d$ Ned. Herv. Gemeente alhier, ds. H. van Selms, predikant te Nisse. Door het Provinciaal Kerkbestuur van Zeeland zijn tot de H. Dienst als predikant toegelaten, de heeren Flieringa, Callenbach en Wanrooij. Door het kiescollege der Ned. Hervorm, gemeente te Goes is in plaats van den overleden heer C. Korstanje, tot ouderling verkozen de Heer PC. van Melle, welke deze benoeming heeft aange nomen. Voorde aanstaande verkiezing van gemachtig den bij de Ned. Herv. Gemeente te Middelburg zijn afgehaald 422 biljetten. Te Hilversum schijnt voor 't oogenblik, bij de verkiezing geen samenwerking tusschen katholieken en anti-revolutionairen mogelijk. Ofschoon de Tijd nog weinige dagen geleden den heer Mackay die van anti-revolutionaire zijde tot opvolger van den heer Schimmelpenninck van der Oye wordt aanbevolen, als een zeer aannemelijken of aange- namen candidaat begroette, hebben de Katholieken Te Middelburg is het vergunningsrecht vol daan door 136 tappers, terwijl het maximum, bij de wet bspaald, bedraagt, 50. Door de Woensdag avond van Vlissingen naar Queenboro vertrokken mailboot Prinses Eli zabethkommandant H. L. Stasse, is op de hoogte van Nieuwersluis een drenkeling aan boord geno men, die derde stuurman was van het Engelsche Three Brothers en overboord was gevallen, zonder dat men op gemelden bodem er in had kunnen -slagen hem te redden. Genoemd schip was op reis van Antwerpen naar Amerika. De Burgemeester van Rotterdam heeft een gedeelte van liet Oudemannenhuis beschikbaar ge steld tot tijdelijke huisvesting van de uit Rusland verdreven joden. Men bericht dat te Gouda reeds over de 100 gevallen van pokken zijn voorgekomen en dat de ziekte zich daar nog uitbreidt. Bij de aankomst van HH. MM. den koning en de koningin op Eet Zoo werden zij door prinses Wil»

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1882 | | pagina 1