GEMENGDE BE1UCHÏEN. BUITENLAND. ïlervormde gemeente te Sas van Gent, lieeft'tegen 1 Juli e. k. zijn emeritaat aangevraagd. In het jaar 1840 begon hij aldaar zijn dienstwerk. De 29en algemeene vergadering van het Neder- landsch Jongelings-Verbond zal dit jaar den 18en Mei (Hemelvaartsdag) te Leiden worden gehouden de agenda zal in het Mei-nummer van de Jonge lingsbode worden bekend gemaakt. L A D li O U W. In de Maandag voormiddag gehouden bijeenkomst Van leden der afdeeling Walcheren der Zeeuwsche Maatschappij tot bevordering van Landbouro en Veeteelt werd door den algemeenen secretaris mededeeling gedaan dat op de 13 Juni te Cortgene te houden algemeene vergadering der Maatschappij zullen worden besproken de volgende vragenlo. welke middelen staan den landbouwer ten dienste, ter voorkoming der kwade gevolgen van nat weder gedurende den oogst? 2o vindt de landbouwer in art. 26 der jachtwet voldoende bescherming tegen te sterke vermenigvuldiging van schadelijk gedierte en 3o belooft de verwerking van de afgeroomde melk tot magere kaas in Zeeland voordeeliger te zullen zijn dan het gebruik daarvan tot opkwee king of mesting van jong vee Zoo ja, wat kan de Maatschappij doen, ten einde dien tak van be drijf te bevorderen of aan te moedigen Met het oog op het groote belang dezer onder werpen, ook voor de landbouwers in Walcheren, wekte de secretaris de leden dringend op tot bij woning dier algemeene vergadering. Naar aanleiding van het in de vorige vergade ring genomen besluit, is door het bestuur bij de firma Hage en Schmidt, te Erfurt in Saksen, eene hoeveelheid van een nieuw soort zandwikken ont boden, die volgens de daaromtrent medegedeelde berichten, zelfs op den schraal sten grond, zonder bemesting, goede resultaten geven. Deze wikken werden daarna onder d© aanvragers verdeeld. Te vens werd onder hen verdeeld een monster groote wikken, die door den heer J. P. Fokker, te Mid delburg, gratis waren aangeboden, met verzoek de uitkomsten, die daarmede verkregen worden, te vergelijken met die der Duitsche. Aangezien bij het bezichtigen der Duitsche wik ken en der rogge, waarmede ze vermengd waren, het sommige leden voorkwam dat er onzuiverheden in aanwezig waren, werd besloten een en ander door deskundigen te laten onderzoeken. Overeenkomstig het in de vorige vergadering genomen besluit om den stier der afdeeling van de hand te doen, werd nu de wijze waarop dit zal geschieden besproken. Goedgevonden werd hem onderhands, bij advertentie in verschillende cou ranten, te koop aan te bieden. De stier heeft 99 koeien van leden en 4 van niet-leden gedekt; is 179 cM. lang en heeft een omtrek van 224 cM. Daarna werd de opbrengst van verschilleude ge wassen in 1881 medegedeeld. Vervolgens werd, na discussie, op voorstel van den heer J. H. Snijders, met 85 tegen 19 stemmen, besloten om den heer F. C. Kohier, te Zonnemaire, zedelijk te steunen in zijn verzet tegen de tiend heffing van f 2.40 per Schouwsch gemet bezet met suikerpeen, door van wege de afdeeling voor f 10 deel te nemen in een waarborgfonds. Gelijk bedrag is ook door de afdeeling Oostburg beschikbaar gesteld. Nog werd door den heer Gerlach voorgesteld le om uit de kas der afdeeling eene som beschik baar te stellen, tot tegemoetkoming in de kosten voor de in 1883 te Amsterdam of Utrecht te houden internationale veetentoonstelling2o ter bevordering der inzending van Zeeuwsch vee, aan inzenders van werkelijk goed vee uit Qnze streken eene tegemoetkoming te geven in de kosten. Ter aanbeveling van deze voorstellen wees de heer Gerlach op het groote belang dat onze vee houders erbij hebben dat de vreemde kooplieden, die daar zullen komen, kennis maken met ons vee en ook dat voor Zeeuwsch vee vier groote prijzen zijn uitgeloofd. Nadat door den heer J. H. Snijders eenige in- L lichtingen waren verstrekt, waaruit bleek dat het comité voor bedoelde tentoonstelling verklaard heeft geen steun te willen van de landbouwmaatsehap- pijen, doch wel van particulieren en dat die steun door tusschenkomst van de verschillende gemeente besturen niet zonder succes is gevraagd, bestreed hij het eerste voorstel ten sterkste, terwijl hij het tweede zooveel mogelijk ondersteunde. Na discussie werd het eerste deel van het voorstel verworpen en het tweede, met slechts 2 stemmen tegen, in principe aangenomen. Ten slotte werd door den heer J. A. Snijders AJcz. voorgesteld dat de afdeeling Walcheren de wensche- lijkheid uitspreke dat het hoofdbestuur te zijner tijd zijn steun verleene aan de pogingen, die door mr. Amersfoordt en anderen worden in het werk gesteld om de drukkende bepalingen, welke den invoer van melkvee uit ons land in Engeland in den weg staan, op te heffen. Nadat door een der leden van het hoofdbestuur was medegedeeld dat het hoofdbestuur deze zaak niet uit het oog verliest, is de vergadering gesloten. Het bestuur der Werkmansvereeniging te Middelburg, heeft krachtens haar reglement en met het oog op de drankwet besloten in de socië teit dier vereeniging geen verkoop van sterken drank meer toe te laten. Het Nieuws van den Dag maakt melding van een eigenaardig jubilé. Een ingezetene van Amster dam heeft 75 jaren lang hetzelfde huis bewoond. Volgens een bericht uit Genève geeft het zwakke gedeelte van den St. Gothard-tunnel tee kenen van te willen instorten, en moet het door een nieuwen ring van metselwerk worden gesteimd. Ook op 3 andere plekken behoeft het gewelf restau ratie, doch levert geen gevaar op. Zaterdag zijn van New-York zeven stoom- booten vertrokken met 1217 kajuit-passagiers, voor het meerendeel Amerikaanscke toeristen. De toeris- tenbeweging naar Europa schijnt dit jaar buiten gewone afmetingen te zullen aannemenmen ver onderstelt zelfs, dat in dit seizoen het getal 2.0000 meer zal bedragen dan in eenig vorig jaar. Als tegenwicht blijft ook de landverhuizersbeweging op groote schaal voortduren. De twee laatste dagen der vorige week kwamen respectievelijk 5000 en 4100 emigranten aan terwijl het totaal in die week 17.984 bedroeg. Op den, waarlijk niet benijdenswaardigen, troon van Ierland zetelt sedert weinige dagen een andere Lord, die, naar het schijnt, met zachtere middelen dan zijn voorganger het groote doel bereiken wil, n. 1. de rust in Ierland hei-stellen. Parnel en andere hoofden van het Landverbond zijn uit de ge vangenis ontslagen. De onderkoning van Ier land, wien het gelukken mocht een einde te maken aan de reeks agrarische misdaden die elk ander nog steeds van tijd tot tijd opvolgen zou zich verdienstelijk voor zijn vaderland maken, en zijn naam vereeuwigen. De voornaamste tijdingen uit het buitenland zijn overigens in de laatste dagen weder alles behalve opwekkend. De nieuwe hulpmiddelen die de weten schap onzer dagen ter vernieling aangeeft zijn op nieuw in gebruik genomen, en is 't ook al dat deze voorgenomen misdaden voor 't oogenblik door ont dekking hunne uitwerking misten, ze wijzen niette min op een droevige uiting van den revolutionairen geest die de geheele beschaafde wereld schrik aan jaagt. Aan het postkantoor te New-York zijn dezer dagen twee pakketten ontdekt, het een aan den heer Wil lem H. Vauderbilt en het andere aan den heer Cyrus W. Field gericht, beiden bekende millionairs, welke pakketten helsche machines bevatten. De ontij dige ontploffing van een dezer pakketten leidde tot de ontdekking. In elk bevond zich een halfpond buskruit. Men schrijft dezen aanslag aan socia listen toe. Een Rus, Koboseff Bogdanowitsch genaamd, onder wierp aan de overheid het plan,om het Kremlin te Mos- kou eleetrisch te verlichten. Uit een onderzoek bleek. dat het doel was om het geheele Kremlin gedurende de kroningsplechtigheden in de lucht te laten vliegen. In de woning van Koboseff is ook eene groote menigte boerenmutsen gevonden, die van boven met ontplofbare stof waren gevuld. Men ondersteld dat zij bestemd waren om, gedurende den tocht des Keizers, bij wijze van begroeting, in de hoogte ge worpen te worden, maar bij het vallen op den grond zouden ontploffen. Sedert de arrestatie van Kobo seff zijn 300 nihilisten in handen der politie gevallen. Sicialisten en Nihilisten, zij die de maatschappij wenschen omtekeeren om daarop eene andere naar hunne theorien te bouwen, arbeiden ijverig voort. Mogen zij die een anderen grondslag kennen om op te bouwen zich niet minder ijverig betoon en in hun arbeid tot behoud en hei-stel. Zeeuwsche Brieven. Geachte Redacteur! Het is onze gewoonte niet te roemen, veel min der ons te verheffen op de uitkomsten die God schenkt. Te roemen is ons waarlijk niet oirbaar, overtuigd als we zijn hoe al de gunstbewijzen die ons toekomen, van de eerste tot de laatste ver beurd zjjn. Toch kunnen er van die sprekende getuigenissen zich voordoen, welke het ons evenzeer tot ondankbaarheid zouden maken, indien wij ze zonder roemen lieten voorbijgaan. Wèl te verstaan een roemen, uitsluitend in hetgeen God gedaan heeftgeenszins op ons werk. Zoo iets heeft nu plaats gehad door de verkie zing van onzen vriend en stadgenoot Mr. C. Lu- casse tot Lid van de Provinciale Statenen dat met eene stemmenmeerderheid die, naar ik ver moed, zelfs onze tegenpartij heeft verbaasd. Is dan dit feit van zoo groote beteekenis Reeds op zichzelf beschouwd, ja maar het wordt zulks vooral wanneer we op de omstandigheden lettenen op het verband acht geven waarin deze verkiezing staat tot een ander feit, hetwelk eenige weken geleden vele gemoederen en pennen in be weging bracht. Ik bedoel het gebeurde op en na den veijaardag van onzen aardschen koning. Aan beginsel en belijdenis getrouw, heeft onze vriend toen geweigerd voor het gouden beeld in de vlakte van Dura te knielen. Voor de keus ge steld om Godeof den menschen te gehoorzamen heeft hij zonder aarzelen het eerste gekozen. Dit heeft hem smaad gekost, gelijk ieder die geen vreemdeling is in de tegenwoordige verhoudingen der Maatschappij, licht begrijpen zal. Men heeft hem beboet als een overtreder. Veel kan de wereld in U verdragendoch nooit dat ge openlijk Gods wetten en inzettingen eert. Dat zou ze u betaald zetten tot in het derde en vierde geslacht als ze zoo lang leefdeen indien de Heere God het maar toeliet. Dit is echter niet immer het geval. Dat was ook nu niet alzoo en daarop wenschte ik onze lezers te wijzen, M. d. R. Nauw zijn drie maanden sedert die menschelijke straf verloopen of onze vriend wordt tot eene eer volle openbare betrekking geroepen, welke aan weinigen op zoo betrekkelijk jeugdigen leeftijd te beurt valt. God heeft hem eere beschikt, waar menschen hem om zijne gehoorzaamheid aan Gods hoog en heilig gebod oneer deden lijden. Maar de kiezers hebben hem immers tot die waar digheid benoemd; hoe kan dan in deze beweerd worden dat God hem eere schonk Als het waar is dat de kiezers als zoodanig het gedaan hebben, wat ik slechts in zooverre toegeef dat zij het middel in Gods hand waren dan vind ik het erg leelijk van hen dat zij mijnheer Hamer niet hebben genomen. De liberalen zijn toch immers volgens de Middelburgsche en Goessche Courant verre in de meerderheid door heel de pro vincie heen. Zij hebben toch dien heer zeiven aan bevolen, en van Mr. Lucasse hatelijkheden gezegd,, die in de liberale kraam, zegge liberale kraam niet te pas komen. En nochthans den eerste niet be noemd van waar die tegenspraak met zich zei ven Waarom is dan evenwel Mr. de Witt Hamer meer dan twee honderd stemmen in de minderheid ge-

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1882 | | pagina 2