Nieuwe Goesche Courant, Christelijk-historisch blad voor Zeeland. 1882. Donderdag- 4 Mei. N°. 899. Prijs der Advertentiën: BINNENLAND. ïierlu School cu Sending. HET ZUIDEN, Verschijnt elkea Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs pe- drie maanden francof 1,50. Enkele noininers- 0,05. UITGAVE VAN P. G. WIJTMAN, Ie Uiddelbnig en Ved. A. G. DE JONGE, Ie Goes. Per regel 10 ets.Familie-berichten van 1 6 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per régel. Agent voor Dordrecht en Omstreken: de lieer JH. J. KOEBRTJG-GKE De Tweede Kamer hield zich Maandag en gis teren voortdurend onledig met de conversie van grondbezit op Java. De voorzitter der Kamer, de heer van Rees, trad gisteren als spreker op, iets wat volgens den ver slaggever der N. R. C. sinds 1843 niet gebeurd is. Tot recht verstand van de ingewikkelde zaak kan dienen dat de Kamer staat tegenover vier voorstellen of conclusiën de conclusie der meerderheid, die de circulaire van dezen Minister van koloniën van 15 Augustus 18S0 afkeurt en op eene verordening aandringtde conclusie der minderheid, die zich met eene dankbetuiging aan den Minister van ko loniën tevreden steltde tweeledige conclusie van de heeren W. Van Dedem en Van Gennep, die ook eene verordening noodzakelijk acht, maar een onafscheidelijk verband aanneemt tusschen de con versie en de regeling van cultuur- en heerendiensten en uitgaat van de onderstelling, dat conversie den Javaan niets baat zoolang niet zijn landbouw in een gezonden toestand is gebracht en des inlanders grond tegen inbreuken, ook van de zijde van den Staat, is gewaarborgd eindelijk de conclusie van den heer Iveuchenius, die de circulaire in beginsel goedkeurt (omdat zij uitgaat van deze gedachte dat de conversie door geenen, hetzij rechtstreekschen, hetzij zijdelingschen dwang der bevolking behoort te worden opgedrongen), maar tevens die circulaire niet voldoende acht en bet verlangen uitdrukt »dat ter verzekering van het recht der bevolking op haren grond en ter billijke en gelijkmatige belas ting daarvan, met ernst gestreefd worde naar eene verbetering van den agrariscken toestand en eene daarmede in bet nauwste verband staande regeling van landrente, heeren- en cultuurdiensten en bezol diging van dessaboofden." Na afloop van het conversiedebat in de Tweede Ka mer zullen, tenzij het handelstractaat met Frankrijk vroeger gereed mocht zijn, in de afdeelingen der Tweede Kamer worden ©nderzochtde wetsontwerpen betrekke lijk: het slot der rekening van Curagao; verhooging van hoofdstuk V der begrooting over 1881 teruggaaf van het waarborgkapitaal van den spoorweg Rot terdamMunster credieten der Indische begrooting 1882kwijtschelding eener vordering; verhooging voor 1882 versterkingen Marine 1882herziening der wet vestingstelselwijziging der wet op de militaire Academieontbinding der rechtbank te Haarlem verhooging en wijziging van Hoofdstuk IV voor 1882. Onder begunstiging van het prachtigste zomer weder stoomde de Valk, met HH. MM. den Koning en de Koningin aan boord, gisteren ten ruim 8 ure de buitenhaven van Vlissingen binnen. Alle terrei nen waren afgesloten, en op 's Konings verzoek moest elke oöicieele ontvangst achterwege blijven. Ten 10 uur 20 vertrokken HH. MM. per spoor naar het Loo. De Koning was in burgerkleeding, de Koningin in zwart rouwgewaad. Het niet tal rijke publiek juichte HH. MM. toe, wat met beleefde groeten werd beantwoord. Het afscheid van het personeel van Zr. Ms. stoomschip Valk was zeer hartelijk. Een groot deel van het gevolg der vorstelijke personen bezocht later op den dag Middelburg. Z. M. heeft kort vóór zijn vertrek uit Londen een deputatie van den gemeenteraad der City ontvangen, welke een adres aanbood, tevens met rouwbeklag wegens het overlijden van zijne behuwdzuster. De Koning betuigde zijnen dank en gaf de hoop te kennen in het volgende jaar Guildhall te komen bezoeken. Een deputatie van het scheepsbouwersgild overhandigde den Koning het diploma van eerelid. Blijkens een Reuter-telegram uit Londen is gis teren van regeeringswege in het Britsche Lagerhuis medegedeeld dat, met uitzondering van Zweden en Noorwegen, alle mogendheden, die in de conferentie te 's Hage ter zake der zeevisscherij vertegenwoor digd zijn geweest, de conventie hebben goedgekeurd, en dat de Britsche gevolmachtigden heden naar Nederland zouden vertrekken, om dat stuk te onderteekenen. Ingevolge de bevelen des Konings beeft het hof voor den tijd van twaalf weken den rouw aange nomen wegens het overlijden van H. K. IJ. de prinses van Wurtemberg, geboren prinses van Wal- deck-Pyrmont, verdeeld in zes weken middelbaren en zes weken lichten rouw. Op steeds grooter schaal, en niet zelden op on- menschelijke wijze, gaat het uitdrijven der Joden uit Rusland voort. Het Handelsblad deelt de volgende treffende ge schiedenis mede Vrijdag jl. kwamen te Amsterdam per Rijn- spoor van Rotterdam 43 Russische Israëlieten aan, om den volgenden dag met het stoomschip Amster dam van deNederl.-Amerik. Stoomvaartmaatschappij naar New-York te vertrekken. Onder die 43 ongelukkigen waren 26 mannen, 12 vrouwen en meisjes en 5 zeer jonge kinderen. Van Hamburg waren zij in een klein stoombootje, vermoedelijk niet voor personen-vervoer bestemd, naar Rotterdam gezonden en kwamen daar aan, na een moeilijken overtocht van drie dagen, afge mat en hongerig, nauwlijks beschut voor koude en regen door de kleederen, bun door liefdadige men- schen hier en daar verstrekt. De arme verdrevenen werden hier zeer liefderijk ontvangen, dank zij de voorzorgsmaatregelen dooi den burgemeester genomen. Met het oog op de waarschijnlijkheid, dat velen der vluchtelingen, gewezen op het gastvrije Neder land, zich daarheen zouden richten en voornamelijk naar de hoofdstad zouden komen, heeft hij zich gewend tot eenige mannen van goeden wil aldaar, ten einde het comité, dat zich onder zijn eerevoor- zitterschap heeft gevormd, behulpzaam te zijn in de tijdelijke verzorging der van have en goed be roofde slachtoffers. Het passantenhuis op de Lau riergracht werd door hem, na onderzoek aangewezen om voor de vluchtelingen die hier zouden komen, tot verblijf te dienen, zoolang geene maatregelen zouden zijn genomen om ben, hetzij naar Amerika betzij naar elders te vervoeren. Met het NederL- Israëlietisch Armbestuur werd eene overeenkomst getroffen tot levering van gekookte spijzen en door deze maatregelen, die helaas blijken niet overbodig te zijn geweest, is een regeling in bet leven ge roepen, die beletten zal, dat, als in de eerste dagen in Hamburg geschiedde, mannen, vrouwen en kin deren langs de straten zwierven en zich voeden met betgeen men langs de hoornen neerwierp. Vrijdag omstreeks vijf uur daar aangekomen, werden die mannen, vrouwen en kinderen naar het voor lien bestemde lokaal gevoerd, om daar te overnachten. Hartverscheurend was hun aanblik; als werktuigelijk liepen zij voort, zich oogenschijn- lijk niet bekommerende om den regen, die bij stroomen neervielgeen woord wisselden zij met elkanderschuw, met den eigenaardigen blik, zoo als men dien opmerkt bij gejaagde dieren, keken zij rond en toen een der geleiders de vijf jonge kinderen onder weg bij zich in liet rijtuig nam, vroegen de moeders zelfs niet waarheen men hunne kleinen voerde. Later bij den aanblik van de flinke, heldere bedden, waarop zij spoedig zouden kunnen rusten) bij de uitreiking van warm voedsel; werden de ge laatstrekken minder strak, de oogen minder dof, menigp traan werd stillekens afgevaagd, en op Russische wijze trachtten zij de handen te kussen van hunne verzorgers. Meer werd naar rust dan naar voedsel verlangd, spoedig trachtten de armen op de legerstede hun leed te vergeten en zich te herstellen van de uitgestane vermoeienissen. Des anderen daags, tegen negen urn* des morgens werd de tocht aanvaard naar de Suezsteigers, alwaar de boot gemeerd lag, die hen naar een nieuw vader land zou voeren. Onder toezicht hunner geleiders bestegen zij het schip en toen men er op wees, dat waarschijnlijk een nieuw gelukkiger tijdperk voor hen was aangebroken dat zij zich vrijelijk zouden mogen bewegen in het vrije Amerika en te New-York hen de voornaamste burgers zouden ontvangen en bijstaan met raad en met daad, toen was het hartverheffend te zien hoe troostrijk de indruk van die woorden was. Diep bewogen gingen ze huiswaarts met een woord van zegen op de lippen voor Nederland, alwaar zulke ellendige vervolgingen onbekend zijn, Colijiisplaal. Ds. S. Los, predikant bij de Chr. Geref. gemeente alhier, heeft eene roeping ontvangen naar die gemeente te Sleeuwijk. Ds. K. W. Ter Winckel, predikant bij de

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1882 | | pagina 1